Geranium i jego lecznicze właściwości
Geranium (anginka lub anginowiec) roślina znana również pod nazwą pelargonia pachnąca niegdyś królowała w prawie każdym ogródku i domu. Dziś choć bardziej zapomniana nadal zachwyca swoim cytrusowym i rożanym zapachem, a także bogactwem leczniczych i kosmetycznych właściwości. Z poniższego artykułu dowiecie się, jakie właściwości wykazuje geranium, a także podpowiem Wam, w jaki sposób możecie je wykorzystać w życiu codzinnym.
Geranium kojarzy nam się zazwyczaj tylko z jedną konkretną rośliną – tymczasem istnieje kilka odmian pelargonii pachnącej. Najbardziej znana jest właśnie popularna „anginka”. Ale poza nim w mieszkaniu czy na tarasie można uprawiać również pelargonię różaną (ze względu na to, że jej liście wydzielają różany zapach). W języku botaniki geranium to pelargonia pachnąca, zwana też szorstką. Znamy je również jako anginowca lub anginkę, nazwę tą zawdzięcza swoim prozdrowotnym właściwościom. Pierzaste, jasnozielone listki geranium wydają bardzo aromatyczną, ożywczą woń cytrusów z wyczuwalną nutą różanego krzewu. Mają wartość dekoracyjną. Liście oraz łodygi są pokryte drobnymi włoskami. To właśnie listki stanowią najbardziej interesującą część geranium. Roślina raczej rzadko zakwita, jeśli już to niezbyt gęsto drobnymi kwiatami w odcieniach różu i czerwieni.
Pelargonia szorstka pochodzi z Afryki Południowej, gdzie osiąga całkiem pokaźne rozmiary półkrzewui jest skutecznym środkiem do walki z insektami. W takiej formie występuje też na niektórych terenach Rosji i w słonecznej Bułgarii. Z kolei zminiaturyzowane doniczkowe geranium to dość częsty widok w wielu domach na świecie. Roślina zyskała na popularności, ponieważ jest łatwo dostępna, bezproblemowa w pielęgnacji i mało kosztowna. W czasach naszych dziadków liście geranium bardzo często wykorzystywane były do naparów, a także rozgrzewających nalewek. Świeżo zerwane i roztarte liście służyły też jako remedium na choroby skórne, zapalenie ucha środkowego, a także jako składnik mieszanek do pielęgnacji skóry. Geranium znane jest również ze swoich właściwości wspomagających pracę układu oddechowego, ale także jako niezastąpione remedium w przypadku bólów reumatycznych,
Geranium znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń i infekcji, ale także w kosmetyce. Pelargonia pachnąca uspokoi cerę mieszaną oraz tłustą. Właściwości bakteriobójcze i przeciwłojotokowe geranium powodują, że sprawdzi się ono idealnie do cery z tendencją do wyprysków i trądziku, a także z nadmiernym łojotokiem i zanieczyszczeniami gromadzącymi się wokół zaskórników.
- Na szczególną uwagę wśród składników olejku geraniowego zasługują :
- geraniol,
- cytronellol,
- kwas geraniowy,
- linalol,
- mirtenol,
- terpineol,
- cytral,
- eugenol.
Powyższe składniki geranium przyczyniają się do jego cennych własciwoścni kosmetycznych, o których możecie przeczytać poniżej.
- Geranium działa :
- przeciwzmarszczkowo,
- przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo,
- przeciwłojotokowo,
- ściągająco,
- oczysczające,
- łagodząco,
- zapobiega rozwojowi stanów zapalnych i powstawaniu wyprysków,
- idealne remedium do cery tłustej, problematycznej i trądzikowej,
- przeciwbólowo,
- regulująco na gospodarkę hormonalną,
- uspokajająco.
Zastosowanie geranium
Olej z geranium dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie zarówno jako środek leczniczy, jak i pielęgnacyjny. Wykorzystywany jest on w balsamach antycellulitowych, pobudza bowiem pracę układu krwionośnego i limfatycznego.
Olejek z geranium to świetny wybór dla posiadaczek skóry tłustej, trądzikowej i skłonnej do niedoskonałości. Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także redukcja produkcji sebum widocznie poprawią kondycję oraz wygląd twojej skóry. Olej sprawdzi się również w pielęgnacji skóry dojrzałej. Używany regularnie wygładzi ją, zregeneruje i doda blasku, dzięki czemu twoja twarz będzie wyglądała świeżo i młodziej. Wspierając regenerację naskórka, pomoże także zwalczyć niewielkie blizny i przebarwienia.
Bez większych obaw można go również stosować w pielęgnacji włosów. Pomoże uporać się z łupieżem, wzmocni cebulki włosów, a tkże przyśpieszy ich wzrost.
Poniże znajdziecie zastosowanie geranium, nie tylko w kosmetyce
- Zastosowanie geranium
- okłady z liści geranium pomagają przy bólach reumatycznych,
- dodatek do herbaty nadaje jej cytrusowy aromat i koi nerwy,
- anginowiec pomaga w leczeniu egzemy,
- łagodzi infekcje dróg oddechowych,
- łagodzi ból gardła,
- zmniejsza obrzęk błon śluzowych nosa,
- uśmierza ból głowy i nerwobóle,
- pomaga się odprężyć i ukoić nerwy,
- dezynfekuje drobne rany,
- zmniejsza obrzęk i swędzenie po ukąszeniach owadów,
- odświeża oddech,
- łagodzi ból zęba,
- geranium to także jedna z roślin pokojowych, które pośrednio pomagają w oczyszczaniu powietrza poprzez pochłanianie pyłów zawieszonych,
- suszone liście geranium można przechowywać w woreczku jako zapach do szafy,
- olej z geranium odstrasza mole, muchy, muszki i komary.
Domowe sposoby na wykorzystanie geranium
Medycyna ludowa uznaje geranium za skuteczny lek przeciwko wielu infelcjom. Do ich zwalczania stosuje się napar z liści geranium, olejek geraniowy, ekstrakty czy hydrolat. Profilaktycznie i wspomagająco można popijać również tynkturę (nalewkę) z geranium, którą z łatwością da się przyrządzić w domu. Natomiast kilka listków geranium dodanych do herbaty. wzbogaci jej walory aromatyczne. Poniżej znajdziecie sposoby na wykorzystanie geranium w domowych warunkach. Miłej lektury 🙂
Napar z geranium
Najprostszy sposób na wykorzystanie geranium, to oczywiście sporządzenie naparu. W tym celu kilka świeżo zerwanych listków zalewamy w szklance wrzątkiem, zaparzamy przez kwadrans pod przykryciem, a gdy napar lekko przestygnie, odsączamy przez sitko. Oczywiście musimy pamiętać, o tym, by liście były dokładnie umyte. Napar możecie wykorzystać na wszelkiego rodzaju dolegliwości skórne, w tym również rądzik, ponieważ geranium działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Napar sprawdzi się również jako płukanka do włosów przetłuszczających się. Geranium uśmierza ból gardła i niweluje stany zapalne jamy ustanej, również z towarzyszącym im bólem zębów, tak więc napar możecie wykorzystać również do płukania gardła i jamy ustanej.
Aromat liści geranium można również po prostu wdychać – wtedy ma on działanie odprężające i uspokajające. Można postawić blisko siebie kilka doniczek z geranium, albo zerwać kilka listków, zmiażdżyć je i włożyć do muślinowej saszetki lub bawełnianego woreczka, a następnie położyć np. na poduszce.
Tynktura (nalewka) z geranium
Sposób przygotowania
Olej z geranium
Najprostszym i najszybszym sposobem na przygotowanie oleju z geranium jest posiekanie liści i zapełnienie nimi słoika. Następnie zalanie go wysokiej jakości oliwą – np. z oliwek lub olejem słonecznikowym (według mnie będzie miał nieco przyjemniejszy zapach :)) Po dokładnym zalaniu liści olejem, odstawiamy słoik na około dwa tygodnie w chłodne, suche i ciemne miejsce. Następnie przecedzamy olejek przez sito lub gazę i wlewamy do szczelnie zamykanych, ciemnych buteleczek (uprzednio powinno się je wysterylizować). Gotowy olejek nie musi być przechowywany w lodówce, jednak dobrze, żeby nie był wystawiany na światło i wilgoć.
Gdy mamy już olejek z geranium jak zrobić z jego użyciem domowe kosmetyki? Warto mieć na uwadze fakt, że sam w sobie produkt ma wiele dobroczynnych właściwościowi – zawarte w nim składniki mogą korzystnie wpływać na naszą cerę oraz drogi oddechowe. Olejek z geranium stosowany może być podczas aromaterapii lub masażu. Ciekawe zastosowanie tego olejku możemy zaobserwować w redukowaniu za jego pomocą blizn. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kilka kropel dodać do stosowanego na co dzień kremu lub wieczornej kąpieli. Olej możemy zastosować również jako środek odstraszający komary, meszki i kleszcze. Samodzielnie wykorzystywany może sprawdzić się także w celu odstraszania moli – wystarczy skropioną kilkoma kroplami ściereczkę umieścić w szafie lub szufladzie, w której przechowujemy odzież. Olej z geranium łagodzi napięcia przy menopauzie i w zaburzeniach menstruacji. Dodatkowo wspomaga likwidację cellulitu.
Olejek eteryczny z geranium
Geraniowy olejek eteryczny uzyskuje się poprzez destyalcję pachnących liści parą wodną. Ma on kilka ciekawych zastosowań głównie leczniczych. Olejek eteryczny można wykorzystać w kąpieli, masażu, inhalacjach i do aromatyzowania z użyciem kominków aromaterapeutycznych.
Wiedzieliście o tak bogatych właściwościach i zastosowaniu geranium? Podzielcie się w komentarzach Waszymi spostrzeżeniami i pomysłanymi na jego wykorzystanie 🙂
Po więcej inspiracji zapraszam Was na mojego instagrama @domowekosmetyki.pl
Trzymajcie się ciepło!
Ola