Olejowanie paznokci – prosty i naturalny sposób na zdrowe paznokcie
Zdrowe, mocne i zadbane paznokcie to marzenie każdej z nas. Jednym z głównych sposobów na utrzymanie paznokci w idealnej kondycji jest ich regularne olejowanie.
Kuracja ta przeznaczona jest w szczególności do zniszczonych i łamliwych paznokci, jednak możemy ją stosować również w przypadku zdrowych paznokci by dodatkowo je odżywić, nawilżyć lub przyśpieszyć ich wzrost. Takie zabieg możemy wykonać w domowym zaciszu, wykorzystując olejki, które akurat mamy pod ręką. Olejki są ogólnodostępne, możemy je kupić w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach zielarskich, drogeriach czy aptekach. Warto wyrobić sobie ten nawyk pielęgnacji, gdyż dłonie i paznokcie są nasza wizytówką.
Dlaczego warto stosować oleje do paznokci?
Przede wszystkim jak już wspomniałam jest to tani, szybki i skuteczny sposób odbudowania płytki paznokcia. Tak jak nasza skóra i włosy potrzebują odżywiania, tak samo i paznokcie domagają się od nas odpowiedniej troski. Nakładanie hybryd czy akryli dodatkowo bardzo mocno obciąża płytkę paznokcia, powodując ich kruchość, łamliwość, a nawet powstawanie ubytków czy przebarwień.
Główną zaletą olejków do olejowania paznokci jest bez wątpienia ich naturalny skład oraz niska cena.
Olejki do paznokci, a drogeryjne odżywki
W drogeriach znajdziemy wiele odżywek do paznokci, które jednak nie do końca mogą pochwalić się bogatym i naturalnym składem. Jednym ze składników, których powinniśmy unikać jest formaldehyd (metanal, aldehyd mrówkowy, HCHO)– bezbarwny gaz o nieprzyjemnym zapachu.
Jest związkiem organicznym należącym do szeregu homologicznego aldehydów. Występuje w preparatach kosmetycznych, takich jak m.in. odżywki, lakiery do paznokci, tusze do rzęs, odżywki i szampony do włosów, dezodoranty, a także płyny do kąpieli. Formaldehyd doskonale utwardza płytkę paznokcia, pełni rolę konserwantu oraz środka odkażającego. Oprócz przemysłu kosmetycznego używany jest do produkcji barwników, włókien chemicznych oraz żywic syntetycznych.
Na rynku najczęściej spotyka się jego 35–40% roztwór w wodzie, zwany formaliną. Zastępuje bowiem formaldehyd, który w warunkach normalnych jest gazem. Formalina jest bezbarwną cieczą o silnym zapachu. Wchodzi w reakcje z alkoholem etylowym, który ją stabilizuje. Jest związkiem silnie toksycznym, bakteriobójczym i odkażającym. Nie bez powodu zatem stosuje się go do utrwalania tkanek roślinnych i preparatów anatomicznych.
Formaldehyd znajduje się na liście niezalecanych składników kosmetycznych. Jest dozwolony do stosowania w ograniczonym stężeniu w produktach do jamy ustnej – 0,1 %. W preparatach do utwardzania paznokci w stężeniu – 5 %, a pozostałych produktach w 0,2 %. W popularnych odżywkach do paznokci np. marki Eveline stężenie formaldehydu wynosi do 2%.
W niektórych krajach stosowanie formaldehydu jest całkowicie zakazane. Związek ten jest bowiem toksyczny dla wątroby, skóry oraz układów oddechowego, odpornościowego, rozrodczego i nerwowego. Nadmierne stosowanie go w odżywkach do paznokci wywołuje podrażnienia oczu, nosa i gardła, krwawienie z nosa, kaszel, wysypkę oraz astmę. Może powodować uczulenia, wysypkę, alergie, przebarwienia płytki, a także wysuszenie skórek.
Stosowanie odżywek z formaldehydem może w skrajnych przypadkach doprowadzić do choroby zwanej- onycholizą. Choroba ta polega na oddzieleniu płytki paznokcia od jego łożyska. W tego typu przypadkach olejowanie paznokci jest dla nas niezawodnym ratunkiem.
Pochodne formaldehydu występują pod nazwami (INCI):
- Benzylhemiformal,
- 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol ( Bronopol),
- 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane (Bronidox),
- Diazolidinyl Urea,
- Imidazolidinyl Urea,
- Quanternium-15,
- DMDM Hydantoin,
- MDM Hydantoin,
- Sodium Hydroxymethyl,
- Formaldehyde,
- Butylcarbamate,
- Glycinate,
- Methenamine,
- Glutaral,
- Glyoxal,
- Hexetidine,
- Iodopropynyl,
- Tosylamide/Formaldehyde Resin.
Najlepszymi olejkami, które mogą pomóc zregenerować paznokcie w wyniku opisanych wyżej chorób, są: olejek rycynowy, olejek arganowy, olejek jojoba, olejek migdałowy, a także wszelkiego rodzaju maści bogate w witaminę A.
Jakie olejki stosować do paznokci?
Naturalne oleje głównie nierafinowane i tłoczone na zimno zawierają kwasy tłuszczowe (m.in. kwas oleinowy, linolowy, linolenowy i palmitynowy), witaminy A i E, białka, sole mineralne i flawonoidy.
Kwasy tłuszczowe, białka i sole mineralne zawarte w olejach odpowiadają za odżywienie, zmiękczenie, a także wzmocnienie płytki paznokcia. Witaminy A i E pobudzają komórki do wzrostu. Flawonoidy zaś wykazują właściwości silnie antyoksydacyjne.
Poniżej przedstawiam Wam listę olejków, które pomogą Wam w pielęgnacji paznokci i sprawią, że odżyją na nowo 🙂
1. Olej rycynowy: jest olejem bardzo tłustym i powoli się wchłaniającym. Wpływa na porost włosów, brwi, rzęs i paznokci. Wzmacnia je i odbudowuje. Skutecznie chroni skórę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Stosowany jest do oczyszczania twarzy, jako podstawowy olejek w metodzie OCM- demakijażu za pomocą olejków. Wykorzystuje się go również przy produkcji balsamów do ust, gdyż nadaje połysk oraz zwiększa trwałość produktów.
2. Olej arganowy: półtłusty olej dedykowany dla wszystkich typów skóry, zwłaszcza suchej, dojrzałej i zniszczonej. Olej arganowy bogaty jest w witaminy, A, B i E, kwasy tłuszczowe omega-6, które chronią i regenerują skórę. Jest szczególnie ceniony jako skuteczny środek wzmacniający i odbudowujący włosy oraz paznokcie.
3. Olej migdałowy: półtłusty olej, działa łagodnie i ma lekką konsystencję. Szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej powłoki. Olej migdałowy zawiera szereg witamin, proteiny i sole mineralne, które odżywiają płytkę paznokcia. Zmiękcza suche skórki. Nadaje paznokciom gładkość i dba o ich nawilżenie.
4. Olej jojoba: skuteczny olejek do olejowania paznokci, który nawilża paznokcie, a jednocześnie zmiękcza suche skórki. Jest bardzo lekki, więc nie trzeba długo czekać, aż się wchłonie. Nadaje skórze i paznokciom aksamitną gładkość.
5. Olej wiesiołkowy: należy do mniej popularnych olejków, choć równie odpowiednim do olejowania paznokci. Łatwo i głęboko się wchłania. Bogaty w kwas gamma-linolenowy, który jest niezwykle rzadko spotykany. Leczy wysuszoną skórę, wspomaga natlenienie komórek skóry. Wzmacnia paznokcie, zapobiega ich łamliwości i odżywia.
Innymi zalecanym olejkami do olejowania paznokci są:
- Oliwa z oliwek: uniwersalna oliwa, którą większość z nas posiada w domu. Doskonale natłuszcza płytkę paznokcia, wygładza ją i zapobiega osłabieniu.
- Olej lniany: bogaty w kwasy omega-3. Przyśpiesza wzrost paznokci i hamuje ich rozdwajanie. Odżywia i wzmacnia płytkę paznokcia.
- Olej makadamia: wzmacnia cienkie i kruche paznokcie. Rozjaśnia przebarwienia, nadaje blasku skórze i paznokciom.
- Olej sezamowy: odbudowuje płytkę paznokcia i przyspiesza tempo wzrostu. Redukuje nadmierna łamliwość paznokci.
- Olej z drzewa herbacianego: ma silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego sprawdza się w pielęgnacji paznokci problematycznych np. z grzybicą i przebarwieniami. Łagodzi podrażnienia, wspiera leczenie infekcji i regenerację paznokci. Dodatkowo ma piękny, odświeżający zapach.
- Masło shea: jest świetną alternatywą dla osób, które nie lubią stosować olejków. Odżywia, regeneruje płytkę paznokcia, a także natłuszcza przesuszone skórki.
- Olej kokosowy: regeneruje zniszczone paznokcie. Mocno nawilża skórki i nadaje im piękny zapach.
Metody olejowania paznokci
Olejowanie paznokci na zimno
Najpopularniejszą metodą olejowania paznokci jest aplikacja olejku na płytkę, a następnie wcieranie go w płytkę paznokcia oraz skórki. To bardzo prosty i skuteczny sposób na odbudowanie i wzmocnienie naszych paznokci. Ważne je by olejek pozostawić na kilkanaście minut, by dobrze się wchłonął. Niewskazane jest mycie rąk zaraz po olejowaniu. Jest to zdecydowanie mój ulubiony sposób na pielęgnację paznokci, gdyż nie wymaga dużo czasu. Olejki stosuję rano i wieczorem, dzięki czemu paznokcie naprawdę dobrze się prezentują i nie mam z nimi większych problemów.
Olejowanie paznokci na ciepło
Drugim sposobem jest olejowanie paznokci na ciepło. Metoda ta wymaga nieco więcej czasu. Najpierw należy przygotować i oczyścić paznokcie, następnie podgrzewamy wybrany olejek lub mieszaninę olejów. Temperatura nie może być zbyt wysoka, ponieważ wówczas olejki utracą właściwości odżywcze. Najlepiej podgrzewać olejki w łaźni wodnej. Tak przygotowany olej nakładamy na paznokcie i wmasowujemy. Po wchłonięciu olejków w płytkę oraz skórki zbieramy nadmiar olejku ręcznikiem.
Kąpiel dłoni i paznokci w oleju
Warto wspomnieć też o trzeciej metodzie, jaką jest olejowa kąpiel dłoni i paznokci. Do przygotowania kąpieli potrzebujemy : niewielką miskę, ciepła wodę, ulubione olejki do paznokci oraz olejki eteryczne, które nadadzą im piękny zapach. Następnie zanurzamy dłonie w kąpieli na kilka lub kilkanaście minut. Efekty tej kuracji są natychmiastowe, paznokcie są zregenerowane i nawilżone. Warto powtarzać ten zabieg regularnie.
Mam nadzieję, że przekonałam Was do wyżej opisanej metody. Dbanie o paznokcie nie polega tylko i wyłącznie na ich pomalowaniu. Oczywiście jest to ważne, gdyż większość kobiet uważa, że wyrazisty kolor paznokci nadaje im pewności siebie i sprawie, że lepiej się czują (również należę do tej grupy 🙂 ). Jednak pamiętajcie, że aby paznokcie były piękne i zdrowe należy je pielęgnować od środka i to najlepiej- naturalnie 🙂
Ola
Źródła:
Własne notatki, www. pl.wikipedia.org; www.elizawydrych.pl; www.scbeautymagazine.pl; www.biotechnologia.pl; www.nanoil.pl; www.polskatimes.pl
Sokolovska L., Vysniauskiene J., Tylaite M., 'Kosmetyki naturalne DIY’