Delikatny peeling cukrowy do twarzy z kwiatami llilaka

0

Jak co roku, to nie kalendarz, a zapach bzu unoszący się w powietrzu wraz z ciepłym, majowym wiatrem przypomina mi o zbliżającej się wiośnie. To moment, w którym wszystko budzi się do życia i nabiera nowych barw.  Uwielbiam te kwiaty i zawsze ubolewam, że tak krótko kwitną…. dlatego nie mogło ich zabraknąć tutaj, na moim blogu. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się, jakie właściwości lecznicze i kosmetyczne wykazuje lilak pospolity oraz poznacie przepis na delikatny peeling DIY do twarzy na bazie cukru pudru, kaszy manny, oleju z pestek moreli i kwiatów lilaka.

Czy jest coś bardziej naturalnego niż wykorzystywanie świeżych owoców, kwiatów i ziół w domowej pielęgnacji skóry? Kwiaty, liście, owoce z łąk i ogrodów służą naszej urodzie, a poza tym są rozkoszą dla naszych kubków smakowych. Naturalne kosmetyki są dostępne za darmo na wyciągnięcie ręki. Domową kurację, która pielęgnuje skórę i zapewnia dobre samopoczucie można rozpocząć o każdej porze roku, a włączenie w tą przygodę rodzinę oraz przyjaciół sprawia podwójną radość. Dzisiejszym bohaterem jest lilak pospolity (nazywany potocznie bzem lub bzem lilakiem), który każdej wiosny mnie zachwyca, tak jakbym odkrywała go na nowo!

Lilak pospolity (Syringa vulgaris) potocznie zwany bzem lub bzem lilakiem, to krzew lub niewysokie drzewo z rodziny oliwkowatych (Oleacea). Lilak pospolity, popularnie i błędnie nazywany jest przez wielu z nas bzem pospolitym.  Lilak i bez należą do zupełnie innych rodzin. Pod nazwą „bez” kryją się rośliny z rodzaju Sambucus. W Polsce bardzo pospolitym przedstawicielem tego rodzaju jest bez czarny, należący do rodziny piżmaczkowatych, natomiast lilak należy do rodziny oliwkowatych. Roślina pochodzi z południowo-wschodniej Europy i stał się jedną z najchętniej sadzonych roślin ogrodowych. W naturze występuje w lasach liściastych, zaroślach i na zboczach. Lilak jest wolno rosnącym drzewem i osiąga do 10 m wysokości. Korona przybiera miotlasty, niesymetryczny pokrój. Kora jest chropowata, szarobrunatna, a na starszych partiach pojawiają się podłużne spękania i łuszczenie. Liście lilaka są ustawione na pędach naprzeciwlegle. Są ogonkowe, całobrzegie i mają kształt jajowaty o sercowatej nasadzie i spiczastym wierzchołku.

Właściwości lecznicze i kosmetyczne lilaka pospolitego

Odprężające i wyciszające właściwości lilaka mamy w maju na wyciągniecie ręki i nosa. Lilak jest jednak mniej znany jako roślina stosowana w celach leczniczych, co jest dużym błędem! Ponieważ lilak pospolity wykazuje wiele dobroczynnych właściwości w medycynie i kosmetyce. W fitoterapii wykorzystuje się jego kwiaty, korę i młode pąki liściowe. Lilak dba m.in. o nasze wątroby, a co za tym idzie także o piękną cerę. Łacińska nazwa lilaka pospolitego – Syringa vulgaris, sugeruje obecność w nim syrynginy. Działa ona ochronnie na miąższ wątroby, ma działanie przeciwcukrzycowe, pomaga w schorzeniach jelit i jest naturalną substancją przeciwnowotworową. I chociaż największe stężenie syringiny jest w owocach, gałęziach i korze lilaka, to z kwiatów też ją wyciśniemy. Roślina ta oczyszcza płuca, oskrzela, redukuje kaszel i ból gardła, także wzmacnia odporność. Działa moczopędnie.

Jeśli chodzi zaś o właściwości kosmetyczne, lilak pospolity słynie ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwpasożytnicznych. Sprawdzi się idealnie w przypadku chorób skórnych, trądziku, wyprysków i trudno gojących się ran.

lilak pospolity fioletowy

! Przed zbiorem kwiatów lilaka warto upewnić się, że zbieramy je w pewnych i czystych miejscach. Nie polecam zrywania kwiatów z przydrożnych zarośli, gdyż mogą być zanieczyszczone lub narażone na opryski. Ważne jest również, aby kwiaty były suche, więc najlepiej zbierać je przy bezdeszczowej pogodzie !

Kolejnym przepisem na kosmetyk DIY z dodatkiem bzu jest delikatny cukrowy peeling do twarzy, który świetnie wygładza i delikatnie pielęgnuje skórę, a do tego pięknie pachnie! Przygotujecie go w kilka minut z łatwo dostępnych składników, które posiadacie w kuchni 🙂

Delikatny cukrowy peeling do twarzy z kwiatami llilaka

Składniki peelingu

  • 4 łyżki cukru pudru
  • 1 łyżeczka kaszy manny
  • 4 łyżki oleju z pestek moreli lub makadamia
  • garść kwiatów lilaka

Powyższe składniki sprawdzą się idealnie w przypadku peelingu do skóry twarzy. Jeśli chcemy wykonać peeling całego ciała, lepiej sprawdzi się sól lub cukier trzcinowy. Ważne jest także, aby dodany do peelingu olej nie miał zbyt intensywnego zapachu, który przyćmi zapach bzu.

składniki peelingu – cukier puder, kwiaty lilaka
składniki peelingu – kwiaty lilaka i olej z pestek moreli
gotowy peeling do twarzy
Sposób przygotowania

Wszystkie składniki umieszczamy w moździerz i delikatnie rozgniatamy. Gdy peeling nabierze kleistej masy, nakładamy go na wilgotną skórę twarzy, przez chwilę delikatnie masujemy, a następnie spłukujemy letnią wodą. Taki peeling możecie przechowywać w lodówce pod przykryciem do tygodnia. Mam nadzieję, że tym wpisem zainspirowałam Was do domowych eksperymentów. Podzielcie się Waszymi sprawdzonymi przepisami z wykorzystaniem bzu w komentarzach 🙂

Peeling delikatnie złuszcza martwy naskórek, wygładza i ujędrnia skorę. Dodatkowo pięknie pachnie! 🌸

Więcej przepisów na kosmetyki z wykorzystaniem kwiatów lilaka znajdziecie w zakładce:

Moje Porady /5 przepisów na wykorzystanie lilaka w kosmetyce (i nie tylko)!

 

Miłego popołudnia! 🙂

Ola

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.