By skóra naszych stóp i dłoni była gładka i nawilżona potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Rynek kosmetyczny bogaty jest w preparaty do stóp, takie jak: kremy, olejki czy sera. Podstawą przy wyborze danego kosmetyku p jest świadome przeanalizowanie jego składu oraz zastanowienie się, jaki efekt kuracji chcemy uzyskać.
Jest wiele czynników, które osłabiają kondycję naszych stóp i dłoni. Należą do nich: noszenie niewygodnego obuwia, ciężka praca fizyczna, wpływ silnych detergentów SLS, a także czynniki atmosferyczne, takie jak mróz i wiatr. Możemy zapobiec wszelkim niedoskonałościom, dobierając odpowiednie połączenia składników aktywnych. Przy wyborze kremów do stóp powinniśmy dokładnie przeanalizować składy tych preparatów, by wybrać te jak najbardziej naturalne i bezpieczne, które nie wywołają uczuleń. Dodatkowo istotne jest przeznaczenie kremu. Jeżeli chcemy, by krem wygładził i zmiękczył nasze stopy powinniśmy zastosować krem złuszczający, nawilżający i silnie regenerujący.
Kremy złuszczające to kosmetyki polecane szczególnie do pielęgnacji skóry suchej, zrogowaciałej, popękanej, szorstkiej. Zmiękczają zrogowaciały naskórek, stymulują i normalizują proces złuszczania, regulują odnowę komórkową skóry.
Kremy nawilżające to te, które łatwo wiążą cząsteczki hydrofilowe, nie pozwalając skórze na utratę wody. Kremy te zawierają stosunkowo małą zawartość fazy tłuszczowej i szybko wysychają. Dzięki kremom nawilżającym skóra na stopach jest miękka i gładka. W kremach nawilżających do stóp możemy znaleźć najczęściej: glicerynę, kwas hialuronowy, kolagen, mocznik, skwalan oraz ceramidy.
Kremy regenerujące te kremy uzbrojone są w zwiększoną dawkę substancji nawilżających i odżywczych. Będą idealne dla stóp bardzo suchych, uszkodzonych przez czynniki atmosferyczne. Kremy regenerujące odbudowują warstwę hydrolipidową skóry.
Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami przepisem na krem do stóp i dłoni z 10% stężeniem mocznika, który działa nawilżająco i ujędrniająco, sprawiając, że Wasza skóra stóp stanie się wyraźnie zmiękczona.
Poniżej przepis z dokładnym sposobem przygotowania.
Faza wodna
- 50 g wody destylowanej,
- 15 g hydrolatu oczarowego,
- 12 g mocznika,
- 5 g gliceryny roślinnej.
Faza olejowa
- 8 g Olivem 1000,
- 10 g oleju z pestek winogron,
- 8 g oleju z pestek arbuza.
Dodatki
- 4,7 g kwasu mlekowego 80 %,
- 2 g skwalanu z oliwy z oliwek,
- 2,4 g witaminy E,
- 0,95 g konserwantu DHA BA- (mieszanina kwasu dehydrooctowego i alkoholu benzylowego; konserwant akceptowany przez Eco-Cert),
- 4 krople olejku jodłowego,
- 4 krople olejku grejpfrutowego.
- W zlewce 50 ml odmierzamy składniki fazy olejowej. W większej zlewce o poj. 200 ml lub większej odważamy składniki fazy wodnej.
- Przygotowujemy łaźnię wodną w garnku wyłożonym ręcznikami papierowymi. Woda w kąpieli powinna być gorąca (temp. ok. 70-75 st. C.). Do kąpieli wodnej wstawiamy zlewki i kontrolujemy temperaturę termometrem.
- Gdy temperatura osiągnie ok. 75 st. C, część z fazy olejowej przelewamy do fazy wodnej, jednocześnie cały czas mieszając emulsję szklaną bagietką.
- Wyjmujemy zlewkę z połączonymi składnikami. Mieszamy emulsję przez kilkanaście minut, aż zgęstnieje i ostygnie do temp. poniżej 35 stopni Celsjusza. Następnie dodajemy do kremu kwas mlekowy 80 %, witaminę E, skwalan, olejki eteryczne oraz konserwant DHA BA. Wszystko dokładnie mieszamy, przenosimy do słoiczka i odstawiamy na kilka godzin do całkowitego ostygnięcia.
- Naklejamy etykietę na słoiczek wraz z opisem i terminem przydatności. Krem najlepiej przechowywać w lodówce. Termin przydatności kremu to ok. 6 miesięcy.
Krem ma bardzo przyjemną i jedwabistą formułę. Po nałożeniu na dłonie i stopy daje natychmiastowy efekt miękkości i lekkości. Nawilża skórę, ale i ją regeneruje. Jeśli chodzi o pielęgnację dłoni, krem w 100% spełnia moje oczekiwania. Dodatkowo połączenie olejku jodłowego i grejpfrutowego daje mega zimowy, piękny zapach! W przypadku pielęgnacji stóp, w moim przypadku lepiej sprawdza się krem z większą zawartością mocznika (15 lub 20%), ponieważ borykam się z problemem zrogowaciałej skóry. Mimo to jak najbardziej spełnia swoje zadanie, czyli nawilża, zmiękcza i ujędrnia suchą skórę.
Dodatkowo co na plus krem stosunkowo szybko się wchłania.
pH kremu wynosi 4,5-5,0.
Olej z pestek winogron działa nawilżająco i zmiękczająco na skórę. Nadaje skórze jedwabiste uczucie, nie pozostawia wrażenia tłustości i jest dobrze przyswajalny przez skórę. Stosowany w produktach do skóry suchej i delikatnej oraz w pielęgnacji włosów.
Olej z pestek arbuza wykazuje silne właściwości nawilżające. Jest lekki i charakteryzuje się dużą odporność na jełczenie. Szczególnie polecany i stosowany w produktach dziecięcych. Można go stosować do każdego rodzaju skóry. Zawiera wysoką ilość antyoksydantów, dlatego spowalnia procesy starzenia i poprawia jędrność skóry.
Gliceryna roślinna nawilża suchą skórę stóp i dłoni i zapobiega utracie wilgoci. Zmiękcza i wygładza skórę, a także zwiększa działanie nawilżające kosmetyków.
Mocznik jest higroskopijny czyli posiada zdolność pochłaniania cząsteczek wody i nie pozwala jej wyparować, dzięki czemu działa intensywnie nawilżająco. Mocznik zapewnia skórze uczucie gładkości i jędrności. W stężeniach 5-10% działa nawilżająco, ujędrniająco, ułatwia wiązanie wody przez keratynę i zmiękcza naskórek (wykorzystywany w pielęgnacji łuszczycy, dermatoz i innych chorób skóry przebiegających z nadmierną suchością).
Kwas mlekowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Należy do grupy hydroksykwasów (AHA), substancji złuszczających skórę, regulujących odnowę naskórka oraz zwiększających działanie innych kosmetyków. Kwas mlekowy powstaje w wyniku fermentacji cukrów i bakterii mlekowych. Występuje naturalnie w przetworach mlecznych: kwaśnym mleku, maślance, jogurtach, a także w kiszonych warzywach i owocach. Kwas mlekowy jest rozpuszczalny w wodzie, nie rozpuszcza się w tłuszczach. Jest jednym z głównych składników NMF (naturalnego czynnika nawilżającego w skórze i włosach). W domowych kosmetykach maksymalne stężenie kwasu mlekowego nie powinna przekraczać 30 %.
Właściwości kwasu mlekowego:
- działa oczyszczająco,
- delikatnie złuszcza martwy naskórek,
- hamuje namnażanie bakterii,
- nawilża i uelastycznia skórę
- poprawia koloryt cery i strukturę kolagenu.
Skwalan z oliwek posiada właściwości wygładzające, nawilżające, zmiękczające, stabilizuje strukturę lipidów skórnych. Łatwo wnika w skórę, dzięki czemu pomaga w przenoszeniu substancji aktywnych w głąb skóry.
Witamina E to niezastąpiona witamina młodości, o której również możecie przeczytać w moim wcześniejszym wpisie. Zwiększa elastyczność skóry, redukuje drobne zmarszczki oraz regulują proces keratynizacji naskórka.
Konserwant DHA BA to mieszanina kwasu dehydrooctowego i alkoholu benzylowego; konserwant akceptowany przez Eco-Cert, zabezpiecza krem przed przedostaniem się mikroorganizmów i przedłuża jego termin przydatności.
By cieszyć się zdrowymi i pięknie wyglądającymi stopami przynajmniej raz w tygodniu przygotujcie kąpiel dla stóp w letniej wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek lub oleju kokosowego, a następnie wykonaj dokładny peeling. Masuj stopy domowym peelingiem ze ścierającymi drobinkami. Do wykonania domowego peelingu stóp nie potrzebujemy wielu składników. Wystarczy sól, cukier, fusy po kawie oraz oleje, które posiadamy w kuchni, a także dodatki: sok i skórki z cytrusów, zioła i olejki eteryczne. Po intensywnym peelingu nanieście krem nawilżający na stopy i dokładnie wmasujecie w najbardziej wysuszone miejsca.
Po 2 tygodniach regularnego stosowania kremu zauważyłam poprawę kondycji skóry. Jest mniej szorstka i sucha, dlatego z czystym sumieniem polecam Wam przygotowanie takiego kremu
Mocznik, będący kluczowym składnikiem, nie tylko intensywnie nawilża, ale też wspiera regenerację i wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry. Regularne stosowanie kremu sprawia, że dłonie i stopy stają się jedwabiście gładkie, miękkie i odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych
A Wy używacie kosmetyków do pielęgnacji skóry z dodatkiem mocznika?
Ola