Metoda OCM (Oil Cleansing Method)

0

Metoda OCM (Oil Cleansing Method) polega na oczyszczaniu twarzy olejami na zasadzie tłuszczu, który rozpuszcza tłuszcz. Nakładanie mieszanek na bazie oleju oczyszcza skórę z makijażu, rozpuszcza zanieczyszczenia i nadmiar sebum, które w sposób naturalny jest wytwarzane przez naszą skórę.

Może trudno w to uwierzyć, ale połączenia naturalnych olejków mogą zadziałać jak popularne kosmetyki myjące. Takie mieszanki olejowe nie zawierają w swoim składzie emulgatorów, konserwantów i witamin (w tym wypadku byłoby to serum do twarzy). Główną bazą są oleje, które należy dobierać indywidualnie do typów cery. Jedynymi dodatkami, które możemy dodać w małym stężeniu są olejki eteryczne.

Oprócz właściwości oczyszczających, cera pielęgnowana olejami staje się stopniowo coraz gładsza, elastyczna, znikają przebarwienia i zaskórniki. Zmniejsza się produkcja sebum. Z metody skorzystają również nasze rzęsy i brwi – dzięki temu, że mieszanki zawierają w składzie olej rycynowy przyśpiesza ich porost. Dodatkowo odżywią je i sprawią, że staną się gęstsze i mocniejsze. Ale pamiętajmy, że na efekty te trzeba troszkę poczekać, średnio kilka tygodni.

Jak sporządzić mieszanki olejowe?

Mieszanki olejowe wykorzystywane w metodzie OCM składają się z oleju rycynowego, który posiada pH zbliżone do naszej skóry oraz olejów bazowych ( np. oleju ze słodkich migdałów, oleju z pestek moreli, oleju jojoba, oleju makadamia, oleju z czarnuszki itd.).

W zależności od typu cery należy zachować odpowiednie proporcje oleju rycynowego w połączeniu z innymi olejami bazowymi:

  • Jeżeli posiadasz cerę suchą użyj: 10 % oleju rycynowego, 90 % oleju bazowego,
  • Jeżeli posiadasz cerę mieszaną użyj: 20 % oleju rycynowego, 80 % oleju bazowego,
  • Jeżeli posiadasz cerę tłustą użyj: 30 % oleju rycynowego, 70 % oleju bazowego.

Dlaczego do mieszanki OCM dodajemy olej rycynowy? Podczas analizy składu tego oleju badania potwierdziły, że jest on bardzo podobny do naszego sebum i doskonale oczyszcza skórę. Ma jednak właściwości wysuszające i jeśli dla kogoś jego działanie jest zbyt intensywne (Uwaga! Zdarza się, że olej rycynowy uczula), można w mieszance zmniejszyć jego zawartość lub zastąpić go równie ciężkim i skutecznym- olejem jojoba.

Do cery suchej sprawdzi się idealnie:

  • olej awokado,
  • olej makadamia,
  • olej arganowy,
  • olej z orzechów laskowych,
  • olej z pestek śliwki,
  • olej rokitnikowy.

Do cery mieszanej:

  • olej z pestek moreli,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej jojoba,
  • olej z malin.

Do cery tłustej:

  • olej konopny,
  • olej z dzikiej róży,
  • olej z ogórecznika lekarskiego,
  • olej z czarnuszki,
  • olej lniany.

Olejki najlepiej przechowywać w szklanych, ciemnych buteleczkach w lodówce, by oleje nie utraciły składników aktywnych.

Jak oczyszczać twarz olejkami ?

Oprócz olejków do oczyszczenia twarzy potrzebujemy również ściereczki bawełnianej lub ręcznika frotte oraz oczywiście wody.

  1. W pierwszym etapie opłukujemy twarz wodą.
  2. Nakładamy mieszaninę olejków na opuszki palców i kolistymi ruchami wmasowujemy ją w skórę twarzy i dekoltu, szczególnie w miejscach, w których posiadamy najwięcej makijażu.
  3. Następnie zwilżamy ciepłą wodą ściereczkę bawełnianą, flanelową lub ręcznik fotte i przykładamy go do twarzy. Czynność tą powtarzamy kilka razy, by dokładnie oczyścić zanieczyszczenia.
  4. W końcowym etapie dociskamy do twarzy ręcznik zwilżony zimną wodą, zwężając tym samym pory, po czym osuszamy twarz ręcznikiem papierowym.
  5. Jeżeli zauważamy resztki makijażu w okolicach oczu, możemy go usunąć mleczkiem lub płynem micelarnym.
  6. Po wykonaniu demakijażu możemy stonizować twarz tonikiem/hydrolatem i nałożyć krem odżywczy lub po prostu zakończyć pielęgnację na zmyciu demakijażu mieszanką OCM- skóra po oczyszczeniu olejami jest wystarczająco zregenerowana.

Demakijaż najlepiej wykonywać rano i wieczorem. Należy pamiętać by ściereczka lub ręcznik były czyste, ze względów higienicznych najlepiej prać je co 2 lub 3 dni.

Na koniec chciałabym przedstawić Wam przepis na mieszankę olejową do cery mieszanej ze skłonnością do przesuszania.

fot. olejek do cery mieszanej

Składniki na szklaną, ciemną buteleczkę z pipetą o poj. 30 ml:

  • 10 ml oleju makadamia,
  • 10 ml oleju z pestek moreli,
  • 5 ml oleju jojoba,
  • 3 ml oleju rycynowego,
  • 2 ml oleju z marchwi (macerat).

Wszystkie oleje dodajemy do szklanej buteleczki, a następnie aplikujemy na twarz. Życzę Wam miłego domowego spa! 🙂

Wady i zalety metody OCM

Początkowo byłam sceptycznie nastawiona do tej metody, gdyż stosuję głównie płyny micelarne do demakijażu, jednak postanowiłam przetestować tą technikę na własnej skórze. Tym bardziej, że wszystkie tego typu płyny i mleczka rzadko kiedy zachęcają w 100% naturalnym składem.

Dzięki powyższej metodzie możemy w naturalny sposób zadbać o naszą cerę, nie stosując produktów, które w składzie zawierają: alkohole (szczególnie należy unikać alkoholu denaturowego, etylowego, izpopropylowego, które działają silnie drażniąco), konserwanty, emulgatory oraz substancje zapachowe, które mogą nas uczulać i wywołać podrażnienia. Dodatkową zaletą tej metody jest fakt, iż można ją stosować do każdego typu cery.

Po użyciu olejków przed snem zauważyłam, że moja skóra następnego dnia była bardziej nawilżona i gładka, nawet na policzkach, gdzie zwykle jest sucha.

Oczyszczanie twarzy techniką OCM jest nieco czasochłonne, jednak myślę, że więcej znajdziemy tych plusów, aniżeli minusów. Co dla mnie kluczowe- ta technika jest w pełni naturalna i jeśli mogę zastąpić starą metodę, która nie do końca służy mojej skórze- to dlaczego nie! 🙂 Należy pamiętać, że każda skóra jest inna i moja opinia w tej kwestii jest subiektywna.

 

A Wy stosujecie metodę OCM? Jakie są Wasze wrażenia? 🙂

 

Źródło: www.zrobsobiekrem.pl

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.