Ziołowy peeling do stóp

0

Jakie zadanie ma peeling? Przede wszystkim oczyszcza skórę, usuwa zanieczyszczenia i obumarłe komórki zewnętrznej warstwy naskórka, dzięki czemu pobudza skórę do produkcji nowych komórek. Z poniższego artykułu dowiecie się, jak przygotować domowy peeling do stóp na bazie ziół. 

Regularne stosowanie peelingu poprawia krążenie krwi oraz sprawia, że skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna. Kolejną zaletą peelingów jest redukcja cellulitu. Peelingi złuszczają martwy naskórek, dzięki temu skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie kremów, balsamów czy lotionów, które lepiej się wchłaniają.

Wykorzystywane są w przypadku cery łojotokowej, trądzikowej, a także skłonnej do przebarwień i zrogowaceń. Jak widać peelingi mają zbawienny wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry. Możemy wyróżnić: peelingi domowe– to te, które każda z nas może przygotować, bazując na surowcach, które aktualnie posiada w kuchni (np. peeling z soli Epsom, soli himalajskiej czy cukru trzcinowego), peelingi dermatologiczne i kosmetyczne– w zależności od upodobań możemy skorzystać z zabiegu upiększającego bądź takiego, który pomoże nam w problemach skórnych.

Peelingi możemy podzielić również na: mechaniczne, chemiczne i enzymatyczne

  • Peelingi mechaniczne polegają na złuszczaniu naskórka za pomocą materiałów ścierających. W metodzie tej można dostosować wielkość i grubość ziaren peelingu, by był on odpowiedni zarówno dla cery suchej jak i tłustej.
  • Peelingi chemiczne mają na celu usunąć obumarły naskórek, wykorzystując związki chemiczne, głównie kwasy owocowe czy polihydrokwasy. Technika pobudza skórę do produkcji kolagenu, dzięki czemu stanie się ona zdrowsza i piękniejsza.
  • Peelingi enzymatyczne przeznaczone są zaś dla osób o bardzo delikatnej skórze, gdyż w metodzie tej wykorzystuje się naturalne enzymy, zmiękczające skórę.

W przypadku pielęgnacji twarzy należy być wyjątkowo ostrożnym, by zbyt mocno nie złuszczyć naskórka, a tym samym nie podrażnić delikatnych warstw skóry.

Peelingi możemy stosować do twarzy, ciała jak i stóp. W przypadku pielęgnacji twarzy należy być wyjątkowo ostrożnym, by zbyt mocno nie złuszczyć naskórka, a tym samym nie podrażnić delikatnych warstw skóry. Peelingi do stóp to kosmetyki, które powinny znaleźć się w każdej łazience, ponieważ pomagają walczyć z suchą, zniszczoną i zrogowaciałą skórę.

Stopy są naszą podporą. Noszą ciężary, męczą się i często też są uwięzione w niewygodnych butach. Stopy są niezwykle wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne. Przesuszona skóra stóp narażona na łuszczenie i pękanie wymaga intensywnego nawilżania. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą domowe peelingi, które najlepiej wykonywać regularnie – raz lub dwa razy w miesiącu. Po wykonaniu peelingu należy pamiętać jednak o ich dokładnym natłuszczeniu balsamem lub masłem.

fot. zadbane stopy

By cieszyć się zdrowymi i pięknie wyglądającymi stopami przynajmniej raz w tygodniu przygotuj kąpiel dla stóp w letniej wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek lub oleju kokosowego, a następnie wykonaj dokładny peeling. Masuj stopy domowym peelingiem ze ścierającymi drobinkami. Do wykonania domowego peelingu stóp nie potrzebujemy wielu składników. Wystarczy sól, cukier, fusy po kawie oraz oleje, które posiadamy w kuchni, a także dodatki: sok i skórki z cytrusów, suszone zioła i olejki eteryczne.

Jeżeli nie macie pomysłu na swój własny peeling, możecie skorzystać z poniższego przepisu. Peeling oprócz tego, że regeneruje i zmiękcza skórę, wpływa na zmniejszenie ich potliwości ze względu na dodatek ziół oraz maceratów ziołowych, które przygotowałam tego lata 🙂

Składniki peelingu na słoik o pojemności 250 ml:

  • 125 g soli z Morza Martwego,
  • 125 g soli Epsom,
  • 1 łyżka maceratu z mięty,
  • 0,5 łyżki maceratu z szałwii i melisy,
  • 0,5 łyżki miodu lipowego,
  • garść suszonej szałwii,
  • garść suszonej pokrzywy,
  • kilka gałązek suszonego rozmarynu,
  • 3-4 krople olejku eukaliptusowego/ olejku z trawy cytrynowej.
fot. peeling z Morza Martwego/sól Epsom
fot. miód lipowy
fot. suszona pokrzywa

Składniki takie jak: sól Epsom czy sól z Morza Martwego możecie znaleźć na stronie Ecospa.pl.

Wszystkie składniki peelingu dodajemy do szklanego słoika lub miseczki, dokładnie mieszamy i gotowe! 🙂 Peeling wcieramy kolistymi ruchami w najbardziej pożądane przez nas partie stóp. Mocniej i dłużej masuj miejsca, gdzie skóra jest grubsza, jak np. pięty, a delikatniej miejsca czułe na dotyk, np. okolice kostek.

Peeling świetnie oczyszcza skórę oraz złuszcza martwy naskórek. Dzięki takiemu zabiegowi skóra stóp staje się napięta, gładsza i bardziej podatna na wchłaniania substancji nawilżających i odżywczych. Dodatkowo peeling pomaga zwalczać problem z nadmierną potliwością, a jego ziołowy zapach sprawia, że nie chce się wychodzić z łazienki… 🙂

Po peelingu nasmarujcie obficie stopy maścią nawilżającą z witaminą A i załóżcie bawełniane, cienkie skarpetki. Regularnie powtarzane zabiegi zmiękczają skórę stóp. Efekty zauważyłam już po 2 miesiącach.

! Pamiętaj, by nie stosować peelingów, gdy Twoja skóra stóp jest podrażniona lub gdy występuje alergia na jeden ze składników z przepisu. Zrezygnuj z peelingów również wtedy, gdy na stopach są otwarte rany, niezagojone odciski i pęknięcia skóry. Jeśli skóra po peelingu będzie czerwona i podrażniona, to znak, że był wykonany zbyt mocno, pojawiło się uczulenie lub skóra stóp jest zbyt wrażliwa i należy zmniejszyć intensywność tarć.

A Wy w jaki sposób dbacie o swoje stopy? 🙂

 

Ola

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.