Odświeżający tonik z róży drobnokwiatowej

0

Toniki w przeciwieństwie do płynów micelarnych i innych mleczek do demakijażu- tonizują skórę, czyli przywracają jej naturalny odczyn skóry. Jest to bardzo ważne w naszej codziennej pielęgnacji, gdyż dzięki wcześniejszej tonizacji skóry, lepiej wchłaniają się kremy, olejki oraz sera, które nakładamy na twarz. Z poniższego artykułu dowiecie się jak przygotować różany tonik w domowych warunkach. 

Głównym składnikiem toników jest woda wzbogacona o dodatki, takie jak: ekstrakty z ziół, kwiatów, witaminy, olejki eteryczne, a także substancje chemiczne, takie jak: barwniki, czy konserwanty. W drogeriach możemy znaleźć wiele toników do twarzy i oczu, które w zależności od składu wykazują właściwości: ściągające, oczyszczające, odświeżające czy nawilżające. Toniki mają za zadanie przede wszystkim przywrócić skórze odpowiednie pH. Naturalny odczyn naszej cery waha się pomiędzy 4,5, a 6 (odczyn kwaśny). Jest to idealny przedział pH dla naszej skóry, w którym cera tworzy barierę ochronną dla rozwoju mikroorganizmów żywych. Większość kosmetyków myjących, takich jak chociażby mydło posiada odczyn silnie zasadowy, co może doprowadzić do zaburzenia naszego naturalnego pH. Na ratunek w takich sytuacji przychodzą właśnie toniki!

Pamiętajcie, by nie mylić toników z płynami micelarnymi. Płyny micelarne zawierają micele, cząstki, które przyciągają brud oraz tłuszcz i doskonale oczyszczają twarz, toniki zaś nie tak łatwo poradzą sobie z usunięciem makijażu. Płyny tonizujące najlepiej stosować rano i wieczorem po wcześniejszym demakijażu i oczyszczeniu skóry. Należę do osób, które mają cerę mieszaną ze skłonnością do przesuszania, w związku z tym część twarzy (strefa T) muszę pielęgnować jak cerę tłustą, a pozostałą jak cerę suchą, stąd tez różnorodność składników, które stosuje.

Płatki róż- bogactwo witaminy C

Róża drobnokwiatowa, która jest główną bohaterką dzisiejszego przepisu różni się od pozostałych odmian róży (wielokwiatowej i wielkokwiatowej) jedynie wielkością oraz ilością kwiatów, poza tym, zachowuje takie same właściwości. Róże charakteryzują się bogactwem roślinnych substancji antyoksydacyjnych- flawonoidów, antocyjanin, olejków eterycznych oraz śluzu, które zapewniają im piękny kolor oraz zapach.  Płatki róż zawierają również znaczne ilości fenolokwasów, a także witaminy C, która działa na nasza skórę przeciwrodnikowo. Oprócz działania przeciwutleniającego i odświeżającego, płatki róż wykazują szereg innych właściwości, o których możecie przeczytać poniżej:

  • antyseptyczne i przeciwzapalne, ponieważ hamują rozwój mikroorganizmów, infekcji, pomagają w walce z wysoką gorączką,
  • przeciwskurczowe, są pomocne przy leczeniu kaszlu i zaburzeń pracy układu pokarmowego,
  • oczyszczające, detoksykacyne – pomagają oczyszczać skórę i organizm z toksyn,
  • przeciwbiegunkowe, zwalczają niestrawność,
  • łagodzące objawy przeziębienia i ból gardła,
  • antydepresyjne, uspokajające i poprawiające nastrój – olejek eteryczny zawarty w płatkach róży korzystnie oddziałuje na układ nerwowy, pomagając się zrelaksować i ukoić nerwy.

Kiedy najlepiej zbierać płatki róż? 

Płatki róż najlepiej zbierać w ciepłe, słoneczne dni z róż ściętych do południa, kiedy już zniknie poranna rosa, ponieważ o tej porze zawierają najwięcej związków antyoksydacyjnych i zachowują najcenniejsze właściwości. Należy również pamiętać, by zrywać tylko te płatki, które znajdują się daleko od dróg, fabryk, dzięki temu będą jak najmniej zanieczyszczone. Nie należy również zbierać płatków, które wcześnie spryskiwane były nawozami sztucznymi. Jeżeli będziemy się trzymać powyższych wytycznych, nasze  płatki będą świeże i gotowe do wykorzystania w kuchni lub do pielęgnacji skóry 🙂

Jakie kosmetyki możemy samodzielnie przygotować z płatków róż? 

Zastanawiasz się, jakie kosmetyki możesz przygotować z płatków róży? Jest pełen wachlarz preparatów do pielęgnacji skóry, które możecie wykonać z wykorzystaniem tych popularnych kwiatów. Poniżej lista, która może Was zainspirować:

  • odświeżający tonik do twarzy na bazie octu jabłkowego,
  • woda różana,
  • olejek różany,
  • peeling do ciała,
  • sól do kąpieli,
  • maseczka do twarzy,
  • napar z płatków róż.

Kosmetyki i olejki wykonane z płatków różanych są bardzo przydatne w pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej, zmęczonej, naczynkowej, a nawet trądzikowej.

Oprócz kosmetyków możemy również przygotować herbatkę oraz konfiturę różaną z płatków róż, które na pewno wykorzystamy w naszej kuchni.

Dziś chciałabym Wam przedstawić przepis na pierwszy kosmetyk z powyższej listy, mianowicie tonik z róży drobnokwiatowej na bazie octu jabłkowego. Jedyne czego potrzebujecie to płatków róż, octu jabłkowego, wody destylowanej, słoika i odrobiny cierpliwości

Składniki:

  • duża garść płatków róży drobnokwiatowej (oczywiście możecie użyć innej odmiany róży o intensywnym zapachu),
  • 150 ml octu jabłkowego,
  • 150  ml wody destylowanej.
fot. płatki róży drobnokwiatowej
fot. ocet jabłkowy
fot. tonik po przesączeniu przez gazę

Sposób przygotowania toniku

Płatki róży oczyszczamy i umieszczamy z słoiku. Zalewamy octem jabłkowym, tak by wszystkie płatki były nim pokryte. Następnie odstawiamy słoik w ciemne miejsce na okres około 2 tygodni. Raz na jakiś czas potrząsamy słoikiem, by substancje zawarte w płatkach róż przedostały się do octu. Po tym czasie przecedzamy płatki róży przez gazę i rozcieńczamy tonik wodą destylowaną w stosunku 1:1. Tonik wymaga przechowywania w niskiej temperaturze, najlepiej lodówce.

fot. gotowy tonik różany

Po okresie 2 tygodni zapach octu jabłkowego nie jest tak intensywny ze względu na obecność kwiatów, które pochłaniają ten zapach i go neutralizują, Do toniku nie ma potrzeby dodawania konserwantu, ponieważ ocet jabłkowy sam w sobie jest świetnym konserwantem.

Tonik oczyszcza i odświeża skórę, nadając jej promienny wygląd. Przywraca skórze właściwe pH. Kosmetyki i olejki wykonane z płatków różanych są również bardzo przydatne w pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej, zmęczonej, naczynkowej, a nawet trądzikowej. Osoby z bardzo wrażliwą i suchą cerą powinny używać go ostrożnie, gdyż może wywołać zaczerwienienia i podrażnienie. Najlepiej przetestować tonik np. na ręce lub szyi i sprawdzić, jak nasza skóra na niego reaguje zanim spryskamy nim twarz.

Ocet różany możecie użyć nie tylko do pielęgnacji skóry twarzy ale i włosów, ponieważ pięknie je nabłyszcza. Sprawdzi się również jako dodatek do kąpieli oraz peelingów.

 

A Wy robiliście już domowe kosmetyki na bazie płatków róż? 🙂

Ola

 

 

 

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.