Kule do kąpieli ze spiruliną i fioletową glinką francuską

0

Kule do kąpieli to wyjątkowy domowy kosmetyk, który możemy przygotować w domowym zaciszu, wykorzystując składniki, które posiadamy w kuchni. Kule do kąpieli DIY to świetny pomysł na relaks, dzięki którym możemy poczuć się jak w prawdziwym SPA. To również oryginalny pomysł na prezent świąteczny, a także pomysł na spędzenie czasu z naszymi bliskimi. Z poniższego artyukułu dowiecie się, jak przygotować musujące kule do kąpieli ze spiruliną i fioletową glinką francuską.

Tworzenie domowych kul kąpielowych posiada wiele zalet. Począwszy od tego, że mamy pełną kontrolę nad ich składem, możemy eksperymentować z dodatkiem ziół, kwiatów, barwników, a także dowolnie uformowanymi kształtami. Kule do kąpieli to świetny pomysł na relaks w domowym zaciszu. Możemy je wykorzystać podczas długiej kąpieli z książką i lampką wina. Taka kąpiel zadziała nie tylko relaksująco na nasze ciało ale i również na nasze zmysły i umysł. Produkcja własnych kuli to przede wszystkim ogromna frajda i ale również pomysł na oryginalny prezent. Z poniższego wpisu dowiecie się, jak w prosty sposób przygotować kule do kąpieli w dwóch wariantach, z dodatkiem spiruliny oraz fioletowej glinki francuskiej. Zachęcam do lektury i eksperymentów ?

Jakie składniki wchodzą w skład kul kąpielowych?

Aromatyczne kule do kąpieli możemy przygotować ze składników, które posiadamy w kuchni, jak np. soda oczyszczona, czy kwasek cytrynowy, a także dodatki w postaci naturalnych barwników, suszonych ziół czy kwiatów. Możemy również skorzystać z propozycji dostępnych w sklepach z naturalnymi półproduktami i surowcami kosmetycznymi.

Kula kąpielowa to mieszanina dwóch głównych składników: wodorowęglanu sodu i kwasu cytrynowego. Połączenie tych dwóch półproduktów tworzy reakcję zasadowo-kwasową, która sprawia, że kula kąpielowa po zanurzeniu w wodzie zaczyna się rozpuszczać i delikatnie musować. Wykonanie kuli kąpielowych jest niezwykle proste, a dodatkowo rozwija kreatywność, ponieważ to od nas zależy jaką formę i wersję kul wybierzemy. Kule kąpielowe mogą mieć różnorodne kształty, kolory, zapachy, a także dodatki, jak np. suszone zioła, suszone kwiaty, oleje roślinne, olejki eteryczne, glinki kosmetyczne, a także barwniki. Tylko od nas zależy, jak będzie wyglądała nasza relaksująca, wymarzona kąpiel.

Jak przygotować kule do kąpieli DIY?

Przygotowanie własnych kul kąpielowych jest proste i przyjemne. Nie trzeba być chemikiem, czy kosmetologiem, by takie kule wykonać. Przed przystąpieniem do działanie należy przygotować miejsce pracy oraz potrzebny sprzęt. Poniżej lista niezbędnych akcesoriów:

  • miska,
  • waga kuchenna lub jubilerska,
  • łyżki,
  • foremki do kul kąpielowych o średnicy 6 cm,
  • taca oraz ręcznik papierowy,
  • opcjonalnie moździerz.

Składniki na 2 kule ze spiruliną o średnicy 6 cm:

  • 130 g wodorowęglanu sodu,
  • 67 g kwasu cytrynowego,
  • 2 g spiruliny (możecie dodać mniej lub więcej w zależności od tego jaki kolor chcecie uzyskać),
  • 9 g oleju makadamia (zamiennie można dodać również oleju kokosowego frakcjonowanego),
  • 0, 32 g olejku eterycznego według uznania,
  • ok. 2 g hydrolatu oczarowego w celu spryskania masy i jej połączenia (10-15 razy).

Składniki na 2 kule z fioletową glinką francuską o średnicy 6 cm:

  • 130 g wodorowęglanu sodu,
  • 67 g kwasu cytrynowego,
  • 2 g fioletowej glinki francuskiej,
  • 9 g oleju makadamia,
  • 0,32 g olejku eterycznego według uznania,
  • ok. 2 g hydrolatu oczarowego w celu spryskania masy i jej połączenia (10-15 razy).
fot. wodorowęglan sodu
fot. olej makadamia

Etapy przygotowania kul kąpielowych

Etap I

W misce odważamy wodorowęglan sodu oraz kwas cytrynowy zgodnie z przepisem. Całość przesypujemy do miski i dokładnie mieszamy rękoma lub łyżką, tak by nie pozostało żadnych zbitych bryłek wodorowęglanu sodu.

Etap II

Odważamy spirulinę lub fioletową glinkę francuską na wadze i dodajemy do pozostałych składników. Do kompozycji możecie wykorzystać również suszone kwiaty lub zioła, np. chabra bławatka, krokosza barwierskiego.

Etap III

Następnie odważamy olej makdamia lub frakcjonowany olej kokosowy oraz olejki eteryczne według uznania. Dodajemy je do sypkich składników w misce i całość ponownie mieszamy rękoma lub łyżką.

Etap IV

Przygotowaną masę mieszamy i w między czasie spryskujemy hydrolatem oczarowym. Spryskujemy ok. 10-15 razy do momentu aż masa będzie miała konsystencję mokrego piasku.

Etap V

Gdy masa jest już odpowiednio zbita, nakładamy ją w dwie części foremek i ubijamy palcami. Masa może delikatnie wystawać poza foremkę, ważne by nie było jej zbyt mało. Gdy już wypełnimy foremki masą, złączamy obie półkule i mocno ściskamy przez kilkanaście sekund, żeby wszystko razem się połączyło. Następnie, delikatnie otwieramy formę, nie skręcając jej i wyjmujemy z niej kulę. Kule kładziemy na tacy wyścielonej ręcznikiem papierowym. W podobny sposób, z pozostałej masy formujemy resztę kul. Gotowe kule przykrywamy ręcznikiem papierowym i pozostawiamy do wyschnięcia do następnego dnia. Ważne jest by tacy nie odstawiać w gorące lub wilgotne miejsce, ponieważ gdy przedostanie się do nich wodą, mogą zacząć się pienić i rozpuścić.

fot. wypełnione masą foremki do kul kąpielowych
fot. foremki do kul kąpielowych
fot. gotowe kule do kąpieli

Przechowywanie kul kąpielowych

Kule kąpielowe DIY przechowujemy w chłodnym miejscuz dala od źródeł światła i wilgoci. Idealnym rozwiązaniem będzie woreczek strunowy, zamykany pojemnik szklany lub plastikowy. Szczelne zamknięcie pomoże zachować świeżość i zapach kuli kąpielowej, a także ochroni ją przed wilgocią, która może spowodować musowanie składników. Tak zabezpieczone kule kąpielowe można przechowywać nawet do 6 miesięcy.

fot. przygotowywanie musujących kul do kąpieli to świetna zabawa dla najmłodszych

Zalety przygotowywania domowych kuli kąpielowych

Tworzenie własnych kul do kąpieli sprawia dużo frajdy. Możemy zaangażować naszych bliskich do pomocy, by móc kreatywnie spędzić z nimi czas. Kule prezentują się spektakularnie gdy dodamy do nich: suszone zioła, kwiaty, glinkę, czy barwniki. Możemy dowolnie łączyć barwniki z olejkami eterycznymi, np. barwnik pomarańczowy z olejkiem mandarynkowym/pomarańczowym lub barwnik fioletowy z olejkiem lawendowym.

Kule kąpielowe to również kreatywny pomysł na urozmaicenie kąpieli dziecka. Dzieci uwielbiają kąpiele w towarzystwie zabawek, czy innych akcesoriów, które mogą sprawić wiele radości. Składniki zakupione w sklepach z naturalnymi kosmetykami, takie jak np. Ecospa są bezpieczne dla skóry. Należy jednak wcześniej zapoznać się z lista olejków eterycznych, które mogą wywołać podrażnienie i uczulenia. W 100 % bezpiecznymi olejkami dla naszej skóry są: olejek mandarynkowy, olejek pomarańczowy, olejek lawendowy, czy rumiankowy.

 

Sprzęt laboratoryjny oraz składniki, które stosuję do produkcji domowych kosmetyków są ogólnodostępne. Można je zakupić w sklepie internetowym Ecospa.

Foremki do kul kąpielowych kupiłam na stronie ecoflores.eu.

 

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do przygotowania własnych kul kąpielowych. Dajcie znać w komentarzach, jakie są Wasze ulubione wersje i kompozycje 🙂

 

Ola

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.