Maseczki znane są od dawna jako kosmetyki do pielęgnacji twarzy i okolic dekoltu. Nawilżają, oczyszczają, a także odżywiają naszą skórę w zależności od zawartych w niej składników. Z poniższego wpisu dowiecie się, jak przygotować oczyszczającą maseczkę do twarzy na bazie zielonej herbaty i glinki Ghassoul.
Maseczki wykazują znacznie silniejsze działanie od kremów do twarzy, poprawiają krążenie skóry oraz dogłębnie ją odżywiają. Podczas ich zmywania usuwamy sebum (łój skórny), toksyny, a także martwy naskórek. Należy je zatem dobierać indywidualnie do typu cery, tak by uzyskać oczekiwany efekt i nie podrażnić cery. Latem mamy idealną okazję do przygototywnia maseczek na bazie owoców, warzyw oraz ziół. Wiosną, jesienią i zimą królują maseczki na bazie miodu, płatków owsianych, oleju kokosowego, herbaty Matcha, mikronizowanej zielonej herbaty, kurkumy oraz niezawodnych glinek kosmetycznych.
Wśród nich możemy wyróżnić popularne glinki kosmetyczne:
- glinka biała zalecana dla cery suchej i wrażliwej,
- glinka czerwona zalecana dla cery mieszanej, naczynkowej i dojrzałej,
- glinka zielona zalecana dla cery tłustej i trądzikowej,
- glinka różowa zalecana dla cery wrażliwej, delikatnej i mieszanej,
- glinka niebieska zalecana dla cery łojotokowej, trądzikowej, z egzemą,
- glinka żółta zalecana dla cery normalnej, wrażliwej, a także tłustej,
- glinka fioletowa zalecana jest do ceru suchej i dojrzałej,
- glinka Ghassoul zalecana jest do wszystkich typów skóry, co jest jej wielką zaletą.
W składzie dzisiejszej maseczki oprócz glinki Ghassoul znajdziecie również mikronizowaną zieloną herbatę.
Zielona herbata mikronizowana to sproszkowane liście zielonej herbaty Camellia Sinensis. Zielona herbata jest niezastąpionym źródłem polifenoli, witamin A, C, E, K oraz z grupy B, soli mineralnych. Liście zielonej herbaty zawierają dużą ilość aminokwasów, węglowodanów, lipidów, kwasów organicznych, białek, garbników, chlorofil i karotenoidów. Sproszkowana zielona herbata sprawdzi się idelanie w przypadku pielęgnacji skóry dojrzałej, naczynkowej, normalnej, ale też tłustej i trądzikowej. Zielona herbata mirkonizowana jest doskonałym antyoksydantem, który chroni skórę przed działaniem wolnych rodników wywołujących przedwczesne starzenie się skóry. Działa ujędrniająco, przeciwzmarszczkowo, uelastyczniająco. Reguluje wydzielanie sebum oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Zielona herbata mikronizowana poprawia krążenie krwi, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, przywraca doskonałe nawilżenie skóry. Stosowana w zabiegach na ciało wykazuje działanie ujędrniające, antycellulitowe i wyszczuplające. Zielona herbata mikronizowana jest polecana do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym skóry problematycznej z trądzikiem, skóry dojrzałej, naczynkowej, a także skóry dotkniętej cellulitem. Można ja wykorzytywac jko składnik domowych maseczek DIY, kul kąpielowych, czy mydełek.
Glinka Ghassoul jest uniwersalną glinką o beżowym zabarwieniu. Bogata jest w minerały wydobywane w górach Atłas w Maroku: krzemiany magnezu, tlenki żelaza, glinu, sodu potasu i wapnia. Glinka wykazuje działanie antybakteryjne, usuwa toksyny i zanieczyszczenia, a także reguluje wydzielanie sebum. Oczyszcza skórę i bardzo delikatnie złuszcza naskórek. Zwęża pory, koi podrażnienia, a także wyrównuje koloryt skóry. Glinka posiada właściwości myjące oraz matujące- sprawdzi się doskonale do cery tłustej, ale i również do cery suchej, ponieważ nie wysusza skóry. Wygładza i uelastycznia skórę. Zalecana jest do wszystkich typów skóry, co jest jej wielką zaletą. Może być stosowana nie tylko do twarzy ale również do ciała i włosów.
Dzisiaj podsyłam Wam pomysł na oczyszczającą maseczkę z mikronizowaną zieloną herbatą, glinką Ghassoul (lub Rhassoul) oraz olejem z kiełków pszenicy
Składniki:
- 2 łyżeczki zielonej herbaty mikronizowanej,
- 1 łyżeczka glinki Ghassoul,
- 2 łyżki wody destylowanej,
- 1 łyżka oleju z kiełków pszenicy.
- dowolny hydrolat w butelce z atomizerem do spryskania twarzy na wypadek wyschnięcia glinki i uczucia ściągnięcia skory (ja wybrałam hydrolat z ogórka).
Sposób przygotowania:
Dodajemy wszystkie składniki do porcelanowej lub szklanej miseczki w wyżej wymienionej kolejności i mieszamy aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Możecie dodać więcej wody lub hydrolatu, jeśli maseczka będzie dla Was zbyt gęsta i Gotowe ! Tak przygotowaną maseczkę najlepiej zużyć tego samego dnia, gdyż po odstawieniu może utracić swoje właściwości. Podane przeze mnie składniki wystarczą na 2 nałożenia maseczki.
Olej z kiełków pszenicy jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), spośród innych olejów wyróżnia się wysoką zawartością witaminę E. Zawiera naturalne przeciwutleniacze neutralizujące działanie wolnych rodników oraz lecytynę. Olej idealnie sprawdza się jako składnik kremów, a także serum do cery dojrzałej, zniszczonej, przesuszonej, odwodnionej. Lecytyna powstrzymującą utratę wody przez skórę, doskonale nawilża, zmiękcza i natłuszcza skórę. Substancje proestrogenne zawarte w oleju przyspieszają odbudowę zniszczonego naskórka. Poprawia ogólny wygląd skóry. NNKT regenerują i nawilżają skórę, a przeciwutleniacze zapobiegają procesowi oksydacji, dzięki czemu skóra wolniej się starzeje.
Olej możecie nakładac na twarz solo lub zmieszać z dowolnym ulubionym olejem i taka mieszankę nakładać na twarz. Ja nakładam na twarz ten olej solo, ponieważ bardzo przypadł mi do gustu. Ma lekko pomarańczową barwę, przyjemny, lekko orzechowy zapach. Łatwo się rozprowadza, dobrze wchłania, jednak należy pamiętać, by nie nakładać zbyt grubej warstwy. Wystarczą 3 kropelki 🙂 Olej możecie wykorzystac równiez jako bazę do domowych kosmetyków, jak np. kremów, balsamów, serum, serum do paznokci, na końcówki włosów, a także do domowych maseczek.
Kilka słów na temat działania maseczki
Maseczkę nałożyłam na twarz oraz dekolt na ok. 10-15 min. Po zmyciu skóra stała się gładsza i bardziej napięta (aż chciało się ją dotykać! :)). Maseczka bardzo dobrze oczyszcza skórę, jednak w sposób łagodny. Nie narusza bariery hydrolipidowej i nie wysusza. Co ważne dla osób z cerą tłustą- glinka znakomicie odtłuszcza skórę i ją matowi. Osoby z takim typem cery mogą spokojnie wykonać delikatny peeling przy użyciu tej glinki. Jedną z wad maseczek na bazie glinek i zielonej herbaty jest niewątpliwie to, że brudzą wszelkie powierzchnie. Po nałożeniu maseczki na twarz, wykorzystałam ją również podczas kąpieli do ciała i długo musiałam po niej sprzątać. Dodatkowo zapach- nie do końca przyjemny i nie każdemu może przypaść do gustu. Zielona herbata przypomina mi trochę zapach herbaty Matcha. Jest to jednak tylko mały mankament, ponieważ zawsze możemy wzbogacić naszą maskę o hydrolaty czy olejki eteryczne, które ten zapach poprawią.
Po zmyciu maseczki przemyłam twarz nawilżającym tonikiem DIY z ekstraktem z bluszczu, który sprawdza się idealnie w przypadku mojej cery mieszanej, a następnie w celu nawilżenia użyłam kremu z witaminą A i E.
Taka pielęgnacja poprawia wygląd i kondycję skóry. Polecam ten domowy zabieg każdej z Was, tym bardziej, że zieloną herbatę i glinkę można stosować do każdego rodzaju skóry i jest ogólnodostępna.
Zieloną herbatę mikronizowaną oraz olej z kiełków pszenicy możecie kupić w sklepie Ecospa, zaś glinkę Ghassoul w dowolnym sklepie internetowym lub drogerii. Ja kupiłam ją w drogerii Superpharm 🙂
Zapraszam Was również na mojego Instagrama @domowekosmetyki.pl 🙂
Trzymajcie się ciepło!
Ola