Jakie zadanie ma peeling? Przede wszystkim oczyszcza skórę, usuwa zanieczyszczenia i obumarłe komórki zewnętrznej warstwy naskórka, dzięki czemu pobudza skórę do produkcji nowych komórek. Z poniższego artykułu dowiecie się, jak przygotować domowy, owocowy peeling na bazie borówek amerykańskich, kokosa, miodu i geranium. Zapraszam do lektury 🙂
Regularne stosowanie peelingu poprawia krążenie krwi oraz sprawia, że skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna. Kolejną zaletą peelingów jest redukcja cellulitu. Peelingi złuszczają martwy naskórek, dzięki temu skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie kremów, balsamów czy lotionów, które lepiej się wchłaniają. Wykorzystywane są w przypadku cery łojotokowej, trądzikowej, a także skłonnej do przebarwień i zrogowaceń. Jak widać peelingi mają zbawienny wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry. Możemy wyróżnić: peelingi domowe– to te, które każdy z nas może przygotować, bazując na surowcach, które aktualnie posiada w kuchni (np. peeling z soli Epsom, soli himalajskiej czy cukru trzcinowego), peelingi dermatologiczne i kosmetyczne– w zależności od upodobań możemy skorzystać z zabiegu upiększającego bądź takiego, który pomoże nam w problemach skórnych.
Peelingi możemy podzielić również na: mechaniczne, chemiczne i enzymatyczne.
- Peelingi mechaniczne polegają na złuszczaniu naskórka za pomocą materiałów ścierających. W metodzie tej można dostosować wielkość i grubość ziaren peelingu, by był on odpowiedni zarówno dla cery suchej jak i tłustej.
- Peelingi chemiczne mają na celu usunąć obumarły naskórek, wykorzystując związki chemiczne, głównie kwasy owocowe czy polihydrokwasy. Technika pobudza skórę do produkcji kolagenu, dzięki czemu stanie się ona zdrowsza i piękniejsza.
- Peelingi enzymatyczne przeznaczone są zaś dla osób o bardzo delikatnej skórze, gdyż w metodzie tej wykorzystuje się naturalne enzymy, zmiękczające skórę.
Peelingi możemy stosować na twarz jak i na ciało. W przypadku pielęgnacji twarzy należy być wyjątkowo ostrożnym, by zbyt mocno nie złuszczyć naskórka, a tym samym nie podrażnić delikatnych warstw skóry. W okresie letnim warto przygotować peelingi na bazie owoców i ziół, gdyż działają orzeźwiająco, antycellulitowo i pobudzają krążenie krwi skóry. Lipiec to idealny moment na wykorzystanie letnich owoców w naszej domowej pielęgnacji. W tym okresie trwa seozon przede wszystkim na borówki amerykańskie, czyli jedne z najpopularniejszych owoców jagodowych w Polsce, które szczerze uwielbiam ? Sezon na borówki trwa od lipca do końca sierpnia, jednak dzięki uprawom międzynarodowym możemy cieszyć się ich smakiem tak naprawdę przez cały rok. Mimo to najbardziej lubię je zbierać właśnie w lipcu i sierpniu, oczywiście ze sprawdzonego źródła, czyli ogródka mojej mamy ?
W związku z tym, że mamy lato w pełni dziś podrzucam Wam pomysł na owocowy peeling do ciała z dodatkiem borówek amerykańskich, wiórek kokosowych oraz geranium. Poniżej znajdziecie listę niezbędnych składników wraz ze sposobem przygotowania
- duża garść borówek amerykańskich
- 2 łyżki wiórek kokosowych
- 2 łyżki cukru białego
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżka miodu lipowego (możecie użyć inny dowolny)
- 5 listków geranium
Borówki i listki geranium myjemy letnią wodą i osuszamy na ręczniku papierowym. Do miski lub tak jak w moim przypadku do naczynia miksującego thermomixa dodajemy wszystkie składniki zgodnie z przepisem i całość blendujemy. Po rozdrobnieniu składników i uzyskaniu gęstej konsystencji przenosimy peeling do szklanego słoika lub miseczki. Całość dokładnie mieszamy i gotowe! Do peelingu nie dodawałam olejku eterycznego, ponieważ dodatek borówek oraz geranium sprawia, że peeling pachnie świeżo, orzeźwiająco i owocowo… czyli tak jak według mnie pachnie lato 🙂
Peeling najlepiej zużyć tego samego dnia lub odstawić w chłodne miejsce i wykorzystać w ciągu najbliższych 3 dni. Peeling wcieramy kolistymi ruchami w najbardziej pożądane przez nas partie ciała takie jak brzuch, nogi czy uda. Peeling świetnie oczyszcza skórę oraz złuszcza martwy naskórek. Dzięki takiemu zabiegowi moja skóra stała się napięta, gładsza i bardziej podatna na wchłanianie substancji nawilżających i odżywczych. Dodatek geranium pomaga zwalczać cellulit, a sam peeling wygląda i pachnie obłędnie i może być świetny pomysłem na prezent dla najbliższych 🙂
Ze względu na właściwości przeciwutleniające borówka amerykańska jest częstym składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych, serum i peelingów ujędrniających, a także maseczek do twarzy. Substancje zawarte w owocach borówek mają działanie antybakteryjne i pomagają w zwalczaniu trądziku. Co ciekawe, nasiona borówki zawierają dużo substancji oleistych co sprawia, że świetnie nadają się do produkcji natłuszczających balsamów do ciała.
Geranium wykazuje działanie ściągające i przeciwzmarszczkowe. Ujędrnia i uelastycznia skórę twarzy i ciała, dlatego może być również wykorzystywany w kosmetykach niwelujących blizny, rozstępy i cellulit.
Wiórki kokosowe oraz biały cukier dodane do peelingu delikatnie złuszczają naskórek.
Oliwa z oliwek ma działanie nawilżające, wygładzające, zmiękczające, chroni skórę przed utratą wilgoci, dostarcza skórze wielu antyoksydantów, wzmacnia naturalną odporność skóry, łagodzi szorstkość skóry i leczy jej stany zapalne.
Miód lipowy dzięki właściwościom antybakteryjnym i antygrzybicznym przyspiesza gojenie ran oraz wspomaga proces oczyszczania skóry. Jest składnikiem wielu kosmetyków zarówno do pielęgnacji skóry, jak i włosów. Możecie sporządzić z niego peeling do ciała lub maseczkę regeneracyjną
Słonecznego dnia! 🌞
Ola