Kule do kąpieli z kwiatami granatu o zapachu drzewa sandałowego

0

Kule do kąpieli to wyjątkowy domowy kosmetyk, który możemy przygotować w domowym zaciszu, wykorzystując składniki, które posiadamy w kuchni. Kule do kąpieli DIY to świetny pomysł na relaks, dzięki którym możemy poczuć się jak w prawdziwym SPA. To również oryginalny pomysł na prezent świąteczny, a także pomysł na spędzenie czasu z naszymi bliskimi. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przygotować kule do kąpieli z dodatkiem suszonych kwiatów granatu i olejkiem z drzewa sandałowego.

Tworzenie domowych kul kąpielowych posiada wiele zalet. Począwszy od tego, że mamy pełną kontrolę nad ich składem, możemy eksperymentować z dodatkiem ziół, kwiatów, barwników, a także dowolnie uformowanymi kształtami. Kule do kąpieli to świetny pomysł na relaks w domowym zaciszu. Możemy je wykorzystać podczas długiej kąpieli z książką i lampką wina. Taka kąpiel zadziała nie tylko relaksująco na nasze ciało ale i również na nasze zmysły i umysł. Produkcja własnych kuli to przede wszystkim ogromna frajda i ale również pomysł na oryginalny prezent z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Z poniższego wpisu dowiecie się, jak w prosty sposób przygotować kule do kąpieli z dodatkiem suszonych kwiatów granatu wzbogacone kompozycją zapachową z drzewa sandałowego. W zakładce Przepisy/Kule do kąpieli możecie znaleźć inne przepisy na przygotowanie kul do kąpieli, m. in z suszonymi kwiatami chabra bławatka (które są zdecydowanie moim faworytem), spiruliną, glinką fioletową czy mikami kosmetycznymi. Zachęcam do eksperymentów 🙂

Jakie składniki wchodzą w skład kul kąpielowych?

Aromatyczne kule do kąpieli możemy przygotować ze składników, które posiadamy w kuchni, jak np. soda oczyszczona, czy kwasek cytrynowy, a także dodatki w postaci naturalnych barwników, suszonych ziół czy kwiatów. Możemy również skorzystać z propozycji dostępnych w sklepach z naturalnymi półproduktami i surowcami kosmetycznymi.

Kula kąpielowa to mieszanina dwóch głównych składników: wodorowęglanu sodu i kwasu cytrynowego. Połączenie tych dwóch półproduktów tworzy reakcję zasadowo-kwasową, która sprawia, że kula kąpielowa po zanurzeniu w wodzie zaczyna się rozpuszczać i delikatnie musować. Wykonanie kuli kąpielowych jest niezwykle proste, a dodatkowo rozwija kreatywność, ponieważ to od nas zależy jaką formę i wersję kul wybierzemy. Kule kąpielowe mogą mieć różnorodne kształty, kolory, zapachy, a także dodatki, jak np. suszone zioła, suszone kwiaty, oleje roślinne, olejki eteryczne, glinki kosmetyczne, a także barwniki. Tylko od nas zależy, jak będzie wyglądała nasza relaksująca, wymarzona kąpiel.

Jak przygotować kule do kąpieli DIY?

Przygotowanie własnych kul kąpielowych jest proste i przyjemne. Nie trzeba być chemikiem, czy kosmetologiem, by takie kule wykonać. Przed przystąpieniem do działanie należy przygotować miejsce pracy oraz potrzebny sprzęt. Poniżej lista niezbędnych akcesoriów:

 • miska,
 • waga kuchenna lub jubilerska,
 • łyżki,
 • foremki do kul kąpielowych o średnicy 6 cm,
 • taca oraz ręcznik papierowy,
 • opcjonalnie moździerz.

Gdy mamy już potrzebny sprzęt, możemy przejść do przygotowania surowców…  🙂 

Składniki na 2 kule do kąpieli o średnicy 6 cm:

 • 130 g wodorowęglanu sodu,
 • 67 g kwasu cytrynowego,
 • 1 duża garść suszonych kwiatów granatu (możecie dodać więcej, jeśli chcecie aby kula była bardziej kolorowa),
 • 9 g oleju z pestek moreli (zamiennie można dodać również olej makadamia lub olej kokosowy frakcjonowany),
 • 0, 32 g kompozycji zapachowej z drzewa sandałowego,
 • ok. 2 g hydrolatu geraniowgo w celu spryskania masy i jej połączenia (10 razy).
fot. suszony kwiat granatu
fot. dodatek kompozycji zapachowej z drzewa sandałowego do masy kul do kąpieli

Etapy przygotowania kul kąpielowych

Etap I w misce odważamy wodorowęglan sodu oraz kwas cytrynowy zgodnie z przepisem. Całość przesypujemy do miski i dokładnie mieszamy rękoma lub łyżką, tak by nie pozostało żadnych zbitych bryłek wodorowęglanu sodu.

Etap II dodajemy suszone kwiaty kwiaty granatu. Do kompozycji możecie wykorzystać również suszone kwiaty lub zioła, np. płatki róży czerwonej, chabra bławatka, krokosza barwierskiego.

Etap III następnie odważamy olej z pestek moreli lub frakcjonowany olej kokosowy oraz kompozycję zapachową z drzewa sandałowego. Dodajemy je do sypkich składników w misce i całość ponownie mieszamy rękoma lub łyżką.

Etap IV przygotowaną masę mieszamy i w między czasie spryskujemy hydrolatem oczarowym. Spryskujemy ok. 10-15 razy do momentu aż masa będzie miała konsystencję mokrego piasku.

fot. foremki do kul do kąpieli wypełnione masą
fot. gotowa kula w foremce w kształcie serca

Etap V gdy masa jest już odpowiednio zbita, nakładamy ją w dwie części foremek i ubijamy palcami jak na powyższym zdjęciu. Masa może delikatnie wystawać poza foremkę, ważne by nie było jej zbyt mało. Gdy już wypełnimy foremki masą, złączamy obie półkule i mocno ściskamy przez kilkanaście sekund, żeby wszystko razem się połączyło. Odstawiamy kule na tace na kilka minut. Następnie, delikatnie otwieramy formę, nie skręcając jej i wyjmujemy z niej kulę. Kule kładziemy na tacy wyścielonej ręcznikiem papierowym. W podobny sposób, z pozostałej masy formujemy resztę kul. Gotowe kule przykrywamy ręcznikiem papierowym i pozostawiamy do wyschnięcia do następnego dnia. Ważne jest by tacy nie odstawiać w gorące lub wilgotne miejsce, ponieważ gdy przedostanie się do nich wodą, mogą zacząć się pienić i rozpuścić.

Przechowywanie kul kąpielowych

Kule kąpielowe DIY przechowujemy w chłodnym miejscuz dala od źródeł światła i wilgoci. Idealnym rozwiązaniem będzie woreczek strunowy, zamykany pojemnik szklany lub plastikowy. Szczelne zamknięcie pomoże zachować świeżość i zapach kuli kąpielowej, a także ochroni ją przed wilgocią, która może spowodować musowanie składników. Tak zabezpieczone kule kąpielowe można przechowywać nawet do 6 miesięcy.

Zalety przygotowywania domowych kuli kąpielowych

Tworzenie własnych kul do kąpieli sprawia dużo frajdy. Możemy zaangażować naszych bliskich do pomocy, by móc kreatywnie spędzić z nimi czas. Kule prezentują się spektakularnie gdy dodamy do nich: suszone zioła, kwiaty, glinkę, miki kosmetyczne, czy barwniki. Możemy dowolnie łączyć barwniki z olejkami eterycznymi, np. barwnik pomarańczowy z olejkiem mandarynkowym/pomarańczowym lub barwnik fioletowy z olejkiem lawendowym.

Kule kąpielowe to również kreatywny pomysł na urozmaicenie kąpieli dziecka. Dzieci uwielbiają kąpiele w towarzystwie zabawek, czy innych akcesoriów, które mogą sprawić wiele radości. Składniki zakupione w sklepach z naturalnymi kosmetykami, takich jak np. Ecospa są bezpieczne dla skóry. Należy jednak wcześniej zapoznać się z lista olejków eterycznych, które mogą wywołać podrażnienie i uczulenia. W 100 % bezpiecznymi olejkami dla naszej skóry są: olejek mandarynkowy, olejek pomarańczowy, olejek lawendowy, czy rumiankowy.

Sprzęt laboratoryjny oraz składniki, które stosuję do produkcji domowych kosmetyków są ogólnodostępne. Można je zakupić w sklepie internetowym Ecospa.

Foremki do kul kąpielowych możecie kupić również na stronie ecoflores.eu.

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do przygotowania własnych kul kąpielowych i przygotujecie je z myślą o zbliżających się Świętach. Dajcie znać w komentarzach, jakie są Wasze ulubione wersje i kompozycje 🙂

Ola

 

 

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.