Letni peeling do ciała z ogórkiem i miętą

0

Jakie zadanie ma peeling? Przede wszystkim oczyszcza skórę, usuwa zanieczyszczenia i obumarłe komórki zewnętrznej warstwy naskórka, dzięki czemu pobudza skórę do produkcji nowych komórek. Skóra po wykonaniu peeling staje się gładsza i jest bardziej podatna do przyswajania składników aktywnych zawartych w kremach czy balsamach. Z poniższego artykułu dowiecie się, jak przygotować domowy, letni peeling do ciała z ogórkiem i miętą. Zapraszam do lektury 🙂

Regularne stosowanie peelingu poprawia krążenie krwi oraz sprawia, że skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna. Kolejną zaletą peelingów jest redukcja cellulitu. Peelingi złuszczają martwy naskórek, dzięki temu skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie kremów, balsamów czy lotionów, które lepiej się wchłaniają. Wykorzystywane są w przypadku cery łojotokowej, trądzikowej, a także skłonnej do przebarwień i zrogowaceń. Jak widać peelingi mają zbawienny wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry. Możemy wyróżnić: peelingi domowe– to te, które każdy z nas może przygotować, bazując na surowcach, które aktualnie posiada w kuchni (np. peeling z soli Epsom, soli himalajskiej czy cukru trzcinowego), peelingi dermatologiczne i kosmetyczne– w zależności od upodobań możemy skorzystać z zabiegu upiększającego bądź takiego, który pomoże nam w problemach skórnych.

Peelingi możemy podzielić również na: mechaniczne, chemiczne i enzymatyczne.

  • Peelingi mechaniczne polegają na złuszczaniu naskórka za pomocą materiałów ścierających. W metodzie tej można dostosować wielkość i grubość ziaren peelingu, by był on odpowiedni zarówno dla cery suchej jak i tłustej.
  • Peelingi chemiczne mają na celu usunąć obumarły naskórek, wykorzystując związki chemiczne, głównie kwasy owocowe czy polihydrokwasy. Technika pobudza skórę do produkcji kolagenu, dzięki czemu stanie się ona zdrowsza i piękniejsza.
  • Peelingi enzymatyczne przeznaczone są zaś dla osób o bardzo delikatnej skórze, gdyż w metodzie tej wykorzystuje się naturalne enzymy, zmiękczające skórę.

Peelingi możemy stosować na twarz, jak i na ciało. W przypadku pielęgnacji twarzy należy być wyjątkowo ostrożnym, by zbyt mocno nie złuszczyć naskórka, a tym samym nie podrażnić delikatnych warstw skóry. W okresie letnim warto przygotować peelingi na bazie owoców i ziół, gdyż działają orzeźwiająco, antycellulitowo i pobudzają krążenie krwi skóry.

Czerwiec to idealny moment na wykorzystanie letnich owoców, warzyw czy ziół w naszej domowej pielęgnacji.  W tym okresie trwa sezon przede wszystkim na ogórki, pomidory, rzodkiewki, jeśli chodzi o owoce – zajadamy się truskawkami, malinami i czereśniami. W ziołach możemy przebierać już od maja, jednak to właśnie w czerwcu i lipcu możemy zaobserwować ich najbujniejszy rozkwit. W tym roku na balkonie posadziłam: szczypior, pietruszkę, oregano i miętę pieprzową i to właśnie miętę wykorzystałam dziś do moich domowych eksperymentów.

Poniżej przepis na mój letni warzywno-ziołowy peeling do ciała z dodatkiem ogórka, świeżych listków mięty i sproszkowaną zieloną herbatą. Poniżej znajdziecie listę niezbędnych składników oraz sposób wykonania. Do dzieła 🙂

Składniki peelingu

  • 250 g cukru białego
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • pół świeżego ogórka
  • 2 garście świeżych listków mięty
  • 2 łyżeczki mikronizowanej zielonej herbaty (zamiennie możecie użyć również herbaty Matcha lub zielonej glinki)
ogórki i mięta – główne składniki peelingu
oliwa z oliwek
mikronizowana zielona herbata
Sposób przygotowania

Do porcelanowej miski lub słoika dodajemy cukier, oliwę z oliwek i całość mieszamy. Do blendera lub tak jak w moim przypadku do naczynia miksującego Thermomixa dodajemy pokrojonego w grube plastry ogórka i miętę, pamietając o ich wscześniejszym dokładnym umyciu.  Po rozdrobnieniu składników, wyciągamy masę z ogórkiem i miętą i odciskamy ją, aby pozbyć się nadmiaru wody z ogórka. Masę dodajemy do cukru z oliwą. Na końcu wsypujemy  2 łyżeczki sproszkowanej zielonej herbaty i całość ponownie mieszamy. Zamiennie, zamiast sproszkowanej zielonej herbaty możecie dodać herbatę Matcha lub zieloną glinkę. Do peelingu nie dodawałam olejku eterycznego, ponieważ dodatek ogórka i mięty sprawia, że peeling pachnie świeżo i orzeźwiająco… czyli tak jak według mnie pachnie lato 🙂

rozdrobniony ogórek z miętą
Kilka słów na temat peelingu i jego składników

Peeling najlepiej zużyć tego samego dnia lub odstawić w chłodne miejsce i wykorzystać w ciągu najbliższych 3 dni. Peeling wcieramy kolistymi ruchami w najbardziej pożądane przez nas partie ciała takie jak brzuch, nogi czy uda. Peeling działa złuszczająco, łagodząco oraz zmniejsza stany zapalne. Dzięki takiemu zabiegowi moja skóra stała się napięta i gładsza. Oliwa z oliwek zawarta w peelingu natłuszcza i odżywia skórę. Ogórek to prawdziwa bomba witaminowa, tak więc wpływa na odżywienie skóry, mięta zaś- uelastycznia, orzeźwia i stymuluje skórę.

gotowy peeling do ciała

Kosmetyczna i zdrowotna moc ogórka wynika z jego składu. Zawiera on m.in. potas, magnez, fosfor, krzem, siarkę, wapń i sód oraz szereg witamin (A, B1, B6, C, E i K). Ponadto głównie składa się z wody (ok. 95 proc.). Dzięki temu skóra staje się nawilżona, odświeżona i oczyszczona. Wygląda również młodziej za sprawą witaminy C, która zwalcza wolne rodniki oraz opóźnia procesy starzenia się.

Mentol zawarty w mięcie pieprzowej działa znieczulająco, ściągająco i ujędrniająco, dlatego stanowi składnik kosmetyków ujędrniających i antycellulitowych.  Mięta chłodzi, orzeźwia i stymuluje skórę. Zwęża naczynia krwionośne, zmniejszając tym samym zaczerwienienie.

Biały cukier dodane do peelingu delikatnie złuszczają naskórek.

Oliwa z oliwek ma działanie nawilżające, wygładzające, zmiękczające, chroni skórę przed utratą wilgoci, dostarcza skórze wielu antyoksydantów, wzmacnia naturalną odporność skóry, łagodzi szorstkość skóry i leczy jej stany zapalne.

Mikronizowana zielona herbata działa antyoksydacyjnie, antycellulitowo, zapobiega starzeniu się skóry i wzmacnia naczynia krwionośne.

 

A Wy lubicie takie peelingi DIY z wykorzystaniem warzyw/owoców i ziół? 🌱

Słonecznego dnia! ☀️

Ola

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.