Olejek na porost rzęs i brwi

0

Piękne i gęste rzęsy i brwi to marzenie każdej z nas. By uzyskać taki efekt warto zastosować odpowiednią pielęgnację, a regularne olejowanie jest jedną z nich. W poniższym artykule znajdziecie przepis na naturalny domowy olejek do rzęs i brwi.

Rzęsy spełniają przede wszystkim funkcję ochronną oka – chronią oczy przed wszelkimi zanieczyszczeniami, ale także zmniejszają przepływ powietrza do oka, dzięki czemu nie odpuszczają do ich wysuszeniem. Rzęsy rosną w trzech fazach. Pierwszą fazą jest anagen (aktywna faza wzrostu), drugą – katagen (faza przejścia), ostatnią zaś – telogen (faza odpoczynku/wypadania).  Rzęsy rosną asynchronicznie, co oznacza, że przez cały czas przechodzą przez te trzy fazy, tak więc liczba włosków właściwie się nie zmienia. Ich dzienny przyrost na długości to ok. 0,16 mm. Rzęsy należy pielęgnować, tak by były mocne i gęste, co z pewnością wpłynie na nasze lepsze samopoczucie oraz lepszy i zdrowszy wygląd twarzy. Piękne rzęsy z pewnością wyeksponuje delikatny makijaż, który sprawi, że nasze rzęsy i oczy będą przyciągały spojrzenia. Brwi pełnią funkcję pewnego rodzaju filtra, pochłaniają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak pot, kurz, deszcz czy śnieg, które mogłyby przedostać się do oka i je podrażnić. Nie bez powodu kształt brwi tworzy łuk- zatrzymuje on wodę i zapobiega przedostaniu się płynów do wnętrza oka. Kolejną funkcją jaką spełniają brwi jest ochrona oka przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Brwi przeznaczone są również do wyrażania naszych emocji. Mimowolne ruchy mięśni sprawiają, że brwi układają się w różne kształty, co może wskazywać na nasz aktualny stan emocjonalny- jest to tzw. mowa niewerbalna. Brwi pomagają wyrażać takie uczucia jak radość, zdziwienie, skupienie, zdenerwowanie, podekscytowanie, niepewność.

By móc cieszyć się pięknymi bujnymi rzęsami oraz brwiami powinniśmy o nie dbać. Z pomocą przychodzą nam domowe odżywki, olejki oraz sera. Olejki sprawdzą się w przypadku osłabionych i delikatnych włosków, które uległy wypadnięciu lub przerzedzeniu po przebytej chorobie, ale także i tych, które wymagają jedynie odświeżenia, wzmocnienia i podkreślenia ich charakteru. Dzięki odpowiednio dobranym naturalnym składnikom możemy przeciwdziałać wypadaniu rzęs, a jednocześnie pobudzać je do szybszego odrostu. Oprócz tego, odżywka przywraca rzęsom i brwiom zdrowy wygląd – sprawia, że są one dłuższe, gęstsze i wzmocnione.

Dziś chciałabym podzielić się z Wami przepisem na olejek do rzęs i brwi, który przyczyni się do ich szybszego wzrostu, a także poprawi ich wygląd.

Składniki na tusz do rzęs o poj. 10 g:

  • 4 g oleju rycynowego,
  • 2 g oleju jojoba,
  • 2 g oleju arganowego,
  • 2 g oleju lnianego,
  • 3 krople witaminy E,
  • 3 krople witaminy A.

Sposób przygotowania

Wszystkie składniki odmierzamy na wadze elektronicznej do wyparzonej i zdezynfekowanej zlewki lub szklanki. Mieszamy za pomocą bagietki i przelewamy do buteleczki po tuszu do rzęs. Olejek najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowe, z dala od słońca, tak by nie dopuścić do zjełczenia. Olejek najlepiej stosować 3-4 razy w tygodniu, po 2 tygodniach kuracji możemy zmniejszyć częstotliwość do 2 razy. Termin ważności to 3-4 miesiące, jednak zdecydowanie polecam przygotować olejek w mniejszej buteleczce i zużyć wcześniej, a jeśli efekty będą zadowalające możemy przygotować kolejną bueteleczkę 🙂

Przy aplikacji na rzęsy staram się nakładać jak najcieńsze warstwy, żeby nic nie przedostało się do oka. Nakładam go tak jak maskarę. Z brwiami jest duuuzo łatwiej! 🙂

Stosuję olejek głównie na noc, gdy już moja skóra jest dokładnie oczyszczona. Jeżeli część z Was pracuje zdalnie i nie musicie się malować – śmiało możecie używać tego olejku w ciągu dnia 🙂 pod makijaż odradzam, ponieważ olej rycynowy jest ciężki.

Stosuję olejek od niecałych 3 tyg. i zauważyłam poprawę. Włoski są mocniejsze i bardziej się błyszczą (i nie chodzi tu o moment nałożenia, a efekt długo po…). Rezultaty u każdego mogą być inne, ale myślę, że warto spróbować 🙂

Olejowanie rzęs i brwi

W drogeryjnych sklepach i aptekach znajdziemy wiele różnych preparatów, które wzmacniają i poprawiają kondycję naszych brwi i rzęs. Niestety takie specyfiki bywają drogie, a efekty mało zauważalne lub musimy na nie bardzo długo czekać. W dodatku odstawienie tego typu kosmetyków może spowodować, że włoski wrócą do swojego stanu sprzed kuracji.  Warto zamienić tą kurację na naturalną pielęgnację olejami. Dzięki olejowaniu brwi oraz rzęsy rosną w znacznie szybszym tempie, są mocne, błyszczące, odżywione i co najważniejsze- nie ulegają wypadaniu.

Oleje do pielęgnacji brwi oraz rzęs stanowią także wspaniałą bazę do domowej roboty kosmetyków. Możemy je dowolnie mieszać z innymi wzmacniającymi preparatami i pamiętając o ich regularnym stosowaniu,  doczekamy się naprawdę spektakularnych efektów.

Nakładanie olejku 

Nakładając jakiekolwiek produkty w okolicach oczu, musimy zachować szczególną ostrożność. Gałka oczna czy spojówki są bowiem bardzo wrażliwe i łatwo o ich podrażnienie. Olejki możemy stosować na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to  bezpośrednia ręczna aplikacja oleju. O ile w przypadku brwi jest to prosta sprawa, tak w przypadku rzęs nie do końca z uwagi na ich wrażliwe i delikatne włoski a także bliski kontakt z okiem. Dlatego też nie jestem zwolenniczką tej metody w przypadku pielęgnacji rzęs.

Oleje możemy nakładać na brwi oraz rzęsy również za pomocą szczoteczki od tuszu do rzęs. Gotową buteleczkę z aplikatorem możemy kupić już z kilka złotych w drogerii bądź na stronie internetowej z surowcami kosmetycznymi. Rzęsy powinniśmy wyczesać dokładnie, tak by nie pozostało na nich grubej warstwy oleju, która mogłaby się przedostać do oka. Brwi natomiast czeszemy zgodnie z ich naturalnym kierunkiem wzrostu.

fot. gotowy olejek
fot. olej rycynowy

Jeżeli chcecie cieszyć się zadbanymi i pięknie wyglądającymi rzęsami skorzystajcie z preparatów z zawartością poniższych składników:

  • Olej rycynowy– olej ten stosowały nasze babcie, szczególnie na wypadające rzęsy. Wykazuje silne właściwości nawilżające, odżywcze i regenerujące.  Regularne stosowanie go na rzęsy sprawi, że w krótkim czasie zgęstnieją, odrosną i nabiorą pięknego zdrowego wyglądu. Ze względu na jego bardzo gęstą konsystencję, warto pomieszać go z innymi olejkami, jak np. olejem arganowym, olejem jojoba, olejem ze słodkich migdałów, czy olejem z czarnuszki. Najlepiej przelać taką mieszankę do buteleczki po zużytym i dokładnie umytym tuszu do rzęs bądź kupić pustą buteleczkę w sklepie z akcesoriami kosmetycznymi DIY. Olejek należy aplikować bardzo ostrożnie i nie nakładać go zbyt wiele, ponieważ może podrażnić oko.
  • Olej arganowy– olejek ten działa odżywczo i regenerująco. Zawiera naturalne kwasy tłuszczowe i witaminę E, dzięki czemu nie tylko nawilża, ale i przyśpiesza procesy odnowy naskórka oraz regeneracji włosków rzęs i brwi.
  • Olej migdałowy– posiada wiele korzystnych właściwości, a jedna z nich to aktywacja wzrostu włosów. Dzięki dużej zawartości witaminy młodości- witaminy E oraz witaminy B2 ten naturalny olejek jest w stanie przywrócić blask kruchym i wypłowiałym włoskom rzęs i brwi. 
  • Olej z czarnuszki– zmieszany z olejem arganowym w równych proporcjach posłuży nam jako odżywka do brwi.
  • Aloes – wykazuje przede wszystkim właściwości łagodzące. Odżywia skórę ze względu na zawartość składników mineralnych i witamin (wit. z grupy B, E i C). Odbudowuje i regeneruje uszkodzony naskórek, a także wzmacnia włosy, w tym włoski rzęs oraz brwi. Wpływa pozytywnie na ich kondycję poprzez wprowadzenie do ich struktury niezbędnych witamin. Dodatkowo aloes zawiera substancję zwaną ligniną, która posiada wyjątkowo zdolność przenikania przez skórę i jednoczesnym jej wzmacnianiem.
  • Kwas hialuronowy – nawilża, napina i wygładza skórę oraz pomaga w walce z tzw „ kurzymi łapkami”. Wzmacnia barierę ochronną skóry. Sprawia, że skóra wygląda świeżo i młodo. Oprócz zbawiennego działania na skórę, kwas hialuronowy odpowiada za właściwe odżywienie oraz nawilżenie rzęs. Kwas hialuronowy wykazuje również działanie przeciwzapalne oraz kojące. 
  • Ekstrakt ze skrzypu polnego – znajduje zastosowanie w preparatach wzmacniających skórę, włosy i paznokcie, uszczelniających naczynia krwionośne, przyspieszających gojenie, odżywczych.
  • Ekstrakt z pokrzywy – pokrzywa bogata jest m.in. w witaminy C, K, E, B2, A, minerały, jak krzem, magnez, żelazo, wapń, mangan, fosfor, cynk oraz chlorofil, kwas mrówkowy, foliowy, lecytynę, serotoninę, garbniki i wiele innych. Wzmacnia włosy, skórę i paznokcie. Zapobiega wypadaniu włosów, pomaga pozbyć się łupieżu, ogranicza przetłuszczanie się skóry. Więcej na temat pokrzywy możecie przeczytać w artykule w zakładce Moje porady.
  • Ekstrakt z melisy– Posiada właściwości regenerujące, uspakajające oraz odświeżające chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
  • d-panthenol – jest również bardzo ważną substancją w pielęgnacji rzęs. Bardzo pozytywnie wpływa na strukturę włosa i ma działanie regenerujące. Dodatkowo wpływa na wzrost poziomu nawilżenia włosa przy jednoczesnym wygładzeniu jego struktury.

 

! Pamiętajcie, że stosowanie kosmetyków wykonywanych w domowych warunkach zawsze wiąże się z ryzykiem. Mimo zachowywania odpowiedniej czystości i higieny,  może dojść do uczulenia lub pojawienia się innych niepożądanych efektów, nawet jeżeli wykorzystywane surowce są w 100% naturalne. Powyższy przepis jest propozycją na domową pielęgnację rzęs i brwi, natomiast jeżeli macie jakiekolwiek obawy, co do stosowanie odżywki na rzęsy z uwagi na to, że znajdują się one bardzo blisko oczu- po prostu tego nie róbcie. Alternatywą jest użycie odżywki tylko i wyłącznie na brwi . Mogę jedynie zapewnić, że stosowałam ją na swoich rzęsach i brwiach i nie zauważyłam żadnych niepokojących zmian !

 

Ola

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.