Płyn micelarny z betainą, zieloną herbatą i witaminą B3

0

Oczyszczanie twarzy jest bardzo ważne w naszej codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Stosowanie żelów i płynów do mycia pozwala na zmycie zanieczyszczeń, które gromadzą się na skórze oraz usunięciu nadmiaru sebum. Płyn micelarny jest doskonałym wyborem, gdy chcemy zadbać o higienę i kondycję naszej cery. Stosując żele i płyny do mycia twarzy należy pamiętać, by wybierać takie, które nie podrażnią i nie wysuszą naszej skóry. Będą delikatne i dostosowane do naszego typu cery. W poniższym artykule znajdziecie niezbędne informacje na temat podstaw oczyszczania twarzy, dowiecie się również dlaczego warto stosować płyny do mycia twarzy w codziennej pielęgnacji, a także podpowiem Wam, jak w prosty sposób przygotować swój własny płyn micelarny.

Czym są płyny micelarne?

Są to wodne roztwory z dodatkiem emulgatorów, które wiążą cząsteczki brudu. Można nimi oczyszczać skórę i okolice oczu, nie stosując przy tym wody. Działają jednocześnie oczyszczająco i pielęgnująco.

Płyny micelarne są wygodnym rozwiązaniem, ponieważ zastępują kilka rodzajów produktów do oczyszczania twarzy. Doskonale usuwają makijaż, nadmiar sebum oraz wszelkie zanieczyszczenia. Swoje działanie zawdzięczają jak sama nazwa wskazuje -micelom. Są to kuliste cząsteczki  zawieszone w roztworze wodnym i działają w podobny sposób jak magnes, ponieważ odpychają lub przyciągają rozpuszczalniki wodne/olejowe.  Zewnętrzna warstwa, która wykazuje właściwości hydrofilowe -takie, które lubi i przyciąga wodę, a odpycha tłuszcze. Natomiast wewnętrzna warstwa jest hydrofobowa – odpycha cząsteczki wody, a przyciąga tłuszcze.

Delikatne działanie płynu sprawie, że jest on przeznaczony w szczególności do oczyszczania skóry wrażliwej, atopowej i problematycznej.

W jaki sposób powinno się oczyszczać twarz

Początkowo należy zacząć od demakijażu twarz, który polega na zmyciu kosmetyków przy użyciu płynów micelarnych, pianek, mleczek bądź za pomocą metody OCM (Oil Cleansing Method)- metodzie polegającej na oczyszczaniu twarzy mieszaniną olejków. O tej metodzie możecie przeczytać we wcześniejszych artykułach. Najlepiej zastosować w tym celu delikatne waciki kosmetyczne bądź w przypadku metody OCM- bawełniane ręczniki, które nie podrażnią naszej skóry. Nasączony wacik przykładamy do twarzy na kilka sekund, nie przecierając zbyt mocno, do momentu aż kosmetyk dokładnie rozpuści tusz do rzęs, czy cenie do powiek. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do metody OCM możemy skorzystać z płynów micelarnych lub  mleczek.

Warto pamiętać, że nawet najmniejsze pozostałości makijażu na skórze wokół oczu mogą przyczynić się do pojawienia się głębokich zmarszczek.

W kolejnym kroku oczyszczamy twarz. Możemy zastosować w tym celu płynu micelarnego, mleczka, pianki myjące, a także żelu. Staranne oczyszczanie skóry zapewnia zdrowy, piękny i promienny wygląd skóry. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków, które zaspokoją indywidualne potrzeby cery.

Wybierając odpowiedni kosmetyk do mycia twarzy należy brać pod uwagę kilka czynników, m.in.: stan i typ cery, a także wiek.

W końcowym etapie aplikujemy na twarz odświeżający tonik lub hydrolat. Należy jednak wybierać taki hydrolat, który przywraca naturalne pH naszej skórze. Następnie nakładamy nawilżający krem do twarzy i gotowe!

Dlaczego warto stosować żele i płyny do mycia twarzy

Głównym  zastosowaniem płynów i żeli do mycia twarzy jest dokładne usunięcie nadmiaru sebum, zanieczyszczeń, które są widoczne gołym okiem oraz pozostałości po makijażu. Jest to bardzo ważne, gdyż niedokładne oczyszczenia twarzy może doprowadzić do pojawiania się wyprysków oraz przyśpieszenia starzenia naskórka. Dodatkowo funkcją jaką mogą pełnić płyny do mycia twarzy są ich właściwości antyseptyczne i odświeżające.

Zadaniem żeli do mycia twarzy nie jest nawilżenie skóry czy usunięcie z niej makijażu – w tym celu stosujemy płyny lub mleczka micelarne oraz kremy. Dlatego zatem mycie twarzy znajduje się w pomiędzy etapem demakijażu, a tonizacji skóry.

Jaki żel/płyn do mycia twarzy wybrać

Żele do mycia twarzy posiadają urozmaicony skład, dzięki temu możemy dostosować je do potrzeb naszej cery. Osobiście sama wykonałam płyn do mycia twarzy, gdyż w pełni świadomie mogę powiedzieć, że jest on stworzony właśnie dla mnie. Używanie mydeł do twarzy  czy samej wody może i jest ekonomiczne oraz pozwala na bardziej ekologiczne podejście do pielęgnacji, jednak kluczowe jest by kosmetyk działał! Mydło może przesuszyć naskórek, a sama woda nie usunie wszelkich zanieczyszczeń, które pojawiają się na naszej skórze.

Najlepiej wybierać płyn micelarne do oczyszczania twarzy wzbogacone o naturalne wyciągi roślinne oraz ekstrakty ziołowe. Wpływają one zbawiennie na naszą cerę- odżywiają ją i nawilżają.

Warto również wybierać płyny bogate w hydrolaty ziołowe, witaminy: A, B, E,D, alantoinę, glicerynę, kwas hialuronowy, żel aloesowy oraz ekstrakty roślinne.

Jaki powinien być idealny płyn do mycia twarzy

  • delikatny dla skóry twarzy – taki, który nie wysusza i nie podrażnia,
  • o delikatnym zapachu,
  • wydajny,
  • dokładnie oczyszczający skórę z zanieczyszczeń i makijażu,
  • lekki,
  • prosty w aplikacji,
  • o naturalnym, dogodnym dla nas składzie,
  • przystępny cenowo.

W płynach do mycia twarzy należy unikać składników wywołujących podrażnienia, mocnych kwasów, alkoholi, drobinek złuszczających. Mogą one doprowadzić do wysuszenia skóry oraz naruszenia bariery hydrolipidowej.

Należy również pamiętać o odpowiedniej technice mycia twarzy. Powinno się je wykonywać przez ok. 40 sek, opuszkami palców, wykonując koliste ruchy od wewnętrznej do zewnętrznej części twarzy. Najlepiej zmywać twarz letnia wodą.

Płyny micelarne do mycia twarzy, a poszczególne typy cery

  • w przypadku cery suchej i wrażliwej: najlepiej stosować płyny, o jak najbardziej minimalistycznym i delikatnym składzie. Najlepiej, by zawierały wyciągi roślinne, olej migdałowy, arganowy oraz witaminy: A,E,D. Przyczynią się do nawilżenia oraz odżywienia naskórka.
  • w przypadku cery tłustej i mieszanej: przez swoją tendencję do nadmiernego produkowania sebum, cera ta wymaga stosowania kosmetyków o działaniu oczyszczającym i matującym. Nie należy stosować preparatów na bazie alkoholu, gdyż mogą mocno wysuszyć skórę. W składzie żeli do mycia twarzy przeznaczonych do cery tłustej i mieszanej należy szukać wyciągów roślinnych, które działają ściągająco oraz cynku- matującego skórę.
  • w przypadku cery trądzikowej: dobrze, by płyn posiadał właściwości antybakteryjne i został wzbogacony związkami antyseptycznymi. Należy również stosować żele zawierające dodatki złuszczające skórę, dzięki temu pory zostaną dokładnie oczyszczone, a bakterie i zanieczyszczenia usunięte.

Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami przepisem na oczyszczający płyn micelarny z  naturalną betainą, zieloną herbatą i witaminą B3.

Składniki  na 100 g płynu:

  • 44 g hydrolatu różanego,
  • 40 g wody demineralizowanej,
  • 4 g NMF (naturalny czynnik nawilżający),
  • 3 g naturalnej betainy (ekstrakt z buraka cukrowego),
  • 1 g glukozydu kaprylowo kaprynowego (organiczny delikatny detergent),
  • 2 g witaminy B3 (niacynamid),
  • 2 g d-pantenolu,
  • 2 g ekstraktu z zielonej herbaty,
  • 1 g ekstraktu z rumianku,
  • 1 g konserwantu naturalnego.

Sprzęt

  • zlewka o poj. 200-250 ml,
  • waga,
  • bagietka,
  • butelka o poj. 100 g,
  • papierek lakmusowy do sprawdzania pH (idealne pH kosmetyku mieści się w granicach 4,5-6).
fot. witamina B3 (niacynamid)
fot. witamina B5 (d-pantenol)

Sposób przygotowania

  1. Przygotowujemy wszystkie niezbędne surowce oraz sprzęt oraz miejsce pracy
  2. Do butelki dodajemy hydrolat różany, wlewamy odpowiednią ilość wody destylowanej i wsypujemy konserwant naturalny. Mieszamy roztwór bagietką aż do momentu jego rozpuszczenia.
  3. Do otrzymanego roztworu dodajemy witaminę B3, witaminę B5 (d-pantenol), betainę i ponownie całość mieszamy.
  4. Następnie dodajemy kolejno surfaktant- glukoazyd kaprylowo kaprynowy, NMF , ekstrakt z zielonej herbaty i ekstrakt z rumianku, mieszając płyn po dodaniu każdego składnika.
  5. Jeżeli wszystkie składniki dobrze się rozpuściły – płyn jest gotowy do użycia 🙂

Płyn najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, do 25 stopni Celsjusza. Termin ważności to 3 miesiące.

Płyn micelarny z naturalną betainą, zieloną herbatą oraz witaminą B3 to bardzo łagodny kosmetyk, który delikatnie oczyszcza i odświeża skórę, a dodatek czynnika nawilżającego oraz naturalnej betainy silnie ją nawilża. Płyn sprawdzi się do demakijażu, również wodoodpornego. Nie podrażnia skóry wokół oczu. Dzięki zawartości naturalnej betainy, nie pozostawia uczucia lepkości, doskonale łagodzi drażniące działanie detergentów, a także działa przeciwstarzeniowo i uelastycznia skórę. Witamina B3 również przyczynia się do działania przeciwzmarszczkowego, rozjaśnia przebarwienia i eliminuje stany zapalne. D-pantenol niweluje zaczerwienienia i pozostawia cerę w doskonałej kondycji. Dodatek ekstraktu z zielonej herbaty oraz rumianku działa antyoksydacyjnie i pomaga zachować skórze jędrność. Dodatkowo zawarty w płynie hydrolat różany wspomaga łagodzące i odświeżające właściwości.  Płyn przywraca równowagę PH skóry oraz nie uszkadza bariery lipidowej.

Płyn ma bardzo delikatny,  różany zapach. Delikatnie się pieni, jeżeli chcemy by bardziej się pienił, możecie dodać więcej surfaktantu, wówczas zamiast płynu uzyskacie żel do mycia twarzy. Dokładnie oczyszcza twarz z zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum. Jest bardzo delikatny, nie przesusza i nie podrażnia skóry. Stosuję go wieczorem, a skóra jest gładka, oczyszczona. Po zastosowaniu płynu, najlepiej stonizować skórę tonikiem i nałożyć ulubiony krem.

! Nieprawidłowe oczyszczenia twarzy niesie za sobą wiele konsekwencji, do których należą w szczególności pojawiające się niedoskonałości skóry. Dokładnie oczyszczona skóra pozwala na wchłaniania większej ilość składników odżywczych zawartych w kremach, co znacząco wpływa na jej kondycję. Dlatego pamiętajcie o włączeniu oczyszczania twarzy do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

 

A Wy jakich kosmetyków używacie do oczyszczania twarzy? 🙂

 

Trzymajcie się ciepło!

Ola

 

Źródła: Kwiatkowska B., ,,Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku”., Wyd. Pascal.

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.