Szałwiowe mydło w płynie
W codziennej pielęgnacji powinniśmy pamiętać nie tylko o naszej twarzy i ciele, ale również pielęgnacji dłoni. Oprócz zmywania zanieczyszczeń z powierzchni dłoni, ważne jest dostarczanie im odpowiednich składników odżywczych oraz zapewnienie długotrwałego nawilżenia. W tej sytuacji z pomocą przychodzą naturalne, domowe mydła w płynie stworzone na bazie mydła kastylijskiego, które jest delikatne i bezpieczne dla skóry. Z poniższego artykułu dowiecie się jak przygotować szałwiowe mydło w płynie na bazie mydła kastylijskiego z d-pantenolem i gliceryną roślinną. Zapraszam!
Mydło jest jednym z podstawowych kosmetyków, którego zadaniem jest zwalczanie bakterii i usuwanie brudu. W ciągu dnia stosujemy je wielokrotnie, aby zachować higienę i zapewnić sobie zdrowie. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy mycie rąk samą wodą nie wystarczy, to śpieszymy z odpowiedzią – zdecydowanie nie! Sama woda nie zmyje z powierzchni skóry tłuszczu, brudu i mnożących się w takich zanieczyszczeniach bakterii. Cząsteczki mydła wiążą się jednym końcem z cząsteczkami brudu, a drugim z cząsteczkami wody, dlatego brud zostaje usunięty razem z mydłem i wodą, a my możemy czuć się swieżo i czysto. Aktualnie na rynku mamy mnóstwo naturalnych mydeł w płynie, które charakteryzują się bezpiecznym i przyjaznym składem, a także pięknym zapachem, za który odpowiadają specjalnie dobrane kompozycje olejków eterycznych.
Pewnie wielu z Was zastanawia się, które mydła wybrać – te w kostce czy w płynie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ i jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Głównymi zaletami mydła w płynie są:
1. Zapewnia znacznie większą higienę skóry dłoni oraz otoczenia.
Mydło w kostce w większym stopniu naraża naszą skórę na przenoszenie bakterii, ponieważ zwykle dzielimy je z innymi osobami. Mydło w płynie w pojemniku z dozownikiem eliminuje przenoszenie bakterii z dłoni na dłonie.
2. Prezentuje się estetyczniej.
Mydło w kostce często pozostawia niechciane ślady na mydelniczce, przez co nie zawsze jesteśmy w stanie utrzymywać czystość na bieżąco. W przypadku mydeł w płynie nie mamy tego problemu. Dodatkowo możemy dowolnie dobierać pojemniki z dozownikiem na mydło w zależności od naszych upodobań czy aranżacji wnętrz, zachowują przy tym estetykę.
3. Jest bardziej wydajne.
Tę cechę zawdzięcza specjalnemu dozownikowi, który umożliwia regulację zawartości pojemnika i użycia optymalnej ilości mydła potrzebnej do jednorazowego umycia rąk.
4. Charakteryzuje się szeroką gamą i można je spersonalizować.
Aktualnie w sklepach mamy ogromny wachlarz mydeł w płynie o różnym składzie, zapachu, kolorystyce, dzięki czemu możemy je dobrać indywidualnie do naszych potrzeb.
Należy również wspomnieć o tym, że mydło w płynie ma również wady, ponieważ jest mniej przyjazne dla środowiska oraz mniej ekonomiczne.
W dzisiejszym artykule przygotowałam dla Was przepis na oliwkowe mydło w płynie na bazie mydła kastylijskiego, z dodatkiem kwiatowych hydrolatów i substancji nawilżajacych.
- 170 g mydła kastylijskiego ekologicznego w płynie
- 20 g hydrolatu oczarowego
- 6 g d-pantenolu
- 3 g gliceryny kosmetycznej roślinnej
- 8 kropli olejku szałwii muszkatałowej
- 1/3 łyżeczki miki oliwkowej perłowej (opcjonalnie)
Wszystkie składniki odmierzamy na wadze elektronicznej w szklanej zlewce. Całość mieszamy bagietką aż do całkowitego rozpuszczenia. Gotowy szampon przelewamy do buteleczki o poj. 200 ml z pompką i gotowe 🙂
Bazowe mydło kastylijskie w recepturze to mydło potasowe otrzymywane z naturalnych olejów roślinnych. Mydło kastylijskie jest uniwersalnym produktem myjącym bez dodatku syntetycznych składników. Delikatnie oczyszcza i nawilża skórę oraz włosy. Kastylijskie mydło w płynie sprawdza się jako ekologiczny środek do mycia i czyszczenia oraz łagodny płyn do prania. Polecane do stosowania w czystej postaci lub jako baza do tworzenia naturalnych kosmetyków DIY np. płynów do mycia ciała.
D-pantenol, zwany także prowitaminą B5 jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania skóry. Dzięki drobnym cząsteczkom łatwo przenika w głąb skóry, wzmacniając i odbudowując jej strukturę. D-pantenol, ze względu na doskonałe właściwości nawilżające, chętnie stosowany jest jako składnik preparatów łagodzących podrażnienia i oparzenia słoneczne.
Hydrolat oczarowy delikatnie oczyszcza i tonizuje, nie wysuszając skóry – doskonały do zmywania zanieczyszczeń nawet z najdelikatniejszej cery. Łagodzi stany zapalne. Przeznaczony jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej, mieszanej i podrażnionej.
Gliceryna roślinna kosmetyczna wykazuje szerokie działanie pielęgnacyjne. Jest doskonałym humektantem. Wygładza, nawilża, regeneruje skórę oraz chroni ją przed utratą wody. Dodatkowo pełni funkcje pomocnicze w kosmetyku. Ułatwia przenikanie innych substancji w głąb skóry, zapobiega wysychaniu i krystalizacji kosmetyku.
Dodatek gliceryny w żelach i płynach do mycia niweluje wysuszające działanie środków myjących.
Olejek szałwi muszkatałowej działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Ze względu na właściwości tonizujące nadaje się jako dodatek do płynów i mydeł.
Szałwiowe mydło w płynie na bazie mydła kastylijskiego doskonale oczyszcza, odświeża i nawilża skórę dłoni. Stworzone na bazie naturalnych składników jest całkowicie bezpieczne dla naszej skóry. Mydło jest bardzo komfortowe w stosowaniu, ponieważ w kontakcie z niewielką ilością wody dobrze się pieni. Dodatkowo idealnie połączone składniki nie naruszają naturalnej bariery lipidowej i zapewniają optymalny poziom nawilżenia przez długi czas.
Dodatek oliwkowej miki kosmetycznej sprawia, że mydło wygląda elegancko i ma lekko błyszczącą poświatę, dzięki czemu bardzo ładnie prezentuje się w łazienkowym dozowniku 🙂
A Wy stosujecie kosmetyki na bazie mydła kastylijskiego? 🙂
Trzymajcie się ciepło!
Ola