Odświeżająca mgiełka z lilaka pospolitego do ciała i twarzy
Jak co roku, to nie kalendarz, a zapach bzu unoszący się w powietrzu wraz z ciepłym, majowym wiatrem przypomina mi o zbliżającej się wiośnie. To moment, w którym wszystko budzi się do życia i nabiera nowych barw. Uwielbiam te kwiaty i zawsze ubolewam, że tak krótko kwitną…. dlatego nie mogło ich zabraknąć tutaj, na moim blogu. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się, jakie właściwości lecznicze i kosmetyczne wykazuje lilak pospolity oraz poznacie przepis na odświeżającą mgiełkę do ciała i twarzy na bazie tych oto kwiatów.
Czy jest coś bardziej naturalnego niż wykorzystywanie świeżych owoców, kwiatów i ziół w domowej pielęgnacji skóry? Kwiaty, liście, owoce z łąk i ogrodów służą naszej urodzie, a poza tym są rozkoszą dla naszych kubków smakowych. Naturalne kosmetyki są dostępne za darmo na wyciągnięcie ręki. Domową kurację, która pielęgnuje skórę i zapewnia dobre samopoczucie można rozpocząć o każdej porze roku, a włączenie w tą przygodę rodzinę oraz przyjaciół sprawia podwójną radość. Dzisiejszym bohaterem jest lilak pospolity (nazywany potocznie bzem lub bzem lilakiem), który każdej wiosny mnie zachwyca, tak jakbym odkrywała go na nowo!
Lilak pospolity (Syringa vulgaris) potocznie zwany bzem lub bzem lilakiem, to krzew lub niewysokie drzewo z rodziny oliwkowatych (Oleacea). Lilak pospolity, popularnie i błędnie nazywany jest przez wielu z nas bzem pospolitym. Lilak i bez należą do zupełnie innych rodzin. Pod nazwą „bez” kryją się rośliny z rodzaju Sambucus. W Polsce bardzo pospolitym przedstawicielem tego rodzaju jest bez czarny, należący do rodziny piżmaczkowatych, natomiast lilak należy do rodziny oliwkowatych. Roślina pochodzi z południowo-wschodniej Europy i stał się jedną z najchętniej sadzonych roślin ogrodowych. W naturze występuje w lasach liściastych, zaroślach i na zboczach. Lilak jest wolno rosnącym drzewem i osiąga do 10 m wysokości. Korona przybiera miotlasty, niesymetryczny pokrój. Kora jest chropowata, szarobrunatna, a na starszych partiach pojawiają się podłużne spękania i łuszczenie. Liście lilaka są ustawione na pędach naprzeciwlegle. Są ogonkowe, całobrzegie i mają kształt jajowaty o sercowatej nasadzie i spiczastym wierzchołku.
Odprężające i wyciszające właściwości lilaka mamy w maju na wyciągniecie ręki i nosa. Lilak jest jednak mniej znany jako roślina stosowana w celach leczniczych, co jest dużym błędem! Ponieważ lilak pospolity wykazuje wiele dobroczynnych właściwości w medycynie i kosmetyce. W fitoterapii wykorzystuje się jego kwiaty, korę i młode pąki liściowe. Lilak dba m.in. o nasze wątroby, a co za tym idzie także o piękną cerę. Łacińska nazwa lilaka pospolitego – Syringa vulgaris, sugeruje obecność w nim syrynginy. Działa ona ochronnie na miąższ wątroby, ma działanie przeciwcukrzycowe, pomaga w schorzeniach jelit i jest naturalną substancją przeciwnowotworową. I chociaż największe stężenie syringiny jest w owocach, gałęziach i korze lilaka, to z kwiatów też ją wyciśniemy. Roślina ta oczyszcza płuca, oskrzela, redukuje kaszel i ból gardła, także wzmacnia odporność. Działa moczopędnie.
Jeśli chodzi zaś o właściwości kosmetyczne, lilak pospolity słynie ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwpasożytnicznych. Sprawdzi się idealnie w przypadku chorób skórnych, trądziku, wyprysków i trudno gojących się ran.
! Przed zbiorem kwiatów lilaka warto upewnić się, że zbieramy je w pewnych i czystych miejscach. Nie polecam zrywania kwiatów z przydrożnych zarośli, gdyż mogą być zanieczyszczone lub narażone na opryski. Ważne jest również, aby kwiaty były suche, więc najlepiej zbierać je przy bezdeszczowej pogodzie !
Przepis na mgiełkę z lilaka pospolitego stworzony jest dla wszystkich wielbicieli bzu, którzy chcą zatrzymać jego zapach na dłużej. Poniższy przepis to pomysł na kwiatową mgiełkę, która oprócz ładnego zapachu, ma cenne właściwości i idealnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym, łojotokiem, przebarwieniami, przy niskiej elastyczności skóry. Ponadto wykazuje działanie antyseptyczne i wspomagające regenerację.
Składniki
- świeże kwiaty lilaka pospolitego (ja użyłam białego i jasnofioletowego)
- woda destylowana
Sprzęt
- gaza
- miseczka lub głęboki talerzyk
- płaski talerzyk do przykrycia
- buteleczka z atomizerem lub flakonik
Oddzielamy kwiaty od gałązek bzu. Porcelanową miseczkę wykładamy gazą na której umieszczamy kwiaty bzu, a następnie zalewamy je wodą destylowaną w takiej ilości, by były całkiem zanurzone. Miseczkę nakrywamy talerzem i pozostawiamy na noc. Ekstrakt filtrujemy przez gazę i przelewamy klarowną mgiełkę do buteleczki z atomizerem lub flakonika. Mgiełka ma piękny, jednak bardzo wyrazisty zapach, który nie każdemu może przypaść do gustu. W przypadku zbyt intensywnego aromatu, polecam rozcieńczyć ją wodą destylowaną.
Mgiełkę należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 3-4 dni. Trwałość można wydłużyć do 3 miesięcy, dodając do 50 ml wody kwiatowej 5 kropli konserwantu naturalnego, rozpuszczalnego w wodzie, np. DHA- BA. Mgiełkę można stosować rano i wieczorem na dokładnie oczyszczoną skórę, a następnie zaaplikować na skórę serum i krem nawilżający. Jak widzicie przepis jest bardzo prosty, nie wymaga wiele składników ani sprzętu 🙂
A Wy lubicie zapach lilaka pospolitego? 🌸
Trzymajcie sie ciepło!
Ola