Witamina C w codziennej pielęgnacji skóry

0

Witamina C to obok witaminy A jeden z najlepiej przebadanych surowców kosmetycznych, o potwierdzonym działaniu pielęgnacyjnym. Jest to również bardzo popularny i lubiany składnik kosmetyczny, który dobrze nam się kojarzy. Witamina C powinna znaleźć się w programie pielęgnacyjnym każdej osoby od około dwudziestego roku życia, a nawet wcześniej. Jest odpowiednia dla każdego typu cery ze względu na swoje różnorodne właściwości. W przypadku osób młodszych odpowiada za profilaktykę przeciwzmarszczkową, usuwanie przebarwień potrądzikowych i wyprysków, w przypadku cery dojrzałej redukuje zmarszczki i rozjaśnia przebarwienia. 

Najnowsze wyniki badań wykazują ogromną rolę witaminy C w organizmie człowieka w kosmetologii, stanach fizjologicznych, jak i w prewencji i leczeniu wielu poważnych chorób. Niedobór witaminy C powoduje wiele poważnych chorób. Dodatkowo współczesny styl życia: stres, palenie papierosów, niewłaściwe odżywienie, przyczyniają się do niedostatecznej podaży kwasu askorbinowego. Stosowanie tego antyoksydantu w codziennej pielęgnacji skóry znacząco wpływa na jej kondycję. Witamina C zwalcza wolne rodniki, zapobiega powstawaniu niechcianych zmarszczek, nawadnia i rozświetla skórę, a także poprawia jej elastyczność i wspomaga gojenia ran. To tylko niektóre z zalet tej witaminy! Oprócz wpływu na naszą skórę suplementacja witaminy C ze względu na to, że jest tanią i szeroko dostępną substancją, może obiecująco zmniejszyć stres oksydacyjny, który jest  bolączką dzisiejszych czasów i przyczynia się do powstawania wielu chorób.

Jak działa witamina C? Jej działanie można podzielić na dwa etapy

Efekt natychmiastowy

  • Rozświetlenie i poprawa kolorytu poszarzałej skóry, które zwykle dają się zauważyć w krótkim czasie od rozpoczęcia kuracji. Dzięki temu witamina C jest lubianym i wdzięcznym składnikiem kosmetycznym, daje bowiem szybko widoczne efekty działania.

Efekty widoczne po czasie

  • Działanie antyoksydacyjne – witamina C to silny i efektywny antyoksydant, zwalczający wolne rodniki i wspomagający ochronę przeciwsłoneczną.
  • Wpływ na syntezę kolagenu, którego ilość spada wraz z wiekiem.
  • Poprawa elastyczności skóry, spłycenie zmarszczek.
  • Działanie gojące i rozjaśniające przebarwienia.

Na powyższe efekty należy poczekać dłużej, stosując produkty z witaminą C regularnie. Jest ona doceniana także w pielęgnacji cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym, w zwalczaniu cieni pod oczami oraz jako składnik przeciwzapalny, ułatwiający gojenie.

Którą formę witaminy C wybrać?

Witamina C to bardzo szerokie pojęcia, odnoszące się do kilku różnych form i pochodnych, z których każda wykazuje charakterystyczne dla siebie właściwości, inne wymagania oraz odmienne zalecane stężenie. Oznacza to, że samo stwierdzenie, iż dany produkt kosmetyczny zawiera witaminę C to za mało. Warto się dowiedzieć, o jaką konkretnie formę witaminy C chodzi i w jakim stężeniu została zastosowana.

Trzy podstawowe formy witaminy C stosowane w kosmetykach
🍋  Kwas L-askorbinowy (INCI: Ascorbic Acid)

Najbardziej znana postać witaminy C, o wysokiej skuteczności działaniu. Witamina C w tej formie byłaby idealna, gdyby nie dwa główne problemy. Po pierwsze jako forma kwasowa może powodować podrażnienia u osób o bardzo wrażliwej skórze. Po drugie jest wyjątkowo niestabilna i wrażliwa na czynniki zewnętrzne (temperatura, światło, tlen, środowisko wodne, nieodpowiednie pH), a więc łatwo ulega rozkładowi, tracąc swe cenne właściwości. Kupując gotowy produkt w drogerii czy przez Internet z kwasem askorbinowym, nie mamy pewności, ile i czy w ogóle jest tam jeszcze aktywna forma witaminy C, czy też została rozłożona. Nie wiemy przecież, jak długo taki kosmetyk leżakował w hurtowni lub na półce sklepowej i w jakich warunkach przebywał. Kwas askorbinowy należy do łagodnych kwasów PHA, dzięki temu dodatkowo działa lekko złuszczająco na skórę.

Produkty kosmetyczne na bazie tej formy witaminy C mają krótki okres ważności, wynoszący zwykle około 3-4 miesięcy. Ze względu na ten jakże krótki okres technolodzy wciąż poszukują nowych form witaminy C, które zachowają charakterystyczne dla niej właściwości, a jednocześnie będą bardziej stabilne i lepiej tolerowane przez skórę.

Postać tej witaminy C jest rozpuszczalna w wodzie. Kosmetyki na jej bazie mają zwykle postać wodnistych serum.

Przynosi szybkie efekty rozświetlenia i poprawy kolorytu poszarzałej skóry.

Efektywne stężenie dla tej formy wynosi 15%, maksymalnie do 20%.

Forma stabilna przez około 3-4 miesiące.

Aktualnie wynaleziono już kilka różnych form witaminy C, o większej lub mniejszej stabilności i komforcie zastosowania, z których najtrwalsza i jednocześnie najdroższa forma, o wysokiej tolerancji nawet przez najbardziej wrazliwe cery, to witamina C w postaci olejku o skomplikowanej nazwie tetraizopalmitynian lub izostearynian askorbylu.

witamina C – kwas askorbinowy
🍋  Olejowa forma witaminy C (INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate lub Ascorbyl Isostearate)

Rodzaj witaminy C odpowiedni dla osób o cerze delikatnej i wrażliwej, które nie tolerują witaminy C w postaci kwasu askorbinowego. Potrzebuje jednak więcej czasu, aby zadziałać, więc początkowo może się mylnie wydawać, że wykazuje właściwości słabsze od kwasu askorbinowego. Forma ta nie ma charakteru kwasowego, nie powoduje zatem łuszczenia ani podrażnienia skóry.

Jest to postać witaminy C rozpuszczalna w olejach. Kosmetyki zawierające tę formę witaminy C mają zwykle postać płynnych olejków.

Efektywne stężenie dla tej formy witaminy C jest niższe i wynosi zwykle od 3% do 10%.

Forma stabilna przez kilkanaście miesięcy.

🍋  Etylowany kwas askorbinowy (INCI: Ethyl Ascorbic Acid)

Nowa stabilna forma witaminy C, dla odmiany rozpuszczalna w wodzie, która również nie powoduje podrażnienia skóry, jednak jest surowcem dużo droższym niż czysty kwas askorbinowy.  Etylowany kwas askorbinowy wykazuje działanie długofalowe i potrzebuje więcej czasu, aby efekty działania były widoczne. Witamina C w tej formie może być stosowana w przypadku każdego rodzaju cery, w tym również wrażliwej, delikatnej, nietolerującej kwasu askorbinowego. Nie ma charakteru kwasowego, zatem nie powoduje szczypania i podrażnienia skóry. Kosmetyki z tą formą mogą mieć postać płynnych, wodnistych serum.

Efektywne stężenie dla tej formy wynosi 10%.

Etylowany kwas askorbinowy wykazuje działanie długofalowe i potrzebuje więcej czasu, aby efekty działania były widoczne. Witamina C w tej formie może być stosowana w przypadku każdego rodzaju cery, w tym również wrażliwej, delikatnej, nietolerującej kwasu askorbinowego. Nie ma charakteru kwasowego, zatem nie powoduje szczypania i podrażnienia skóry.

Forma stabilna przez 6-12 miesięcy. 

serum z witaminą C
Pozostałe stabilne formy witaminy C rozpuszczalne w wodzie, które wykazują niższą skuteczność działania i zwykle są stosowane w kosmetykach w niskich stężeniach, to według INCI:
🍋  Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phosphate)

Substancja o działaniu przeciwutleniającym i przeciwrodnikowym. Hamuje procesy egzogennego starzenia się skóry wywoływane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. Substancja o wysoce efektywnym działaniu. Działa na powierzchni skóry- wykazuje umiarkowane działanie złuszczające. Rozjaśnia koloryt cery oraz wpływa na syntezę melaniny przez hamowanie aktywności tyrozynazy. Znajduje zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do cery trądzikowej, cery dojrzałej – kosmetyki anti-age, w preparatach po opalaniu oraz w kosmetykach anty-cellulitowych.

🍋  Glukozyd askorbylu; kwas 2-O-alfa-D-glukopiranozylo-L-askorbinowy (INCI: Ascorbyl Glucoside)

Przeciwutleniacz – spowalnia procesy starzenia się skóry, wywołane np. promieniowaniem UV. Ma również korzystny wpływ na skórę po opalaniu, zmniejsza powstały rumień. Wyrównuje koloryt skóry oraz rozjaśnia plamy i przebarwienia. Po przejściu przez naskórek stymuluje syntezę kolagenu i hamuje destrukcję włókien kolagenowych, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia.

Zastosowanie produktów z witaminą C w kosmetyce

Kosmetyki z witaminą C można stosować codziennie rano lub wieczorem, w ten sposób można osiągnąć najlepsze rezultaty.

Nie słuchaj plotek zakazujących codziennego stosowania witaminy C z powodu jej nadmiernego magazynowania. Nie jest to zgodne z prawdą. Codzienne stosowanie tej witaminy nie ma żadnych negatywnych skutków, a wręcz odwrotnie. Ilość witaminy C w skórze ulega szybkiemu spadkowi. Wystarczy się zdenerwować, zetknąć ze słońcem lub dymem papierosowym i pewna ilość witaminy C już zostaje rozłożona. Rzadko się zdarza, aby było jej za dużo w skórze, zwłaszcza że witamina C z pokarmu w niewielkim stopniu do niej dociera. Skóra znajduje się, niestety jako ostatnia w kolejce przy rozdziale składników odżywczych, dlatego tak ważne jest, aby witaminy i antyoksydanty dostarczać jej również zewnętrznie. Podczas stosowania produktów z witaminą C ochrona przeciwsłoneczna nie jest koniecznie niezbędna. Witamina C wręcz wspomaga ochronę przeciwsłoneczną skóry, ale nie zastąpi nam kremów z filtrami.

Idealnym połączeniem podczas porannej pielęgnacji jest lekkie serum z witaminą C oraz krem z filtrami anty-UV. Takie rozwiązanie zapewnia najlepszą ochronę przeciwsłoneczną oraz przeciwrodnikową, czyli tarcze, która będzie chronić Twoją skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi przez cały rok.

Zapotrzebowanie oraz źródła witaminy C

Zapotrzebowanie na witaminę C jest zróżnicowane i zależne od wielu czynników, takich jak wiek, płeć i stan fizjologiczny. Jednak i tak dzienne minimalne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy jest największe spośród wszystkich witamin. U dorosłego człowieka wynosi ona 1mg/1kg masy ciała, a u niemowląt i dzieci wynosi 2 mg/1kg masy ciała.

Najlepszymi źródłami witaminy C są owoce i warzywa. W Europie najbogatsze zasoby posiada owoc dzikiej róży z ilością 6,8-12 g w 100g owocu oraz czarna porzeczka ok. 4g. Zawartość w nich kwasu askorbinowego jest zmienna i zależy od pory roku, warunków, przechowywania i przygotowywania żywności. Najbogatsze w ten związek są: czerwona papryka, pietruszka (nać), brukselka, brokuły, kalarepka, pomidory, kapusta, szpinak, rzeżucha, czerwona porzeczka, kiwi, owoce cytrusowe, truskawki. Obróbka termiczna np. suszenie, odgrzewanie potraw, ale także zbyt szybkie rozmrażanie wpływają na przyspieszony rozkład witaminy C. Straty mogą sięgać od 20% podczas przygotowywania surówek, aż do 50% w przypadku gotowania warzyw. Dotyczy to również soków i nektarów owocowych, które mogą być dobrym źródłem witaminy C. Wykazano, że deklarowana zawartość kwasu askorbinowego różni się od jej rzeczywistej zawartości.

dzika róża
czerwona porzeczka
Skutki niedoboru witaminy C oraz wpływ suplementacji witaminy C

Skóra jest największym, wielofunkcyjnym organem naszego ciała. Zbudowana jest z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Razem tworzą barierę organizmu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W trakcie normalnego funkcjonowania skóra jest narażona na wiele wyzwań, które wpływają na jej strukturę funkcję oraz wygląd. W skutek starzenia się traci swoją elastyczność i powstają zmarszczki. Promieniowanie UVA/UVB powoduje przebarwienia i suchość. Ekspozycja na związki chemiczne zawarte w kosmetykach, przyspieszają proces starzenia. Witamina C może zapewnić znaczną ochronę przed tymi zmianami.

🍋 Ochrona przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez promieniowanie UVA

Skóra jest organem narażonym na wysoki stopień stresu oksydacyjnego zarówno endogennego (metabolizm, stan zapalny), jak i egzogennego (promieniowanie, palenie tytoniu, chemiczne zanieczyszczenia powietrza, wiatr itp.), Najważniejszym czynnikiem stresu jest promieniowanie ultrafioletowe (UV), wytwarzające dimery pirymidynowe i wolne rodniki. Do reakcji niepożądanych należą oparzenia słoneczne w krótkotrwałym narażeniu oraz miejscowa immunosupresja wywołana dłuższym czasem ekspozycji na promieniowanie UV i długotrwałymi skutkami, takimi jak jako skórne fotostarzenie i rak skóry. Skóra posiada specyficzny system chroniący przed szkodliwym działaniem promieniowania. Składa się on z enzymu antyoksydacyjnego – dysmutazy ponadtlenkowej SOD oraz układu antyoksydacyjnego : witaminy C, witaminy E i glutationu.

🍋 Synteza kolagenu

Kwas askorbinowy promuje syntezę kolagenu, a także działa jak kofaktor dla hydroksylaz lizyny i proliny, które stabilizują to białko. Przeprowadzone badania in vitro na komórkach fibroblastów wykazały, że brak witaminy C zmniejsza zarówno całkowitą syntezę kolagenu, jak i jego sieciowanie.
Witamina C bierze udział w tworzeniu bariery skórnej, a szczególnie kolagenu w warstwie skóry właściwej. Jest silnym antyoksydantem, działa przeciwzmarszczkowo oraz bierze udział w sygnalizacji komórkowej w szlakach wzrostu i różnicowania komórek, z którymi związane są występowanie i rozwój różnych chorób skóry. Niedobór witaminy C prowadzi do trudności w gojeniu się ran, krwawienia dziąseł, kruchości skóry.

🍋 Zapogieganie utraty wody w naskórku

Duża część osób na pewnym etapie życia doświadcza problemu suchej, ściągniętej skóry.
Może to nastąpić w wyniku złej pielęgnacji, przyjmowaniu leków, zanieczyszczeniu środowiska.
Pierwotnie uważano, że jest to związane ze zmniejszoną ilością wody w skórze i zmniejszonym
wydzielaniem sebum. Obecnie uważa się, że jest to wynik zmian w procesie keratynizacji
i zawartości lipidów w warstwie rogowej. Badania na liniach komórkowych dowiodły, że podanie
witaminy C zwiększa barierę lipidową i indukuje różnicowanie się keratynocytów, co nasuwa
wniosek, że kwas askorbinowy zwiększa warstwę rogową naskórka, a tym samym w większym
stopniu zatrzymuje wodę.

🍋 Spłycanie zmarszczek

Zmarszczki powstają podczas chronologicznego starzenia się skóry, dodatkowo proces ten
przyspieszają promieniowanie UVA, zanieczyszczenie środowiska oraz palenie. Dokładnie nie poznano molekularnego procesu ich powstawania. Uważa się, że przyczyniają się do tego zmiany w kolagenie, pogorszenie struktur elastyny oraz połączeń między skórą właściwą a naskórkiem. Jedna z hipotez twierdzi, że promieniowanie UVA indukuje wytwarzanie cytokin, które zwiększają
ekspresję elastazy fibroblastów, powodując ich degradację i utratę elastyczności. Przeprowadzone
badania sugerują, że skuteczność stosowania kremów z witaminą C jest zależna od indywidualnego
jej poziomu w skórze u badanych. Kwas askorbinowy może poprawić syntezę kolagenu a tym samym zmniejszyć widoczne zmarszczki.

serum z witaminą C w codziennej pielęgnacji
🍋 Zapobieganie powstawaniu stanów zaplanych

Do stanów zapalnych zaliczany trądzik, atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca. Chorobom tym towarzyszy ból, swędzenie, suchość, a także dyskomfort psychiczny. Patologia tych jednostek chorobowych jest bardzo złożona i jest powiązana z reakcjami autoimmunologicznym. Leczenie tych chorób należy powiązać z zastosowaniem odpowiedniej diety bogatej w kwasy omega 3 oraz w witaminy A, E C. Wykazano, że u osób cierpiących na choroby dermatologiczne, nastąpił spadek poziomu witaminy C w skórze. Jest to związane, ze zwiększoną ilością procesów oksydacyjnych w stanach zapalnych.

Przepisy DIY z wykorzystaniem witaminy C

Na moim blogu znajdziecie kilka sprawdzonych przepisów DIY z zastosowaniem witaminy C, m.in. przepisy na serum do twarzy, maseczki oraz macerat z owoców z dzikiej róży.

🍋  Serum do twarzy z glukonolaktonem i witaminą C

👉 https://domowekosmetyki.pl/serum-do-twarzy-z-glukonolaktonem-i-witamina-c/

Serum nadaje skórze miękkość, wygładza ją i napina. Sorbitol oraz glukonolakton odpowiadają za uczucie miękkości, gdyż posiadają silne nawilżające właściwości. Dodatkowo kwas hialuronowy napina skórę i pomaga w redukcji niechcianych kurzych łapek. Serum jak dla mnie posiada idealną konsystencję. Dodatek kwasu hialuronowego oraz gliceryny sprawia, że nie jest ono rzadkie i wodniste. Nie spływa z twarzy i bardzo dobrze się wchłania. Dodatek hydrolatu geranowego nadaje skórze piękny kwiatowo-ziołowy zapach.

Jedną z wad serum jest jego dość krótki termin ważności. Kwas askorbinowy rozkłada się pod wpływem temperatury, światła oraz powietrza, dlatego też serum najlepiej przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu miesiąca.

serum do twarzy z glukonolaktonem i witaminą C
🍋 Serum przeciwstarzeniowe z kwasem jabłkowym i witaminą C

👉 https://domowekosmetyki.pl/serum-przeciwstarzeniowe-z-kwasem-jablkowym-i-witamina-c/

W serum główną rolę odgrywa oczywiście niezastąpiona witamina C, która jest idelanym składnikiem serum przeznaczonych do twarzy, szyi, dekoltu i dłoni, gdyż posiada silne właściwości antyoksydacyjne, rozjaśniające oraz przeciwdziała starzeniom się skóry. Nadaje skórze uczucie sprężystości i wygładzenia. Dodatkowo witamina C stymuluje produkcję ceramidów.

Kolejnym z ważnych składników serum jest kwas jabłkowy, który wykazuje niezwykle cenne działanie w zależności od zastosowanego stężenia. W niższych stężeniach  działa nawilżająco i rozjaśniająco, niweluje drobne zmarszczki, poprawia koloryt i niedoskonałości skóry. W wyższych stężeniach działa zmiękczająco i złuszczająco.

serum przeciwstarzeniowe z witaminą C
🍋 Maseczka z różową glinką i witaminą C do cery naczynkowej

👉https://domowekosmetyki.pl/maseczka-z-rozowa-glinka-i-witamina-c-do-cery-naczynkowej/

Maseczka działa oczyszczająco, odświeżająco oraz zapobiega powstawania tzw. pajączków, powstających na skutek pękania naczyń krwionośnych. Po zmyciu maseczki zauważyłam efekt świeżej, a także rozjaśnionej skóry. Hydrolat oczarowy zasyosowany w przepisie wychwytuje wolne rodniki, posiada najmocniejsze działanie antyoksydacyjne spośród wszystkich hydrolatów, w związku z czym ma bardzo silne działanie odmładzające.

Maseczkę z różowej glinki zmywamy letnią wodą, a następnie przemywamy twarz hydrolatem i nakładamy na twarz łagodny krem nawilżający lub odżywczy. Taki zabieg powtarzamy raz w tygodniu.

maseczka z różową glinką i witaminą C do cery naczynkowej
🍋 Maseczka ze spiruliną i witaminą C

👉 https://domowekosmetyki.pl/maseczka-ze-spirulina-i-witamina-c/

Maseczka rewelacyjnie nawilża i odżywia skórę. Po jej zmyciu twarz jest gładka, miła w dotyku i rozświetlona. Zwiększa elastyczność skóry. Sprawdza się idealnie w przypadku cery zmęczonej, poszarzałej, suchej i mieszanej.

maseczka ze spiruliną i witaminą C

Spirulina nawilża i wygładza skórę oraz zmniejsza suchość naskórka. Reguluje pracę gruczołów łojowych oraz odbudowuje barierę lipidową skóry. Działa oczyszczająco, regeneruje, odżywia i mineralizuje skórę. Poprawia krążenie w drobnych naczynkach krwionośnych, działa łagodząco, przeciwzapalnie i kojąco. Dodatkowo ujędrnia i poprawia elastyczność skóry.

🍋 Macerat z owoców dzikiej róży

👉 https://domowekosmetyki.pl/jak-zrobic-olej-z-owocow-dzikiej-rozy/

Macerat z dzikiej róży poprawia kondycję skóry, wykazuje działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i antyoksydacyjne. Dzięki zawartości kwasów organicznych i naturalnych antyoksydantów, takich jak witamina C jest szczególnie polecany do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej, zmęczonej i naczyniowej. Macerat różany rozjaśnia przebarwienia, napina skórę, odżywia zmęczoną skórę i niweluje zmarszczki. Sprawdzi się idealnie jako dodatek do kremów do twarzy, balsamów do ciała, maści, serum do twarzy oraz peelingów. Można go również aplikować solo na twarz lub spierzchnięte i wysuszone dłonie.

O właściwościach owoców dzikiej róży możesz przeczytać również w poniższym artykule 🙂

👉 https://domowekosmetyki.pl/dzika-roza-zrodlo-witamin-i-przeciwutleniaczy/

Trzymajcie się ciepło!

Ola

 

Źródła

Kantorska A. ,,Witamina C rola i znaczenie dla organizmu” Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Kwiatkowska B. ,,Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku”, Wyd. Pascal, 2017.
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.