Czerwona glinka należy do jednych z bardziej znanych surowców kosmetycznych. Występuje w wielu postaciach, jednak najczęściej możemy ją spotkać w formie maseczek na twarz. Dziś kilka słów na temat jej właściwości oraz szerokiego zastosowanie w kosmetyce.
Czerwona glinka przede wszystkim działa przeciwgrzybiczo, pochłania nadmiar sebum i łoju, a także obkurcza naczynia krwionośne. Oczyszcza i odżywia skórę ze względu na obecność wielu minerałów w swoim składzie, takich jak: glin, krzem, żelazo, czy mangan. Sprawdza się idealnie do cery tłustej, wrażliwej ze skłonnością do trądziku.
Ciekawostką jest, że regularne stosowanie glinki czerwonej poprawia koloryt cery, nadając jej lekki efekt opalenizny. Ma to związek z zawartością tlenku żelaza w jej składzie.
Oprócz maseczek na twarz czerwona glinka może być wykorzystywana do masek na włosy, szczególnie tych ze skłonnością do przetłuszczania się, masek antycellulitowych, a także jako dodatek do regenerującej kąpieli.
Możecie ją zakupić w aptekach, niektórych drogeriach, sklepach zielarskich oraz w sklepach internetowych. Ja moją akurat upolowałam w drogerii Natura.
Dziś chciałabym Wam przedstawić przepis na maseczkę z czerwonej glinki, płatków owsianych i oleju z pestek moreli.
Składniki maseczki:
✔ 4 łyżeczki glinki czerwonej,
✔ 4-5 łyżeczek wody destylowanej,
✔ 2 płaskie łyżeczki rozdrobnionych płatków owsianych,
✔ 3 ml oleju z pestek moreli,
✔ 1 ml witamy E
Sprzęt:
✔ moździerz do rozdrobnienie płatków owsianych,
✔ zlewka,
✔ łyżeczka,
✔ pipeta Pasteura 3ml
Przygotowanie:
W pierwszym etapie rozdrabniamy płatki owsiane w moździerzu, następnie przygotowujemy glinkę poprzez dodanie do niej wody destylowanej, mieszamy i dodajemy pozostałe składniki: płatki owsiane, olej z pestek moreli i witaminę E. Gotowe!
Jak widzicie maseczka jest bardzo prosta w wykonaniu, oczywiście olej z pestek moreli możemy zamienić innym olejem, który akurat posiadamy w swoim domowym laboratorium. Każdy przepis można modyfikować według własnych potrzeb, wystarczy tylko trochę kreatywności i przygotowywanie kosmetyków diy może sprawiać ogromną frajdę 🙂
Maseczkę najlepiej zużyć tego samego dnia. Wystarcza na 2 lub 3 nałożenia. Przeznaczenie: cera tłusta, mieszana, wrażliwa i naczynkowa.
O właściwościach glinki już wspominałam na początku, jednak nie możemy zapomnieć o pozostałych składnikach, które w połączeniu z glinką świetnie się uzupełniają.
Olej z pestek moreli: to jeden z faworytów w domowej pielęgnacji. Bogaty jest w wiele niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Działa przeciwstarzeniowo, regeneruje i poprawia napięcie skóry, a także łagodzi podrażnienia. Można go stosować również bezpośrednio pod oczy, gdyż niweluje cienie i obrzęki.
Płatki owsiane: wykazują działanie nawilżające i odżywcze że względu na zawartość wielu witamin, takich jak: witamina B, E, PP, a także bogactwo minerałów, takich jak cynk, magnez czy selen. Zaleca się je stosować do cery suchej i wrażliwej.
Witamina E: nazywana witaminą młodości, wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwutleniające i przeciwstarzeniowe. Odżywia i regeneruje skórę, a także chroni ją przed działaniem promieniowania UV.
Źródło: www.recepta.pl