Naturalne sposoby na cienie i obrzęki pod oczami

0

Nieestetyczne przebarwienia pod oczami niejednej z Was przysparzają wiele kłopotów i sprawiają, że nie wyobrażacie sobie wyjścia z domu bez odpowiedniego makijażu okolic oczu. Dziś kilka słów na temat cieni i obrzęków pod oczami- skąd się biorą oraz jak skutecznie z nimi walczyć, wykorzystując domowe i naturalne metody.

Najgrubsza warstwa skóry znajduje się na plecach, dłoniach i stopach, najcieńsza zaś- wokół oczu. Fakt ten tłumaczy, dlaczego musimy wyjątkowo delikatnie pielęgnować te okolice i stosować odpowiednie kosmetyki, które ich nie podrażnią.

Przyczyn pojawienie się cieni pod oczami jest wiele. Należą do nich: nieodpowiedni tryb życia, na który składa się brak snu, stosowanie diety ubogiej w mikro- i makroelementy, a także brak aktywności fizycznej. Dodatkowo spędzanie wiele godzin przed komputerem, używki oraz życie w ciągłym stresie przyczyniają się do zmęczenia i nieatrakcyjnego wyglądu okolic oczu.

Kolejnymi czynnikami występowanie cieni pod oczami są uwarunkowanie genetyczne oraz choroby związane z pracą tarczycy, cukrzycą, a także anemią i niedożywieniem.

W przypadku, gdy w naszej rodzinie problem ten występuje, jesteśmy w nieco trudniejszej sytuacji z uwagi na brak możliwości całkowitego zniwelowanie cieni. Oczy głęboko osadzone, mała ilość komórek tłuszczowych oraz gruczołów łojowych dodatkowo sprawiają, iż cienie są bardziej widoczne. Nie należy jednak rezygnować z codziennej pielęgnacji, która chociaż w niewielkim stopniu przyniesie rezultaty. Możemy poprawić wygląd skóry okolic oczu, prowadząc zdrowszy tryb życia i regularnie stosując kremy, olejki i hydrolaty głęboko nawilżające i rozjaśniające, które w połączeniu z makijażem dadzą pożądany efekt.

O skórę wokół oczu należy dbać w każdym wieku, jednak z czasem jest ona jeszcze bardziej narażona na powstawanie zmarszczek, cieni i sińców.

W przypadku obrzęków przyczyną ich powstawania jest nadmierne gromadzenie płynów w tkankach. Prócz opuchlizny możemy zauważyć często również sińce wokół oczu.  Przyczyną tego problemu jest niestety najczęściej podłoże genetyczne, na które nie mamy wpływu. Innymi czynnikami są: niezdrowy styl życia, brak odpowiedniej ilości snu i aktywności fizycznej, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu oraz produktów o dużej zawartości soli, która jak wiemy zatrzymuję wodę w organizmie. W przypadku obrzęków najlepiej sprawdzą się zimne okłady bądź masaże wałkiem jadeitowym.

Poniżej przedstawiam listę produktów, które sprawdzą się w walce z cieniami pod oczami:

1. Hydrolaty

  • Hydrolat z oczaru wirginijskiego: posiada silne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i ściągające. Jest powszechnie stosowany w leczeniu chorób skóry. Hydrolat zawiera w swoim składzie taniny, które zmniejszają problem rozszerzonych porów, zwężają naczynia krwionośne i co najważniejsze zmniejszają opuchlizny i cienie pod oczami. Produkt ten działa również nawilżająco i sprawdza się idealnie do cery przesuszonej.

 

  • Hydrolat różany: jest stosowany do cery suchej i dojrzałej. Zapobiega procesom starzenia, gdyż działa ściągająco. Poprawia elastyczność skóry. Wzmacnia naczynia krwionośne, rozjaśnia przebarwienia oraz sińce pod oczami. Odżywia skórę ze względu na obecność witamin: A i B.

 

  • Hydrolat z kwiatów kocanki: wykazuje przede wszystkim działanie łagodzące. Sprawdza się w przypadku podrażnień, zaczerwienień oraz urazów mechanicznych. Obkurcza ściany naczyń krwionośnych, niweluje opuchlizny i cienie pod oczami. Dodatkowo hydrolat posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, może być stosowany w walce z trądzikiem.

 

  • Hydrolat z czystka: działa ściągająco i przeciwzapalnie. Nawilża skórę, nadając jej efekt promiennej cery. Łagodzi stany zapalne, zmniejsza pory oraz rozjaśnia przebarwienia i cienie pod oczami. Uelastycznia skórę i poprawia mikrokrążenie. Zalecany do cery trądzikowej i dojrzałej.

Hydrolaty najlepiej stosować przed snem, po oczyszczeniu twarzy, delikatnie przemywając skórę okolic oczu wacikiem.

 

2. Olejki

  • Olej ze słodkich migdałów: jest przeznaczony do każdego typu skóry. Działa łagodząco i posiada lekką konsystencję. Ceniony jest głównie dzięki swoim właściwościom nawilżającym i odżywczym. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, a także szereg witamin, w tym: A, D i E. Poprawia jędrność skóry i wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Najbardziej istotnym faktem jest to, że olejek ten poprawia cyrkulację krwi, co wiąże się z redukcję cieni i sińców pod oczami.

 

  • Olej arganowy: posiada właściwości regenerujące, antyseptyczne i przeciwzmarszczkowe. Nawilża skórę ze względu na bogactwo witaminy E, przeciwutleniaczy oraz kwasów tłuszczowych. Reguluje wydzielanie serum, redukując niedoskonałości skóry. Usuwa cienie i przebarwienia skóry. Możemy go stosować do pielęgnacji twarzy jak i włosów. Jest więc swoistym eliksirem młodości!

 

  • Olej z ogórka zimnotłoczony: zawiera w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym gamma-linolenowy, który odpowiada za kondycję skóry, witaminę C oraz sole i minerały. Wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne. Poprawia sprężystość skóry, krążenie oraz likwiduje obrzęki i cienie pod oczami. Produkt możecie zakupić w sklepie internetowym Ecospa.

 

Olejki należy stosować codziennie przed snem poprzez nałożenie na opuszki palców kilku kropel, a następnie delikatne wmasowanie w skórę pod oczami. Należy pamiętać jednak o dokładnym oczyszczeniu twarzy przed aplikacją olejku.

Jeżeli nie posiadamy akurat żadnych z tych olejków pod ręka możemy śmiało użyć oleju z oliwek lub miodu. Te domowe produkty również odżywią i nawilżą skórę pod oczami.

fot. olejki

Innymi domowymi sposobami na pozbycie się cieni pod oczami są:

  • Plastry świeżego ogórka lub jabłek,
  • Torebki zaparzonego rumianku lub oczaru,
  • Żel aloesowy,
  • Maseczka z awokado, siemienia lnianego i oleju ze słodkich migdałów,
  • Maseczka z masłem shea i olejem arganowym,
  • Maseczka z fusami z kawy, miodem oraz olejem kokosowym,
  • Masaże okolic oczu schłodzonym rollerem jadeitowym.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki będą dla Was pomocne w walce z cieniami i obrzękami! 🙂

Pamiętajcie, że jeśli Wasz problem nie zniknie bądź nie zmniejszy się, należy wybrać się do specjalisty. Powyższe metody mogą zadziałać z różnym skutkiem, gdyż każdy typ cery jest inny i należy podchodzić do tematu indywidualnie.

 

 

Źródła: www.wiadomościkosmetyczne.pl, www.krokdozdrowia.com, www.poradnikzdrowie.pl

Rutterford E., Minarovic D., ,,Clean Beuty. Przepisy na kosmetyki z lodówki”

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.