Ziołowa kąpiel do stóp

0

Stopy są naszą podporą. Noszą ciężary, męczą się i często też są uwięzione w niewygodnych butach. Stopy są niezwykle wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne. Przesuszona skóra stóp narażona na łuszczenie i pękanie wymaga intensywnego nawilżania. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą ziołowe kąpiele do stóp, które najlepiej wykonywać regularnie – raz lub dwa razy w miesiącu. Z poniższego artykułu dowiecie się, jak przygotować prostą i szybką ziołową kapiel do stóp.

By cieszyć się zdrowymi i pięknie wyglądającymi stopami przynajmniej dwa razy w miesiącu przygotuj ziołową kąpiel do stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem ziół, soli, oliwy z oliwek lub oleju kokosowego, a następnie wykonaj dokładny peeling. Masuj stopy domowym peelingiem ze ścierającymi drobinkami. Do wykonania domowego peelingu stóp nie potrzebujemy wielu składników. Wystarczy sól, cukier, fusy po kawie oraz oleje, które posiadamy w kuchni, a także dodatki: sok i skórki z cytrusów, suszone zioła i olejki eteryczne.

Wśród domowych sposobów na suche i zrogowaciałe stopy warto wyróżnić kąpiel ziołową. Podczas przygotowywania takiej kąpieli można użyć różnych ziół, między innymi szałwii, mięty, melisy, rozmarynu, rumianku, nagietka, skrzypu polnego, liści brzozy czy krwawnika. Latem i wiosną możemy wykorzystać świeże zioła, jesienią i zima zaś kąpiele na bazie przygotowanych naparów z suszonych ziół. Aby wzmocnić działanie kąpieli warto dodać sól gruboziarnistą, która nawet w niewielkiej ilości jest w stanie pobudzić krążenie, złagodzić skurcze mięśni oraz złagodzić objawy sztywności stawów czy ich zapalenia. Sól morska łagodzi także bóle pleców, nóg i stóp. Dla naszych stóp największe znaczenie ma to, że sól do kąpieli oczyszcza i detoksykuje skórę. Swoją ziołowa kapięl wzbogaciłam również olejkiem z drzewa herbacianego. Matka natura dała nam wiele roślin o działaniu leczniczym i pielęgnacyjnym. Jedną z nich jest drzewo herbaciane o bardzo szerokim spectrum działania. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje szczególnie zbawienny wpływ na skórę, m. in wspomaga leczenie trądziku poprzez odkażanie i wysuszanie zmian zapalnych, koi podrażnienia skory, wspomaga leczenie ran oraz grzybicy, służy, jako naturalny środek dezynfekujący, oczyszcza i detoksykuje skórę.

Piekna wrześniowa pogoda za oknem oraz ostatnie zbiory ziół skłoniły mnie do przygotowania ziołowej, leczniczej kąpieli. Poniżej znajdziecie listę niezbędnych składników oraz opis przygotowania. Miłego SPA 🙂

 

Składniki kąpieli do stóp:
  • 2 l cieplej wody (ilość wody zależy od wielkości miski),
  • 4 łyżki soli gruboziarnistej,
  • 2 garście świeżych liści szałwii lekarskiej,
  • 1 garść świeżych liści mięty,
  •  kilka listków świeżej melisy lekarskiej,
  • 6 kropli olejku z drzewa herbacianego.

Sposób przygotowania

Do miski wlewamy 2 litry ciepłej wody, dodajemy 4 lyżki soli gruboziarnistej,  świeże zioła – szałwię, miętę oraz melisę, a na końcu 6 kropli olejku z drzewa herbacianego. Całość mieszamy, tak aby wszystkie zioła pokryły się wodą. Do przygotowanej kąpieli wkładamy stopy i moczymy je przez  10-15 minut. Po kąpieli osuszamy stopy ręcznikiem. Po kapieli możecie wykonać peeling stóp, a następnie nasmarować stopy kremem nawilżającym z mocznikiem. Kąpiel przyczynia się do zmniejszenia potliwości stóp, oczyszcza i regeneruje zrogowaciałą skórę.

składniki kąpieli
gotowa kąpiel lecznicza
Ziołowa kąpiel do stóp działa:
  • odświeżająco
  • oczyszczająco
  • relaksacyjnie
  • antyseptycznie
  • przeciwbakteryjnie
  • przeciwzapalnie
  • przeciwgrzybiczo
  • regenerująco
  • pobudzająco
  • zmniejsza potliwość stóp
relaksacyjna kąpiel

Ziołowe kąpiele do stóp zalecane są w szczególności w przypadku opuchniętych i zmęczonych po całym dniu pracy stóp, do stóp zamkniętych cały dzień w butach bez dopływu powietrza, po wizycie na basenie, gdzie jesteśmy narażeni na różne bakterie i grzyby, a także, gdy mamy problem z nadmierną potliwością stóp. Ogromną zaletą kąpieli ziołowych jest fakt, że są bardzo łatwe w przygotowaniu. Dodatkowo kąpiel możemy umilić sobie dobrą książką i lampką wina. Po zabiegu nie opłukujemy stóp, tylko osuszamy i nacieramy ulubionym kremem. Skóra staje się gładka i oczyszczona, a ciało i umył zrelaksowane 🙂

Więcej na temat właściwości szałwii oraz melisy lekarskiej możecie przeczytać w odrębnym artykule w zakładce Moje porady.

A Wy jak dbacie o kondycję swoich stóp? 🙂

 

Trzymajcie się! ☀️

Ola

 

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.