Intensywnie nawilżające serum z kwasem hialuronowym, hydromanilem i algami

0

Serum do twarzy to świetny pomysł na regenerację skóry twarzy jak i okolic oczu. Warto wzbogacić swoją pielęgnację o ten kosmetyk z uwagi na fakt, iż posiada on więcej składników aktywnych niż krem i bardzo dobrze się wchłania. Sera wykazują działanie nawilżające, odżywcze, regenerujące, przeciwstarzeniowe, jak i również liftingujące. W zależności od składu mogą mieć różnorodne przeznaczenie i zapewne każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się, jak przygotować silnie nawilżające serum do twarzy.

Sera przechowane są zwykle w małych buteleczkach z ciemnego szkła zaopatrzone w wygodną do aplikacji pipetę lub dozownik. Sprzedawane są w bardzo skoncentrowanej formie, dlatego ważne by nakładać na skórę jego cienką warstwę. Sera do twarzy, które znajdziemy na drogeryjnych półkach nie należą do najtańszych. Wszystko za sprawą dodatku drogocennych składników! Sera sporządzane w domu są tańsze od tych sklepowych i pozwalają dobrać skład indywidualnie do naszych potrzeb. Warto przygotowywać sera w małych buteleczkach, gdyż mimo, iż oleje wnikają głęboko w warstwy skóry, mogą się również szybko utleniać.

! Większość produktów na rynku zawiera szereg silikonów, które powodują uczucie gładkości i miękkości skóry ! Są jednak nie do końca korzystne, gdyż część z nich może spowalniać wnikanie innych składników odżywczych i są obojętne dla środowiska naturalnego. W domowym serum powszechny silikon możemy zastąpić skwalanem, które przyśpiesza procesy regeneracji naskórka, a także jedwabiem w płynie jeżeli zależy nam na silnym wygładzeniu skóry.

W kosmetyce naturalnej serum może stanowić również każdy olej lub mieszanka olejowa przeznaczona do odpowiedniego typu cery. Możemy przygotować również serum z dodatkiem kwasu hialuronowego, hydromanilu, kompleksem z alg i ekstraktów roślinnych, wówczas serum będzie wykazywało właściwości nawilżające. W tym celu w pierwszej kolejności należy wklepać w skórę niewielką ilość kwasu hialuronowego, a kiedy się wchłonie nałożyć cienką warstwę wybranego olejku lub kremu. Dobrymi dodatkami są również witaminy: E, A, C, B5, największa rolę spośród nich odgrywa zdecydowanie witamina E, nazywana witaminą młodości, która słynie ze swoich właściwości nawilżających. Bardzo ważną rolę odgrywa również witamina C ze względu na swoje antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe właściwości. Możemy przygotować również sera dwufazowe, składające się z dwóch faz, który wzajemnie się nie mieszają, jak np. olej wraz z żelem aloesowym. Należy jednak pamiętać o wstrząśnięciu przed jego użyciem.

Dziś chciałabym podzielić się z Wami przepisem na intensywnie nawilżające serum do twarzy z kwasem hialuronowym, hydromanilem, alntoiną oraz kompleksem z algami. Serum przeznaczone jest do skóry wymagającej intensywnego nawilżenia oraz regeneracji. Nawilża i odżywia cerę jednocześnie dostarczając jej drogocennych witamin oraz minerałów.

Składniki serum (na buteleczkę z pipetę o poj. 30 ml)

  • 14 g hydrolatu z ogórka,
  • 9 g kompleksu morskiego z algami,
  • 2,5 g kwasu hialuronowego 1,5 %,
  • 1,8 g hydromanilu,
  • 1,5 g gliceryny roślinnej,
  • 0,6 g witaminy B5,
  • 0,3 g alantoiny,
  • 0,3 g konserwantu naturalnego.
kompleks morski z algami
hydromanil – składnik serum

Sposób przygotowania

1) Przygotowujemy stanowisko pracy oraz sprawdzamy, czy posiadamy wszystkie potrzebne surowce.

2) Do zlewki dodajemy hydrolat z ogórka lub inny wybrany przez nas hydrolat, (możemy użyć także wodę destylowaną), alantoinę i konserwant naturalny. Zlewkę wstawiamy do łaźni wodnej i delikatnie podgrzewać do rozpuszczenia składników.  Pamiętajmy, by kontrolować temperaturę i nie odprowadzić do jej przegrzania, (maksymalna temperatura to 45 stopni Celsjusza).

3) Alantoina jest dość trudno rozpuszczalna w wodzie. Długo mieszałam składniki bagietką zanim wszystko dokładnie się rozpuściło. By ułatwić rozpuszczenie możecie dodać odrobinę gliceryny już na tym etapie.

4) Po rozpuszczeniu alantoiny, wyjmujemy zlewkę z łaźni wodnej i odstawiamy do ostudzenia. Gdy temperatury cieczy spadnie do ok. 25 stopni Celsjusza możemy dodawać kolejne składniki zgodnie z przepisem. Następnie całość starannie mieszamy aż do połączenia się składników.

5) Serum jest gotowe do użycia! 🙂

Serum można przechowywać w temperaturze pokojowej do 25 st. C. Zdecydowanie bardziej polecam jednak przechowywanie go w lodówce. 

Termin ważności – przechowywane w lodówce to 4 miesiące, przechowywane w temp. pokojowej do 1,5 miesiąca.

 

Jak działa serum?

  • intensywnie nawilża, przywracając elastyczność i blask skóry,
  • wygładza i odżywia skórę,
  • rozjaśnia i napisana skórę, dzięki czemu zyskuje młody wygląd,
  • przy systematycznym stosowaniu wygładza drobne zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowym,
  • łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne skóry
  • przyśpiesza gojenie,
  • poprawia koloryt skóry.

Serum przeznaczone jest dla skóry wymagającej intensywnego nawilżenia oraz regeneracji. Nawilża i odżywia cerę jednocześnie dostarczając jej drogocennych witamin oraz minerałów. Sprawdzi się również idealnie w kuracji przeciwzmarszczkowej. Można go stosować do każdego typu cery : )

Stosuję je głównie wieczorem na oczyszczoną i stoznizowaną cerę. Po nałożeniu serum nakładam nakładam krem lub olejek, dzięki temu skóra jest nie tylko nawilżona, ale i odżywiona.

Kompleks morski z algami jako główny składnik serum, intensywnie regeneruje skórę, nawilża ją oraz wspomaga w leczeniu stanów zapalnych i podrażnień, przywracając równowagę lipidową skóry. Substancje aktywne, cukry oraz minerały w nim zawarte pozwalają zachować właściwy poziom nawilżenia powierzchniowego, tym samym dostarczają substancji koniecznych dla przywrócenia równowagi wodnej oraz dla utworzenia filtru ochronnego na skórze. Sole mineralne a szczególnie jod, stymulują ogólny metabolizm i powodują wzrost wymiany osmotycznej, przyczyniając się tym samym do wyeliminowania nadmiaru płynów.

Hydrolat z ogórka łagodzi podrażnienia, opuchliznę i stany zapalne, a także rozjaśnia przebarwienia. Odświeża skórę i dodaje jej naturalnego blasku. Wykazuje działanie nawilżające, wygładzające oraz ujędrniające. Poprawia stan skóry suchej, zmęczonej i potrzebującej regeneracji. Bogaty jest w witaminy- C, K, A, B1, B6, E, minerały – potas, siarka, magnez, wapń i enzymy, co sprawia, że jest świetnym surowcem kosmetycznym wykorzystywanym w codziennej pielęgnacji.

Alantoina jest pochodną mocznika, łagodzi podrażnienia oraz przyspiesza proces gojenia uszkodzonego naskórka. Jest świetnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju preparatów myjących, a także toników i kremów, ponieważ wpływa na wygładzenie naskórka, uelastycznia go i nawilża.

D-Pantenol to inaczej prowitamina B5, która po wniknięciu w skore przekształca się w witaminę B5. Jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry, a jej niedobór objawia się nadmiernym łuszczeniem naskórka, rogowaceniem i depigmentacją. Wnika bardzo głęboko w skórę, poprawia jej nawilżenie, ujędrnia i uelastycznia. Łagodzi wszelkie podrażnienia i stany zapalne a także przyspiesza regeneracje naskórka oraz gojenie ran.

Hydromanil dogłębnie nawilża skórę. Zabezpiecza ją przed utratą wody oraz wiąże ją wewnątrz skóry. Hydromanil to surowiec polecany w szczególności do pielęgnacji twarzy oraz ciała, szczególnie w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej, zniszczonej,  dojrzałej i pozbawionej blasku. Hydromanil sprawdzi się również w kosmetykach DIY do pielęgnacji włosów.

Dodatkowo zastosowane składniki takie jak kwas hialuronowy, gliceryna roślinna to substancje intensywnie nawilżające, a co za tym idzie dostarczają skórze odpowiednie nawodnienie i zapobiegają procesom przeciwstarzeniowym.

 

Do przygotowania serum zainspirował mnie przepis ze strony e-naturalne.pl. Nawilżenie to bardzo ważny etap, dlatego warto wprowadzić takie serum do codziennej pielęgnacji : )

 

Miłego dnia!

Ola

Źródła: www.e-naturalne.pl

 

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.