Antyoksydacyjny olejek do twarzy z koenzymem Q10

0

Serum do twarzy to świetny pomysł na regenerację skóry twarzy jak i okolic oczu. Warto wzbogacić swoją pielęgnację o ten kosmetyk z uwagi na fakt, iż posiada on więcej składników aktywnych niż krem i poprawia kondycję naszej skóry. Sera wykazują działanie nawilżające, odżywcze, regenerujące, przeciwstarzeniowe, jak i również liftingujące. W zależności od składu mogą mieć bardzo szerokie przeznaczenie i zapewne każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Z poniższego artykułu dowiecie się jak przygotować proste i szybkie w wykonaniu olejowe serum do twarzy z koenzymem Q10 i witaminą E.

Sera przechowane są zwykle w małych buteleczkach z ciemnego szkła zaopatrzone w wygodną do aplikacji pipetę lub dozownik. Sprzedawane są w bardzo skoncentrowanej formie, dlatego ważne by nakładać na skórę jego cienką warstwę. Sera do twarzy, które znajdziemy na drogeryjnych półkach nie należą do najtańszych. Wszystko za sprawą dodatku drogocennych, aktywnych składników do których należą oleje roślinne, witaminy oraz ekstrakty. Sera sporządzane w domu są tańsze od tych sklepowych i pozwalają dobrać skarby natury indywidualnie do naszych potrzeb. Warto przygotowywać sera w małych buteleczkach, gdyż mimo, iż oleje wnikają głęboko w warstwy skóry, mogą się również szybko utleniać.

! Większość produktów na rynku zawiera szereg silikonów, które powodują uczucie gładkości i miękkości skóry ! Są jednak nie do końca korzystne, gdyż część z nich może spowalniać wnikanie innych składników odżywczych i są obojętne dla środowiska naturalnego. W domowym serum powszechny silikon możemy zastąpić skwalanem, które przyśpiesza procesy regeneracji naskórka, a także jedwabiem w płynie jeżeli zależy nam na silnym wygładzeniu skóry.

W kosmetyce naturalnej serum może stanowić każdy olej, macerat lub mieszanka olejowa przeznaczona do odpowiedniego typu cery. Możemy przygotować również serum z dodatkiem kwasu hialuronowego, hydromanilu lub żelu aloesowego, wówczas wzmocnimy jego działanie nawilżające.  Dobrymi dodatkami są również witaminy: E, A, C, największa rolę spośród nich odgrywa zdecydowanie witamina A i E, które wspomagają funkcje ochronne skóry i słyną ze swoich właściwości nawilżających,wygładzających i przeciwzmarszczkowych. Bardzo ważną rolę odgrywa również  witamina C, która działa antyoksydaycjnie i jest niezbędnym składnikiem w procesie syntezy kolagenu. Ważnym antyoksydantem jest również koenzym Q10 o którym więcej możecie przeczytać z poniższym artykule.  Jest doskonałym składnikiem dla każdego typu cery, ujędrnia skórę i wygładza zmarszczki. Stanowi idealny dodatek do kremów i serum do twarzy z dodatkiem witaminy E, ponieważ umożliwa przejście witaminy w zredukowaną formę, zwiększając jej skuteczność. W serum do twarzy możemy znaleźć również kwasy złuszczające AHA, BHA czy PHA, które powodują usuwanie zewnętrznej warstwy naskórka, jednocześnie stymulując do odnowy głębsze warstwy naszej skóry. Dzięki takiemu złuszczaniu powstają nowe, zdrowsze komórki, a skóra zyskuje piękny wygląd. Możemy przygotować również sera dwufazowe, składające się z dwóch faz, który wzajemnie się nie mieszają, jak np. olej wraz z żelem aloesowym. Należy jednak pamiętać o wstrząśnięciu przed jego użyciem. Zimowa aura za oknem sprawia, że chętniej zostajemy w domach, staramy się wzmocnić naszą odporność poprzez odpowiednie odżywienie, nawodnienie,  wystarczająca ilość snu. To również okres, w którym ze względu na spadek kondycji, staramy się bardziej dbać o naszą skórę, włosy i paznokcie.

Z racji tego, że moje witaminowe serum z olejem marula DIY już się skończyło postanowiłam przygotować olejek wzbogacony koenzymem Q10 i witaminą E. Do przygotowania olejku zachęcił mnie fakt, że zbliżają się Walentynki i postanowiłam sprawić sobie takie prezent od siebie – dla siebie 🙂 Poniżej znajdziecie listę potrzebnych składników do wykonania olejku wraz z opisem jego przygotowania. Olejek składa się zaledwie z 4 składników, więc jest bardzo prosty i szybki w wykonaniu 🙂

Składniki na buteleczkę o poj. 30 ml:

  • 18 g maceratu z żeń-szenia,
  • 11 g oleju sojowego,
  • 0,7 g witaminy E (miks naturalnych tokoferoli T70),
  • 0,2 g koenzymu Q10 w proszku.
koenzym Q10 w proszku

Sposób przygotowania

W zlewce odważamy olej sojowy i dodajemy koenzym Q10. Zawartość zlewki wstawiamy do łaźni wodnej (garnek z wodą wypełniony ręcznikiem papierowym). Mieszamy olejek aż bagietką aż do całkowitego rozpuszczenia koenzymu Q10, kontrolując przy tym temperaturę, ponieważ, koenzym Q10 bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach po lekkim podgrzaniu do temperatury około 40°C. Ważne jest aby temepratura nie była wyższa.

Po rozpuszczeniu koenzymu Q10, wyjmujemy zlewkę i odstawiamy do ochłodzenia. Do schłodzonej mieszanki dodajemy macerat z żeń-szenia i cąłość dokładnie mieszamy.  Olejek przelewamy do buteleczki o poj. 30 ml, opisujemy etykietę i zapisujemy termin przydatności (2 miesiące). Olej jest gotowy do użycia 🙂

dodatek oleju sojowego
rozpuszczanie koenzymu Q10 w łażni wodnej w temp. 40 stopni Celsjusza
gotowy olejek do twarzy

Kilka słów na temat olejku 

Przed nałożeniem olejku na twarz konieczne jest jej dokładne oczyszcznie żelem lub pianką i stonizowanie za pomocą hydrolatu lub toniku. Następnie aplikujemy olejek na opuszki palców i kolisymi ruchami rozprowadzamy go na twarzy, szyi i dekolcie, omijając oczy.

Serum ze względu na bogate właściwości olejów dedykowane jest osobom z cerą suchą, dojrząłą, naczynkową, a nawet trądzikową.
Serum posiada delikatną, jedwabistą konsystencję. Stosuję je codziennie wieczorem i pomimo tego, że zawiera w składzie olej i macerat, po nałożeniu nie pozostawia uczucia tłustej i oleistej cery ze względu na ich dobrą wchłanialność. Skóra po użyciu serum jest odżywiona, wyraźnie wygładzona i bardziej promienna. Polecam stosować olejek w połączeniu z masażem płytką Gua-Sha i po nałożeniu serum, gdy skóra jest jeszcze delikatnie tłusta wykonuję 5 -10 minutowy masaż. Uwielbiam takie wieczorne rytuały zwłaszcza teraz w okresie zimowym, kiedy moja skóra jeszcze bardziej potrzebuje regeneracji 🙂

Kilka słów na temat składników olejku

Koenzym Q10 zwany również ubichinonem jest składnikiem organizmów tlenowych. W organizmie ludzkim jest obecny we wszystkich komórkach, głównie w mitochondriach, gdzie bierze udział w przemianach energetycznych komórki.

Koenzym Q10 jest silnym antyoksydantem, chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Intensywnie ujedrnia i regeneruje skórę oraz wygładza zmarszczki. Koenzym Q10 jest polecany dla każdego rodzaju skóry, w szczególności dla skóry dojrzałej i zniszczonej. Doskonale ujędrnia i regeneruje skórę oraz poprawia metabolizm komórkowy. Koenzym Q10 pozytywnie wpływa na elastyczność skóry i wygładza zmarszczki. Umożliwia przejście witaminy E w formę zredukowaną, zwiększając jej skuteczność, dzięki czemu jest idealnym składnikiem serum/kremów przeciwzmarszczkowych DIY.

Olej sojowy zawiera dużą ilość flawonoidów, lecytyny, steroliny i witaminy E. Nadaje się do wszystkich typów cery. Jest dobrym emolientem i poprawia nawilżenie skóry. Chroni ją przed utratą wody i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Pomocny dla skóry suchej, szorstkiej i dojrzałej. Nadaje skórze elastyczność i hamuje procesy starzenia.

Macerat z żeń-szenia posiada intensywne działanie przeciwzmarszczkowe, regenerujące i antyoksydacyjne. Macerat z żeń-szenia wspomaga redukcję cellulitu, rozstępów i zapobiega wypadaniu włosów. Polecany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry i włosów. Stosuj macerat z żeń-szenia bezpośrednio na skórę i włosy lub użyj w recepturze DIY.

Witamina E wygładza, uelastycznia i ujędrnia skórę, a także chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Witamina E pomaga utrzymać skórze właściwe nawilżenie. Zatrzymuje wodę w skórze i chroni ją przed utratą wilgoci. Nadaje skórze blasku i poprawia jej koloryt. Witamina E doskonale radzi sobie także z łagodzeniem podrażnień np. po długiej ekspozycji na słońce oraz wspomaga gojenie skóry dotkniętej problemem rogowacenia, egzemy. Działa kojąco i ochronnie, a także przeciwzapalnie.

 

Ola

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.