W obecnych czasach coraz więcej osób przywiązuje wagę do naturalnej pielęgnacji, opartej na sprawdzonych surowcach kosmetycznych. Przygotowanie własnego kremu pozwala na dobraniu składu indywidualnie do potrzeb naszej cery, ponadto sprawia ogromną frajdę i satysfakcję, gdyż wykonany kosmetyk jest w 100 % nasz.
Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić przepis na krem do twarzy z hydrolatem z szałwii, olejem makadamia oraz witaminami.
Podstawą przygotowania każdego kremu jest zachowanie odpowiednich proporcji składników – fazy olejowej i fazy wodnej, a także precyzyjne odważenie wszystkich surowców. Istotnym elementem jest również stosowanie emulgatorów- substancji dzięki którym obie fazy mogę się połączyć, tworząc emulsję. W przypadku mojego kremu emulgatorem jest: Olivem 1000.
Należy również pamiętać o utrzymywaniu zalecanej temperatury łaźni wodnej – ok. 75 stopni Celsjusza oraz równomiernym i delikatnym mieszaniu kremu.
Każdy krem należy 'zakonserwować’, czyli dodać substancję, dzięki której nasz kosmetyk będzie miał dłuższy termin ważności i zabezpieczy go przed przedostaniem się mikroorganizmów.
Stosuję naturalny konserwant ekologiczny w płynie firmy Naturalne Piękno oraz zamiennie konserwant ekologiczny w proszku, który zakupiłam w sklepie internetowym: e-naturalne, oba te konserwanty sprawdzają się cudownie.
Poniżej zamieszczam składniki kremu oraz sprzęt laboratoryjny, który będzie Wam potrzebny do przygotowania kremu.
Krem odżywczy z witaminą E i A, hydrolatem z szałwii i olejem makadamia ??♀️
Składniki kremu:
Faza wodna:
– 92 ml wody destylowanej lub 46ml wody destylowanej + 46ml hydrolatu z szałwii,
– 4 g gliceryny roślinnej,
Faza olejowa:
– 6 g Olivem 1000,
– 12 ml oleju makadamia,
Dodatki:
– 3 g witaminy E,
– 1 g witaminy A,
– 20 kropli ( 1 ml ) ekologicznego konserwantu.
Sprzęt:
– dwie zlewki (duża i mała),
– waga jubilerska 200g/ 0,01g,
– łaźnia wodna (naczynie z gorącą wodą),
– termometr (ja stosuję termometr bagietkowy cieczowy),
– bagietka,
– pipeta Pasteura
Gotowe 🙂
W poniższym filmiku zamieściłam wskazówki jak krok po kroku wykonać swój pierwszy krem w domowym zaciszu.
Sprzęt laboratoryjny, a także surowce kosmetyczne, które pojawiają się w filmiku są ogólnodostępne. Możecie je znaleźć na stronach internetowych, takich jak: Ecospa, Naturalne Piękno, e-naturalne, Zrób sobie krem.