Kosmetyki, które warto przechowywać w lodówce

0

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że lodówka jest naszym sprzymierzeńcem, gdyż oprócz jedzenia i napojów możemy w niej chłodzić także nasze kosmetyki. Istnieje wiele produktów kosmetycznych, które możemy przechowywać w temperaturze pokojowej. Jest jednak pewna grupa kosmetyków, która zdecydowanie lepiej odnajdzie się w chłodnych i zacienionych miejscach, jednocześnie zachowując lub nawet potęgując swoje cenne właściwości.

Kosmetyki przechowywane w lodówce są trwalsze, ponieważ hamowany jest rozwój bakterii. Zanim jednak włożymy dany kosmetyk do lodówki powinniśmy dokładnie przeanalizować skład pod kątem tego, czy zawiera składniki, które są odporne na niskie temperatury. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest przechowywanie kosmetyków w temperaturze pokojowej. Są jednak kosmetyki, które przechowywane w lodówce wykazują lepsze działanie, a tym samym wpływają zbawiennie na wygląd naszej skóry. Moja lodówka jest najlepszym przykładem na to, że nie służy jedynie do przechowywania jedzenia. Górna półka przepełniona jest surowcami kosmetycznymi- hydrolatami, ekstraktami, olejkami eterycznymi. Mam też mały składzik przygotowanych kosmetyków DIY, głównie kremów. Nie wszystkie surowce i kosmetyki trzymam w lodówce jednak są takie, które naprawdę tego wymagają.

Poniżej lista kosmetyków, które według mnie najlepiej przechowywać w lodówce:

1. Kosmetyki organiczne

Kosmetyki te bardzo często mylone są z kosmetykami naturalnymi, jednak nie do końca definiujemy je w ten sam sposób. Kosmetyki organiczne przechodzą zdecydowanie bardziej restrykcyjny normy. Częściowo są to produkty naturalne, jednak muszą zawierać minimum 90 % surowców organicznych – takich, które pochodzą z kontrolowanych upraw.

Produkty te nie zawierają sztucznych dodatków, dlatego szybciej ulegają wpływowi czasu. W celu zahamowania tego procesu warto ochronić je niską temperaturą. Dodatkowo składniki aktywne zawarte w takich kosmetykach będą silniej działały na skórę. Kosmetyki organiczne, które powinniśmy przechowywać w lodówce to wszelkiego rodzaju hydrolaty organiczne, ekstrakty roślinne, maski, kremy, czy sera do twarzy.

Wyjątkiem są oleje organiczne, które po włożeniu do lodówki mogą się rozwarstwić. Jedynym olejem, który należy trzymać w lodówce jest olej lniany

fot. surowce kosmetyczne przechowywane w lodówce

 

2. Kosmetyki naturalne przygotowywane w domu

Większość kosmetyków wykonywanych w warunkach domowych powinniśmy przechowywać w lodówce, ponieważ nie zawierają sztucznych konserwantów, które zapewniają im długowieczność. Należą do nich m.in. kremy do twarzy, kremy pod oczy, balsamy do ciała czy sera do twarzy. Przechowując kosmetyki naturalne w niskiej temperaturze nie tylko zabezpieczymy je przed przedostaniem się drobnoustrojów ale także wzmocnimy ich właściwości. Dodatek olejków eterycznych, ekstraktów, witamin, czy innych naturalnych eco konserwantów przedłuża termin przydatności kosmetyków, jednak nie do tego stopnia by uchronić je przed zepsuciem. Ratunkiem w tej sytuacji okazuje się oczywiście niezastąpiona lodówka!

Świeżo przygotowane peelingi oraz maseczki, które przygotowaliśmy w zbyt dużej ilości również możemy uratować właśnie przechowywaniem w lodówce. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zużycie domowych kosmetyków w tym samym dniu, w którym je przygotowujemy, jednak możemy przykryć miseczkę z maseczką czy peelingiem talerzykiem i bez obaw użyć ją następnego dnia.

Kosmetyki naturalne w odróżnieniu od kosmetyków ekologicznych to takie, które mogą zawierać składniki pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego z zastrzeżeniem, by ich wytwarzanie odbywało się z poszanowaniem dla środowiska, bez wyrządzania szkód zwierzętom (np. wosk pszczeli). Chociaż kosmetyki naturalne, nazywane zamiennie ekologicznymi nie powinny zawierać dodatków syntetycznych, część jednostek certyfikujących dopuszcza ich niewielką ilość.

 

3. Kwas hialuronowy, żel lub krem pod oczy

Te produkty również najlepiej przechowywać w lodówce, ze względu na podwójne działanie takiego kremu po wyjęciu go właśnie z lodówki. Składniki aktywne, które są zawarte w kremie zachowają swoje właściwości i znacznie lepiej zadziałają na skórę pod oczami. Po drugie krem lub żel będą schłodzone, a zimno jak wiemy świetnie działa na opuchliznę powiek i skóry wokoło oczu, tym bardziej teraz w czasach kiedy pracujemy głównie przed komputerem i nasz oczy narażone są na zmęczenie.

 

4. Produkty z retinolem i witaminą C

Witamina C i retinol są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, tak więc warto schować kosmetyki z tymi składnikami do lodówki. Witamina C jest jedną z najmniej stabilnych witamin, w roztworach rozkłada się pod wpływem powietrza, światła i temperatury. Dlatego też preparaty z witaminą C należy przechowywać w lodówce i wykonywać je w mniejszych ilościach by móc szybko je zużyć (najlepiej w ciągu 2-3ygodni). Retinol- znana i lubiana przez wszystkich witamina A jest wrażliwa na działanie tlenu i temperatury, dlatego najlepiej przechowywać kosmetyki z dodatkiem retinolu w lodówce bądź ciemnej szklanej buteleczce w bardzo zacienionym miejscu.

 

Wśród dostępnych na rynku surowcach kosmetycznych, kosmetykach pojawiają się produkty, które posiadają na etykietach dokładne informacje w jakich warunkach powinny być przechowywane. Przykładem jest firma e-naturalne, z której od dłuższego czasu zamawiam produkty i jestem z nich bardzo zadowolona.

 

A Wy pamiętacie o przechowywaniu kosmetyków w lodówce? 🙂

Ola

 

Źródła

www.dermaestetic.pl; www.ecospa.pl; www.e-naturalne.pl

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.