W obecnych czasach coraz więcej osób przywiązuje wagę do naturalnej pielęgnacji, opartej na sprawdzonych surowcach kosmetycznych. Przygotowanie własnego kremu pozwala na dobraniu składu indywidualnie do potrzeb naszej cery, ponadto sprawia ogromną frajdę i satysfakcję, gdyż wykonany kosmetyk jest w 100 % nasz. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak w domowych warunkach przygototwać witaminowy krem o działaniu przeciwstarzeniowym z maceratem z żeń-szenia i ekstraktem z róży jerychońskiej. Zapraszam do lektury 🙂
Podstawą przygotowania każdego kremu jest zachowanie odpowiednich proporcji składników – fazy olejowej i fazy wodnej, a także precyzyjne odważenie wszystkich surowców. Istotnym elementem jest również stosowanie emulgatorów- substancji dzięki którym obie fazy mogę się połączyć, utworząc emulsję. W przypadku mojego kremu emulgatorem jest: Olivem 1000. Należy również pamiętać o utrzymywaniu zalecanej temperatury łaźni wodnej – ok. 70 stopni Celsjusza w obu zlewkach oraz równomiernym i delikatnym mieszaniu kremu. Każdy krem należy 'zakonserwować’, czyli dodać substancję, dzięki której nasz kosmetyk będzie miał dłuższy termin ważności i zabezpieczy go przed przedostaniem się mikroorganizmów. Stosuję naturalny konserwant ekologiczny w płynie firmy Ecospa oraz zamiennie konserwant ekologiczny w proszku, który zakupiłam w sklepie internetowym: e-naturalne, oba te konserwanty sprawdzają się bardzo dobrze. Dodatek witamin, ekstraktów oraz olejków eterycznych również może przedłużyć trwałość naszego kremu. Związki te zaliczamy do naturalnych konserwantów, gdyż działają antyseptycznie, a dodatkowo nadają naszej recepturze przyjemny zapach.
Ekstrakty i witaminy poprawiają kondycję naszej skóry, redukują zmarszczki, wygładzają ją i odżywiają. W zależności od oczekiwanego efektu oraz działania kremu, możemy modyfikować przepisy i dodawać wybrane przez nas oleje, masła, witaminy czy ekstrakty.
Spośród wielu kremów na półkach sklepowych możemy spotkać wiele kremów odżywczych. Pewnie wielu z Was zastanawiało się jaki to jest krem przeciwstarzeniowy i jakie jest jego przeznaczenie?
W młodym wieku (do 25 roku życia) do pielęgnacji twarzy wystarczy używać klasycznego kremu nawilżającego, jednak z upływem czasu pielęgnacja cera powinna zostać rozbudowana o kosmetyki o silniejszym działaniu. Po dokładnym oczyszczeniu skóry należy nałożyć serum przeciwzmarszczkowe, a później krem o działaniu anti-ageing. Kremy przeciwstarzeniowe powinny charakteryzować się szeroką gamą składników aktywnych, takich jak witaminy, składniki nawilżające oraz ekstrakty roślinne i ziołowe.
Aby wybrać dobry krem przeciwzmarszczkowy warto zwrócić uwagę na skład. W składzie szukamy przede wszystkim następujących substancji aktywnych:
- retinol
- peptydy
- ekstrakty roślinne
- ceramidy
- antyoksydanty (np. witamina C)
- kwas hialuronowy
- kwasy AHA i BHA
- witamina E
- witamina B3 (niacynamid)
- prowitamina B5 (d-pantenol)
Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami przepisem na przeciwstarzeniowy krem bogsty w składniki aktywne, takie jak witamina B3, witamina B5, witamina E, a także drogocenne oleje, ekstrakty i składniki nawilżające.
Poniżej znajdziecie przepis z dokładnym sposobem przygotowania.
Faza wodna
- 60 g wody destylowanej
- 30 g hydrolatu z melisy lekarskiej
- 7 g prowitaminy B5 (d-pantenolu)
- 5 g gliceryny roślinnej
- 3 g NMF
Faza olejowa
- 12 g Olivem 1000
- 8 g masła kakaowego
- 12 g oleju arganowego
- 17 g oleju sojowego
Dodatki
- 4,8 g ekstraktu z róży jerychońskiej
- 4 g niacynamidu (witaminy B3)
- 4 g żelu hialuronowego 1%
- 3 g maceratu z zeń-szenia
- 1,5 g witaminy E
- 0,5 g ekstraktu z Ginko Biloba
- 1,2 g konserwantu naturalnego w płynie
- 7 kropli olejku eterycznego grejpfrutowego lub innego olejku.
W zlewce 50 ml odmierzamy składniki fazy olejowej. W większej zlewce o poj. 200 ml lub większej odważamy składniki fazy wodnej.
Przygotowujemy łaźnię wodną w garnku wyłożonym ręcznikami papierowymi. Woda w kąpieli powinna być gorąca (temp. ok. 75-80 st. C.). Do kąpieli wodnej wstawiamy zlewki, mieszamy składniki, doprowadzając do ich rozpuszczenia i kontrolujemy temperaturę termometrem.
Gdy temperatura osiągnie ok. 80 st. C, część z fazy olejowej przelewamy do fazy wodnej, jednocześnie mieszając.
Wyjmujemy zlewkę z połączonymi składnikami. Mieszamy emulsję przez kilkanaście minut, aż zgęstnieje i ostygnie do temp. poniżej 35 stopni Celsjusza. Następnie dodajemy do kremu macerat z żeń-szenia, ekstrakt z róży jerychońskiej, ekstrakt z Ginko Biloba, witaminy, żel hialuronowy, ekologiczny konserwant oraz olejek eterycznyzgodnie z powyższym przepisem. Wszystko dokładnie mieszamy, przenosimy do słoiczka i odstawiamy na kilka godzin do lodówki do całkowitego ostygnięcia.
Naklejamy etykietę na słoiczek wraz z opisem i terminem przydatności. Termin ważności to 4 miesiące. Najlepiej przechowywać krem w lodówce.
Krem ma dość gęstą konsystnecję ze wzgledu na dość duże stężenie składników fazy olejowej. Nie nalezy więc do lekkich kremów, które możemy aplikować pod makijaż. Krem polecam stosować w szczególności wieczorem, przed snem, kiedy to nasza skóra ma czas na regeneracje i przyswojenie składników aktywnych. Po nałożeniu kremu, skóra zyskuje na elstyczności i ujędrnieniu. Jest promienna i nawilżona. Krem jak każdy inny drogryjny krem przeciwstarzeniowy, nie zatrzyma procesu starzenia, jednak z pewnością spowolni jego proces.
Macerat z żeń-szenia należy do najbardziej skutecznych składników przeciwzmarszczkowych, regenerujących oraz ujędrniających. Stymuluje produkcję kolagenu oraz działa antyoksydacyjnie. Macerat z żeń-szenia poprawia mikrokrążenie, jędrność i elastyczność skóry. Przyspiesza regenerację skóry oraz poprawia koloryt zmęczonej skóry, dodając jej witalności i blasku. Macerat z żeń-szenia jest polecany do pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, szarej, zniszczonej, narażonej na promieniowanie słoneczne i zanieczyszczenia środowiska. Wspomaga przepływ krwi i limfy, sprawdzając się w kosmetykach antycellulitowych i rewitalizujących.
Ekstrakt z róży jerychońskiej działa antyoksydacyjnie, spowalniając procesy starzenia się skóry. Zmniejsza widoczność zmarszczek i poprawia gęstość skóry. Ekstrakt z róży jerychońskiej jest szczególnie polecany dla skóry dojrzałej i zniszczonej. Doskonale nawilża skórę oraz chroni ją przed nadmierną utratą wody. Tworzy film ochronny na skórze, zabezpieczając ją przed mikroorganizmami. Ekstrakt z róży jerychońskiej jest polecany również do skóry suchej i odwodnionej. Sprawdzi się jako składnik kremu nawilżającego lub barierowego.
Ekstrakt z Ginko Biloba mniejsza widoczność zmarszczek, opóźnia procesy starzenia skóry i chroni ją przed szkodliwym działanie wolnych rodników. Poprawia jędrność i elastyczność skóry, zmniejsza kruchość naczyń włosowatych i widoczność opuchlizny pod oczami.
Witamina B3 (niacynamid) działa przeciwzmarszczkowo, reguluję nawilżenie i złuszczanie się skóry. Rozjaśnia przebarwienia, ogranicza wydzielanie sebum i eliminuje stany zapalne. Jest bezpieczny w stosowaniu i hipoalergiczny. Sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, także skóry wrażliwej.
Witamina E to niezastąpiona witamina młodości! Zwiększa elastyczność skóry, redukuje drobne zmarszczki oraz regulują proces keratynizacji naskórka.
Prowitamina B5 (d-pantenol) łagodzi wszelkie podrażnienia i stany zapalne, a także przyśpiesza regeneracje naskórka oraz gojenie ran.
Słonecznego weekendu majowego Wam życzę! 🙂
Ola