Lawendowa i grejpfrutowa sól do kąpieli DIY

0

Gdy myślę o odpoczynku od razu na myśl przychodzi mi długa relaksująca kąpiel, w samotności z książką i lampką dobrego wina! Macie podobnie? Jeżeli tak, to zapraszam Was do poniższego artykułu, w którym pokazuję jak w prosty sposób przygotować dwie wersje soli do kąpieli, dzięki którym umilicie sobie wieczór.

W jakim celu stosujemy sól do kąpieli?

Sól spełnia wiele ważnych funkcji w codziennej pielęgnacji. Może służyć do kąpieli, masaży, peelingów stóp, ciała, a nawet twarzy (wówczas jednak lepiej wybrać tą drobniejszą). Sól wykazuje działanie oczyszczające i relaksujące. Warto ją stosować szczególnie podczas bólu mięśni i stawów, gdyż działa rozluźniająco. Polecana jest również osobom z nadmierną potliwością stóp. Złuszcza stary naskórek, zmiękcza i napina skórę. Wykazuje również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Wyróżniamy kilka rodzajów soli stosowanych do kąpieli:

  • sól himalajska – biała oraz różowa. Skład chemiczny soli himalajskiej tylko nieznacznie różni się od składu zwykłej soli kuchennej, która zawiera chlorek sodu i nieznaczne ilości soli mineralnych.
  • sól morska – jeden z rodzajów soli spożywczej pozyskiwany poprzez odparowywanie mórz lub jezior.
  • sól Epsom (siarczan magnezu) – inaczej sól angielska lub gorzka, zawiera siarkę i magnez, czyli pierwiastki, których obecność jest niesamowicie ważna dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu.
  • sól kamienna – najpopularniejsza z soli, stosowana głownie w kuchni. W jej skład wchodzi głównie sód i chlor, jednak przyprawa ta zawiera również śladowe ilości magnezu, potasu oraz siarki.

Ja do swoich soli użyłam soli Epsom oraz soli himalajskiej białej i jak najbardziej jestem zadowolona z tego wyboru 🙂 Pierwsza z nich wzbogacona jest o suszone kwiaty nagietka, lawendy i bzu. Druga zaś klasyczna z dodatkiem olejku eterycznego oraz barwnika pomarańczowego. Oczywiście podane przeze mnie ilości możecie modyfikować w zależności od wielkości słoika oraz posiadanych zapasów.

Sól do kąpieli z suszonymi kwiatami nagietka, lawendy i bzu

Składniki:

  • 150 g soli Epsom,
  • 350 g soli himalajskiej,
  • pół szklanki suszonych kwiatów nagietka,
  • garść suszonej lawendy,
  • garść suszonego bzu,
  • 10 kropli olejku lawendowego,
  • opcjonalnie dla lepszego efektu możemy dodać kilka kropli barwnika.

Sól do kąpieli z olejkiem grejpfrutowym

Składniki:

  • 150 g soli Epsom,
  • 350 g soli himalajskiej,
  • 10 kropli olejku grejpfrutowego,
  • opcjonalnie kilka kropli barwnika pomarańczowego do kul kąpielowych.
fot. sól Epsom/sól himalajska
fot. suszona lawenda i bez

Sposób przygotowania:

Wsypujemy sól Epsom do połowy słoika. Sól zasypujemy suszonymi kwiatami  lawendy, nagietka i bzu. Następnie dodajemy sól gruboziarnistą i całość mieszamy.

Dodajemy kilka kropli wybranego olejku zapachowego, ja użyłam olejku lawendowego i grejpfrutowego. Do soli możemy dodać również barwniki do soli i kul kąpielowych, a także oleje roślinne. Oczywiście dodatek olejków nie jest konieczny, sól będzie pięknie pachniała suszonymi kwiatami.Na koniec zamykamy słoik i energicznie nim potrząsamy, by wszystkie składniki się wymieszały.

Orzeźwiający zapach grejpfruta i lawendy umili niejedną kąpiel po długim i ciężkim dniu 🙂

fot. suszone płatki nagietka
  • Sól Epsom jest stosowana do kąpieli relaksujących. Wykazuje zbawienny wpływ na skórę tłustą, trądzikową, podrażnioną. Stosuje się ją również w maskach, płukankach, szamponach przeciwłupieżowych i do pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy. W połączeniu z olejem stanowi świetny peeling do ciała.
  • Siarka zawarta  w soli Epsom poprawia kondycję skóry, ogranicza wydzielanie sebum, normalizuje nadmierne rogowacenie naskórka, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, odpowiada za dobrą kondycję mięśni i stawów.
  • Magnez wspomaga pracę układu nerwowego oraz mięśni, wykazuje właściwości przeciwzapalne i regenerujące.
  • Sól himalajska zawiera aż 84 minerały, m.in. magnez, cynk, miedź, żelazo, wapń i fosfor. Usuwa toksyny z organizmu, poprawia kondycję skóry, ujędrniając ją.

Do kąpieli wystarczy dodać 2-3 łyżki soli. Zapach unoszący się w łazience jest tak piękny, że ciężko go opisać. Kąpiel z dodatkiem soli zadziała na nasz umysł i ciało odprężająco. Dodatkowo sól posiada właściwości oczyszczające. Warto ją stosować przy problemach z nadmierna potliwością stóp.

Sól w ozdobnym słoiku, szklanej kuli lub materiałowych woreczkach może służyć również jako dekoracja łazienki oraz odświeżacz, nadając piękny zapach. Sole do kąpieli DIY to również świetny pomysł na prezent dla najbliższych. Przygotowaną sól w słoiku możemy udekorować ozdobną wstążką czy gałązką lawendy. Na pewno taki upominek zostanie dużo bardziej doceniony aniżeli ten zakupiony w sklepie.

A Wy którą wersję soli wybieracie? : )

 

Trzymajcie się ciepło,

Ola

 

Źródło: www.ecospa.pl

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.