Maseczki znane są od dawna jako kosmetyki do pielęgnacji twarzy i okolic dekoltu. Nawilżają, oczyszczają, a także odżywiają naszą skórę w zależności od zawartych w niej składników. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się, jak przygotować maseczkę do twarzy z biosiarką i zieloną herbatą, która doskonale reguluje wydzielanie sebum, matowi cerę i sprawdzi się w przyadku cery tłustej i trądzikowej.
Maseczki wykazują znacznie silniejsze działanie od kremów do twarzy, ponieważ poprawiają krążenie skóry oraz dogłębnie ją oczyszczają i odżywiają. Podczas zmywania maseczek, usuwamy sebum (łój skórny), toksyny, a także martwy naskórek. Należy je zatem dobierać indywidualnie do rodzaju cery, tak by uzyskać oczekiwany efekt i jej nie zaszkodzić. Latem i wiosną mamy idealną okazję do przygototywnia maseczek na bazie owoców, warzyw oraz ziół. Jesienią i zimą królują maseczki na bazie miodu, płatków owsianych, oleju kokosowego, herbaty Matcha, mikronizowanej zielonej herbaty, kurkumy oraz niezawodnych glinek kosmetycznych.
Wśród surowców kosmetycznych do przygotowywania maseczek możemy znaleźć również biosiarkę w proszku. Biosiarka to żółtawy proszek zawierający 80% siarki ustabilizowanej gumą arabską i agarem. Wpływa korzystnie na wygląd włosów, reguluje pracę gruczołów łojowych oraz skutecznie usuwa łupież. Wzmacnia włosy oraz zapobiega ich wypadaniu. Biosiarka wykazuje silny efekt keratolityczny, czyli powoduje rozkład keratyny, a w konsekwencji rozpuszczenie warstwy rogowej. Biosiarka zalecana jest w kosmetykach regulujących wydzielanie sebum. Po aplikacji na skórę siarka może przekształcić się w kwas pentationowy, który wykazuje działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Dzięki tym właściwościom pomaga redukować wydzielanie sebum, łagodzić stany zapalne oraz pomóc w oczyszczaniu porów oraz ograniczać rozprzestrzenianie się wyprysków.Miejscowe stosowanie siarki redukuje podrażnienia, zapalenia i zaczerwienienia wywołane trądzikiem różowatym. Biosiarka jest więc idealnym składnikiem wszystkich kosmetyków sebostatycznych i przeciwtrądzikowych.
Biosiarka polecana jest do pielęgnacji skóry tłustej oraz trądzikowej.
Sproszkowana zielona herbata sprawdzi się idelanie w przypadku pielęgnacji skóry dojrzałej, naczynkowej, normalnej, ale też tłustej i trądzikowej. Zielona herbata mirkonizowana jest doskonałym antyoksydantem, który chroni skórę przed działaniem wolnych rodników wywołujących przedwczesne starzenie się skóry. Działa ujędrniająco, przeciwzmarszczkowo, uelastyczniająco. Reguluje wydzielanie sebum oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Zielona herbata mikronizowana poprawia krążenie krwi, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, przywraca doskonałe nawilżenie skóry. Stosowana w zabiegach na ciało wykazuje działanie ujędrniające, antycellulitowe i wyszczuplające. Zielona herbata mikronizowana jest polecana do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym skóry problematycznej z trądzikiem, skóry dojrzałej, naczynkowej, a także skóry dotkniętej cellulitem. Można ja wykorzytywac jko składnik domowych maseczek DIY, kul kąpielowych, czy mydełek.
Poniżej znajdziecie listę potrzebnych składników do wykonania maseczki wraz ze sposobem jej przygotowania. Do dzieła 🙂
Składniki maseczki ( na 1 nałożenie)
- 3 łyżeczki biosiarki
- 1 łyżeczka zielonej herbaty mikronizowanej
- 1 łyżka wody destylowanej,
- 1 łyżka hydrolatu z melisy lekarskiej
- 1 łyżka kwasu hialuronowego 1%
- dowolny hydrolat w butelce z atomizerem do spryskania twarzy na wypadek wyschnięcia maseczki i uczucia ściągnięcia skory (ja wybrałam hydrolat z ogórka).
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki dodajemy do porcelanowej lub szklanej miseczki w wyżej wymienionej kolejności i mieszamy aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Możecie dodać więcej wody lub hydrolatu, jeśli maseczka będzie dla Was zbyt gęsta lub więcej zielonej herbaty jeśli będzie zbyt rzadka i Gotowe ! Tak przygotowaną maseczkę najlepiej zużyć tego samego dnia, gdyż po odstawieniu może utracić swoje właściwości. Podane przeze mnie składniki wystarczą na 1 nałożenie maseczki.
Maseczkę nadkładamy na twarz i pozostawiamy przez ok. 15 min. Po tym czasie, zmywamy letnią wodą, osuszamy twarz ręcznikiem, spryskujemy twarz tonikiem, nakładamy serum oraz krem odpowiedni dla danego typu cery 🙂
Kilka słów na temat działania maseczki
Maseczkę nałożyłam na twarz na ok. 15 min, w momencie jej zaschnięcia spryskałam twarz hydrolatem z ogórka. Po aplikacji na skórę siarka przekształca się w kwas pentationowy, który wykazuje działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Dzięki tym właściwościom pomaga redukować wydzielanie sebum, łagodzić stany zapalne oraz pomóc w oczyszczaniu porów oraz ograniczać rozprzestrzenianie się wyprysków. Po zmyciu maseczki zuważyłam, że skóra stała się wyraźnie oczyszczona, lekko zmatowiona i wygładzona. Maseczka bardzo dobrze oczyszcza skórę, jednak w sposób łagodny. Nie narusza bariery hydrolipidowej i nie wysusza. Jedną z wad maseczki z biosiarką jest jej specyficzny i niekoniecznie przyjemny zapach, jednak właściwości, które wykazuje w zupełności wynagradzają ten mankamant 🙂 Po zmyciu maseczki przemyłam twarz nawilżającym tonikiem DIY z ekstraktem z bluszczu, a następnie w celu nałożyłam olejek z koenzymem Q10 i krem z witaminą A i niacynamidem. Taka pielęgnacja poprawia wygląd i kondycję skóry. Polecam ten domowy zabieg każdej z Was 🙂 Maseczka sprawdzi się idealnie w przypadku cery tłustej i trądzikowej.
Oprócz zastosowanie na twarz, biosiarka jest niezastąpionym składnikiem szamponów przeciwłupieżowych.
Hydrolat z melisy lekarskiej dodany do maseczki wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia. Pomocny w zwalczaniu egzemy. Posiada działanie ściągające i oczyszczające.
Kwas hialuronowy 1% posiada działanie odmładzające, nawilżające i przeciwzapalne. Polecany jest do pielęgnacji każdego rodzaju skóry.
Wszystkie składniki podane w przepisie, takie jak bioiarka, mikronizowana zielona herbata, hydrolat z melisy czy kwas hialuronowy możecie kupić w sklepie internetowym Ecospa.
A Wy próbowaliście maseczki z dodatkiem biosiarki? 🙂
Trzymajcie się ciepło!
Ola