Musujące kule do kąpieli z dodatkiem mik kosmetycznych

4

Kule do kąpieli to wyjątkowy domowy kosmetyk, który możemy przygotować w domowym zaciszu, wykorzystując składniki, które posiadamy w kuchni. Kule do kąpieli DIY to świetny pomysł na relaks, dzięki którym możemy poczuć się jak w prawdziwym SPA. To również oryginalny pomysł na prezent świąteczny, a także pomysł na spędzenie czasu z naszymi bliskimi. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przygotować kule do kąpieli z dodatkiem barwiących mik kosmetycznych w róznych wariantach zapachowych.

Tworzenie domowych kul kąpielowych posiada wiele zalet. Począwszy od tego, że mamy pełną kontrolę nad ich składem, możemy eksperymentować z dodatkiem ziół, kwiatów, barwników, a także dowolnie uformowanymi kształtami. Kule do kąpieli to świetny pomysł na relaks w domowym zaciszu. Możemy je wykorzystać podczas długiej kąpieli z książką i lampką wina. Taka kąpiel zadziała nie tylko relaksująco na nasze ciało ale i również na nasze zmysły i umysł. Produkcja własnych kuli to przede wszystkim ogromna frajda i ale również pomysł na oryginalny prezent z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Z poniższego wpisu dowiecie się, jak w prosty sposób przygotować kule do kąpieli z dodatkiem suszonych kwiatów granatu wzbogacone kompozycją zapachową z drzewa sandałowego. W zakładce Przepisy/Kule do kąpieli możecie znaleźć inne przepisy na przygotowanie kul do kąpieli, m. in z suszonymi kwiatami chabra bławatka (które są zdecydowanie moim faworytem), spiruliną, glinką fioletową czy mikami kosmetycznymi. Zachęcam do eksperymentów 🙂

Jakie składniki wchodzą w skład kul kąpielowych?

Aromatyczne kule do kąpieli możemy przygotować ze składników, które posiadamy w kuchni, jak np. soda oczyszczona, czy kwasek cytrynowy, a także dodatki w postaci naturalnych barwników, suszonych ziół czy kwiatów. Możemy również skorzystać z propozycji dostępnych w sklepach z naturalnymi półproduktami i surowcami kosmetycznymi.

Kula kąpielowa to mieszanina dwóch głównych składników: wodorowęglanu sodu i kwasu cytrynowego, które w domowych warunkach możecie zastąpić soda oczyszczoną oraz kwaskiem cytrynowym. Połączenie tych dwóch półproduktów tworzy reakcję zasadowo-kwasową, która sprawia, że kula kąpielowa po zanurzeniu w wodzie zaczyna się rozpuszczać i delikatnie musować. Wykonanie kuli kąpielowych jest niezwykle proste, a dodatkowo rozwija kreatywność, ponieważ to od nas zależy jaką formę i wersję kul wybierzemy. Kule kąpielowe mogą mieć różnorodne kształty, kolory, zapachy, a także dodatki, jak np. suszone zioła, suszone kwiaty, oleje roślinne, olejki eteryczne, glinki kosmetyczne, a także barwniki. Tylko od nas zależy, jak będzie wyglądała nasza relaksująca, wymarzona kąpiel.

Jak przygotować kule do kąpieli DIY?

Przygotowanie własnych kul kąpielowych jest proste i przyjemne. Nie trzeba być chemikiem, czy kosmetologiem, by takie kule wykonać. Przed przystąpieniem do działanie należy przygotować miejsce pracy oraz potrzebny sprzęt. Poniżej lista niezbędnych akcesoriów:

 • miska,
 • waga kuchenna lub jubilerska,
 • łyżki,
 • foremki do kul kąpielowych o średnicy 6 cm,
 • taca oraz ręcznik papierowy,
 • opcjonalnie moździerz.

Gdy mamy już potrzebny sprzęt, możemy przejść do przygotowania surowców…  🙂 

❄ Składniki na dwie kule z miką kosmetyczną różaną o średnicy 6 cm:

 • 136 g sody oczyszczonej lub wodorowęglanu sodu,
 • 67 g kwasu cytrynowego,
 • 1 g miki kosmetycznej różanej,
 • 9 g oleju z pestek moreli,
 • 0,3 g olejku eterycznego według uznania, ja dodałam olejek różany (opcjonalnie)
 • 2 g hydrolatu geraniowego w celu spryskania masy i jej połączenia (10 razy).

❄ Składniki na dwie kule z miką kosmetyczną tropikalną o średnicy 6 cm:

 • 136 g sody oczyszczonej lub wodorowęglanu sodu,
 • 67 g kwasu cytrynowego,
 • 1 g miki kosmetycznej tropikalnej (ciemnozielonej)
 • 9 g oleju z pestek moreli,
 • 0,3 g olejku eterycznego według uznania, ja dodałam olejek eukaliptusowy i kilka kropli olejku z werbeny (opcjonalnie)
 • 2 g hydrolatu geraniowego w celu spryskania masy i jej połączenia (10 razy).

❄ Składniki na dwie kule z miką kosmetyczną popielatą o średnicy 6 cm:

 • 136 g sody oczyszczonej lub wodorowęglanu sodu,
 • 67 g kwasu cytrynowego,
 • 1 g miki kosmetycznej popielatej,
 • 9 g oleju z pestek moreli,
 • 0,3 g olejku eterycznego według uznania, ja dodałam olejek z drzewa sandałowego (opcjonalnie)
 • 2 g hydrolatu geraniowego w celu spryskania masy i jej połączenia (10 razy).
foremki do kul do kąpieli wypełnione masą
mika kosmetyczna popielata – dodatek do kul do kąpieli
❄ Sposób przygotowania

Wszystkie sypkie i płynne składniki (soda oczyszczona lub wodorowęglan sodu, kwas cytrynowy, mika kosmetyczna, olej z pestek morel i olejek eteryczny) odważamy i umieszczamy w dużej misce. Całość dokładnie mieszamy aż do rozdrobnienia wszystkich bryłek wodorowęglanu sodu.  Następnie w celu lepszego połączenia masy co jakiś czas spryskujemy ją hydrolatem oczarowym (ok. 10 razy) i energicznie ucieramy rękoma. Półkule foremek wypełniamy masą, a następnie łączymy je ze sobą, ściskając przez kilkanaście sekund. Po tym czasie wyjmujemy kule i odstawiamy w suche miejsce do następnego dnia. Kule są gotowe do użycia następnego dnia.

❄ Kilka słów na temat kuli do kąpieli

Kule kąpielowe DIY najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu, z dala od źródeł światła i wilgoci. Idealnym rozwiązaniem będzie zamykany pojemnik szklany lub plastikowy. Szczelne zamknięcie pomoże zachować świeżość i zapach kuli kąpielowej, a także ochroni ją przed wilgocią, która może spowodować musowanie składników. Tak zabezpieczone kule kąpielowe można przechowywać nawet do 6 miesięcy.

Tworzenie własnych kul do kąpieli sprawia dużo frajdy. Możemy zaangażować naszych bliskich do pomocy, by móc kreatywnie spędzić z nimi czas. Kule prezentują się spektakularnie, gdy dodamy do nich suszone zioła, kwiaty, glinkę, czy barwniki. Możemy dowolnie łączyć barwniki z olejkami eterycznymi, np. barwnik pomarańczowy z olejkiem mandarynkowym/pomarańczowym lub barwnik fioletowy z olejkiem lawendowym. Kule do kąpieli możemy przygotowywać również z dodatkiem spiruliny i glinek kosmetycznych. Dzięki takim naturalnym dodatkom możemy nadać im piękne pastelowe kolory, które zabarwią wodę. Kule wzbogaciłam również olejkami eterycznymi. Takie musujące kule do kąpieli z pewnością oczarują najmłodszych i mogą być barwną zachętą do kąpieli.

kule do kąpieli to świetny pomysł na prezent po choinkę dla naszych najbliższych
❄ Przechowywanie kul kąpielowych

Kule kąpielowe DIY przechowujemy w chłodnym miejscuz dala od źródeł światła i wilgoci. Idealnym rozwiązaniem będzie woreczek strunowy, zamykany pojemnik szklany lub plastikowy. Szczelne zamknięcie pomoże zachować świeżość i zapach kuli kąpielowej, a także ochroni ją przed wilgocią, która może spowodować musowanie składników. Tak zabezpieczone kule kąpielowe można przechowywać nawet do 6 miesięcy.

Sprzęt laboratoryjny oraz składniki, które stosuję do produkcji domowych kosmetyków są ogólnodostępne. Można je zakupić w sklepie internetowym Ecospa.

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do przygotowania własnych kul kąpielowych i przygotujecie je z myślą o zbliżających się Świętach. Dajcie znać w komentarzach, jakie są Wasze ulubione wersje i kompozycje 🙂

Miłego dnia !

Ola

 

Może ci się spodobać również
4 Komentarze
 1. Ania

  Ale super! Dziękuję za przepisy, wypróbuję 🙂 ps. Bardzo fajna strona!

  1. Ola

   Dziekuję, bardzo miło mi to słyszeć ?
   Pozdrawiam

  2. Magda

   Hej jak długo można takie kule przechowywać

   1. Ola

    Cześć 🙂 kule kąpielowe DIY można przechowywać nawet do 6 miesięcy. Należy jednak pamiętać o przechowywaniu ich w chłodnym miejscu, z dala od źródeł światła i wilgoci. Idealnym rozwiązaniem jest woreczek strunowy, zamykany pojemnik szklany lub plastikowy. Szczelne zamknięcie pomoże zachować świeżość i zapach kuli kąpielowej, a także ochroni ją przed wilgocią, która może spowodować musowanie składników. Pozdrawiam

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.