Musujące kule do kąpieli z dodatkiem mik kosmetycznych
Kule do kąpieli to wyjątkowy domowy kosmetyk, który możemy przygotować w domowym zaciszu, wykorzystując składniki, które posiadamy w kuchni. Kule do kąpieli DIY to świetny pomysł na relaks, dzięki którym możemy poczuć się jak w prawdziwym SPA. To również oryginalny pomysł na prezent świąteczny, a także pomysł na spędzenie czasu z naszymi bliskimi. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przygotować kule do kąpieli z dodatkiem barwiących mik kosmetycznych w róznych wariantach zapachowych.
Tworzenie domowych kul kąpielowych posiada wiele zalet. Począwszy od tego, że mamy pełną kontrolę nad ich składem, możemy eksperymentować z dodatkiem ziół, kwiatów, barwników, a także dowolnie uformowanymi kształtami. Kule do kąpieli to świetny pomysł na relaks w domowym zaciszu. Możemy je wykorzystać podczas długiej kąpieli z książką i lampką wina. Taka kąpiel zadziała nie tylko relaksująco na nasze ciało ale i również na nasze zmysły i umysł. Produkcja własnych kuli to przede wszystkim ogromna frajda i ale również pomysł na oryginalny prezent z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Z poniższego wpisu dowiecie się, jak w prosty sposób przygotować kule do kąpieli z dodatkiem suszonych kwiatów granatu wzbogacone kompozycją zapachową z drzewa sandałowego. W zakładce Przepisy/Kule do kąpieli możecie znaleźć inne przepisy na przygotowanie kul do kąpieli, m. in z suszonymi kwiatami chabra bławatka (które są zdecydowanie moim faworytem), spiruliną, glinką fioletową czy mikami kosmetycznymi. Zachęcam do eksperymentów 🙂
Aromatyczne kule do kąpieli możemy przygotować ze składników, które posiadamy w kuchni, jak np. soda oczyszczona, czy kwasek cytrynowy, a także dodatki w postaci naturalnych barwników, suszonych ziół czy kwiatów. Możemy również skorzystać z propozycji dostępnych w sklepach z naturalnymi półproduktami i surowcami kosmetycznymi.
Kula kąpielowa to mieszanina dwóch głównych składników: wodorowęglanu sodu i kwasu cytrynowego, które w domowych warunkach możecie zastąpić soda oczyszczoną oraz kwaskiem cytrynowym. Połączenie tych dwóch półproduktów tworzy reakcję zasadowo-kwasową, która sprawia, że kula kąpielowa po zanurzeniu w wodzie zaczyna się rozpuszczać i delikatnie musować. Wykonanie kuli kąpielowych jest niezwykle proste, a dodatkowo rozwija kreatywność, ponieważ to od nas zależy jaką formę i wersję kul wybierzemy. Kule kąpielowe mogą mieć różnorodne kształty, kolory, zapachy, a także dodatki, jak np. suszone zioła, suszone kwiaty, oleje roślinne, olejki eteryczne, glinki kosmetyczne, a także barwniki. Tylko od nas zależy, jak będzie wyglądała nasza relaksująca, wymarzona kąpiel.
Przygotowanie własnych kul kąpielowych jest proste i przyjemne. Nie trzeba być chemikiem, czy kosmetologiem, by takie kule wykonać. Przed przystąpieniem do działanie należy przygotować miejsce pracy oraz potrzebny sprzęt. Poniżej lista niezbędnych akcesoriów:
- miska,
- waga kuchenna lub jubilerska,
- łyżki,
- foremki do kul kąpielowych o średnicy 6 cm,
- taca oraz ręcznik papierowy,
- opcjonalnie moździerz.
Gdy mamy już potrzebny sprzęt, możemy przejść do przygotowania surowców… 🙂
❄ Składniki na dwie kule z miką kosmetyczną różaną o średnicy 6 cm:
- 136 g sody oczyszczonej lub wodorowęglanu sodu,
- 67 g kwasu cytrynowego,
- 1 g miki kosmetycznej różanej,
- 9 g oleju z pestek moreli,
- 0,3 g olejku eterycznego według uznania, ja dodałam olejek różany (opcjonalnie)
- 2 g hydrolatu geraniowego w celu spryskania masy i jej połączenia (10 razy).
❄ Składniki na dwie kule z miką kosmetyczną tropikalną o średnicy 6 cm:
- 136 g sody oczyszczonej lub wodorowęglanu sodu,
- 67 g kwasu cytrynowego,
- 1 g miki kosmetycznej tropikalnej (ciemnozielonej)
- 9 g oleju z pestek moreli,
- 0,3 g olejku eterycznego według uznania, ja dodałam olejek eukaliptusowy i kilka kropli olejku z werbeny (opcjonalnie)
- 2 g hydrolatu geraniowego w celu spryskania masy i jej połączenia (10 razy).
❄ Składniki na dwie kule z miką kosmetyczną popielatą o średnicy 6 cm:
- 136 g sody oczyszczonej lub wodorowęglanu sodu,
- 67 g kwasu cytrynowego,
- 1 g miki kosmetycznej popielatej,
- 9 g oleju z pestek moreli,
- 0,3 g olejku eterycznego według uznania, ja dodałam olejek z drzewa sandałowego (opcjonalnie)
- 2 g hydrolatu geraniowego w celu spryskania masy i jej połączenia (10 razy).
Wszystkie sypkie i płynne składniki (soda oczyszczona lub wodorowęglan sodu, kwas cytrynowy, mika kosmetyczna, olej z pestek morel i olejek eteryczny) odważamy i umieszczamy w dużej misce. Całość dokładnie mieszamy aż do rozdrobnienia wszystkich bryłek wodorowęglanu sodu. Następnie w celu lepszego połączenia masy co jakiś czas spryskujemy ją hydrolatem oczarowym (ok. 10 razy) i energicznie ucieramy rękoma. Półkule foremek wypełniamy masą, a następnie łączymy je ze sobą, ściskając przez kilkanaście sekund. Po tym czasie wyjmujemy kule i odstawiamy w suche miejsce do następnego dnia. Kule są gotowe do użycia następnego dnia.
Kule kąpielowe DIY najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu, z dala od źródeł światła i wilgoci. Idealnym rozwiązaniem będzie zamykany pojemnik szklany lub plastikowy. Szczelne zamknięcie pomoże zachować świeżość i zapach kuli kąpielowej, a także ochroni ją przed wilgocią, która może spowodować musowanie składników. Tak zabezpieczone kule kąpielowe można przechowywać nawet do 6 miesięcy.
Tworzenie własnych kul do kąpieli sprawia dużo frajdy. Możemy zaangażować naszych bliskich do pomocy, by móc kreatywnie spędzić z nimi czas. Kule prezentują się spektakularnie, gdy dodamy do nich suszone zioła, kwiaty, glinkę, czy barwniki. Możemy dowolnie łączyć barwniki z olejkami eterycznymi, np. barwnik pomarańczowy z olejkiem mandarynkowym/pomarańczowym lub barwnik fioletowy z olejkiem lawendowym. Kule do kąpieli możemy przygotowywać również z dodatkiem spiruliny i glinek kosmetycznych. Dzięki takim naturalnym dodatkom możemy nadać im piękne pastelowe kolory, które zabarwią wodę. Kule wzbogaciłam również olejkami eterycznymi. Takie musujące kule do kąpieli z pewnością oczarują najmłodszych i mogą być barwną zachętą do kąpieli.
Kule kąpielowe DIY przechowujemy w chłodnym miejscu, z dala od źródeł światła i wilgoci. Idealnym rozwiązaniem będzie woreczek strunowy, zamykany pojemnik szklany lub plastikowy. Szczelne zamknięcie pomoże zachować świeżość i zapach kuli kąpielowej, a także ochroni ją przed wilgocią, która może spowodować musowanie składników. Tak zabezpieczone kule kąpielowe można przechowywać nawet do 6 miesięcy.
Sprzęt laboratoryjny oraz składniki, które stosuję do produkcji domowych kosmetyków są ogólnodostępne. Można je zakupić w sklepie internetowym Ecospa.
Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do przygotowania własnych kul kąpielowych i przygotujecie je z myślą o zbliżających się Świętach. Dajcie znać w komentarzach, jakie są Wasze ulubione wersje i kompozycje 🙂
Miłego dnia !
Ola
Ale super! Dziękuję za przepisy, wypróbuję 🙂 ps. Bardzo fajna strona!
Dziekuję, bardzo miło mi to słyszeć ?
Pozdrawiam
Hej jak długo można takie kule przechowywać
Cześć 🙂 kule kąpielowe DIY można przechowywać nawet do 6 miesięcy. Należy jednak pamiętać o przechowywaniu ich w chłodnym miejscu, z dala od źródeł światła i wilgoci. Idealnym rozwiązaniem jest woreczek strunowy, zamykany pojemnik szklany lub plastikowy. Szczelne zamknięcie pomoże zachować świeżość i zapach kuli kąpielowej, a także ochroni ją przed wilgocią, która może spowodować musowanie składników. Pozdrawiam