Relaksująca sól do kąpieli z olejkiem ylang-ylang

0

Gdy myślę o odpoczynku od razu na myśl przychodzi mi długa relaksująca kąpiel, w samotności z książką i lampką dobrego wina! Macie podobnie? Jeżeli tak, to zapraszam Was do poniższego wpisu, w którym pokażę jak w prosty sposób przygotować  relaksującą sól do kąpieli z olejkiem ylang-ylang , dzięki której umilicie sobie wieczór.

W jakim celu stosujemy sól do kąpieli? Sól spełnia wiele ważnych funkcji w codziennej pielęgnacji. Może służyć do kąpieli, masaży, peelingów stóp, ciała, a nawet twarzy (wówczas jednak lepiej wybrać tą drobniejszą). Sól wykazuje działanie oczyszczające i relaksujące. Warto ją stosować szczególnie podczas bólu mięśni i stawów, gdyż działa rozluźniająco. Polecana jest również osobom z nadmierną potliwością stóp. Złuszcza stary naskórek, zmiękcza i napina skórę. Wykazuje również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Wyróżniamy kilka rodzajów soli stosowanych do kąpieli:

  • sól himalajska – biała oraz różowa. Skład chemiczny soli himalajskiej tylko nieznacznie różni się od składu zwykłej soli kuchennej, która zawiera chlorek sodu i nieznaczne ilości soli mineralnych.
  • sól morska – jeden z rodzajów soli spożywczej pozyskiwany poprzez odparowywanie mórz lub jezior.
  • sól Epsom (siarczan magnezu) – inaczej sól angielska lub gorzka, zawiera siarkę i magnez, czyli pierwiastki, których obecność jest niesamowicie ważna dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu.
  • sól kamienna – najpopularniejsza z soli, stosowana głownie w kuchni. W jej skład wchodzi głównie sód i chlor, jednak przyprawa ta zawiera również śladowe ilości magnezu, potasu oraz siarki.

Ja do swojej soli użyłam różowej soli himalajskiej oraz soli kamiennej. Sól wzbogaciłam suszonymi kwiatami granatu ora olejkiem eterycznym ylang-ylang, ktory ma piękny kwiatowy i delikatnie tropikalny zapach. Część kryształków soli zabarwiłam naturalnymi barwnikami do soli i kul do kąpieli (zielonym i błękitnym), które możecie kupić w sklepie Ecospa.

Składniki na słoik o poj. 300 g:

  • 250 g gruboziarnistej różowej soli himalajskiej,
  • 50 g soli kamiennej,
  • garść suszonych kwiatów granatu,
  • 7-8 kropli olejku eterycznego ylang-ylang,
  • opcjonalnie: barwnik zielony i błękitny do soli i kul do kąpieli.

Oczywiście podane przeze mnie ilości możecie modyfikować w zależności od wielkości słoika oraz posiadanych zapasów.

sól różowa himalajska i zabarwiona sól kamienna
olejek eteryczny ylang-ylang

Sposób przygotowania

Do miski wsypujemy różową sól himalajską i sól kamienną. Sól zasypujemy suszonymi kwiatami granatu i całość dokładnie mieszamy. Dodajemy kilka kropli wybranego olejku eterycznego, ja użyłam olejku ylang-ylang. Do soli możecie dodać również barwniki do soli i kul kąpielowych, a także oleje roślinne. Po dodaniu olejków, ponownie mieszamy naszą sól, a nastepnie przesypujemy do ozdobnego szklanego słoika udekorowanego ozdobną wstążką.

Sól można wykonać również w inny sposób, mianowicie bezpośrednio dodając wszystkie składniki do słoika i potrząsając nim. Ja wolę jednak najpierw dokładnie je wymieszać w misce, żeby olejek dobrze się rozprowadził.

Orientalny zapach olejku ylang-ylang  pozwoli Wam przenieść się w sferę relaksu i odprężyć po cięzkim dniu 🙂

Sól himalajska zawiera aż 84 minerały, m.in. magnez, cynk, miedź, żelazo, wapń i fosfor. Usuwa toksyny z organizmu, poprawia kondycję skóry, ujędrniając ją.

Sól kamienna wykazuje również właściwości typowo pielęgnacyjne. Może służyć jako naturalny preparat złuszczający martwy naskórek oraz odblokowujący pory skóry. Powszechnie uważa się, że zewnętrznie stosowanie soli na skórę pobudza procesy oczyszczania skóry z zalegających w niej toksyn.

Olejek ylang-ylang znajduje zastosowanie w olejkach do masażu relaksacyjnego. Jest popularnym składnikiem mieszanek aromaterapeutycznych, nadaje intensywny, egzotyczny zapach. Ze względu na ekskluzywny zapach stosuje się go jako składnik kompozycji zapachowych. Olejek ylang-ylang działa sebostatycznie. Wspomaga walkę z problemem łupieżu oraz koi podrażnienia łagodzi świąd skóry. Chroni włosy przed promieniowaniem UV.

W przemyśle kosmetycznym olejek Ylang Ylang jest wykorzystywany w produktach przeznaczonych dla cery tłustej i trądzikowej, ze względu na jego umiejętność regulacji wytwarzania sebum. Podobnie jak olejek sandałowy i jaśminowy, Ylang Ylang jest afrodyzjakiem i wykazuje działanie antydepresyjne i uspokajajace.

Olejek ylang-ylang nie jest toksyczny i jest dobrze tolerowany przez skórę, jednak osoby ze skórą wrażliwą może uczulić. Przed użyciem należy go  odpowiednio rozcieńczyć z innymi olejkami bazowymi, a także pamiętać o dozowlonym stężeniu. W przypadku soli do kąpieli, maksymalne stężenie olejku to 0,8%, ja dodałam 8 kropli i według mnie jest to wystarczające, ponieważ olejek ma intensywny zapach i zbyt duża ilość może powodować bóle głowy.
Do kąpieli wystarczy dodać 2-3 łyżki soli. Zapach unoszący się w łazience jest tak piękny, że ciężko go opisać. Kąpiel z dodatkiem soli zadziała na nasz umysł i ciało odprężająco. Dodatkowo sól posiada właściwości oczyszczające. Warto ją stosować przy problemach z nadmierną potliwością stóp.

Sól w ozdobnym słoiku, szklanej kuli lub materiałowych woreczkach może służyć również jako dekoracja łazienki oraz odświeżacz, nadając piękny zapach. Sole do kąpieli DIY to również świetny pomysł na prezent dla najbliższych. Przygotowaną sól w słoiku możemy udekorować ozdobną wstążką czy gałązką lawendy. Na pewno taki upominek zostanie dużo bardziej doceniony aniżeli ten zakupiony w sklepie 🙂

A Wy próbowaliście już kąpieli z dodatkiem olejku ylang-ylang? 🙂

 

Trzymajcie się ciepło i wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku!

Ola

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.