Musujące kule do kąpieli z francuską glinką różową

0

Kule kąpielowe to wyjątkowy naturalny kosmetyk. Nie dość, że większość składników możemy znaleźć we własnej kuchni i nie zapłacimy za nie majątku, to efekt końcowy jest naprawdę zadawalający. Kule do kąpieli to świetny pomysł na relaks, dzięki którym możemy poczuć się jak w prawdziwym SPA. Najlepiej wykonywać je z kimś, ponieważ wykonanie ich uczy kreatywności i jest świetną zabawą.

Tworzenie domowych kul kąpielowych posiada wiele zalet. Począwszy od tego, że mamy pełną kontrolę nad ich składem, możemy eksperymentować z dodatkiem ziół, kwiatów, barwników, a także dowolnie uformowanymi kształtami. Produkcja własnych kuli to przede wszystkim ogromna frajda i ale również pomysł na oryginalny prezent.

Jakie składniki wchodzą w skład kul kąpielowych?

Aromatyczne kule do kąpieli możemy przygotować ze składników, które posiadamy w kuchni, jak np. soda oczyszczona, czy kwasek cytrynowy, a także dodatki w postaci naturalnych barwników, suszonych ziół czy kwiatów. Możemy również skorzystać z propozycji dostępnych w sklepach z naturalnymi półproduktami i surowcami kosmetycznymi.

Kula kąpielowa to mieszanina dwóch głównych składników: wodorowęglanu sodu i kwasu cytrynowego. Połączenie tych dwóch półproduktów tworzy reakcję zasadowo-kwasową, która sprawia, że kula kąpielowa po zanurzeniu w wodzie zaczyna się rozpuszczać i delikatnie musować. Wykonanie kuli kąpielowych jest niezwykle proste, a dodatkowo rozwija kreatywność, ponieważ to od nas zależy jaką formę i wersję kul wybierzemy. Kule kąpielowe mogą mieć różnorodne kształty, kolory, zapachy, a także dodatki, jak np. suszone zioła, suszone kwiaty, oleje roślinne, olejki eteryczne, glinki kosmetyczne, a także barwniki. Tylko od nas zależy, jak będzie wyglądała nasza relaksująca, wymarzona kąpiel.

Jak przygotować kule do kąpieli DIY?

Przygotowanie własnych kul kąpielowych jest proste i przyjemne. Nie trzeba być chemikiem, czy kosmetologiem, by takie kule wykonać. Przed przystąpieniem do działanie należy przygotować miejsce pracy oraz potrzebny sprzęt. Poniżej lista niezbędnych akcesoriów:

  • zlewka szklana o poj. 250 ml,
  • zlewka szklana o poj. 50 ml,
  • miska,
  • waga kuchenna lub jubilerska,
  • łyżki,
  • foremki do kul kąpielowych o średnicy 6 cm,
  • taca oraz ręcznik papierowy,
  • opcjonalnie moździerz.

Składniki na 2 kule o średnicy 6 cm:

  • 124 g wodorowęglanu sodu,
  • 62 g kwasu cytrynowego,
  • 4 g francuskiej różowej glinki,
  • 2,2 g suszonych kwiatów chabra bławatka/krokosza,
  • 9 g oleju kokosowego frakcjonowanego,
  • 0, 32 g olejku różanego,
  • ok. 2 g hydrolatu oczarowego w celu spryskania masy i jej połączenia.
Etapy przygotowania kul kąpielowych: 
Etap I: W zlewce o poj. 250 ml za pomocą wagi kuchennej lub jubilerskiej odważamy wodorowęglan sodu oraz kwas cytrynowy zgodnie z przepisem. Całość przesypujemy do miski i dokładnie mieszamy rękoma lub łyżką, tak by nie pozostało żadnych zbitych bryłek wodorowęglanu sodu.
fot. wodorowęglan sodu

Etap II: Odważamy różową glinkę francuską i/lub suszone zioła lub kwiaty na wadze i dodajemy do pozostałych składników. Jeżeli mamy zbyt duże kawałki suszu, możemy go rozdrobnić za pomocą moździerza. Do swojej kompozycji wykorzystałam suszone kwiaty chabra bławatka i krokosza barwierskiego.

fot. francuska glinka różowa
fot. masa do kul kąpielowych z suszonymi kwiatami krokosza
Etap III: W mniejszej zlewce o poj. 50 ml odważamy frakcjonowany olej kokosowy oraz olejki eteryczny- ja wybrałam różany i kule naprawdę przepięknie pachną. Płyny dodajemy do sypkich składników w misce i całość ponownie mieszamy rękoma lub łyżką.
fot. olej kokosowy frakcjonowany
fot. olejek różany
Etap IV: Przygotowaną masę mieszamy i w między czasie spryskujemy hydrolatem oczarowym. Spryskujemy ok. 10 razy do momentu aż masa będzie miała konsystencję mokrego piasku.
Etap V: Gdy masa jest już odpowiednio zbita, nakładamy ją w dwie części foremek i ubijamy palcami. Masa może delikatnie wystawać poza foremkę, ważne by nie było jej zbyt mało. Gdy już wypełnimy foremki masą, złączamy obie półkule i mocno ściskamy przez kilkanaście sekund, żeby wszystko razem się połączyło. Następnie, delikatnie otwieramy formę, nie skręcając jej i wyjmujemy z niej kulę. Kule kładziemy na tacy wyścielonej ręcznikiem papierowym. W podobny sposób, z pozostałej masy formujemy resztę kul. Gotowe kule przykrywamy ręcznikiem papierowym i pozostawiamy do wyschnięcia do następnego dnia. Ważne jest by tacy nie odstawiać w gorące lub wilgotne miejsce, ponieważ gdy przedostanie się do nich wodą, mogą zacząć się pienić i rozpuścić.
Przechowywanie kul kąpielowych

Kule kąpielowe DIY przechowujemy w chłodnym miejscuz dala od źródeł światła i wilgoci. Idealnym rozwiązaniem będzie woreczek strunowy, zamykany pojemnik szklany lub plastikowy. Szczelne zamknięcie pomoże zachować świeżość i zapach kuli kąpielowej, a także ochroni ją przed wilgocią, która może spowodować musowanie składników. Tak zabezpieczone kule kąpielowe można przechowywać nawet do 6 miesięcy.

Zalety przygotowywania domowych kuli kąpielowych

Tworzenie własnych kul do kąpieli sprawia dużo frajdy. Możemy zaangażować naszych bliskich do pomocy, by móc kreatywnie spędzić z nimi czas. Kule prezentują się spektakularnie gdy dodamy do nich: suszone zioła, kwiaty, glinkę, czy barwniki. Możemy dowolnie łączyć barwniki z olejkami eterycznymi, np. barwnik pomarańczowy z olejkiem mandarynkowym/pomarańczowym lub barwnik fioletowy z olejkiem lawendowym.
Kule kąpielowe to również kreatywny pomysł na urozmaicenie kąpieli dziecka. Dzieci uwielbiają kąpiele w towarzystwie zabawek, czy innych akcesoriów, które mogą sprawić wiele radości. Składniki zakupione w sklepach z naturalnymi kosmetykami, takie jak np. Ecospa są bezpieczne dla skóry. Należy jednak wcześniej zapoznać się z lista olejków eterycznych, które mogą wywołać podrażnienie i uczulenia. W 100 % bezpiecznymi olejkami dla naszej skóry są: olejek mandarynkowy, olejek pomarańczowy, olejek lawendowy, czy rumiankowy.
Sprzęt laboratoryjny oraz składniki, które stosuję do produkcji domowych kosmetyków są ogólnodostępne. Można je zakupić w sklepach internetowych, takich jak: Ecospa, Naturalne-piękno, e-naturalne czy Zrób sobie krem.
Foremki do kul kąpielowych kupiłam na stronie ecoflores.eu.
Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do przygotowania własnych mydełek. Dajcie znać w komentarzach, jakie są Wasze ulubione wersje i kompozycje 🙂
Ola
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.