Octowa płukanka do włosów z pokrzywą i szałwią
Ze względu na zawartość składników odżywczych ocet jabłkowy stanowi wartościowy dodatek do diety. Witaminy i minerały wpływają korzystnie na odporność, poprawiają kondycję paznokci i włosów, a także wspomagają pamięć. Dzięki zawartości pektyn ocet jabłkowy wykazuje działanie oczyszczające.
Ocet jabłkowy posiada szeroki wachlarz zastosowań. Doceniany jest nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce naturalnej. Wśród jego właściwości można m.in. wymienić oczyszczanie organizmu z toksyn, pobudzanie metabolizmu, obniżenie przyswajalności tłuszczu, wspomaganie pamięci i koncentracji, działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, a także odbudowują cebulki włosów.
W skład octu jabłkowego wchodzą: enzymy, aminokwasy, pektyny i związki polifenolowe, takie jak kwas chlorogenowy czy kawowy. Ocet jabłkowy to także źródło: witamin z grupy B, beta-karotenu, biotyny, pektyny, kwasu foliowego, witaminy C, makroelementów: fosforu, sodu, potasu, wapnia, magnezu czy żelaza.
Ocet jabłkowy wpływa zbawiennie na naszą skórę oraz włosy. Istnieje wiele przepisów na toniki do twarzy na bazie octu z wykorzystaniem ziół oraz płukanek, które dostarczają witaminy i minerały naszym słabym i zniszczonym włosom.
Ocet jabłkowy:
- reguluję pH skóry głowy,
- zapobiega powstawaniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych,
- przyśpiesza porost włosów,
- sprawdzi się świetnie do pielęgnacji włosów kręconych.
Bardzo pomocne w pielęgnacji włosów są octowo-ziołowe płukanki na bazie ziół, takich jak: pokrzywa, skrzyp polny, rozmaryn, rumianek, szałwia, chaber bławatek.
Do włosów ciemnych zaleca się stosowanie kombinacji ziół: rozmaryn, pokrzywa, szałwia.
Do włosów przetłuszczających się: bluszcz, szałwia, rozmaryn, pokrzywa.
Do włosów jasnych: rumianek, płatki róż, skrzyp polny.
Możemy stosować wiele domowych sposobów, które poprawią kondycję naszych włosów. Szczególnie o tej porze roku, gdy większość ziół zaczyna rosnąć możemy wykonać napary oraz płukanki, które nadadzą im blask, a dodatkowo- nie obciążą naszego budżetu. Jajko, awokado, siemię lniane, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy czy kokosowy to składniki, które większość z nas posiada w swojej kuchni i również możemy przygotować z nich odżywcze maski do włosów.
Dziś chciałabym Wam przedstawić przepis na octową płukankę do włosów z naparem z pokrzywy oraz hydrolatem szałwiowym.
- 80 ml naparu z pokrzywy,
- 20 ml hydrolatu szałwii lekarskiej,
- 50 ml octu jabłkowego
Sposób przygotowania:
Pokrzywa posiada właściwości regeneracyjne, dlatego bywa stosowana jako wcierka lub płukanka do włosów pozbawionych blasku i potrzebujących odżywienia. Zalecana jest szczególnie do włosów ciemnych i przetłuszczających się.
Hydrolat z szałwii lekarskiej bogaty jest w antyutleniacze, wykazuje działanie antybakteryjne. Płukanka z szałwii reguluje aktywność gruczołów łojowych. Zapobiega przetłuszczaniu się włosów, a nawet może je lekko przyciemnić.