Skóra to doskonała bariera ochronna, której budowa wciąż zachwyca naukowców. Każdego dnia zachodzą w niej różnorodne procesy, które umożliwiają odbudowę i regenerację. Choć nie możemy dostrzec tego gołym okiem, nasza skóra cały czas „pracuje”. Dlatego po wykonaniu tatuażu niezwykle ważna jest odpowiednio dobrana pielęgnacja, która na dłużej pozwoli zachować jego intensywny kolor oraz skórę w dobrej kondycji. Jednak czy każdy krem jest odpowiedni dla tatuażu? Główną rolę odgrywa skład takiego preparatu, który powinien być bogaty w witaminy, oleje i masła kosmetyczne, a także składniki kojące. Z poniższego artykułu dowiecie się, jakie surowce są najcenniejsze w tego typu kremach oraz poznacie przepis na domowy krem pielęgnacyjny do tatuażu. Zapraszam!
Pielęgnacja jest podstawą zdrowego wyglądu naszej skóry. Stosowanie preparatów o odpowiednio dobranej kompozycji składników sprawia, że ta unikatowa warstwa ochronna szybciej się regeneruje i nie jest narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Dzięki pielęgnacji nasz tatuaż, który po wyjściu z salonu jest niemal jak otwarta rana, regeneruje się szybciej. Dodatkowo kremy nawilżają i wygładzają skórę, a także zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko mniej lub bardziej poważnych powikłań. Codzienna pielęgnacja, po zagojeniu tatuażu ma ogromny wpływ w kwestii wyraźności konturów i intensywności jego koloru.
Poniżej znajdziecie listę oraz opis składników wspomagających pielęgnację tatuażu na co dzień.
Witaminy
Do najbardziej cenionych preparatów należą te, które są bogate w potrzebne dla naszej skóry witaminy. Takie kremy i maści działają w sposób aktywny, a do tego szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy. Niezbędnymi składnikami kremów do tatuażu są witaminy, takie jak witamina A, B3, C D, E, które odpowiadają za odnowę tkanek i poprawę elastyczności naskórka. Dodatkowo chronią go od wewnątrz.
Naturalne masła i oleje kosmetyczne
Aby jeszcze lepiej zadbać o wrażliwą skórę, formuła kremu do tatuażu powinna być wzbogacona składnikami odżywczymi, do których należą naturalne masła i oleje kosmetyczne. Mają one za zadanie przede wszystkim nawilżyć i wygładzić, a także wzmocnić barierę naskórkową. Kolejną z ich zalet jest redukcja suchości skóry oraz silne właściwości ochronne.
Wśród dostępnych surowców kosmetycznych dużą rolę w salonach tatuażu odgrywa masło shea. Jego obecność w preparacie sprawia, że tatuaż lepiej się bliźni, a skóra wokół niego potrzebuje mniej czasu na odzyskanie dawnej świetności. Masło shea jest doskonałym źródłem witaminy A, E i F. Substancje zawarte w maśle chronią i wzmacniają cement komórkowy warstwy rogowej skóry, co poprawia jej elastyczność.
Do TOP 3 olejów pielęgnacyjnych skórę po wykonaniu tatuażu zaliczamy olej arganowy, olej jojoba oraz olej z pestek moreli. Dobrym rozwiązaniem jest również olej makadamia oraz olej lniany. Oleje działają nawilżająco, wygładzająco i zmiękczająco. Doskonale sprawdzi się również skwalan z oliwek, który łatwo wnika w skórę, dzięki czemu pomaga w przenoszeniu substancji aktywnych, takich jak np. witaminy w głąb skóry.
Składniki kojące skórę
Nieocenionym składnikiem kremów do tatuażu jest d-pantenol, który wykazuje działanie kojące, gojące i co najważniejsze – przeciwzapalne. Substancja ta odpowiada także za regenerację naskórka. Stymuluje wzrost i odnowę komórek zwłaszcza w naskórku i skórze właściwej. To doskonała opcja dla każdego, kto zmaga się z wrażliwą skórą i każdego, kto nie lubi ciężkich, lepkich preparatów, które pozostawiają po sobie plamy.
Dobrymi składnikami kojącymi są preparaty bogate w aloes jak np. żel aloesowy czy masło aloesowe. Do mojego kremu dodałam masło aloesowe, które wykazuje właściwości nawilżające, łagodzące podrażnienia, wspomagające regenerację naskórka, chroniące skórę i włosy przed nadmierną utratą wody. Znajduje zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry po depilacji, wykonaniu tatuażu i po opalaniu.
Do składników kojących należy również alantoina kosmetyczna. Substancja ta łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie, keratolitycznie, stymuluje ziarninowanie ran, poprawia nawilżenie skóry oraz działa na skórę ochronnie.
Wadą domowych kosmetyków jest to, że niedostatecznie chronią skórę przed promieniowaniem słonecznym. Wszystkim osobom, a w szczególności posiadaczom tatuaży polecam dodatkową ochronę skóry w postaci kremów z filtrami anty-UV. To bardzo ważny element pielęgnacji, jeśli zależy nam na pięknym i zdrowym wyglądzie naszej skóry.
Codzienne stosowanie preparatów stanowi gwarancję, że tatuaż zachowa swój doskonały wygląd na wiele lat. Jego główną rolą jest poprawienie ogólnego stanu skóry poprzez wypełnienie jej składnikami aktywnymi i kojącymi. Poniżej znajdziecie dokładny przepis na krem do tatuażu wraz ze sposobem jego przygotowania 🙂
FAZA OLEJOWA
- 25 g masła aloesowego
- 15 g oleju z pestek moreli
- 10 g masła shea
- 8 g oleju arganowego
- 12 g Olivem 1000 (emulgator)
FAZA WODNA
- 40 g wody destylowanej
- 20 g hydrolatu z opuncji figowej
- 7,5 g d-pantenolu
- 4 g pentawityny (kompleksu nawilżającego)
- 1,8 g alantoiny
DODATKI
- 4,5 g witaminy B3 (niacynamidu)
- 4 g skwalanu roślinnego z oliwek
- 3 g witaminy A (palmitynian retinylu)
- 0,25 g konserwantu w proszku
- 6 kropli olejku eterycznego z magnolii
- 4 krople olejku mandarynkowego
W zlewce o poj. 50 ml odważamy składniki fazy olejowej, w zlewce o poj. 200 ml składniki fazy wodnej. Do odważania surowców najlepiej sprawdzi się waga analityczna bądź jubilerska (z dokładnością do 0,1 lub 0,01 g).
W pierwszym etapie przygotowujemy łaźnię wodną w garnku wyłożonym ręcznikami papierowymi. Woda w kąpieli powinna być gorąca (temp. ok. 75-80 st. C.). Do kąpieli wodnej wstawiamy zlewki z fazą wodną i faza olejową, a następnie mieszamy składniki za pomocą szklanej bagietki, doprowadzając do ich całkowitego rozpuszczenia.
W międzyczasie kontrolujemy temperaturę termometrem. Gdy temperatura osiągnie 75 st. C, wyjmujemy zlewki z łaźni wodnej i część z fazy olejowej przelewamy do fazy wodnej, a następnie mieszamy emulsję przez kilkanaście minut, aż zgęstnieje i ostygnie do temp. poniżej 35 stopni Celsjusza.
Po ostudzeniu kremu dodajemy dodatki zgodnie z powyższym przepisem. Wszystko dokładnie mieszamy, przenosimy do słoiczków i odstawiamy na kilka godzin do lodówki do całkowitego ostygnięcia.
Naklejamy etykietę na słoiczek wraz z opisem i terminem przydatności.
Termin ważności kremu to 4 miesiące. Najlepiej przechowywać go w lodówce.
Krem ma dość gęstą, ale zarazem gładką konsystencję. Bardzo dobrze się rozsmarowuje i wchłania po kilku minutach od nałożenia. Pozostawia lekkie uczucie chłodu ze względu na dodatek składników kojących. Nawilża i odżywia skórę, a jednocześnie pełni funkcję ochronną przed wyblaknięciem z uwagi na dużą zawartość olejów i maseł, które zabezpieczają skórę od zewnątrz i wewnątrz.
Krem ma bardzo przyjemny kwiatowo-cytrusowy zapach za sprawą dodatku olejku z magnolii i mandarynki 🧡
Polecam go stosować na skórę po zagojeniu tatuażu w ciągu dnia oraz na noc.
Hydrolat z kwiatów opuncji figowej ujędrnia i łagodzi skórę. Polecany do pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej. Jest bogaty w witaminy: C, A i E oraz peptydy i cukry, dzięki czemu wykazuje bardzo dobre właściwości antyoksydacyjne i regenerujące. Chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym wolnymi rodnikami oraz przyspiesza proces odbudowy naskórka. Hydrolat z opuncji figowej delikatnie oczyszcza i tonizuje skórę, przywracając jej prawidłowe pH. Łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie i wyrównuje koloryt skóry.
D-pantenol, zwany także prowitaminą B5 to pochodna witaminy B5, czyli kwasu pantotenowego, substancji naturalnie występującej w ludzkiej skórze, włosach i paznokciach. Ma udowodnione działanie nawilżające, łagodzące podrażnienia, ale także przeciwzapalne.
Pantenol nie tylko doskonale nawilża, ale ma zdolność do zatrzymywania wody w głębokich warstwach skóry. Sprawdzi się w pielęgnacji suchej, podrażnionej, zaczerwienionej i wrażliwej skóry. D-pantenol ma także działanie regenerujące. Przyspiesza procesy regeneracji i stymuluje komórki do odnowy. Jest pomocny w gojeniu drobnych ran i uszkodzeń skóry. Jest silnym preparatem o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym. D-pantenol jest składnikiem dobrze tolerowanym przez skórę. Nie wywołuje reakcji alergicznych. Jest bezpieczny w stosowaniu nawet przy skórze atopowej, z egzemą.
Olej z pestek moreli ma właściwości nawilżające i wygładzające naskórek. Polecany jest do wszystkich rodzajów skóry. Olej morelowy jest lekki i delikatny, przezroczysty, lekko żółty. Ma charakterystyczny delikatny zapach. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas oleinowy i linolowy, witaminę A i E.
Olej arganowy wzmacnia barierę naskórkową, poprawia nawilżenie skóry, chroni przed przedwczesnym starzeniem skóry, wzmacnia nie tylko skórę ale i również paznokcie i włosy.
Skwalan roślinny z oliwek posiada właściwości wygładzające, nawilżające, zmiękczające, stabilizuje strukturę lipidów skórnych. Łatwo wnika w skórę, dzięki czemu pomaga w przenoszeniu substancji aktywnych, takich jak np. witaminy w głąb skóry.
Masło aloesowe wykazuje właściwości nawilżające, łagodzące podrażnienia, wspomagające regenerację naskórka, chroniące skórę przed nadmierną utratą wody.
Masło shea jest doskonałym źródłem witaminy A, E i F. Ma łagodny orzechowy zapach. Substancje zawarte w maśle chronią i wzmacniają cement komórkowy warstwy rogowej skóry, co poprawia jej elastyczność. Znajduje zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do tatuażu.
Witamina B3 (niacynamid) nawilża i wzmacnia funkcję ochronną skóry. Niacynamid regeneruje uszkodzoną barierę skórną. Witamina B3 wspomaga organizm w tworzeniu lipidów i ceramidów, które są niezbędne dla funkcji ochronnej skóry. Skóra traci mniej wilgoci i staje się bardziej odporna na wpływy zewnętrzne.
Palmitynian retinylu to najłagodniejsza forma witaminy A w postaci estrowej. Palmitynian retinylu można stosować nawet w przypadku bardzo wrażliwej skóry, która nie toleruje mocniejszych preparatów z retinolem, czy kwasem retinowym.
Witamina A stosowana regularnie poprawia elastyczność skóry, pobudza syntezę kolagenu i elastyny orazredukuje zmarszczki. Witamina A ma działanie antyoksydacyjne. Chroni skórę przed wolnymi rodnikami, powstrzymując procesy starzenia. Polecany jest szczególnie w pielęgnacji cery suchej, dojrzałej, z oznakami starzenia, trądzikowej i z przebarwieniami. Witamina A może być stososwana także jako składnik kosmetyków DIY do włosów i paznokci.
Witamina A wspomaga funkcje ochronne skóry, ogranicza ucieczkę wody, zmiękcza, wygładza, redukuje suchość i szorstkość. Warto dodawać witaminę A do balsamów do ciała, kremów, maseł do skóry suchej i wymagającej regeneracji. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji przesuszonych partii skóry, jak kolana, łokcie, czy stopy.
A Wy w jaki sposób dbacie o swój tatuaż? 🙂
Źródła: www.ecospa.pl