Różane serum do twarzy z olejem arganowym, witaminą A i E

0

Serum do twarzy to świetny pomysł na regenerację skóry twarzy, jak i okolic oczu. Warto wzbogacić swoją pielęgnację o ten kosmeceutyk z uwagi na fakt, iż posiada on więcej składników aktywnych niż krem i bardzo dobrze się wchłania. Sera wykazują działanie nawilżające, odżywcze, regenerujące, przeciwstarzeniowe, jak i również liftingujące. W zależności od składu mogą mieć różnorodne przeznaczenie i zapewne każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się, jak przygotować różane serum do twarzy z olejem arganowym, witaminą A i E.

Sera przechowane są zwykle w małych buteleczkach z ciemnego szkła zaopatrzone w wygodną do aplikacji pipetę lub dozownik. Sprzedawane są w bardzo skoncentrowanej formie, dlatego ważne, by nakładać na skórę jego cienką warstwę. Sera do twarzy, które znajdziemy na drogeryjnych półkach, nie należą do najtańszych. Wszystko za sprawą dodatku drogocennych składników! Sera sporządzane w domu są tańsze od tych sklepowych i pozwalają dobrać skarby natury indywidualnie do naszych potrzeb. Warto przygotowywać sera w małych buteleczkach, gdyż mimo iż oleje wnikają głęboko w warstwy skóry, mogą się również szybko utleniać.

! Większość produktów na rynku zawiera szereg silikonów, które powodują uczucie gładkości i miękkości skóry ! Są jednak nie do końca korzystne, gdyż część z nich może spowalniać wnikanie innych składników odżywczych i są obojętne dla środowiska naturalnego. W domowym serum powszechny silikon możemy zastąpić skwalanem, które przyśpiesza procesy regeneracji naskórka, a także jedwabiem w płynie, jeżeli zależy nam na silnym wygładzeniu skóry.

W kosmetyce naturalnej serum może stanowić również każdy olej lub mieszanka olejowa przeznaczona do odpowiedniego typu cery. Możemy przygotować również serum z dodatkiem kwasu hialuronowego. W tym celu w pierwszej kolejności należy wklepać w skórę niewielką ilość kwasu hialuronowego, a kiedy się wchłonie nałożyć cienką warstwę wybranego olejku. Dobrymi dodatkami są również witaminy: E, A, C, największą rolę spośród nich odgrywa zdecydowanie witamina E, nazywana witaminą młodości, która słynie ze swoich właściwości nawilżających. Bardzo ważną rolę odgrywa również  witamina C ze względu na swoje antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe właściwości.

Możemy przygotować również sera dwufazowe, składające się z dwóch faz, które wzajemnie się nie mieszają, jak np. olej wraz z żelem aloesowym. Należy jednak pamiętać o wstrząśnięciu przed jego użyciem. Zima za oknem sprawia, że chętniej zostajemy w domach, staramy się wzmocnić naszą odporność poprzez odpowiednie odżywienie, nawodnienie,  wystarczająca ilość snu. To również okres, w którym ze względu na spadek kondycji, staramy się bardziej dbać o naszą skórę, włosy i paznokcie.

Do pielęgnacji suchej i zmęczonej skóry polecam olejowe serum do twarzy z olejem z dzikiej róży, olejem śliwkowym, skwalanem z oliwy z oliwek oraz witaminami A i E.

Składniki na buteleczkę o poj. 30 ml:
  • 10 g oleju arganowego,
  • 8 g oleju z dzikiej róży,
  • 5 g skwalanu roślinnego z oliwek,
  • 3 g oleju z pestek śliwek,
  • 2 g oleju z ostropestu,
  • 1 g roślinnej witaminy E (Miks naturalnych tokoferoli T70),
  • 0,6 g witaminy A (palmitynian retinylu),
  • 4 krople olejku różanego lub innego olejku eterycznego o zapachu kwiatowym.
Sposób przygotowania

Do przygotowania serum potrzebujemy wyżej wymienionych składników, zlewki lub szklanki, wagi analitycznej (z dokładnością do 0,1 g), buteleczki z ciemnego szkła oraz szklanej bagietki lub plastikowej łyżeczki. Ważne jest, aby używany sprzęt był dokładnie umyty i osuszony. Składniki serum odważamy do zlewki lub szklanki przy użyciu wagi analitycznej. Po odważeniu wszystkich składników dokładnie mieszamy serum za pomocą szklanej bagietki lub plastikowej łyżeczki tak, aby składniki dobrze się połączyły. Zawartość zlewki przelewamy do szklanej buteleczki z ciemnego szkła z pipetą i ponownie wstrząsamy buteleczkę.

Serum jest gotowe do użycia. Przechowujemy je w temperaturze pokojowej, z dala od źródła światła.

Termin przydatności to ok. 5 miesięcy.

olej arganowy – składnik serum
witamina E
Kilka słów na temat serum i jego składników

Serum posiada oleistą i jedwabistą konsystencję. Skwalan z oliwek nadaje skórze miękkość i elastyczność. Olej z dzikiej róży regeneruje i ujędrnia skórę. Spowalnia procesy starzenia, wzmacnia naczynia krwionośne, a także redukuje przebarwienia. Ze względu na dużą zawartość witaminy E i C działa antyoksydacyjne, neutralizując działanie wolnych rodników. Dodatek oleju śliwkowego nadaje przyjemny zapach marcepanu. Ze względu na oleistą konsystencję serum, nie polecam stosować go pod podkład. Najlepiej aplikować go wieczorem, tuż przed snem. Po nałożeniu serum polecam wykonać masaż płytką Gua-Sha lub rollerem jadeitowym. Serum jest bardzo wydajne. Aby cieszyć się odżywioną i zregenerowaną skórą, wystarczą zaledwie 2 krople olejku. Serum można stosować do każdego typu cery, polecam je jednak szczególnie osobom z cerą suchą, mieszaną, naczynkową i dojrzałą.

Olej z dzikiej róży regeneruje i ujędrnia skórę. Spowalnia procesy starzenia, wzmacnia naczynia krwionośne, a także redukuje przebarwienia. Rozjaśnia skórę, działa przeciwzmarszczkowo. Ze względu na dużą zawartość witaminy E i C działa antyoksydacyjne, neutralizując działanie wolnych rodników.

Olej śliwkowy nawilża, wygładza i regeneruje skórę oraz chroni ją przed nadmiernym przesuszeniem. Nadaje kosmetykom zapach marcepanu.

Skwalan to przezroczysty i bezbarwny olej, będący substancją aktywną. Wzmacnia bariery lipidowe w głębi warstwy rogowej naskórka, ułatwia przenikanie przez skórę innych składników aktywnych, zmiękcza i uelastycznia naskórek, działa bakteriobójczo. Po jego zastosowaniu możemy odczuć znaczną miękkość skóry. Ogranicza utratę wody i odpowiada za jej nawilżenie. Ponadto skwalan dostarcza skórze drogocennych składników i substancji odżywczych oraz przedłuża działanie witaminy A i E, koenzymu q10.

Skwalan z oliwy z oliwek zaliczany jest do lekkich olejków, które szybko wnikają w skórę, nie pozostawiając uczucia tłustości, ponadto:

  • chroni skórę przed działaniem wolnych rodników oraz czynnikami atmosferycznymi;
  • jest idealny w kuracjach przeciwstarzeniowych;
  • przyspiesza gojenie drobnych ran oraz uszkodzeń skóry;
  • łagodzi poparzenia słoneczne oraz podrażnienia.
  • redukuje drobne zmarszczki oraz chroni przed powstawaniem nowych;
  • działa nawilżająco na skórę, wzmacniając i dotleniając jej warstwę lipidową

Skwalan może być stosowany w czystej postaci, natomiast jego zalecane stężenie w produktach kosmetycznych wynosi do 30 %.

Olej z Ostropestu plamistego jest otrzymywany w wyniku procesu tłoczenia na zimno nasion tej rośliny. Wpływa na procesy regeneracyjne skóry oraz jej właściwe nawilżenie, ze względu na swoje właściwości jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków, podobnie jak olej wiesiołkowy i ogórecznikowy.

Olej z ostropestu to silny przeciwutleniacz. Sylimaryna w nim zawarta chroni naturalną warstwę lipidową skóry, stymuluje odnowę komórkową i naturalną barierę ochronną, chroniąc ją przed działaniem wolnych rodników. Niweluje zaczerwienienia skórne, rozjaśnia cerę, wspomaga gojenie się ran, zwalcza egzemy skórne oraz nadmierne rogowacenia skóry. Olej ten jest idealny do skóry tłustej ze skłonnością do trądziku.

Witaminy E i A należą do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Wykazują właściwości odżywcze, nawilżające oraz wygładzające zmarszczki. Warto zatem aplikować serum również pod oczy, gdzie skóra jest dużo bardziej narażona na wiotczenie.

Składniki możecie zakupić na stronie ecospa.pl, e-nauralne.pl czy zróbswójkosmetyk.pl.

A Wy stosujecie olej różany w codziennej pielęgnacji? 🙂

Ola

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.