Rozjaśniająca maska do włosów blond
By włosy były piękne, lśniące i zdrowe należy je odpowiednio odżywiać. Sięgając zamierzchłych czasów, kiedy to nasze babcie stosowały domowe receptury wśród nich bez wątpienia królowały: jajko, siemię lniane, octowe płukanki i napary ziołowe, a także najróżniejsze oleje, które możemy znaleźć w kuchni.
Pielęgnacja włosów nie należy do najprostszych. Każde włosy są inne i należy o nie dbać w indywidualny sposób. Włosy stanowią naszą wizytówkę. Czynnikami, które mogą znaczącą wpłynąć na kondycję naszych włosów są: ich naturalna budowa, warunki środowiskowe, zabiegi fryzjerskie takie jak: farbowanie,prostowanie, a także dieta, stres czy tryb życia.
Analizując budowę naszych włosów pod względem pielęgnacji możemy wyróżnić 3 główne miejsca:
- Skóra głowy (skalp),
- Włosy na całej długości,
- Końcówki włosów.
Skóra głowy (skalp) jest miejscem, z którego wyrastają mieszki włosowe, z których zaś rosną nowe włosy (tzw. baby hair). Prócz mieszek włosowych skalp budują gruczoły łojowe. Skóra głowy jest bardzo wrażliwa i podatna na infekcje i choroby skóry głowy, takie jak np. grzybica, która powoduje różne rodzaje łupieżu. Dodatkowo jest narażona na wahania pH oraz przesuszenie, dlatego warto dbać o tą jakże wrażliwa część naszych włosów i stosować naturalne kosmetyki. Należy unikać przede wszystkim szamponów i odżywek, które w składzie zawierają agresywne detergenty (SLS, SLES).
Co dla większości pewnie będzie zaskakujące, częste mycie włosów również nie wpływa korzystnie na nasze włosy, ponieważ zwiększa intensywność funkcjonowania gruczołów łojowych, które próbują przywrócić jej naturalną powłokę łoju, w efekcie czego włosy szybciej się przetłuszczają.Rzadsze mycie włosów szamponami o naturalnym składzie przywróci naszym włosom ich równowagę. W przypadku włosów na całej długości możemy je analizować pod względem przylegania łusek włosa.
Włosy z przylegającą łuską są gładkie, rzadko kiedy się puszą ze względu na to, że pochłaniają mniej wilgoci z powietrza. Bardzo łatwo się rozczesują, są bardziej odporne na zabiegi fryzjerskie. Co na minus, to zapewne to, że są mniej podatne na działanie odżywek. Takie włosy nazywane są inaczej włosami niskoporowatowymi.
Włosy średnioporowate to te najpowszechniej występujące, które pod względem budowy znajdują się pomiędzy włosami nisko- i wysokoporowatymi. Posiadają delikatnie rozchylone łuski i zazwyczaj są mało problematyczne.
Włosy z odstającą łuską są matowe, suche, szorstkie, skłonne do zniszczeń. Na ich kondycję mają wpływ czynniki środowiskowe, które powodują ich częste puszenie oraz przesuszenie od słońca. Łuski odstają w wyniku częstego i intensywnego farbowania włosów. W takich wypadkach zbawienne jest stosowanie płukanek ziołowych na bazie octu jabłkowego lub winnego, które powodują zamknięcie łusek włosa. Taki typ włosów nazywamy włosami wysokoporowatymi.
Po końcówkach włosów najlepiej sprawdzić w jakim stanie są nasze włosy. Ta część włosów jest najstarsza (średnio w ciągu miesiąca włosy rosną o 1-2 cm) oraz najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne. Szczególnie długie włosy na końca są mocno rozdwojone. W takich sytuacjach najlepiej stosować serum bądź oleje: kokosowy, arganowy lub jojoba.
Możemy wyróżnić 4 typy włosów: włosy normalne, włosy suche, tłuste oraz zniszczone.
Do włosów normalnych sprawdzi się większość olejów, ponieważ są one bardzo łatwe w utrzymaniu. Najlepiej sprawdzą się:
- olej ze słodkich migdałów,
- olej z pestek moreli,
- olej wiesiołkowy,
- olej słonecznikowy,
- olej z ogórecznika lekarskiego.
Włosy suche wymagają szerszej pielęgnacji. Posiadają niedostatecznie grubą warstwę ochronną sebum przez co bardzo szybko się matowią i są splątane. Suchość wynika również z czynników atmosferycznych jak np. słońce, chlor na basenie oraz nakładanie farb. Do włosów suchych najlepiej sprawdzą się:
- olej sezamowy,
- olej jojoba,
- olej kokosowy,
- olej z awokado,
- oliwa z oliwek,
- olej wiesiołkowy,
- olej arganowy.
Włosy tłuste w przeciwieństwie do włosów suchych wydzielają nadmierną warstwę sebum, co powoduje ich nadmierne przetłuszczanie się. Ten typ włosów charakteryzuje się często pojawiającym się łupieżem. Włosy tłuste najlepiej olejować za pomocą poniższych olejów:
- olej z czarnuszki,
- olej z pestek brzoskwini,
- olej wiesiołkowy,
- olej sezamowy.
Włosy zniszczone są to włosy nadmiernie obciążone przez zabiegi i stylizacje zwłaszcza farbowanie, prostowanie, a także zbyt częste suszenie włosów. Włosy można odbudować:
- masłem shea,
- olejem z ogórecznika lekarskiego,
- olejem ze słodkich migdałów,
- olejem kokosowym.
Pomocne w pielęgnacji włosów są również octowo-ziołowe płukanki lub napary na bazie ziół, takich jak: pokrzywa, skrzyp polny, rozmaryn, rumianek, szałwia, chaber bławatek.
- Do włosów ciemnych zaleca się stosowanie kombinacji ziół: rozmaryn, pokrzywa, szałwia.
- Do włosów przetłuszczających się: bluszcz, szałwia, rozmaryn, pokrzywa.
- Do włosów jasnych: rumianek, płatki róż, skrzyp polny.
Możemy stosować wiele domowych sposobów, które poprawią kondycję naszych włosów. Napary oraz płukanki nadają włosom blask, a dodatkowo- nie obciążą naszego budżetu. Jajko, awokado, siemię lniane, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy czy kokosowy to składniki, które większość z nas posiada w swojej kuchni i również możemy przygotować z nich odżywcze maski do włosów.
Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami przepisem na rozjaśniającą maskę do włosów blond na bazie naturalnych i domowych składników. Do przygototwania pasty potrzebujecie zaledwie 4 niezbędne produkty.
Składniki maski do włosów
- 1 jajko
- 1 żółto jajka
- 50 ml oleju słonecznikowego
- 1 łyżeczka miodu
- 100 ml mocnego naparu z rumianku
Sposób przygotowania
Do słoika dodajemy 1 całe jajko i 1 żółto jajka, wlewamy olej, dodajemy łyżeczkę miodu i całość blendujemy, tak jakbyśmy chcieli ubić majonez. Gdy maska zgęstnieje dodajemy delikatnym strumieniem mocny napar przygotowanego wcześniej i ostudzonego rumianku. Całość mieszamy i gotowe 🙂
Maskę nakładamy na wilgotne włosy, spinamy i zakładamy czepek, po czym zostawiamy na 30 min. Po tym czasie spłukujemy maskę i myjemy ulubionym szamponem, a następnie nakładamy odżywkę. Za właściwości rozjaśniające włosy maski odpowiada napar z rumianku. Oprócz właściwości rozjaśniających, rumianek ma pozytywny wpływ na kondycję skóry głowy: może pomóc przy nadmiernym przetłuszczaniu, oraz delikatnie stymulować porost włosów. Rumianek rozjaśnia włosy, ale powoli i działa na włosy już jasne. Maska/płukanka z rumianku nie rozjaśni włosów czarnych czy w kolorze ciemnego brązu. To zdecydowanie ciekawa alternatywa dla blondynek. Regularnie stosowany rumianek rozjaśnia włosy i nadaje im delikatnie złote refleksy. Po spłukaniu maski miałam wrażenie, że włosy stały się bardziej miękkie i błyszczące. Dla lepszego efektu, maskę warto powtarzać 2 -3 razy w tygodniu.
Kilka słów na temat składników:
Jajko odżywia skórę głowy i cebulki włosów, dostarcza włosom wiele witamin i minerałów : B5, B12, A, D i E. Zawiera także selen, żelazo, jod, kwas foliowy, cholinę, białko i lecytynę, które wzmacniają włosy. Ubite białko i żółtko można bez obaw stosować do włosów normalnych, w przypadku włosów suchych lepiej sprawdzi się samo żółtko, a przetłuszczających się – białko. Regularne stosowanie jajek w pielęgnacji sprawi, iż nasze włosy staną się gładkie i lśniące.
Olej słonecznikowy zapewnia świetną i w pełni naturalną kurację. Przeznaczony jest do włosów zniszczonych, łamliwych, suchych. Zawiera szereg witamin takich jak: witamina A, D, E oraz F.
Dzięki dodatku miodu włosy zyskują blask, są bardziej miękki i sprężyste, Stosowanie miodu w pielęgnacji włosów może je również wygładzać. Ze względu na działanie regenerujące i nawilżające, najbardziej poleca się stosowanie tego produktu osobom o włosach suchych, rozdwojonych, zniszczonych i łamliwych.
Rumianek poprawia wygląd i kondycję włosów. Ze względu na zawarte w nim składniki ma działanie:
- rozjaśniające,
- wzmacniające,
- odżywcze,
- wygładzające,
- zwiększające blask fryzury,
- wzmagające porost włosów.
Rumianek nie zapewni nam natychmiastowych efektów, jednak stosowany regularnie faktycznie przyczyni się do rozjaśnienia włosów. To świetna alternatywna dla drogeryjnych płukanek do rozjaśniania, czy chemicznych zabiegów u fryzjera,
Jak widać, możemy dbać o włosy, wykorzystując składniki, które mamy w zasięgu ręki. Dbajmy o nie przede wszystkim- naturalnie 🙂
Ola