Serum do cery suchej i dojrzałej z witaminą E i A

0

Serum do twarzy to świetny pomysł na regenerację skóry twarzy jak i okolic oczu. Warto wzbogacić swoją pielęgnację o ten kosmeceutyk z uwagi na fakt, iż posiada on więcej składników aktywnych niż krem i bardzo dobrze się wchłania. Sera wykazują działanie nawilżające, odżywcze, regenerujące, przeciwstarzeniowe, jak i również liftingujące. W zależności od składu mogą mieć wielorakie przeznaczenie i zapewne każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

Sera przechowane są zwykle w małych buteleczkach z ciemnego szkła zaopatrzone w wygodną do aplikacji pipetę lub dozownik. Sprzedawane są w bardzo skoncentrowanej formie, dlatego ważne by nakładać na skórę jego cienką warstwę. Sera do twarzy, które znajdziemy na drogeryjnych półkach nie należą do najtańszych. Wszystko za sprawą dodatku drogocennych składników! Sera sporządzane w domu są tańsze od tych sklepowych i pozwalają dobrać skarby natury indywidualnie do naszych potrzeb. Warto przygotowywać sera w małych buteleczkach, gdyż mimo, iż oleje wnikają głęboko w warstwy skóry, mogą się również szybko utleniać.

! Większość produktów na rynku zawiera szereg silikonów, które powodują uczucie gładkości i miękkości skóry ! Są jednak nie do końca korzystne, gdyż część z nich może spowalniać wnikanie innych składników odżywczych i są obojętne dla środowiska naturalnego. W domowym serum powszechny silikon możemy zastąpić skwalanem, które przyśpiesza procesy regeneracji naskórka, a także jedwabiem w płynie jeżeli zależy nam na silnym wygładzeniu skóry.

W kosmetyce naturalnej serum może stanowić również każdy olej lub mieszanka olejowa przeznaczona do odpowiedniego typu cery. Możemy przygotować również serum z dodatkiem kwasu hialuronowego. W tym celu w pierwszej kolejności należy wklepać w skórę niewielką ilość kwasu hialuronowego, a kiedy się wchłonie nałożyć cienką warstwę wybranego olejku. Dobrymi dodatkami są również witaminy: E, A, C, jednak największa rolę spośród nich odgrywa zdecydowanie witamina E, nazywana witaminą młodości, która słynie ze swoich właściwości nawilżających.

Możemy przygotować również sera dwufazowe, składające się z dwóch faz, który wzajemnie się nie mieszają, jak np. olej wraz z żelem aloesowym. Należy jednak pamiętać o wstrząśnięciu przed jego użyciem.

Dziś chciałabym przedstawić Wam przepis na intensywnie regenerujące serum do cery suchej i dojrzałej z dodatkiem witaminy E i A:

Składniki na szklaną, ciemną buteleczkę z pipetą o poj. 30 ml:

  • 8 ml oleju makadamia,
  • 8 ml oleju marula lub oleju z pestek moreli,
  • 5 ml oleju z nasion konopi,
  • 4 ml oleju jojoba,
  • 1,5 ml oleju z marchwi (macerat),
  • 1 ml witaminy E,
  • 1 ml witaminy A,
  • 2-3 krople ulubionego olejku eterycznego.
fot. składniki serum do twarzy

Do przygotowanie serum niezbędny będzie takie sprzęt jak:

  • pipety Pasteura,
  • miarki w kształcie łyżek (możecie zakupić w Ikeii lub w sklepie naturalne-piękno.pl),
  • lejek (najlepiej szklany),
  • szklana buteleczka z ciemnego szkła z pipetą.

 

Kilka słów na temat składników:

  • Olej makadamia bogaty jest w witaminy A i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Dogłębnie odżywia skórę.
  • Olej marula znany jako eliksir młodości. Posiada zbliżone właściwości do oleju arganowego, z tym, że jest bardziej delikatny. Wykazuje działanie regenerujące, redukuje przebarwienia, a nawet pomaga w walce ze skórą trądzikową. Idealnie sprawdza się w przypadku skóry starzejącej się, dojrzałej i przesuszonej.
  • Olej z pestek moreli to jeden z faworytów w domowej pielęgnacji. Bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe. Działa przeciwstarzeniowo, regeneruje i poprawia napięcie skóry, a także łagodzi podrażnienia.
  • Olej jojoba bardzo dobrze i szybko się wchłania, dzięki czemu nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Działa przeciwbakteryjnie oraz sebostatycznie, redukuje stany zapalne. Ma piękny, bursztynowy kolor oraz lekko orzechowy zapach. Stosowany jako dodatek do maseczek, kremów lub olejowania włosów i paznokci.
  • Olej z nasion konopi należy do bardzo lekkich olejów, które szybko się wchłaniają i przenikają do głębszych warstw skóry. Pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia cery, leczy wysuszenia i koi podrażnienia. Dzięki bogatej zawartości kwasów omega-6 olej konopny jest również niezwykle odżywczy. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry twarzy jak i włosów, nadając im lekki połysk, ułatwiając układnie i rozczesywanie.
  • Macerat z marchwi zawiera prowitaminę A, wapń, fosfor, chlorek sodowy, potas, żelazo, jod, cynk, mangan, karoten, tokoferol, witaminy z grupy B (tiaminę, ryboflawinę, niacynę, pirydoksynę, biotynę), kwas askorbinowy (witaminę C), rutynę, fitochinon, kwas foliowy, kumaryny, kwasy organiczne, saponiny, olejek eteryczny i inne. Otrzymywany jest w wyniku maceracji korzenia marchwi w oleju słonecznikowym.
    Olej posiada kolor ciemnopomarańczowy i stosowany w dużych ilościach farbuje skórę i włosy. Może być używany jako naturalny samoopalacz, przy czym nie należy przekraczać stężenia 5%.
  • Witaminy E i A należą do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Wykazują właściwości odżywcze, nawilżające oraz wygładzające zmarszczki. Warto zatem aplikować serum również pod oczy, gdzie skóra jest dużo bardziej narażona na wiotczenie.

Serum stosuję wieczorem przed snem, nanosząc pipetą kilka kropli na opuszki palców i wklepując w skórę twarzy oraz dekoltu. Dodatek maceratu z marchwi sprawia, że cera wygląda na lekko muśniętą słońcem. Skora jest zdecydowanie bardziej zregenerowana i napięta 🙂

 

 

Ola

 

Żródła: Klaudyna Hebda 'Ziołowy zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu.’

www.ecospa.pl, www.e-naturalne.pl

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.