Serum do twarzy z glukonolaktonem i witaminą C

1

Serum do twarzy to świetny pomysł na regenerację skóry twarzy jak i okolic oczu. Warto wzbogacić swoją pielęgnację o ten kosmeceutyk z uwagi na fakt, iż posiada on więcej składników aktywnych niż krem i bardzo dobrze się wchłania. Sera wykazują działanie nawilżające, odżywcze, regenerujące, przeciwstarzeniowe, jak i również liftingujące. W zależności od składu mogą mieć wielorakie przeznaczenie i zapewne każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

Sera przechowane są zwykle w małych buteleczkach z ciemnego szkła zaopatrzone w wygodną do aplikacji pipetę lub dozownik. Sprzedawane są w bardzo skoncentrowanej formie, dlatego ważne by nakładać na skórę jego cienką warstwę. Sera do twarzy, które znajdziemy na drogeryjnych półkach nie należą do najtańszych. Wszystko za sprawą dodatku drogocennych składników! Sera sporządzane w domu są tańsze od tych sklepowych i pozwalają dobrać skarby natury indywidualnie do naszych potrzeb. Warto przygotowywać sera w małych buteleczkach, gdyż mimo, iż oleje wnikają głęboko w warstwy skóry, mogą się również szybko utleniać.

! Większość produktów na rynku zawiera szereg silikonów, które powodują uczucie gładkości i miękkości skóry ! Są jednak nie do końca korzystne, gdyż część z nich może spowalniać wnikanie innych składników odżywczych i są obojętne dla środowiska naturalnego. W domowym serum powszechny silikon możemy zastąpić skwalanem, które przyśpiesza procesy regeneracji naskórka, a także jedwabiem w płynie jeżeli zależy nam na silnym wygładzeniu skóry.

W kosmetyce naturalnej serum może stanowić również każdy olej lub mieszanka olejowa przeznaczona do odpowiedniego typu cery. Możemy przygotować również serum z dodatkiem kwasu hialuronowego. W tym celu w pierwszej kolejności należy wklepać w skórę niewielką ilość kwasu hialuronowego, a kiedy się wchłonie nałożyć cienką warstwę wybranego olejku. Dobrymi dodatkami są również witaminy: E, A, C, największa rolę spośród nich odgrywa zdecydowanie witamina E, nazywana witaminą młodości, która słynie ze swoich właściwości nawilżających. Bardzo ważną rolę odgrywa również  witamina C ze względu na swoje antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe właściwości. Możemy przygotować również sera dwufazowe, składające się z dwóch faz, który wzajemnie się nie mieszają, jak np. olej wraz z żelem aloesowym. Należy jednak pamiętać o wstrząśnięciu przed jego użyciem.

Prawdziwa jesień za oknem sprawia, że chętniej zostajemy w domach, staramy się wzmocnić naszą odporność poprzez odpowiednie odżywienie, nawodnienie,  wystarczająca ilość snu. To również okres, w którym ze względu na spadek kondycji, staramy się bardziej dbać o naszą skórę, włosy i paznokcie.

Dlatego też przygotowałam serum do twarzy z glukonolaktonem 5% oraz witaminą C 5%. Prócz wymienionych składników, najdziecie w nim również wiele innych bogatych surowców kosmetycznych, takich jak: hydrolat geraniowy, ekstrakt z zielonej herbaty, sorbitol, czy kwas mlekowy.

Składniki serum na buteleczkę o poj. 30 ml:

  • 17,5 g hydrolatu geraniowego,
  • 1,5 g glukonolaktonu,
  • 1,5 g witaminy C- kwasu askorbinowego USP,
  • 5 g potrójnego kwasu hialuronowego 1,5%,
  • 1,5 g gliceryny kosmetycznej,
  • 1 g sorbitolu,
  • 0,1 g kwasu mlekowego 80%,
  • 1,5 g ekstraktu z zielonej herbaty,
  • 0,45 g konserwantu naturalnego (w proszku).
fot. hydrolat geraniowy
fot. składniki serum

Po dodaniu konserwantu, serum musiałam dość długo mieszać, by wszystko się rozpuściło. Dla uzyskania lepszego zapachu  możecie dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

Serum najlepiej przechowywać w lodówce, jego termin ważności to miesiąc.

Kilka słów na temat serum

Serum jest bardzo łatwe i wygodne w aplikacji ze względu na buteleczkę zaopatrzoną w pipetkę. Nadaje skórze miękkość, wygładza ją i napina. Sorbitol oraz glukonolakton odpowiadają za uczucie miękkości, gdyż posiadają silne nawilżające właściwości. Dodatkowo kwas hialuronowy napina skórę i pomaga w redukcji niechcianych kurzych łapek. Serum jak dla mnie posiada idealną konsystencję. Dodatek kwasu hialuronowego oraz gliceryny sprawia, że nie jest ono rzadkie i wodniste. Nie spływa z twarzy i bardzo dobrze się wchłania.

Jedną z jego wad jest to, że posiada dość krótki termin ważności. Kwas askorbinowy rozkłada się pod wpływem temperatury, światła oraz powietrza, dlatego też serum najlepiej przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 3 tygodni. Stosuję go codziennie wieczorem, jednak jeżeli po upływie miesiąca nie wykończę buteleczki, w przyszłości przygotuje wersje w buteleczkach o poj. 10 ml.

Główną rolę w serum odgrywa oczywiście niezastąpiona Witamina C (kwas askorbinowy), która jest idealnym składnikiem serum przeznaczonych do twarzy, szyi, dekoltu i dłoni, gdyż posiada właściwości rozjaśniające skórę oraz przeciwdziała procesom starzenia się skóry.  Słynie również ze swoich właściwości antyoksydacyjnych.

Organizm człowieka narażony jest na działanie wolnych rodników pochodzących przede wszystkim z żywności oraz z czynników środowiskowych, takich jak dym papierosowy, zanieczyszczenie powietrza czy promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze słońca. Witamina C niszczy działanie aktywnych form tlenu (wolne rodniki), których powstawanie jest w dużej mierze indukowane promieniowaniem UV, chroniąc w ten sposób skórę przed przedwczesnym starzeniem. Pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry − co pozwala zachować jej witalność i jędrność, a także dba o to, aby skóra była elastyczna. Witamina C zapobiega powstawaniu podrażnień i w pewnym stopniu zmniejsza przebarwienia skóry, tzw. plamy starcze, pojawiające się szczególnie u osób starszych. Rozjaśnia skórę i chroni ją przed szkodliwym promieniowaniem UV,

fot. glukonolakton

Kolejnym ze składników jest Glukonolakton, który należy do przedstawicieli polihydroksykwasów (PHA). Jest to biała substancja stała, wytwarzana podczas fermentacji ziaren kukurydzy. Glukonolakton jest naturalnym antyoksydantem, posiada silne nawilża, przyspiesza regenerację komórek, ujędrnia, a także oczyszcza skórę. łagodzi podrażeninia, niweluje przebarwienia, a także świetnie radzi sobie w przypadku chorób skór, takich jak trądzik, czy łuszczyca.  Jest polecany szczególnie dla cery alergicznej, a także wrażliwej i naczyniowej. W domowych kosmetykach stężenie tego surowca nie powinno przekraczać 15%.

Sorbitol znany również jako D-sorbitol, D-glucitol, sorbol i sorbit jest substancją powszechnie stosowaną w kosmetyce i pełniącą funkcję humektanta (substancji o działaniu nawilżającym). Jest bezbarwną, bezwonną cieczą o gęstej konsystencji (przypominającej glicerynę). Ciekawostką jest, że po raz pierwszy odkryto ten związek w dojrzałych owocach jarzębiny. Sorbitol występuje naturalnie w niektórych owocach (jabłkach, gruszkach, śliwkach), głogu, a także wodorostach. Otrzymywany jest syntetycznie poprzez redukcję glukozy. W domowych tonikach zawartość sorbitolu nie powinna przekraczać 5 %.

Właściwości sorbitolu

  • zapobiega utracie wilgoci,
  • stabilizuje żele i zapewnia klarowność domowych receptur,
  • zmiękcza i wygładza skórę,
  • zwiększa działanie nawilżające kosmetyków,
  • reguluje pracę gruczołów łojowych,
  • działa przeciwbakteryjnie (wspomaga konserwowanie kosmetyku).

Kwas mlekowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Należy do grupy hydroksykwasów (AHA), substancji złuszczających skórę, regulujących odnowę naskórka oraz zwiększających działanie innych kosmetyków. Kwas mlekowy powstaje w wyniku fermentacji cukrów i bakterii mlekowych. Występuje naturalnie w przetworach mlecznych: kwaśnym mleku, maślance, jogurtach, a także w kiszonych warzywach i owocach. Kwas mlekowy jest rozpuszczalny w wodzie, nie rozpuszcza się w tłuszczach. Jest jednym z głównych składników NMF (naturalnego czynnika nawilżającego w skórze i włosach). W domowych kosmetykach maksymalne stężenie kwasu mlekowego nie powinna przekraczać 30 %.

Właściwości kwasu mlekowego

  • działa oczyszczająco,
  • delikatnie złuszcza martwy naskórek,
  • hamuje namnażanie bakterii,
  • nawilża i uelastycznia skórę,
  • poprawia koloryt cery i strukturę kolagenu.

Ekstrakt z zielonej herbaty niweluje wolne rodniki, nawilża oraz pozytywnie wpływa na pracę gruczołów łojowych, reguluje procesy starzenia.

Hydrolat geraniowy dogłębnie nawilża i wygładza skórę. Minimalizuje wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Nawadnia, a także odżywia cerę. Polecany jest przede wszystkim do cery suchej i wrażliwej.

Gliceryna roślinna znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości higroskopijnych i hydrofilowych dzięki czemu dogłębnie nawilża skórę.

Ekologiczny środek konserwujący ma za zadanie przedłużyć trwałość kosmetyku i zabezpieczyć go przed przedostaniem się bakterii i grzybów.


A Wy jakie składniki cenicie najbardziej w kosmetykach do twarzy? : )

Trzymajcie się ciepło!

Ola

Źródła: www.ecospa.pl

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.