Sól do kąpieli o zapachu czerwonej pomarańczy

0

Gdy myślę o odpoczynku od razu na myśl przychodzi mi długa relaksująca kąpiel z książką i lampką dobrego czerwonego wina! Macie podobnie? Jeżeli tak, to zapraszam Was do poniższego artykułu, z którego dowiecie się, jak w prosty sposób przygotować odprężającą sól do kąpieli o zapachu czerwonej pomarańczy, dzięki której umilicie sobie wieczór.

Pewnie wielu z Was nasuwa się pytanie, w jakim celu stosujemy sól do kąpieli? Sól spełnia wiele ważnych funkcji w codziennej pielęgnacji. Może służyć do kąpieli, masaży, peelingów stóp, ciała, a nawet twarzy (wówczas lepiej wybrać tą znacznie drobniejszą). Sól do kąpieli wykazuje działanie oczyszczające, odprężające i relaksujące. Warto ją stosować szczególnie podczas bólu mięśni i stawów oraz po intensywnym wysiłku fizycznym, gdyż dodatkowo działa rozluźniająco. Polecana jest również osobom z nadmierną potliwością stóp ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Sól stosowana w formie peelingów do ciała złuszcza stary naskórek, zmiękcza i ujędrnia skórę. Doskonale pobudza krążenie krwi, pozostawiając skórę gładką. Stosowanie peelingów solnych wspomaga walkę z cellulitem i poprawia ukrwienie skóry.

Wyróżniamy kilka rodzajów soli stosowanych do kąpieli:

  • sól himalajska – biała oraz różowa. Skład chemiczny soli himalajskiej tylko nieznacznie różni się od składu zwykłej soli kuchennej, która zawiera chlorek sodu i nieznaczne ilości soli mineralnych.
  • sól morska – jeden z rodzajów soli spożywczej pozyskiwany poprzez odparowywanie mórz lub jezior.
  • sól Epsom (siarczan magnezu) – inaczej sól angielska lub gorzka, zawiera siarkę i magnez, czyli pierwiastki, których obecność jest niesamowicie ważna dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu.
  • sól kamienna – najpopularniejsza z soli, stosowana głownie w kuchni. W jej skład wchodzi głównie sód i chlor, jednak przyprawa ta zawiera również śladowe ilości magnezu, potasu oraz siarki.

Ja do swojej soli do kąpieli użyłam różowej soli himalajskiej. Sól wzbogaciłam suszonymi kwiatami granaru oraz róży czerwonej drobnokwiatowej, a także olejkiem eterycznym o zapachu czerwonej pomarańczy 🍊  Kompozycja wpasowała się idealnie w ten przedświąteczny nastrój. Poniżej znajdziecie listę niezbędnych składników oraz sposób przygotowania soli. Oczywiście podane przeze mnie ilości możecie modyfikować w zależności od wielkości słoika oraz posiadanych zapasów 🙃

Składniki soli do kąpieli 
  • 300 g różowej soli himalajskiej gruboziarnistej
  • garśc suszonych kwiatów granatu
  • garść suszonych kwiatow roży drobnokwiatowej
  • 10-12 kropli olejku z czerwonej pomarańczy
  • opcjonalnie  pomarańczowy barwnik do zabarwienia 1/3 części soli (barwnik do soli i kul kąpielowych mozecie kupić w sklepie Ecospa)
drobne suszone kwiaty róży czerwonej
suszone kwiaty granatu
Sposób przygotowania

Wsypujemy sól himalajską do połowy słoika. Sól zasypujemy suszonymi kwiatami granatu i roży, następnie ponownie dodajemy gruboziarnistą sól himalajską i całość mieszamy, potrząsając słoikiem. Do tak wymieszanej soli dodajemy kilka kropli wybranego olejku zapachowego, ja użyłam olejku z czerwonej pomarańczy, jednak spokojnie możecie dodać np. olejek mandarynkowy czy grejprfutowy. Do soli możecie dodać również barwniki do soli i kul kąpielowych, a także oleje roślinne. Na koniec zamykamy słoik i energicznie nim potrząsamy, by wszystkie składniki się wymieszały.

Soczysty i świeży, ze słodko – gorzką nutą olejek z czerwonej pomarańczy sprawi, że poczujecie przedświatęczny klimat i zrelaksujecie się po ciężkim dniu 🙂 U mnie co roku na choince królują suszone plastry pomarańczy i grejpfrutów, tak więc taka sól będzie dopełnieniem świątecznych dekoracji.

  • Sól himalajska jest stosowana do kąpieli relaksujących. Wykazuje zbawienny wpływ na skórę. W połączeniu z olejami stanowi świetny peeling do ciała. Sól himalajska zawiera aż 84 minerały, m.in. magnez, cynk, miedź, żelazo, wapń i fosfor. Usuwa toksyny z organizmu, ujędrnia i poprawia kondycję skóry.
  • Olejek z czerwonej pomarańczy może działać wyciszająco i relaksująco, dzięki czemu pozwoli odprężyć się po ciężkim dniu.
  • Olejek może służyć również jako dodatek do balsamów do ciała, orzeźwiająca baza do naturalnych perfum czy olejek do dyfuzji.

Ze względu na bardzo podobny skład chemiczny, największa różnica między olejkiem pomarańczowym, a olejkiem z czerwonej pomarańczy tkwi w zapachu. Czerwona pomarańcza pachnie mocniej, bardziej soczyście i kończy się gorzką nutą. Klasyczna jest słodka od początku do końca 😊

Olejek z czerwonej pomarańczy możecie kupić na stronie Klaudii Hebdy. Gorąco polecam!

Do kąpieli wystarczy dodać 2-3 łyżki soli. Zapach unoszący się w łazience jest tak piękny, że ciężko go opisać. Kąpiel z dodatkiem soli zadziała na nasz umysł i ciało odprężająco. Dodatkowo sól posiada właściwości oczyszczające. Warto ją stosować przy problemach z nadmierna potliwością stóp.

Sól w ozdobnym słoiku, szklanej kuli lub materiałowych woreczkach może służyć również jako dekoracja łazienki oraz odświeżacz, nadając piękny zapach. Sole do kąpieli DIY to również świetny pomysł na prezent dla najbliższych. Przygotowaną sól w słoiku możemy udekorować ozdobną wstążką, gałązką świerku czy lawendy. Na pewno taki upominek zostanie dużo bardziej doceniony aniżeli ten zakupiony w sklepie. Tym bardziej teraz w okresie światecznym, taki prezent na pewno sprawi dużo radości naszym najbliższym 🙂

A Wy lubicie takie swiąteczne pomysły prezentowe DIY? 🙂

Trzymajcie się ciepło!

Ola

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.