Głównym składnikiem toników jest woda wzbogacona o dodatki, takie jak: ekstrakty z ziół, kwiatów, witaminy, olejki eteryczne, a także substancje chemiczne, takie jak: barwniki, czy konserwanty. W drogeriach możemy znaleźć wiele toników do twarzy i oczu, które w zależności od składu wykazują właściwości: ściągające, oczyszczające, czy nawilżające.
Toniki mają za zadanie przede wszystkim przywrócić skórze odpowiednie pH. Naturalny odczyn naszej cery waha się pomiędzy 4,5, a 6 (odczyn kwaśny). Jest to idealny przedział pH dla naszej skóry, w którym cera tworzy barierę ochronną dla rozwoju mikroorganizmów żywych.
Toniki w przeciwieństwie do płynów micelarnych i innych mleczek do demakijażu- tonizują skórę, czyli przywracają jej naturalny odczyn skóry. Jest to bardzo ważne w naszej codziennej pielęgnacji, gdyż dzięki wcześniejszej tonizacji skóry, lepiej wchłaniają się kremy, olejki oraz sera, które nakładamy na twarz.
Najlepiej stosować je rano i wieczorem, gdyż oprócz wyżej wymienionych właściwości toniki wykazują także działanie oczyszczające i odświeżające.
Należę do osób, które mają cerę mieszaną ze skłonnością do przesuszania, w związku z tym część twarzy (strefa T) muszę pielęgnować jak cerę tłustą, a pozostałą jak cerę suchą, stąd tez różnorodność składników, które stosuje.
Dziś przedstawiam Wam tonik do twarzy i oczu z hydrolatem z opuncji figowej i ekstraktem z melisy lekarskiej, który sprawdzi się idealnie do cery mieszanej, wrażliwej oraz suchej.
Składniki (na ok. 100ml produktu) :
◾ 50 ml wody demineralizowanej,
◾ 40 ml hydrolatu z opuncji figowej,
◾ 2 g ekstraktu z melisy,
◾ 4 g gliceryny,
◾ 1 g naturalnego konserwantu w proszku
Sprzęt:
◾ zlewka,
◾ waga jubilerska,
◾ bagietka,
◾ ciemna szklana buteleczka ( najlepiej z atomizerem),
◾cylinder miarowy,
◾ lejek
W I etapie odważamy do zlewki glicerynę oraz konserwant naturalny, następnie dodajemy wodę destylowaną, hydrolat z opuncji figowej oraz ekstrakt z melisy.
Dokładnie mieszamy składniki, doprowadzając do rozpuszczenia, po czym przelewamy do buteleczki i wstrząsamy.
GOTOWE! 🙂
Tonik należy przechowywać w temperaturze pokojowej, unikając działania światła słonecznego.
Termin ważności to ok.3 miesiące, tak więc warto zapisać datę wykonania toniku na butelce.
– ekstrakt z melisy lekarskiej łagodzi podrażnienia, działa kojąco i nadaje zmęczonej skórze blasku. Ponadto chroni ją przed działaniem wolnych rodników. Wykazuje działanie antybakteryjne i oczyszczające. Jest często stosowany jako składnik toników, lotionów, a także płynów do płukania jamy ustnej.
– hydrolat z opuncji figowej zawiera pełną gamę witamin, takich jak : witamina A, E i C. Bogaty jest również w peptydy i sole mineralne. Wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, ujędnraniajace i regenerujące. Odżywia skórę i zwiększa jej elastyczność. Hydrolat sprawdza się idealnie dla cery wrażliwej, suchej oraz mieszanej.
Źródło: www.poradnikzdrowie.pl,
'Kosmetyki naturalne w moim ogrodzie’, Katharina Bodenstein, Wyd. WAM, 2017.