Witamina E – sekret młodej i promiennej skóry

0

Witamina E inaczej zwana witaminą młodości to witamina bez której nie wyobrażam sobie większości moich receptur kosmetycznych. Mam tutaj na myśli przede wszystkim kremy, balsamy, sera, a także maseczki do twarzy. A dlaczego? Odpowiedz jest prosta-  ze względu na jej przeciwrodnikowe, antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe właściwości, które nadają naszej skórze świeży i witalny wygląd.

Witamina E chroni membrany komórkowe przed peroksydacją i przenikaniem wolnych rodników, dzięki czemu zyskała miano ’eliksiru młodości i zdrowia’. Jest jedną z nielicznych witamin, która hamuje proces starzenia się komórek oraz bierze udział w zaopatrywaniu organizmu w tlen. Przyśpiesza leczenie oparzeń, wygładza i uelastycznia blizny oraz ochrania przed promieniowaniem słonecznym. Wspomaga leczenie łojotokowego zapalenia skóry oraz trądziku, a także powstawaniu podrażnień. Występuje w wielu produktach roślinnych np. w warzywach liściastych, ziarnach zbóż czy olejach roślinnych. Sporo jest jej także w zielonych warzywach, takich jak brokuły, awokado, szpinak, jarmuż, liście mięty czy pokrzywy.

Witamina E należy do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, rozpuszcza się natomiast w tłuszczach. W kosmetyce występuje w dwóch różnych formach:

  • alfa-tokoferol (DL-alfa tokoferol), o zalecanym stężeniu 0,5 % – 1,5%,
  • octan alfa-tokoferolu (Tocopheryl acetate), o zalecanym stężeniu stężeniu 0,5 – 5 %- jest to mieszanina tocopheroli powstała w wyniku destylacji olejów roślinnych.

Osobiście najczęściej korzystam z octanu alfa-tokoferolu (Tocopheryl acetate), czyli roślinnej formy witaminy E – mieszaninie tocopheroli pochodzenia naturalnego, która powstała w wyniku destylacji olejów roślinnych.

  • Tocopherole wnikają głęboko w lipidowe warstwy ochronnej naskórka, zapobiegając jego wysuszaniu.
  • Działają antyoksydacyjnie, ochronnie, szczególnie w kontakcie z promieniowaniem UV, a także sprzyjają wytwarzaniu kolagenu.
  • Witamina E jest doskonałym dodatkiem do kosmetyków przeciwstarzeniowych, przeciwutleniających i regenerujących. Pomaga w redukcji zmarszczek, a także nadaje skórze jedwabistość i gładkość.
  • Tocopherol jest szczególnie ceniony w połączeniu z witaminą C, z którą wykazuje biologiczny synergizm – bez jej pomocy w zetknięciu z wolnymi rodnikami witamina E ulega rozkładowi do formy nieaktywnej, a dzięki obecności kwasu askorbinowego następuje regeneracja zasobów tokoferolu.

Nanoszone zewnętrznie preparaty o wysokiej zawartości witaminy E wnikają głęboko w wierzchnią, rogową warstwę skóry, jednak nie wszystkie kosmetyki zawierające witaminę E są jednakowo skuteczne.

W kremach zawartość witaminy E powinna wahać się od 1,5 – 3%. Wtedy możemy powiedzieć, że kosmetyk taki będzie pełnił funkcję regeneracyjną i przeciwstarzeniową. W preparatach z filtrami UVB stężenie witaminy E powinno być wyższe- by mogły przeciwdziałać powstawaniu wolnych rodników muszą zawierać co najmniej 5 %.

Najważniejsze właściwości witaminy E

Właściwości przeciwstarzeniowe
Witamina E hamuje procesy starzenia się komórek skóry oraz bierze udział w zaopatrywaniu organizmu w tlen. Uelastycznia strukturę naskórka i pomaga wygładzać zmarszczki. Stosowana jest w kremach i emulsjach przeznaczonych do wszystkich typów cery, w szczególności o właściwościach przeciwstarzeniowych, przeciwutleniających i regenerujących. Oprócz zbawiennego działania na skórę, witaminą E odpowiada także za regenerację włosów i paznokci

Działanie przeciwrodnikowe
Organizm człowieka narażony jest na działanie wolnych rodników pochodzących przede wszystkim z żywności oraz z czynników środowiskowych, takich jak dym papierosowy, zanieczyszczenie powietrza czy promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze słońca. Witamina E niszczy działanie aktywnych form tlenu (wolne rodniki), których powstawanie jest w dużej mierze indukowane promieniowaniem UV, chroniąc w ten sposób skórę przed przedwczesnym starzeniem.

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym
Witamina E wpływa na prawidłowe działanie naturalnego enzymu – dysmutazy nadtlenkowej. Enzym ten jest odpowiedzialny za zabezpieczenie komórek przed reaktywnymi cząsteczkami tlenu, jednak pod wpływem promieniowania UV jego działanie zostaje osłabione, czemu skutecznie przeciwdziała witamina E, a zwłaszcza jej postać estrowa octan alfa-tokoferolu. Chroni ona również skórę przed poparzeniem słonecznym, wywołanym promieniowaniem UVB. Przy miejscowym zastosowaniu alfa-tokoferolu lub octanu alfa-tokoferolu typowe objawy poparzenia skóry promieniowaniem UVB, czyli rumień, obrzęki i nadmierna wrażliwość ulegają zmniejszeniu nawet o 40-50 %. Dlatego regularne stosowanie preparatów pielęgnacyjnych zawierających witaminę E, pozwala zmniejszać ilość komórek, które zostały uszkodzone promieniami słonecznymi.

Właściwości przeciwzapalne
Witamina E wykazuje również działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie się ran oraz pomaga w odbudowie nowej tkanki. Ponadto chroni przed wysuszeniem oraz utratą elastyczności naskórka. Witamina E, działając ochronnie na lipidy błon komórkowych zwiększa zdolność wiązania wody przez skórę.

Nawilżenie i redukcja przebarwień skóry
Pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry − co pozwala zachować jej witalność i jędrność, a także dba o to, aby skóra była elastyczna. Witamina E zapobiega powstawaniu podrażnień i w pewnym stopniu zmniejsza przebarwienia skóry, tzw. plamy starcze, pojawiające się szczególnie u osób starszych.

Naturalny konserwant
Witamina E dodana do ulubionej receptury kosmetycznej, szczególnie tej na bazie olejów podniesie jego walory, a dodatkowo zadziała jak naturalny konserwant, zapobiegając jego „jełczeniu”.

! Należy pamiętać, iż mimo, że witamina E jest odporna na działanie wysokich temperatur i nie jest wrażliwa na działanie silnych kwasów i zasad, to jednak ulega zniszczeniu pod wpływem światła i tlenu !

Witamina E w medycynie

Oprócz właściwości pielęgnacyjnych witamina E wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Witamina E, obok witamin A i C, jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek. Witamina E bierze także udział w syntezie substancji przeciwkrzepliwych, utrzymaniu odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych i zmniejszeniu nagromadzania się płytek krwi, a co za tym idzie – przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów. Uczestniczy w procesie ochrony krwinek czerwonych, ekspresji genów i przekazywaniu sygnałów nerwowych w organizmach żywych.

Witamina E nazywana jest również witaminą płodności. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i wytwarzanie nasienia mężczyzn. Jest także niezbędna w okresie ciąży, gdyż jest współodpowiedzialna za jej utrzymanie i prawidłowy rozwój płodu. Ponadto witamina E wspomaga funkcjonowanie wzroku.

Braki odpowiednich ilości witaminy E w organizmie spotykane są niezwykle rzadko, aczkolwiek mogą prowadzić do różnych chorób. Dotyczy to głównie osób cierpiących na zaburzenia wchłaniania tłuszczu, mukowiscydozę oraz celiakię, Oprócz powyższych chorób niedobór witaminy E może doprowadzić do :

  • ogólnego zmęczenia i rozdrażnienia,
  • anemii,
  • kłopotów z koncentracją,
  • pogorszenia widzenia,
  • niepłodności,
  • osłabienia i wypadania włosów.
fot. witaminy
fot. zielone warzywa bogate w witaminę E

By zapobiec powyższym sytuacjom należy spożywać produkty bogate w tę jakże cenną witaminą. Poniżej lista produktach spożywczych, w których witamina E występuje w dużych ilościach:

  • oleju słonecznikowym,
  • migdałach i orzechach, np. laskowych
  • rybach,
  • kiełkach, otrębach i płatkach owsianych,
  • mleku i jego przetworach,
  • drobiu,
  • warzywach głównie zielonych, takich jak, np. szpinak, papryka, pomidory, brokuły, jarmuż, awokado.

Witamina E to mój sekret na młodą i jędrną skórę. Działa korzystnie na jej wygląd, poprawiając nawilżenie i elastyczność, wzmacnia naczynia krwionośne, a co najważniejsze działaj jako naturalny przeciwstarzeniowy składnik odżywczy.

Jak pewnie zdążyliście zauważyć we wszystkich moich przepisach na kremy oraz sera do twarzy witamina E odgrywa ogromną rolę. Nie wyobrażam sobie kosmetyku bez dodatku tego zbawiennego składnika!

Witamina E nie jest syntetyzowana w naszym organizmie samoistnie, dlatego warto dostarczać ją również do organizmu- czy to w tabletkach, kroplach lub wdrażając dietę bogatą w składniki odżywcze z jej zawartością,

Dbajmy o siebie, naturalnie! : )

Ola

 

Źródła: notatki własne, wwwecospa.pl, www.e-naturalne.pl, www.medonet.pl

Milanovic B., 'Witamina E- co kryje świat tokoferoli?’ Świat Przemysłu Farmaceutycznego 3/2016, Wydział Biochemii Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.