Żel do mycia twarzy na bazie mięty i pokrzywy

0

Oczyszczanie twarzy jest bardzo ważne w naszej codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Stosowanie żelów i płynów do mycia pozwala na zmycie zanieczyszczeń, które gromadzą się na skórze oraz usunięciu nadmiaru sebum. Płyn micelarny jest doskonałym wyborem, gdy chcemy zadbać o higienę i kondycję naszej cery. Stosując żele i płyny do mycia twarzy należy pamiętać, by wybierać takie, które nie podrażnią i nie wysuszą naszej skóry. Będą delikatne i dostosowane do naszego typu cery. W poniższym artykule znajdziecie niezbędne informacje na temat podstaw oczyszczania twarzy, dowiecie się również dlaczego warto stosować płyny do mycia twarzy w codziennej pielęgnacji, a także podpowiem Wam, jak w prosty sposób przygotować swój własny płyn micelarny.

Głównym  zastosowaniem płynów i żeli do mycia twarzy jest dokładne usunięcie nadmiaru sebum, zanieczyszczeń, które są widoczne gołym okiem oraz pozostałości po makijażu. Jest to bardzo ważne, gdyż niedokładne oczyszczenia twarzy może doprowadzić do pojawiania się wyprysków oraz przyśpieszenia starzenia naskórka. Dodatkowo funkcją jaką mogą pełnić płyny do mycia twarzy są ich właściwości antyseptyczne i odświeżające.

Zadaniem żeli do mycia twarzy nie jest nawilżenie skóry czy usunięcie z niej makijażu – w tym celu stosujemy płyny lub mleczka micelarne oraz kremy. Dlatego zatem mycie twarzy znajduje się w pomiędzy etapem demakijażu, a tonizacji skóry.

Jaki żel/płyn do mycia twarzy wybrać

Żele do mycia twarzy posiadają urozmaicony skład, dzięki temu możemy dostosować je do potrzeb naszej cery. Osobiście sama wykonałam płyn do mycia twarzy, gdyż w pełni świadomie mogę powiedzieć, że jest on stworzony właśnie dla mnie. Używanie mydeł do twarzy  czy samej wody może i jest ekonomiczne oraz pozwala na bardziej ekologiczne podejście do pielęgnacji, jednak kluczowe jest by kosmetyk działał! Mydło może przesuszyć naskórek, a sama woda nie usunie wszelkich zanieczyszczeń, które pojawiają się na naszej skórze.

Najlepiej wybierać płyn micelarne do oczyszczania twarzy wzbogacone o naturalne wyciągi roślinne oraz ekstrakty ziołowe. Wpływają one zbawiennie na naszą cerę- odżywiają ją i nawilżają.

Warto również wybierać płyny bogate w hydrolaty ziołowe, witaminy: A, B3,  B5, E, alantoinę, glicerynę, kwas hialuronowy, żel aloesowy oraz ekstrakty roślinne.

Jaki powinien być idealny płyn do mycia twarzy

  • delikatny dla skóry twarzy – taki, który nie wysusza i nie podrażnia,
  • o delikatnym zapachu,
  • wydajny,
  • dokładnie oczyszczający skórę z zanieczyszczeń i makijażu,
  • lekki,
  • prosty w aplikacji,
  • o naturalnym, dogodnym dla nas składzie,
  • przystępny cenowo.

W płynach do mycia twarzy należy unikać składników wywołujących podrażnienia, mocnych kwasów, alkoholi, drobinek złuszczających. Mogą one doprowadzić do wysuszenia skóry oraz naruszenia bariery hydrolipidowej.

Należy również pamiętać o odpowiedniej technice mycia twarzy. Powinno się je wykonywać przez ok. 40 sek, opuszkami palców, wykonując koliste ruchy od wewnętrznej do zewnętrznej części twarzy. Najlepiej zmywać twarz letnia wodą.

Płyny micelarne do mycia twarzy, a poszczególne typy cery

  • w przypadku cery suchej i wrażliwej: najlepiej stosować płyny, o jak najbardziej minimalistycznym i delikatnym składzie. Najlepiej, by zawierały wyciągi roślinne, olej migdałowy, arganowy oraz witaminy: A,E,D. Przyczynią się do nawilżenia oraz odżywienia naskórka.
  • w przypadku cery tłustej i mieszanej: przez swoją tendencję do nadmiernego produkowania sebum, cera ta wymaga stosowania kosmetyków o działaniu oczyszczającym i matującym. Nie należy stosować preparatów na bazie alkoholu, gdyż mogą mocno wysuszyć skórę. W składzie żeli do mycia twarzy przeznaczonych do cery tłustej i mieszanej należy szukać wyciągów roślinnych, które działają ściągająco oraz cynku- matującego skórę.
  • w przypadku cery trądzikowej: dobrze, by płyn posiadał właściwości antybakteryjne i został wzbogacony związkami antyseptycznymi. Należy również stosować żele zawierające dodatki złuszczające skórę, dzięki temu pory zostaną dokładnie oczyszczone, a bakterie i zanieczyszczenia usunięte.

Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami przepisem na ziołowy żel do mycia twarzy na bazie mięty i pokrzywy

Składniki żelu na buteleczkę o poj. 200 g:

  • 80 g naparu z pokrzywy,
  • 50 g naparu z mięty,
  • 30 g żelu aloesowego,
  • 7,5 g d-pantenolu,
  • 5 g gliceryny roślinnej,
  • 4 g NMF,
  • 12 g glukozydu laurylowego,
  • 0,9 g gumy ksantanowej.
  • 1 g oleju migdałowego,
  • 0,5 g alantoiny,
  • 0,5 g kwasu mlekowego,
  • 1 g ekstraktu z zielonej herbaty,
  • 1 g ekstraktu z prawoślazu lekarskiego
  • 0, 5 g konserwantu DHA-BA,
  • 5 kropli olejków eterycznych : rozmarynowego, świerkowego i werbenowego.

Sprzęt

  • zlewka o poj. 200-250 ml,
  • waga,
  • bagietka,
  • miarka plastikowa,
  • lejek,
  • butelka o poj. 200 g,
  • mieszadło, można użyć spieniacza do mleka, jednak przy zbyt intensywnym mieszaniu, płyn może się pienić,
  • papierek lakmusowy do sprawdzania pH (idealne pH kosmetyku mieści się w granicach 5-5,5),
  • etykieta do podpisania kosmetyku i terminu ważmności (opcjonalnie).
fot. glukozyd laurylowy

Spsób przygotowania

W pierwszej kolejności przygotowujemy napar z pokrzywy oraz mięty. W tym celu odmierzamy 3-4 czubate łyżki suszonych liści pokrzyw/mięty i zalewamy gorącą wodą. Przykrywamy napar i odstawiamy aby się zaparzył i ostudził. W okresie wiosennym możecie przygotować napar ze świeżych liści tych ziół. Napar wówczas będzie jednak łagodniejszy 🙂

fot. suszona pokrzywa

Do zlewki dodajemy napar z pokrzywy i mięty zgodnie z przepisem. Następnie dodajemy żel aloesowy, d-pantenol, olej migdałowy, alantoinę i kwas mlekowy w celu obniżenia pH żelu. Przed dodaniem kwasu mlekowego, może się ono wahać w granicach 7-8. Po dodaniu kwasu mlekowego najlepiej sprawdzić pH, jeśli nadal będzie zbyt zasadowe, dodajcie jeszcze 1-2 krople kwasu mlekowego. Idealne pH to 5-5,5.

W kolejnym etapie dodajemy glukozyd decylowy i gumę ksantanową i delikatnie mieszamy. Przed dodaniem glukozydu laurylowego najlepiej włożyć go na jakiś czas do ciepłej wody, tak by nabrał płynnej konsystancji, a dzięki temu dużo szybciej i łatwiej rozpuści się w naszym żelu. Po dodaniu gumy ksantanowej czekamy aż napęcznieje, po czym delikatnie mieszamy. Guma ksantanowa najlepiej rozpuszcza się d-pantenolu i glicerynie roslinnej. Gdy płyn lekko się zagęści możecie użyć do mieszania mieszadełka/spieniacza do mleka i delikatnie mieszać, jednak tylko przy dni zlewki, aby płyn za bardzo się nie spienił.

Dodajemy ekstrakty z zielonej herbaty oraz prawoślazu lekarskiego, konserwant i olejki eteryczne. Żel jest gotowy do użycia.

Z dodatkiem konserwantu termin przydatności żelu to 6 miesięcy.

fot. domowy kosmetyk to idealny pomysł na prezent na różne okazje
fot. płyn delikatnie się pieni

Z racji tego, że zbliżają sje Walentynki możecie przygotować taki żel do mycia twarzy dla ukochanej osoby. Butelkę z żelem możecie ozdobić naturalnym sznurkiem lub etykietą, na której napiszecie osobie coś miłego bądź po prostu podpiszecie produkt i zamieścicie jego składniki.Na powyższym zdjęciu znajdziecie mała inspirację 🙂 Naturalne etykiety do domowych kosmetyków kupiłam na stronie naturalne-piekno.pl 🙂 pamiętajcie, że najlepsze prezenty to te wykonane samemu!

Kilka słów na temat żelu oraz składników

Żel jest delikatny dla skóry. Nie podrażnia jej ani nie wysusza. Oczyszcza skórę z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Delikatnie się pieni, jeśli chcecie aby bardziej się pienił, możecie dodać więcej glukozydu laurylowego.
Żel nakładam na dłonie i rozprowadzam go żeby lekko się spienił, a następnie dokładnie myję nim twarz. Stosuję go rano i wieczorem, i skóra jest po nim wyraźnie oczyszczona i promienna. Po zastosowaniu żelu, najlepiej stonizować skórę tonikiem i nałożyć ulubione serum lub krem odżywczy/nawilżający ?‍♀️
Jego pH wynosi 5-5,5 i jest to optymalne pH dla prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. Ma przyjemny ziołowo-cytrusowy zapach ?

?️ Glukozyd laurylowy to łagdony i delikatny surfaktant/detergent, który stosowany jest w naturalnych domowych kosmetykach myjących. Należy do grupy niejonowych surfaktantów (tych najbardziej łagodnych). Dodany do kosmetyku tworzy stabilną pianę i zagęszcza recepturę. Nie podrażnia delikatnej skóry alergików oraz dzieci. Jest łagodny dla oczu. Sugerowane stężenie w kosmetykach domowych to 4-30%.

Ma lepką, gęstą i mętną postać – w niższych temperaturach dodatkowo gęstnieje i przybiera bardziej stałą i białą formę. Należy przed użyciem włożyć go do do ciepłej wody, aż surowiec stanie się ponownie płynny.

?️ Guma ksantanowa jest dodawana do kosmetyków, w celu poprawy ich lepkości i stabilności. Tworzy także żelowe konsystencje kosmetyczne. Dzięki temu sprawdzi się w domowych recepturach boosterów, żeli do mycia, kąpieli, serów nawilżających, czy kwasowych. Guma ksantanowa dobrze rozpuszcza się w d-pantenolu i glicerynie roślinnej. Jeżeli dodajesz ją do wody lub hydrolatu, lepiej płyn wcześniej trochę podgrzać. Sugerowane stężenia w kosmetykach domowych to 0,5-2 %.

?️ Żel aloesowy silnie nawilża skórę, chroni naskórek i wspomaga jego regenerację, działa antyseptycznie, likwiduje podrażnienia. Może być stosowany do każdego rodzaju cery.

?️ D-pantenol mocno nawilża skórę, działa łagodząco i redukuje zaczerwienienia skóry.

?️ Alantoina jest pochodną mocznika, łagodzi podrażnienia oraz przyspiesza proces gojenia uszkodzonego naskórka.

?️ Gliceryna roślinna odpowiada za właściwe nawilżenie skóry.

?️ Ekstrakt z zielonej herbaty działa antyoksydacyjnie zaś ekstrakt z prawoślazu lekarskiego bogaty jest w witaminy, głównie A, C, D, E i wit. z grupy B. Zmiękcza i nawilża skórę, posiada właściwości przeciwzapalne. Sprawdzi się idealnie do cery wrażliwej.

Surowce możecie kupić na stronie natauralne-piekno.pl 🙂

 

Ola

 

Źródła: www.natauralne-piekno.pl

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.