Odżywczy majonez do włosów
By włosy były piękne, lśniące i zdrowe należy je odpowiednio odżywiać. Sięgając zamierzchłych czasów, kiedy to nasze babcie stosowały domowe receptury wśród nich bez wątpienia królowały: jajko, siemię lniane, octowe płukanki i napary ziołowe, a także najróżniejsze oleje, które możemy znaleźć w kuchni.
Pielęgnacja włosów nie należy do najprostszych. Każde włosy są inne i należy o nie dbać w indywidualny sposób. Włosy stanowią naszą wizytówkę. Czynnikami, które mogą znaczącą wpłynąć na kondycję naszych włosów są: ich naturalna budowa, warunki środowiskowe, zabiegi fryzjerskie takie jak: farbowanie,prostowanie, a także dieta, stres czy tryb życia.
Analizując budowę naszych włosów pod względem pielęgnacji możemy wyróżnić 3 główne miejsca:
- Skóra głowy (skalp),
- Włosy na całej długości,
- Końcówki włosów.
Skóra głowy (skalp) jest miejscem, z którego wyrastają mieszki włosowe, z których zaś rosną nowe włosy (tzw. baby hair). Prócz mieszek włosowych skalp budują gruczoły łojowe. Skóra głowy jest bardzo wrażliwa i podatna na infekcje i choroby skóry głowy, takie jak np. grzybica, która powoduje różne rodzaje łupieżu. Dodatkowo jest narażona na wahania pH oraz przesuszenie, dlatego warto dbać o tą jakże wrażliwa część naszych włosów i stosować naturalne kosmetyki. Należy unikać przede wszystkim szamponów i odżywek, które w składzie zawierają agresywne detergenty (SLS, SLES).
Co dla większości pewnie będzie zaskakujące, częste mycie włosów również nie wpływa korzystnie na nasze włosy, ponieważ zwiększa intensywność funkcjonowania gruczołów łojowych, które próbują przywrócić jej naturalną powłokę łoju, w efekcie czego włosy szybciej się przetłuszczają.
Rzadsze mycie włosów szamponami o naturalnym składzie przywróci naszym włosom ich równowagę.
W przypadku włosów na całej długości możemy je analizować pod względem przylegania łusek włosa.
Włosy z przylegającą łuską są gładkie, rzadko kiedy się puszą ze względu na to, że pochłaniają mniej wilgoci z powietrza. Bardzo łatwo się rozczesują, są bardziej odporne na zabiegi fryzjerskie. Co na minus, to zapewne to, że są mniej podatne na działanie odżywek. Takie włosy nazywane są inaczej włosami niskoporowatowymi.
Włosy średnioporowate to te najpowszechniej występujące, które pod względem budowy znajdują się pomiędzy włosami nisko- i wysokoporowatymi. Posiadają delikatnie rozchylone łuski i zazwyczaj są mało problematyczne.
Włosy z odstającą łuską są matowe, suche, szorstkie, skłonne do zniszczeń. Na ich kondycję mają wpływ czynniki środowiskowe, które powodują ich częste puszenie oraz przesuszenie od słońca. Łuski odstają w wyniku częstego i intensywnego farbowania włosów. W takich wypadkach zbawienne jest stosowanie płukanek ziołowych na bazie octu jabłkowego lub winnego, które powodują zamknięcie łusek włosa. Taki typ włosów nazywamy włosami wysokoporowatymi.
Po końcówkach włosów najlepiej sprawdzić w jakim stanie są nasze włosy. Ta część włosów jest najstarsza (średnio w ciągu miesiąca włosy rosną o 1-2 cm) oraz najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne. Szczególnie długie włosy na końca są mocno rozdwojone. W takich sytuacjach najlepiej stosować serum bądź oleje: kokosowy, arganowy lub jojoba.
Możemy wyróżnić 4 typy włosów: włosy normalne, włosy suche, tłuste oraz zniszczone.
Do włosów normalnych sprawdzi się większość olejów, ponieważ są one bardzo łatwe w utrzymaniu. Najlepiej sprawdzą się:
- olej ze słodkich migdałów,
- olej z pestek moreli,
- olej wiesiołkowy,
- olej słonecznikowy,
- olej z ogórecznika lekarskiego.
Włosy suche wymagają szerszej pielęgnacji. Posiadają niedostatecznie grubą warstwę ochronną sebum przez co bardzo szybko się matowią i są splątane. Suchość wynika również z czynników atmosferycznych jak np. słońce, chlor na basenie oraz nakładanie farb. Do włosów suchych najlepiej sprawdzą się:
- olej sezamowy,
- olej jojoba,
- olej kokosowy,
- olej z awokado,
- oliwa z oliwek,
- olej wiesiołkowy,
- olej arganowy.
Włosy tłuste w przeciwieństwie do włosów suchych wydzielają nadmierną warstwę sebum, co powoduje ich nadmierne przetłuszczanie się. Ten typ włosów charakteryzuje się często pojawiającym się łupieżem. Włosy tłuste najlepiej olejować za pomocą poniższych olejów:
- olej z czarnuszki,
- olej z pestek brzoskwini,
- olej wiesiołkowy,
- olej sezamowy.
Włosy zniszczone są to włosy nadmiernie obciążone przez zabiegi i stylizacje zwłaszcza farbowanie, prostowanie, a także zbyt częste suszenie włosów. Włosy można odbudować:
- masłem shea,
- olejem z ogórecznika lekarskiego,
- olejem ze słodkich migdałów,
- olejem kokosowym.
Pomocne w pielęgnacji włosów są również octowo-ziołowe płukanki na bazie ziół, takich jak: pokrzywa, skrzyp polny, rozmaryn, rumianek, szałwia, chaber bławatek.
Do włosów ciemnych zaleca się stosowanie kombinacji ziół: rozmaryn, pokrzywa, szałwia.
Do włosów przetłuszczających się: bluszcz, szałwia, rozmaryn, pokrzywa.
Do włosów jasnych: rumianek, płatki róż, skrzyp polny.
Możemy stosować wiele domowych sposobów, które poprawią kondycję naszych włosów. Szczególnie o tej porze roku, gdy większość ziół zaczyna rosnąć możemy wykonać napary oraz płukanki, które nadadzą im blask, a dodatkowo- nie obciążą naszego budżetu. Jajko, awokado, siemię lniane, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy czy kokosowy to składniki, które większość z nas posiada w swojej kuchni i również możemy przygotować z nich odżywcze maski do włosów.
Zainspirowana przepisem z książki Klaudyny Hebdy 'Ziołowy Zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu’ postanowiłam przygotować odżywczy majonez do włosów na bazie domowych i naturalnych składników.
Przepis na odżywczy majonez do włosów
Składniki:
- 100 ml oleju słonecznikowego,
- 100 ml oleju lnianego,
- 2 jajka,
- 1 łyżka oleju rycynowego,
- 1-2 łyżki octu jabłkowego
Opcjonalnie:
- 1 łyżeczka płynnego miodu,
- kilka kropli witaminy E,
- kilka kropli wybranego oleju eterycznego.
Sposób przygotowania:
- Przygotowujemy tradycyjny domowy majonez, z tym, że nie dodajemy do niego przypraw. Możemy go wykonać na dwa sposoby- ucierając żółtka i dodając oleje bądź w dużo prostszy sposób, który ja wybrałam. Mianowicie do słoika z szerokim otworem dodałam dwa surowe jajka, następnie 200 ml olejów: 100 ml oleju słonecznikowego i 100 ml oleju lnianego, po czym zblendowałam całość wykonując ruchy z góry do dołu przez ok. 3 min.
- Po uzyskaniu gęstej konsystencji dodajemy olej rycynowy, ocet jabłkowy oraz ewentualnie dodatki wskazane powyżej.
- Odżywkę nakładamy na wilgotne włosy zaraz po umyciu, po wcześniejszym osuszeniu ręcznikiem. Zakładamy czepek oraz turban z ręcznika i pozostawiamy na ok. 20 min, po czym myjemy włosy delikatnym szamponem i dokładnie spłukujemy maskę.
- Po kuracji możemy zastosować ulubiona płukankę do włosów.
Tak przygotowany majonez przechowujemy w lodówce i możemy go wykorzystywać przez ok.tydzień.
Kilka słów na temat składników:
- jajko odżywia skórę głowy i cebulki włosów, dostarcza włosom wiele witamin i minerałów : B5, B12, A, D i E. Zawiera także selen, żelazo, jod, kwas foliowy, cholinę, białko i lecytynę, które wzmacniają włosy. Ubite białko i żółtko można bez obaw stosować do włosów normalnych, w przypadku włosów suchych lepiej sprawdzi się samo żółtko, a przetłuszczających się – białko. Regularne stosowanie jajek w pielęgnacji sprawi, iż nasze włosy staną się gładkie i lśniące.
- olej słonecznikowy zapewnia świetną i w pełni naturalną kurację. Przeznaczony jest do włosów zniszczonych, łamliwych, suchych. Zawiera szereg witamin takich jak: witamina A, D, E oraz F.
- olej lniany jego efekt pielęgnacyjny wnika głównie z zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów tłuszczowych omega-3, lignany i witaminy, w tym witaminę E, dzięki czemu włosy będą nawilżone i ochronione przed osłabienie i zniszczeniem kosmyków włosów. Ze względu na zbawienne efekty oraz bezpieczeństwo olej lniany zalecany jest do stosowania przez trychologów i fryzjerów.
- olej rycynowy odpowiada za odbudowę, nabłyszczenie oraz szybszy wzrost włosów.
- ocet jabłkowy bogaty jest w witaminy z grupy B, beta-karoten, biotynę, pektyny, kwas foliowy, witaminę C, makroelementy: fosfor, sód, potas, wapnia, magnez czy żelazo. Ponadto reguluje pH skóry głowy, działa przeciwłupieżowo, przyśpiesza wzrost włosów oraz poprawia ich kondycję.
Jak widać, możemy dbać o włosy, wykorzystując składniki, które mamy w zasięgu ręki. Dbajmy o nie przede wszystkim- naturalnie 🙂
Ola
Źródło: Hebda Klaudyna ‘Ziołowy Zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu’, Wyd. Nasza Księgarnia.