Aloesowy żel pod prysznic z d-pantenolem i kwiatem bawełny

0

Oczyszczanie ciała jest bardzo ważne w naszej codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Stosowanie żelów i płynów do mycia pozwala na zmycie zanieczyszczeń, które gromadzą się na skórze oraz usunięciu nadmiaru sebum. Na półkach drogeryjnych możemy znaleźć wiele płynów i żeli do mycia ciała tylko, czy na pewno są one bezpieczne i pomagają w utrzymaniu higieny i dobrej kondycji naszej skóry? Z artykułu dowiecie się, jak przygotować żel pod prysznic DIY z całkowicie naturalnym składem.

Stosując żele i płyny do mycia ciała należy pamiętać, by wybierać takie, które nie podrażnią i nie wysuszą naszej skóry. Będą delikatne i dostosowane do naszego typu skóry. W poniższym artykule dowiecie się dlaczego warto stosować naturalne żele do mycia ciała w codziennej pielęgnacji, a także czym kierować się przy wyborze żelu pod prysznic. Oczywiście wisienką na torcie jest przepis DIY na aloesowy żel pod prysznic z dodatkiem d-pantanolu, alantoiny, kwasu mlekowego. Żel wzbogaciłam również miką liliową i kompozycją zapachową o świezym zapachu kwiatu bawełny 🙂

Jaki żel/płyn do mycia ciała wybrać?

Żele do mycia ciała posiadają urozmaicony skład, dzięki temu możemy dostosować je do potrzeb naszej skóry. Osobiście sama wykonałam płyn do mycia twarzy, gdyż w pełni świadomie mogę powiedzieć, że jest on stworzony właśnie dla mnie. Używanie mydeł czy samej wody może i jest ekonomiczne oraz pozwala na bardziej ekologiczne podejście do pielęgnacji, jednak kluczowe jest by kosmetyk działał! Mydło może przesuszyć naskórek, a sama woda nie usunie wszelkich zanieczyszczeń, które pojawiają się na naszej skórze.

W żelach do mycia ciała powinniśmy unikać składników wywołujących podrażnienia, takich jak:

  • mocne kwasy(wyjątkiem jest tutaj kwas mlekowy, który jest bezpieczny w preparatach do mycia)
  • alkohole
  • silne surfaktanty, czyli środki powierzchniowo czynne odpowiedzialne za tworzenie piany, m.in. SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Ether Sulfate). Substancje te mają tak silne działanie, że usuwają nawet ciężkie zarudzenia, a na szeroką skalę są dodawane do kosmetyków myjących do twarzy i ciała,
  • parabeny izopropylparaben (Isopropylparaben) i izobutyloparaben (Isobutylparaben) oraz ich sole, a także fenyloparaben (Phenylparaben), benzyloparaben (Benzylparaben) i pentyloparaben (Pentylparaben).
  • grube drobinki złuszczające,
  • sztuczne barwniki, konserwanty, substancje zapachowe.

Składniki te mogą doprowadzić do wysuszenia skóry oraz naruszenia bariery hydrolipidowej.

Najlepiej wybierać żele wzbogacone o naturalne ekstrakty roślinne. Wpływają one zbawiennie na naszą cerę- odżywiają ją i nawilżają. Warto również wybierać produkty bogate w hydrolaty kwiatowe, ziołowe, witaminy: A,E,D, B3 alantoinę, glicerynę, żel aloesowy, sorbitol czy kwas mlekowy.

Idealny żel po prysznic to według mnie taki, który….

  • posiada naturalny skład,
  • jest delikatny dla skóry- nie wysusza i nie podrażnia jej,
  • dokładnie myje i oczyszcza,
  • posiada gęstą konsystencję,
  • delikatnie się pieni,
  • ma przyjemny kwiatowy lub ziołowy zapach,
  • jest wydajny,
  • lekki,
  • prosty w aplikacji,
  • przystępny cenowo.

Dziś chciałabym podzielić się z Wami przepisem na domowy żel pod prysznic. Bazowy żel do mycia delikatnie oczyszcza skórę, alantoina i d-pantenolo działają na skórę ochronnie i kojąco. Kosmetyki z dodatkiem alantoiny sprawdzą się nawet w przypadku bardzo wrażliwej i podrażnionej skóry. Kwas mlekowy oraz sorbitol poprawiają nawilżenie skóry. Dodatek  kompozycji zapachowej o zapachu kwiatu bawewłny sprawia, iż żel ma bardzo przyjemny i świeży zapach. Żel jest idealnym kosmetykiem na każdą porę roku, przeznaczony do codziennej pielęgnacji ciała.

Składniki żelu pod prysznic na butelkę o poj. 200 ml

  • 80 g bazy detergentowej lub szamponowej
  • 60 g żelu aloesowego
  • 20 g wody destylowanej
  • 20 g hydrolatu geraniowego
  • 7,5 g d-panetnolu (prowitamina B5)
  • 6 g sorbitolu
  • 3,5 g kwasu mlekowego 80%
  • 0,5 g alantoiny
  • 2,3 g eco konserwantu płynnego.

Do żelu dodałam również mikę kosmetyczną (pigment mineralny) oraz kompozycję zapachową – kwiat bawełny

  • 1 łyżeczka miki liliowej
  • 15 kropli kompozycji zapachowej Kwiat bawełny

Powyższe składniki możecie kupić w sklepie internetowym mydlanerewolucje.pl. Wybór składników jest naprawdę duży, tak więc zachęcam do zajrzenia 🙂

fot. żel aloesowy
fot. mika kosmetyczna i kompozycja zapachowa kwiat bawełny
fot. mika kosmetyczna liliowa

Sposób przygotowania

  1. W zlewce o poj. 250 ml odmierzamy na wadze bazę detergentową, żel aloesowy, hydrolat gerniaowy oraz wodę destylowaną. Całość bardzo delikatnie mieszamy szklaną bagietką tak, by nie odpuścić do spienienia cieczy.
  2. Po wymieszaniu dodajemy kolejne składniki zgodnie z przepisem tj. d-pantenol, sorbiotol, kwas mlekowy, alantoinę po czym delikatnie mieszamy całość aż do ich połączenia. Alantoina ze względu na swoją stałą postać może rozpuszczać się trochę dłużej. Żeby przyśpieszyć ten proces użyłam spieniacza do mleka i dzięki temu po 10 minutach całkowicie się rozpuściła 🙂
  3. Na koniec dodajemy konserwant naturalny, i całość mieszamy do uzyskania jednorodnej mieszaniny.
  4. Do osobnej miseczki dodajemy łyżeczkę miki kosmetycznej i łyżkę żelu aloesowego, a następnie mieszamy do uzyskania gęstej konsystencji. Po rozrobieniu miki z żelem aloesowym, przelewamy ją do zlewki z pozostąłymi składnikami i całość mieszamy.
  5. Przelewamy zawartość zlewki do buteleczki o poj. 200 ml z atomizerem i odstawiamy na kilka godzin do otrzymania klarownego żelu. Po 3-4 godz. żel jest gotowy do użycia 🙂

Termin przydatności to 6 miesięcy

fot. gotowy żel pod prysznic DIY

Kilka słów na temat składników 

Bazę płynu stanowią łagodne, amfoteryczne detergenty MS oraz delikatny hydrolat gerniowy, które dokładnie oczyszczają skórę, nie podrażniając jej.  Bazę detergentową/szamponową oraz hydrolat geraniowy możecie kupić na stronie z surowcami kosmetycznymi – ecospa.pl.  Obecność żelu aloesowego łagodzi działanie detergentów, a d-pantenol koi, nawilża i zapobiega przesuszaniu skóry. Baza detergentowa oraz żel aloesowy sprawiają, że żel delikatnie się pieni i ma gęstą konsystencję.

Aloes silnie nawilża skórę, chroni naskórek i wspomaga jego regenerację, działa antyseptycznie, likwiduje podrażnienia. Może być stosowany do każdego rodzaju cery.  D-pantenol ma udowodnione działanie nawilżające, łagodzące podrażnienia, ale także przeciwzapalne. Sprawdzi się przy pielęgnacji suchej, wymagającej skóry.

Alantoina łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalne, keratolityczne, stymuluje ziarninowanie ran, poprawia nawilżenie skóry oraz działa na skórę ochronnie. Pomocniczo jest też stosowana w pielęgnacji skóry atopowej, wrażliwej i skłonnej do alergii a także w pielęgnacji skóry dzieci.

Kwas mlekowy normalizuje procesy złuszczania naskórka. Stosowany na skórę w niskim stężeniu – do 10% tak jak w przypadku tej receptury – działa nawilżająco, dzięki czemu zapobiega nadmiernej utracie wody i chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Kwas mlekowy pobudza produkcję ceramidów, odbudowując naturalną barierę ochronną skóry. Działa antybakteryjnie. Do receptury dodałam go również w celu delikatnego obniżenia pH.

Mika perłowa liliowa (pigment perłowy, pigment mineralny, barwnik perłowy) to naturalnie występujący w przyrodzie minerał, który znalazł wiele zastosowań, w tym w branży kosmetycznej. Wykorzystuje się ją do barwienia kosmetyków, nadając im pięknego, połyskującego koloru. Charakteryzuje się lekką, błyszczącą poświatą. Miki kosmetyczne sprawdzą się idelanie do produkcji domowych kosmetyków, nadając im piękny kolor. Możemy z powodzeniem dodawać je do mydeł, kul do kąpieli, soli do kąpieli, świeczek, szamponów, żeli pod prysznic czy nawet balsamów.

Kompozycja zapachowa kwiat bawełny posiada bardzo świeży i rzeski zapach. Kojarzy mi się z miękkością ubrań zaraz po praniu 🙂 Oprócz kwiatu bawełny, na stronie w sklepie u Gosi znajdziecie różne inne piękne zapachy, jak np. bez, guma balonowa, drzewo sandałowe (idealny teraz w okresie jesiennym orietnalny, ciepły zapach), miód i mleko, tajemniczy ogród ( z wyczuwalną nuta owoców i kwiatów -piękny!), a także kompozycję z werbeny – o bardzo orzeźwiającym i energetyzucjącym zapachu.

 

Więcej inspiracji znajdziecie na moim Instagramie domowekosmetyki.pl

A Wy jakie składniki w żelach pod prysznic cenicie najbardziej? 🙂

Miłego dnia!

Ola

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.