Oczyszczająca kostka do demakijażu z niebieską glinką

0

Oczyszczanie twarzy jest bardzo ważne w naszej codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Delikatne kostki do demakijażu są doskonałym wyborem, gdy chcemy usunąć nadmiar sebum, a także pozostałości makijażu. Stosując kostki do demakijażu dbamy o higienę i kondycję naszej cery. Wybierając kosmetyki do demakijażu twarzy musimy pamiętać o tym, by było one naturalne i bezpieczne dla naszej skóry. Z poniższego artykułu dowiecie się, jak przygotować oczyszczającą kostkę do demakijażu na bazie oleju sezamowego i francuskiej glinki niebieskiej.

Czym są kostki do demakijażu?

Są to kosmetyki z dodatkiem emulgatorów, które wiążą cząsteczki brudu. Można nimi oczyszczać skórę i okolice oczu. Działają jednocześnie oczyszczająco i pielęgnująco. Doskonale usuwają makijaż, nadmiar sebum oraz wszelkie zanieczyszczenia. Swoje działanie zawdzięczają jak sama nazwa wskazuje – micelom. Są to kuliste cząsteczki zawieszone w roztworze wodnym i działają w podobny sposób jak magnes, ponieważ odpychają lub przyciągają rozpuszczalniki wodne/olejowe.  Zewnętrzna warstwa, która wykazuje właściwości hydrofilowe – takie, które lubi i przyciąga wodę, a odpycha tłuszcze. Natomiast wewnętrzna warstwa jest hydrofobowa – odpycha cząsteczki wody, a przyciąga tłuszcze.

W jaki sposób powinno się oczyszczać twarz?

Początkowo należy zacząć od demakijażu twarzy i oczu, który polega na zmyciu kosmetyków przy użyciu płynów micelarnych, kostek do demakijażu, pianek, mleczek bądź za pomocą metody OCM (Oil Cleansing Method) – metodzie polegającej na oczyszczaniu twarzy mieszaniną olejków. O tej metodzie możecie przeczytać we wcześniejszych artykułach. Najlepiej zastosować w tym celu delikatne waciki kosmetyczne bądź w przypadku metody OCM- bawełniane ręczniki, które nie podrażnią naszej skóry. Nasączony wacik przykładamy do twarzy na kilka sekund, nie przecierając zbyt mocno, do momentu aż kosmetyk dokładnie rozpuści tusz do rzęs, czy cenie do powiek. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do metody OCM możemy skorzystać z kostek do demakijażu, płynów micelarnych lub mleczek kosmetycznych.

Warto pamiętać, że nawet najmniejsze pozostałości makijażu na skórze wokół oczu mogą przyczynić się do pojawienia się głębokich zmarszczek.

W kolejnym kroku oczyszczamy twarz. Możemy zastosować w tym celu płynu micelarnego, mleczka, pianki myjące, a także żelu. Staranne oczyszczanie skóry zapewnia zdrowy, piękny i promienny wygląd skóry. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków, które zaspokoją indywidualne potrzeby cery. Wybierając odpowiedni kosmetyk do mycia twarzy należy brać pod uwagę kilka czynników, m.in.: stan i typ cery, a także wiek.

W końcowym etapie aplikujemy na twarz odświeżający tonik lub hydrolat. Należy jednak wybierać taki hydrolat, który przywraca naturalne pH naszej skórze. Następnie nakładamy nawilżający krem do twarzy i gotowe!

Jakie powinna być kostka do demakijażu?

  • delikatna dla skóry twarzy – takia, która nie wysusza i nie podrażnia,
  • o delikatnym zapachu,
  • wydajna,
  • dokładnie oczyszczająca skórę z zanieczyszczeń i makijażu,
  • lekka,
  • prosta w aplikacji,
  • o naturalnym, dogodnym dla nas składzie,
  • przystępna cenowo.

W kostkach do demakijażu należy unikać składników wywołujących podrażnienia, mocnych kwasów, alkoholi, drobinek złuszczających. Mogą one doprowadzić do wysuszenia skóry oraz naruszenia bariery hydrolipidowej.

Należy również pamiętać o odpowiedniej technice mycia twarzy. Powinno się je wykonywać przez ok. 40 sek, opuszkami palców, wykonując koliste ruchy od wewnętrznej do zewnętrznej części twarzy. Najlepiej zmywać twarz letnia wodą.

W dalszej części artykułu znajdziecie przepis na oczyszczającą kostkę do demakijazu DIY z dodatkiem oleju sezamowego i niebieskiej glinki francuskiej. Zapraszam do lektury 🙂

Składniki na 50 g kostki do demakijażu
  • 13,5 g Olivem 1000
  • 21,25 g SCI (Sodium Cocoyl Isethionate) w proszku
  • 13 g oleju sezamowego (zamiennie może być olej jojoba, olej z ogórecznika)
  • 2,25 g glinki niebieskiej francuskiej.
składniki kostki do demakijażu
francuska glinka niebieska Blue Pearl
Sposób przygotowania

W zlewce o poj. 100 ml odważamy SCI, Olivem 1000, olej sezamowy oraz glinkę niebieską zgodnie z powyższym przepisem.

Przygotowujemy łaźnię wodną na palniku (garnek wyścielony ręcznikami papierowymi z dodatkiem gorącej wody). Woda w kąpieli musi być gorąca, prawie wrząca. Do kąpieli wodnej wstawiamy zlewkę z odważonymi wcześniej surowcami i podgrzewamy do momentu uzyskania płynnej konsystencji.

Gdy zawartość zlewki będzie płynna wylewamy ją do foremki. Ja użyłam foremki do mydełek glicerynowych o owalnym kształcie, natomiast możecie użyć innej, wedle uznania. Zalaną foremkę odstawiamy do wyschnięcia i stężenia na 4-5 godzin.

foremka do mydełek zalana przygotowaną masą
pienienie kostki do demakijażu
Kilka słów na temat kostki do demakijażu i jej składników

Kostka bardzo dobrze się pieni za sprawą dodatku SCI (Sodium Cocoyl Isethionate)– środka powierzchniowo czynnego, o którym więcej możecie przeczytać poniżej. Kostka posiada delikatny zapach oleju sezamowego, ktory jest bardzo neutralny i mi osobiście odpowiada. Do zmycia makijażu potrzebowałam umyć twarz kilkukrotnie, jednak kostka w pełni spełnia swoje zadania i zmywa sebum, a także makijaż. Kostka nie podrażnia skóry, jednak dla bezpieczeństwa przed jej użyciem warto wykonać próbę ucuzleniową, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteśmy uczuleni na któryś ze składników. Do kostki dodałam najdelikatniejszą z glinek – glinke niebieską, która koi podrażnienia i stany zapalne, a także łagodnie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń oraz działa detoksykująco i dotleniająco.

Po oczyszczeniu twarzy, skóra jest miękka i wygładzona. Za ten efekt odpowiada olej sezamowy, który wykazuje działanie nawilżające, łagodzące, przeciwbakteryjne i przeciwstarzeniowe. Dodatkowo jest bogaty w witaminę E.

Głównym składnikiem kostki do demakijażu jest SCI (Sodium Cocoyl Isethionate), który jest łagodnym, anionowym środkiem powierzchniowo czynnym pozyskiwanym z kwasów tłuszczowych naturalnego oleju kokosowego. Wykazuje wysoką zdolność pienienia się, tworząc aksamitną i stabilną pianę. Sodium Cocoyl Isethionate doskonale sprawdza się w delikatnych produktach myjących, takich jak szampony, żele do kąpieli, mydła w płynie i w kostce. Polecany do pielęgnacji skóry wrażliwej oraz dla dzieci i niemowląt.

Olivem 1000 to niejonowy emulgator pochodzenia naturalnego. Stosowany do emulsji typu olej w wodzie (O/W). Posiada właściwości nawilżające i emoliencyjne. Używam go do większości receptur, takich jak kremy, balsamy, maści czy odżywki do włosów i jeszcze nigdy mnie nie zawiódł.

Olej sezamowy zawiera przeciwutleniacze, takie jak: witaminę E, sezaminy, sezamoliny i nienasycone kwasy tłuszczowe. Wykazuje działanie nawilżające, łagodzące, przeciwbakteryjne i przeciwstarzeniowe. Jest bardzo stabilny i odporny na jełczenie.

Glinka niebieska francuska stanowi połączenie naturalnej glinki białej Kaolin i niebieskiego pigmentu mineralnego. Delikatnie oczyszcza i rozświetla matową skórę. Łagodzi podrażnienia i ujędrnia skórę. Sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, tłustej, mieszanej, atopowej i wrażliwej.

Glinka niebieska francuska należy do najdelikatniejszych glinek. Koi podrażnienia i stany zapalne. Niebieska glinka łagodnie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń oraz działa detoksykująco i dotleniająco. Reguluje wydzielanie sebum i zwęża rozszerzone pory. Glinka niebieska nadaje zdrowego blasku matowej i zestresowanej skórze. Wykazuje działanie ujędrniające i uelastyczniające. Naturalna glinka niebieska wspomaga regenerację skóry, poprawia mikrokrążenie oraz koloryt skóry. Stosowana w profilaktyce cellulitu. Polecana w pielęgnacji skóry zmęczonej, suchej, dojrzałej, tłustej, problematycznej, skłonnej do podrażnień i wrażliwej.

Glinkę niebieską wykorzystuje się także jako naturalny barwnik do masek, kremów, kul do kąpieli i mydełek glicerynowych DIY.

Skład mineralny niebieskiej glinki francuskiej

  • Krzemionka SiO2 – 64,85%
  • Tlenek glinu Al2O3 – 23,50%
  • Tlenek żelaza Fe2O3 – 4,35%
  • Tlenek wapnia CaO – 0,55%
  • Tlenek magnezu MgO – 0,50%
  • Tlenek sodu Na2O – 0,10%
  • Tlenek tytanu TiO2 – 0,07%

Powyższe surowce możecie kupić w skle[ie internetowym Ecospa. Oleje, emulgator Olivem1000 oraz niebieską glinkę francuską, o której wspominałam na początku  artykułu dostaniecie również w sklepie Naturalne-Piękno.

 

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do przygotowania takiej kostki do demakijązu 🙂

 

Pięknej niedzieli! ☀️

Ola

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.