Różana sól do kąpieli

0

Gdy myślę o odpoczynku od razu na myśl przychodzi mi długa relaksująca kąpiel, w samotności z książką i lampką dobrego wina! Macie podobnie? Jeżeli tak, to zapraszam Was do poniższego wpisu, w którym pokażę jak w prosty sposób przygotować różaną sól do kąpieli, dzięki której umilicie sobie wieczór.

W jakim celu stosujemy sól do kąpieli? Sól spełnia wiele ważnych funkcji w codziennej pielęgnacji. Może służyć do kąpieli, masaży, peelingów stóp, ciała, a nawet twarzy (wówczas jednak lepiej wybrać tą drobniejszą). Sól wykazuje działanie oczyszczające i relaksujące. Warto ją stosować szczególnie podczas bólu mięśni i stawów, gdyż działa rozluźniająco. Polecana jest również osobom z nadmierną potliwością stóp. Złuszcza stary naskórek, zmiękcza i napina skórę. Wykazuje również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Wyróżniamy kilka rodzajów soli stosowanych do kąpieli:

  • sól himalajska – biała oraz różowa. Skład chemiczny soli himalajskiej tylko nieznacznie różni się od składu zwykłej soli kuchennej, która zawiera chlorek sodu i nieznaczne ilości soli mineralnych.
  • sól morska – jeden z rodzajów soli spożywczej pozyskiwany poprzez odparowywanie mórz lub jezior.
  • sól Epsom (siarczan magnezu) – inaczej sól angielska lub gorzka, zawiera siarkę i magnez, czyli pierwiastki, których obecność jest niesamowicie ważna dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu.
  • sól kamienna – najpopularniejsza z soli, stosowana głownie w kuchni. W jej skład wchodzi głównie sód i chlor, jednak przyprawa ta zawiera również śladowe ilości magnezu, potasu oraz siarki.

Ja do swojej soli użyłam różowej soli himalajskiej oraz soli Epsom i jak najbardziej jestem zadowolona z tego wyboru 🙂 Sól wzbogaciłam suszonymi płatkami róż oraz olejkiem eterycznym o zapachu róży. Wykonałam równiez drugą wersję soli, do której oprócz suszonych płatków róży czerwonej dodałam też suszone kwiaty krokosza. Kompozycja wpasowała się idealnie w ten letni czas, kiedy to róże możemy spotkać niemalże w każdym ogrodzie.

Płatki róż, bogactwo witaminy C

Róża charakteryzuje się bogactwem roślinnych substancji antyoksydacyjnych- flawonoidów, antocyjanin, olejków eterycznych oraz śluzu, które zapewniają im piękny kolor oraz zapach.  Płatki róż zawierają również znaczne ilości fenolokwasów, a także witaminy C, która działa na nasza skórę przeciwrodnikowo. Oprócz działania przeciwutleniającego, płatki róż wykazują szereg innych właściwości, o których możecie przeczytać poniżej:

  • antyseptyczne i przeciwzapalne, ponieważ hamują rozwój mikroorganizmów, infekcji, pomagają w walce z wysoką gorączką,
  • przeciwskurczowe, są pomocne przy leczeniu kaszlu i zaburzeń pracy układu pokarmowego,
  • oczyszczające, detoksykacyne – pomagają oczyszczać skórę i organizm z toksyn,
  • przeciwbiegunkowe, zwalczają niestrawność,
  • łagodzące objawy przeziębienia i ból gardła,
  • antydepresyjne, uspokajające i poprawiające nastrój – olejek eteryczny zawarty w płatkach róży korzystnie oddziałuje na układ nerwowy, pomagając się zrelaksować i ukoić nerwy.

Kiedy najlepiej zbierać płatki róż? 

Płatki róż najlepiej zbierać w ciepłe, słoneczne dni z róż ściętych do południa, kiedy już zniknie poranna rosa, ponieważ o tej porze zawierają najwięcej związków antyoksydacyjnych i zachowują najcenniejsze właściwości. Należy również pamiętać, by zrywać tylko te płatki, które znajdują się daleko od dróg, fabryk, dzięki temu będą jak najmniej zanieczyszczone. Nie należy również zbierać płatków, które wcześnie spryskiwane były nawozami sztucznymi. Jeżeli będziemy się trzymać powyższych wytycznych, nasze  płatki będą świeże i gotowe do wykorzystania w kuchni lub do pielęgnacji skóry 🙂

Jakie kosmetyki możemy samodzielnie przygotować z płatków róż? 

Zastanawiasz się, jakie kosmetyki możesz przygotować z płatków róży? Jest pełen wachlarz preparatów do pielęgnacji skóry, które możecie wykonać z wykorzystaniem tych popularnych kwiatów. Poniżej lista, która może Was zainspirować:

  • odświeżający tonik do twarzy na bazie octu jabłkowego,
  • woda różana,
  • olejek różany,
  • peeling do ciała,
  • sól do kąpieli,
  • maseczka do twarzy,
  • napar z płatków róż.

Kosmetyki i olejki wykonane z płatków różanych są bardzo przydatne w pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej, zmęczonej, naczynkowej, a nawet trądzikowej.Oprócz kosmetyków możemy również przygotować herbatkę oraz konfiturę różaną z płatków róż, które na pewno wykorzystamy w naszej kuchni 🙂

Poniżej znajdziecie dokładny przepis na przygototwanie różanej soli do kąpieli, a także przepis na sól do kąpieli z dodatkiem suszonych kwiatów krokosza.

 

Różana sól do kąpieli

Składniki (na słoiczek o poj. 200 g):

  • 150 g różowej soli himalajskiej,
  • 50 g soli Epsom,
  • 2 garście suszonych płaków róży (ja dodałam płatki róży czerwonej),
  • 10 kropli olejku eterycznego z róży.

Sól do kąpieli z suszonymi płatkami róży i kwiatów krokosza

  • 150 g różowej soli himalajskiej,
  • 50 g soli Epsom,
  • jedna duża garść suszonych płaków róży (ja dodałam płatki róży czerwonej),
  • garść suszonych kwiatów krokosza,
  • 5 kropli olejku eterycznego różanego,
  • 5 kropli olejku eterycznego z magnoli (opcjonalnie).

Oczywiście podane przeze mnie ilości możecie modyfikować w zależności od wielkości słoika oraz posiadanych zapasów.

fot. suszone płatki róż

Sposób przygotowania:

Do miski wsypujemy sól Epsom zgodnie z przepisem. Sól zasypujemy suszonymi płatkami róży lub/i krokosza. Następnie dodajemy gruboziarnistą, różową sól himalajską i całość dokładnie mieszamy. Dodajemy kilka kropli wybranego olejku eterycznego, ja użyłam olejku z róży, a do drugiej kompozycji z kwiatami krokosza również olejku z magnoli. Do soli możemy dodać również barwniki do soli i kul kąpielowych, a także oleje roślinne. Oczywiście dodatek olejków nie jest konieczny, sól będzie pięknie pachniała płatkami róż, jednak w przypadku kwiatów krokosza zapach ten nie jest już tak przyjemny i osobiście nie wyobrażam sobie nie dodwać olejku zapachowego . Po dodaniu olejków, ponownie mieszamy zawartośc miski, a nastepnie przesypujemy sól do ozdobnych słoików, fiolek i dekorujemy wstążkami lub naturalnymi sznurkami.

Sól można wykonać również w inny sposób, mianowicie bezpośrednio dodając wszystkie składniki do słoika i potrząsając nim. Ja wolę jednak najpierw dokładnie je wymieszać w misce, żeby olejek dobrze się rozprowadził.

fot. sól do kąpieli w szklanej fiolce
fot. sól do kąpieli z suszonymi płatkami róż i kwiatami krokosza

Romantyczny i nostalgiczny zapach róży pozwoli Wam przenieść się w sferę relaksu i odprężyć po cięzkim dniu  🙂

Sól Epsom jest stosowana do kąpieli relaksujących. Wykazuje zbawienny wpływ na skórę tłustą, trądzikową, podrażnioną. Stosuje się ją również w maskach, płukankach, szamponach przeciwłupieżowych i do pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy. W połączeniu z olejem stanowi świetny peeling do ciała. Siarka zawarta  w soli Epsom poprawia kondycję skóry, ogranicza wydzielanie sebum, normalizuje nadmierne rogowacenie naskórka, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, odpowiada za dobrą kondycję mięśni i stawów. Magnez wspomaga pracę układu nerwowego oraz mięśni, wykazuje właściwości przeciwzapalne i regenerujące.

Sól himalajska zawiera aż 84 minerały, m.in. magnez, cynk, miedź, żelazo, wapń i fosfor. Usuwa toksyny z organizmu, poprawia kondycję skóry, ujędrniając ją.

Do kąpieli wystarczy dodać 2-3 łyżki soli. Zapach unoszący się w łazience jest tak piękny, że ciężko go opisać. Kąpiel z dodatkiem soli zadziała na nasz umysł i ciało odprężająco. Dodatkowo sól posiada właściwości oczyszczające. Warto ją stosować przy problemach z nadmierną potliwością stóp.

Sól w ozdobnym słoiku, szklanej kuli lub materiałowych woreczkach może służyć również jako dekoracja łazienki oraz odświeżacz, nadając piękny zapach. Sole do kąpieli DIY to również świetny pomysł na prezent dla najbliższych. Przygotowaną sól w słoiku możemy udekorować ozdobną wstążką czy gałązką lawendy. Na pewno taki upominek zostanie dużo bardziej doceniony aniżeli ten zakupiony w sklepie 🙂

 

A Wy próbowaliście już kąpieli z dodatkiem różanej soli? 🙂

Trzymajcie się ciepło!

Ola

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.