Domowy peeling do twarzy z kiwi i zieloną herbatą

0

Maliny, borówki, porzeczki, truskawki, kiwi i czereśnie to owoce którymi zajadamy się latem i wywołują w nas beztroskie, błogie wspomnienia. Ta pora roku to idealny czas na wykorzystywanie owoców, warzyw i ziół nie tylko w kuchni ale i w codziennej pielęgnacji. Z owoców możemy przygototwać peelingi do twarzy , ciała ale i rownież maseczki do twarzy. Z poniższego wpisu dowiecie sie jak przygotować domowy peeling z dodatkiem kiwi, jogurtu naturalnego i zielonej herbaty.

Jakie zadanie ma peeling? Przede wszystkim oczyszcza skórę, usuwa zanieczyszczenia i obumarłe komórki zewnętrznej warstwy naskórka, dzięki czemu pobudza skórę do produkcji nowych komórek. Regeneruje skórę, dodając jej naturalnego blasku. Regularne stosowanie  peelingu do twarzy poprawia krążenie krwi oraz sprawia, że skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna. Peelingi złuszczają martwy naskórek, dzięki temu skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie kremów, balsamów czy lotionów, które lepiej się wchłaniają.

Peelingi najczęściej wykorzystywane są w przypadku cery łojotokowej, trądzikowej, a także skłonnej do przebarwień i zrogowaceń. Jak widać peelingi mają zbawienny wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry. Możemy wyróżnić: peelingi domowe– to te, które każda z nas może przygotować, bazując na surowcach, które aktualnie posiada w kuchni np. peeling z solą Epsom, soą himalajskiej oraz cukru trzcinowego, a także te drobnoziarniste do których możemy użyć suszone zioła, zblendowane owoce, fusy po kawie czy sodę oczyszczoną. Wyróżniamy również peelingi dermatologiczne i kosmetyczne– w zależności od upodobań możemy skorzystać z zabiegu upiększającego bądź takiego, który pomoże nam w problemach skórnych.

Peelingi możemy podzielić również na: mechaniczne, chemiczne i enzymatyczne.

  • Te pierwsze polegają na złuszczaniu naskórka za pomocą materiałów ścierających. W metodzie tej można dostosować wielkość i grubość ziaren peelingu, by był on odpowiedni zarówno dla cery suchej jak i tłustej.
  • Peelingi chemiczne mają na celu usunąć obumarły naskórek, wykorzystując związki chemiczne, głównie kwasy owocowe czy polihydrokwasy. Technika pobudza skórę do produkcji kolagenu, dzięki czemu stanie się ona zdrowsza i piękniejsza.
  • Peelingi enzymatyczne przeznaczone są zaś dla osób o bardzo delikatnej skórze, gdyż w metodzie tej wykorzystuje się naturalne enzymy, zmiękczające skórę.

Peelingi możemy stosować na twarz jak i na ciało. W przypadku pielęgnacji twarzy należy być wyjątkowo ostrożnym, by zbyt mocno nie złuszczyć naskórka, a tym samym nie podrażnić delikatnych warstw skóry. Osobiście nie należę do fanek peelingów do twarzy. Z jednej prostej przyczyny- posiadam cerę mieszaną z tendencją do przesuszania. Po kilku peelingach z drogeryjnych sklepów moja skóra stała podrażniona i jeszcze bardziej sucha. Miałam wrażenie, że dużo bardziej jej szkodzę. Jeżeli już miałabym wybierać peelingi do twarzy to tylko te jak te z najdrobniejszymi ziarnami ścierającymi.

Wszystko się zmieniło odkąd odkryłam domowy przepis na peeling, który Uwaga! składa się zaledwie z trzch składników- kiwi, jogurtu naturalnego i sproszkowanej zielonej herbaty. Kiwi pełni funkcję ścierającą, ale jest też bombą witaminową, która odżywia skórę. Jogurt naturalny odpowiada za nawilżenie, nie dopuszczając do wysuszenia skóry, zaś zielona herbata doskonale oczyszcza skórę z toksyn i działa antyoksydacyjnie.

Tak jak wcześniej wspomniałam peeling składa się z trzech składników, poniżej znajdziecie wszystkie niezbędne składniki do jego przygotowania

  • 1 kiwi (najlepiej dojrzałe)
  • 2 łyżeczki jogurtu naturalnego
  • 1  łyżeczka mikronizowanej zielonej herbaty.

Sposób przygotowania

Obieramy  dojrzałe kiwi ze skórki, kroimy na mniejsze kawałki i umieszczamy w możdzierzu lub miseczce. Rozdrabniamy kiwi aż do uzyskania konsystencji gęstej papki. Dodajemy 2 łyżeczki jogurtu naturalnego (najlepiej gęstego) oraz łyżeczkę sproszkowanej zielonej herbaty. Wszystkie składniki ze sobą mieszamy. Peeling jest gotowy do użycia 🙂

Taki peeling stosuję 2 razy w miesiącu.

fot. rozdrabnianie kiwi
fot. mikronizowana zielona herbata

Peeling posiada mnóstwo zalet., m.in:

  • nie podrażnia i nie wysusza skóry,
  • dokładnie oczyszcza skórę z toksyn,
  • usuwa obumarłe komórki zewnętrznej warstwy naskórka,
  • uelastycznia skórę,
  • odżywia,
  • jest less waste- dzięki wykonaniu takiego peelingu przyczyniamy się do mniejszego zużycia odpadów. Wykorzystujemy produkty, które posiadamy w kuchni, m.in kiwi, czy jorurt naturalny,
  • jest bardzo szybki i prosty w wykonaniu,
  • nie musimy na niego wydawać majątku 🙂
fot. kiwi

Kiwi i jego właściwości odżywcze

Kiwi to małe owoce, które mają dużo smaku i wiele korzyści zdrowotnych. Ich zielony miąższ jest słodki i cierpki. Jest również pełen składników odżywczych, takich jak witamina C, witamina K, witamina E, kwas foliowy i potas. Mają też dużo przeciwutleniaczy i są dobrym źródłem błonnika. Zawartość witaminy C w tych owocach sprawia, że doskonale chroni organizm przed wolnymi rodnikami, które mogą powodować uszkodzenie komórek i prowadzić do problemów, takich jak stany zapalne i nowotwory. Dodatkowo częste spożywanie kiwi wzmacnia odporność.

Jogurt naturalny ma właściwości regenerujące, nawilżające i pielęgnujące skórę. Proteiny mleczne doskonale zmiękczają naskórek, wygładzają go, sprawiając, że skóra jest gładka i elastyczna.

Zielona herbata mirkonizowana jest doskonałym antyoksydantem, który chroni skórę przed działaniem wolnych rodników wywołujących przedwczesne starzenie się skóry. Działa ujędrniająco, przeciwzmarszczkowo, uelastyczniająco. Reguluje wydzielanie sebum oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Zielona herbata mikronizowana poprawia krążenie krwi, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, przywraca doskonałe nawilżenie skóry. Stosowana w zabiegach na ciało wykazuje działanie ujędrniające, antycellulitowe i wyszczuplające. Zielona herbata mikronizowana jest polecana do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym skóry problematycznej z trądzikiem, skóry dojrzałej, naczynkowej, a także skóry dotkniętej cellulitem. Można ja wykorzytywac jako składnik domowych maseczek, peelingów DIY, kul kąpielowych, czy mydełek.

A Wy lubicie domowe maseczki/peelingi z owoców? znacie jakieś sprawdzone przepisy? 🙂

Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach 🙂

Zapraszam Was równiez na mojego Instagrama @domowekosmetyki.pl

 

Trzymajcie się ciepło!

Ola

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.