Toniki w przeciwieństwie do płynów micelarnych i innych mleczek do demakijażu tonizują skórę, czyli przywracają jej naturalne pH skóry. Jest to bardzo ważne w naszej codziennej pielęgnacji, gdyż dzięki wcześniejszej tonizacji skóry, lepiej wchłaniają się kremy, olejki oraz sera, które nakładamy na twarz. Z poniższego artykułu dowiecie się, jak przygototwać domowy tonik różany DIY z dodatkiem składników nawilżających, prowitaminy B5 oraz ekstraktów roślinnych.
Głównym składnikiem toników jest woda lub hydrolat wzbogacony o dodatki, takie jak: ekstrakty z ziół, kwiatów, witaminy, olejki eteryczne, a także substancje chemiczne, takie jak: barwniki, czy konserwanty. Hydrolaty, nazywane inaczej wodami kwiatowymi lub wodami roslinnymi mają postać przezroczystego płynu o konsystencji wody i delikatny zapach odpowiadajacy roslinie, z której zostały zrobione. ,,Hydro” oznacza wodę, natomiast ,,lat” odnosi się do francuskiego słowa lait (mleko), co nawiązuje do odżywczego wyciągu z materiału roślinnego. Hydrolaty powstają podczas procesów destylacji materiału roślinnego. Powstała po tym procesie woda destylacyjna zawiera części składowe roślin oraz niewielkie (0,5-1%) ilości olejku eterycznego – i to właśnie jest hydrolat.
Dlaczego warto stosować toniki?
W drogeriach możemy znaleźć wiele toników do twarzy i oczu, które w zależności od składu wykazują właściwości: ściągające, oczyszczające, rozjaśniające czy nawilżające. Toniki mają za zadanie przede wszystkim zneutralizowac skórę, czyli przywrócić jej odpowiednie pH. Naturalny odczyn naszej cery waha się pomiędzy 4,5, a 6 (odczyn kwaśny). Jest to idealny przedział pH dla naszej skóry, w którym cera tworzy barierę ochronną dla rozwoju mikroorganizmów żywych. Stosując różne produkty myjące, podczas oczyszczania często zaburzamy nasz naturalny odczyn. Tonizowanie przywraca naszej cerze równowagę. Toniki oprócz powyższych właściwości, pomagają usunąć resztki zanieczyszczeń ze skóry, dlatego zalecane jest stosowanie na tym etapie płatków kosmetycznych nasączonych tonikiem lub hydrolatem. Po przemyciu cery wacikiem możemy zaobserwować, czy odpowiednio dokładnie usunęliśmy makijaż i czy przypadkiem nie należy powtórzyć etapu oczyszczania.
Toniki i hydrolaty to produkty o wodnistej konsystencji, tak więc ich kluczowym zadaniem jest nawilżenie skóry. Z tego względu nie powinny zawierać w swoim składzie alkoholu, który może powodować efekt odwrotny, czyli jej wysuszenie. Jesli w składzie toniku lub hydrolatu zauważysz pozycję (według INCI):
- Alcohol denat.
- Ethyl Alcohol
- Ethanol
- Alcohol
- Gain Alcohol
to znak, że zawiera on duże ilości wysuszającego alkoholu i nie powinniśmy takiego produktu wybierać. „Dobre” alkohole w kosmetykach to przede wszystkim alkohole tłuszczowe. Należą one do grupy emolientów, czyli substancji natłuszczających skórę (ich oczywistymi przedstawicielami są oleje i masła roślinne). Alkohole tłuszczowe bardzo często goszczą w różnego rodzaju produktach – od kremów do twarzy i ciała, poprzez różnego rodzaju sera czy esencje, aż po kosmetyki do włosów – maski czy odżywki. W składach INCI można je rozpoznać między innymi pod nazwami:
- Cetearyl (Cetyl) Alcohol
- Isocetyl Alcohol
- Mirystyl Alcohol
- Arachidyl Alcohol
- Stearyl Alcohol
- Lanolin Alcohol
Wilgotna skóra po tonizacji łatwiej przyswaja aplikowane w dalszyej kolejności kosmetyki pielęgnacyjne. Produkty stosowane na tym etapie często zawierają składniki aktywne, które dodatkowo działają wzmacniająco na skórę. Płyny tonizujące najlepiej stosować rano i wieczorem, gdyż oprócz wyżej wymienionych właściwości toniki wykazują także działanie oczyszczające i odświeżające.
W dzisiejszym artykule chciałabym podzielić się z Wami przepisem na różany tonik do twarzy wzbogacony o substancje nawilżające – żel hialuronowy 1,5% i d-pantenol oraz ekstrakty roślinne (ekstrakt z bluszczu i ekstrakt z oczaru wirginisjkiego).
- 40 g hydrolatu z róży damasceńskiej
- 4 g d-pantenolu
- 2 g żelu hialuronowego 1,5 %
- 2 g ekstraktu z bluszczu
- 1 g ekstraktu z oczaru wirginisjkiego
- 0,2 g eco konserwantu.
1) Przygotowujemy stanowisko pracy z zachowaniem podstawowych zasad higieny.
2) Do naczynia lub zlewki o poj. 50 lub 100 ml dodajemy hydrolat różany.
3) Dodajemy żel hialuronowy oraz d-pantenol i dokładnie mieszamy przez 5-10 min aż do całkowitego rozpuszczenia składników.
4) W kolejnym etapie dodajemy ekstrakt z bluszczu i ekstrakt z oczaru wirginijskiego.
5) Dodajemy eco konserwant i całość dokładnie mieszamy bagietką. Przelewamy tonik do szklanej buteleczki z ciemnego szkła z atomizerem. Gotowe 🙂
Tonik jest gotowy do użycia. Możecie go przechowywać w temperaturze pokojowe do 25 st. Celsjusza. Termin ważności po dodaniu konserwantu – 5 miesięcy.
Tonik możecie stosować jako mgiełkę do twarzy lub wcierając w twarz namoczonym płatkiem kosmetycznym. Tonik jest przeznaczony do każdego typu cery, jednak w szczególności do cery suchej, dojrzałej lub mieszanej ze względu na dodatek dużą zawartość składników nawilżających i regenerujących, takich jak żel hialuronowy czy d-pantenol. Ekstrakt z bluszczu odpowiada za wzmocnienie nasczyń krwionośnych. Oprócz opisanych powyżej właściwości, tonik działa łagodząco, tonizująco, oczyszczająco i odświeżająco, tak więc sprawdzi się idealnie pod oczy, szczególnie po nieprzespanej nocy. Tonik po użyciu pozostawia skórę miękkę i delikatnie ujędrnioną. Dodatkowo ma piękny, różany, tak wiec jest bardzo przyjemny w aplikacji. Stosuję go codziennie rano i wieczorem, po oczyszczeniu twarzy, ale przed nałożeniem serum i kremu.
Hydrolat z róży damasceńskiej posiada przyjemny, różany zapach. Doskonale nawilża, łagodzi i rozjaśnia skórę. Zapobiega powstawaniu zmarszczek,wzmacnia naczynia krwionośne i działa antyoksydacyjnie. Przeznaczony do pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej, wrażliwej, naczyniowej i problematycznej.
Żel hialuronowy 1,5 % wiąże wodę, a także zatrzymuje ją w skórze. Wykazuje silne właściwości higroskopijne, łagodzące oraz nawilżające. Idealny składnik toników oraz serum do twarzy i ciała.
D-Pantenol to inaczej prowitamina B5, która po wniknięciu w skore przekształca się w witaminę B5. Jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry, a jej niedobór objawia się nadmiernym łuszczeniem naskórka, rogowaceniem i depigmentacją. Wnika bardzo głęboko w skórę, poprawia jej nawilżenie, ujędrnia i uelastycznia. Łagodzi wszelkie podrażnienia i stany zapalne a także przyspiesza regeneracje naskórka oraz gojenie ran.
Ekstrakt z bluszczu pobudza krążenie krwi i limfy, wzmacnia naczynka krwionośne i poprawia jędrność skóry. Ekstrakt z bluszczu sprawdza się jako składnik kosmetyków przeciwzmarszczkowych, ujędrniających i antycellulitowych.
Ekstrakt z oczaru wirginijskiego to naturalny ekstrakt o silnych właściwościach przeciwzapalnych, przeciwstarzeniowych i wzmacniających naczynka. Przyśpiesza gojenie, łagodzi stany zapalne, działa ściągająco i antyseptycznie. Sprawdza się świetnie w recepturach do cery trądzikowej, naczynkowej i dojrzałej.
Eco konserwant nie zawiera parabenów, formaldehydów, izotiazolinonów. Działa skutecznie przeciw bakteriom, grzybom i pleśniom, dlatego jest ważnym składnikiem domowych kosmetyków, w szczególności na bazie składników wodnych.
A Wy jakie składniki w tonikach cenicie najbardziej? 🙂
Ola
Źródła
www.naturalne-piekno.pl; www.ecospa.pl