Regenerujący krem z mocznikiem, maceratem z marchwi i nagietka

0

By nasza skóra była gładka i nawilżona potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Rynek kosmetyczny bogaty jest w preparaty do skóry, takie jak: kremy, olejki czy sera. Podstawą przy wyborze danego kosmetyku do pielęgnacji jest świadome przeanalizowanie jego składu oraz zastanowienie się, jaki efekt kuracji chcemy uzyskać.

Jest wiele czynników, które osłabiają kondycję naszej skóry Należą do nich: zbyt częste mycie, stosowanie żeli antybakteryjnych, wpływ detergentów podczas codziennych porządków, a także czynniki atmosferyczne, takie jak: słońce, mróz i wiatr. Możemy zapobiec wszelkim niedoskonałościom, dobierając odpowiednie połączenia składników aktywnych. Przy wyborze kremów, olejków, czy serum do rąk powinniśmy dokładnie przeanalizować  składy tych preparatów, by wybrać te jak najbardziej naturalne i bezpieczne, które nie wywołają uczuleń. Dodatkowo istotne jest przeznaczenie kremu. Jeżeli chcemy, by krem wygładził i zmiękczył nasze dłonie powinniśmy zastosować krem nawilżający i regenerujący. Jeżeli chcemy pozbyć się zwiotczałej skóry, powinniśmy zastosować krem przeciwzmarszczkowy.

Poniżej znajdziecie rodzaje kremów oraz ich właściwości, dzięki temu będziecie mogli wybrać odpowiedni krem do rąk dla siebie.

  • Kremy nawilżające to takie kremy, które łatwo wiążą cząsteczki hydrofilowe, nie pozwalając skórze na utratę wody. Kremy te zawierają stosunkowo małą zawartość fazy tłuszczowej i szybko wysychają. Dzięki kremom nawilżającym skóra na dłoniach jest miękka i gładka. W kremach nawilżających możemy znaleźć najczęściej: glicerynę, kwas hialuronowy, kolagen, mocznik w stężeniu do ok. 10%, skwalen oraz ceramidy.

Oprócz powyższych składników kremy nawilżające do rąk powinny zawierać w swoim składzie:

  • emolienty to substancje dzięki którym możemy zapewnić naszej skórze odpowiednie nawilżenie, zmiękczenie i natłuszczenie. Najlepiej wybierać te naturalne, które dodatkowo zwiększą elastyczność skóry. Preparaty bogate w emolienty są szczególnie zalecane do stosowania przy skórze niemowlęcej.
  • humektanty to substancje nawilżające o właściwościach higroskopijnych, zatrzymujących cząsteczki wody zarówno w skórze, jak i włosach.

Kremy nawilżające są idealną opcją w codziennej pielęgnacji dłoni niezbyt wymagających.

  • Kremy odżywcze to kremy, które mają za zadanie dostarczyć skórze jak najwięcej składników aktywnych, takich jak: kwasy tłuszczowe, witaminy, oleje i ekstrakty roślinne.
  • Kremy ochronne kremy te działają na zasadzie okluzji- w kosmetyce zjawisko to powstaje w wyniku zastosowania kosmetyku. Polega na utworzeniu na skórze nierozpuszczalnej powłoki, która zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wody z naskórka oraz czynnikami zewnętrznymi jak np. mrozem czy promieniowaniem UV. Kremy bogate są w substancje natłuszczające, takie jak: parafina i wazelina.
  • Kremy regenerujące te kremy uzbrojone są w zwiększoną dawkę substancji nawilżających i odżywczych. Będą idealne dla dłoni bardzo suchych, uszkodzonych przez czynniki atmosferyczne. Kremy regenerujące do skóry dłoni odbudowują warstwę hydrolipidową skóry. Kremy regenerujące bogate są we wszelkiego rodzaju masła: masło shea, masło waniliowe, kakaowe, lanolinę, wosk pszczeli,  oleje roślinne, a także mocznik.
  • Kremy przeciwzmarszczkowe idealne dla osób po czterdziestym roku życia, mają za zadanie głęboko ujędrniać zmęczoną i zwiotczałą skórę, a także niwelować zmarszczki. Kremy przeciwzmarszczkowe bogate są w składniki aktywne, takie jak: retinol, koenzym Q10, kwas hialuronowy, peptydy i witamina C.

Dziś chciałabym podzielić się z Wami przepisem na regenerujący krem do suchej skóry z mocznikiem, maceratem z marchwi i nagietka.

Składniki kremu:

Faza olejowa

  • 20 g maceratu z nagietka,
  • 9 g oleju kokosowego
  • 6 g wosku pszczelego lub Olivem 1000,
  • 5 g masła waniliowego,
  • 5 g masła kakowego,
  • 4,5 g maceratu z marchwi,

Faza wodna

  • 5 g mocznika,
  • 4 g gliceryny roślinnej,
  • 15 g hydrolatu z pszenicy,
  • 10 g hydrolatu z róży damaceńskiej,
  • 20 g wody destylowanej.

Dodatki

  • 1 g kwasu mlekowego 80%,
  • 3 ml d-pantenolu 75% ,
  • 0,6 ml witaminy A,
  • 10 kropli konserwantu DHA-BA,
  • 5 kropli olejku eterycznego grejpfrutowego.

 

fot. olej kokosowy
fot. witamina A
fot. macerat z suszonego nagietka

Sposób przygotowania

  1. W pierwszym etapie przygotowujemy dwie fazy kremu: fazę wodną oraz fazę olejową. W mniejszej zlewce np. 150 ml umieszczamy składniki fazy olejowej, w większej zlewce np. 400 ml umieszczamy składniki fazy wodnej.
  2. Zlewki umieszczamy w łaźni wodnej, może to być garnek wyłożony ręcznikami papierowymi i napełniony wodą, całość podgrzewamy, mieszając składniki w obu fazach aż do całkowitego rozpuszczenia. W między czasie kontrolujemy temepraturę cieczy, tak by nie doprowadzić do ich przegrzania.
  3. Po uzyskaniu temperatury ok. 60-70 stopni Celsjusza zawartość zlewki z fazy wodnej przelewamy do zlewki z fazą wodną, cały czas mieszając bagietką. Jeżeli krem będzie miał rzadką konsystencję, można wstawić zlewkę do miski z zimną wodą, wówczas krem zgęstnieje i nabierze ładną kremową konsystencję 🙂
  4. Po ostudzeniu kremu do temperatury ok. 40 stopni Celsjusza, dodajemy d-pantenol, witaminę A, konserwant oraz wybrany przez nas olejek eteryczny.
  5. Krem przenosimy do szklanego lub plastikowego słoiczka, naklejamy etykietę z terminem ważności. Z dodatkiem konserwantu krem jest ważny przez 3-4 miesiące. 

 

Powyższy przepis na krem to idealne rozwiązanie dla skóry potrzebującej regeneracji. Dodatek d-pantenolu przyśpiesza gojenie się ran, nawilża i zmniejsza szorstkość skóry. Krem reguluje wzrost i funkcje tkanki nabłonkowej, odżywia i regeneruje naskórek. Nagietek działa łagodząco i regenerująco, co przydaje się w przypadku otarć, problemów ze swędzącą i wrażliwą skórą, stłuczeń, a także ukąszeń owadów.

Co ważne przy obecnej słonecznej, wiosennej pogodzie- macerat z marchwi niweluje suchość i szorstkość skóry po ekspozycji na promieniowanie UV. Ze względu na bogactwo karetonoidów chroni skórę przed wolnymi rodnikami, a także uszkodzeniem.

Mocznik w zależności od zastosowanego stężenia może wykazywać właściwości regenerujące, nawilżające (chroni przed utratą wody w naskórku),  a nawet złuszczające. Stężenie mocznika  w tym przepisie nie jest jednak na tyle wysokie i mocznik spełnia przede wszystkim funkcję regenerującą.

Ważną rolę odgrywa także hydrolat z pszenicy, wykazuje on bowiem silne właściwości nawilżające. Oprócz pielęgnacji skóry twarzy świetnie sprawdzi się do pielęgnacji włosów z tendencją do przesuszania.

Być może zbliżający się Dzień Matki jest dobrym momentem na przyrządzenia takiego mazidła dla naszych kochanych Mam 🙂 Zachęcam Was gorąco, ponieważ zawsze ten prezent własnoręcznie przygotowany jest dużo bardziej doceniony 🙂  Jeżeli macie jakiekolwiek pytania odnośnie tego, jak przygotować krem , czy inne kosmetyki zamieszczane tutaj na blogu- śmiało pytajcie w komentarzach. Postaram się udzielić odpowiedzi 🙂

 

Ola

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.