Wpływ witaminy A na wygląd i kondycję skóry

0

Witamina A jest składnikiem wielu preparatów kosmetycznych. Retinol,  czyli główna forma witaminy A oraz retinoidy należą do najefektywniejszych substancji opóźniających procesy starzenia skóry. Likwidacja przebarwień, drobnych zmarszczek, właściwości wygładzające i uelastyczniające to tylko niektóre z właściwości tej witaminy.  Z poniższego artykułu dowiecie się, dlaczego warto wprowadzić witaminą A do codziennej pielęgnacji. 

Witamina A jest najlepiej poznanym i najskuteczniejszym składnikiem preparatów przeciwzmarszczkowych, mających zastosowanie w kosmetologii . Opóźnia i redukuje  zmiany pojawiające się wraz z procesem starzenia, dlatego nazywana jest witaminą młodości. W kosmetykach witamina A występuję najczęściej w postaci retinolu, retinoidu,  a także retinalu i beta-karotenu. Retinol jest najbardziej stabilną postacią i używany w odpowiednim stężeniu  oraz w odpowiedni połączeniu z innymi składnikami ulega w komórkach skóry przekształceniu do kwasu retinowego, wykazując działanie regulujące, przeciwtrądzikowe, przeciwzmarszczkowe i odmładzające.

Ilość witaminy A w skórze drastycznie spada pod wpływem promieniowania słonecznego, zwłaszcza UVA, które dociera do skóry przez cały rok, bez wzgledu na pogodę i nasłonecznienie. Dawki witaminy A (podobnie jak witaminy C) dostarczane organizmowi w diecie docierają do skóry w ostatniej kolejności i często są niewystarczające. Dlatego powinniśmy regularnie uzupełniać niedobory witaminy A poprzez zastosowanie bezpośrednio na skórę produktów z jej skuteczną formą.

Działanie witaminy A na skórę

Witamina A odpowiada za stymulację komórek do odnowy. Stosowanie retinolu w pielęgnacji naszej skóry sprzyja pogrubieniu naskórka poprzez rozwój komórek – naskórek ponownie staje się grubszy.  

Działa głęboko i skutecznie przeciwdziałając starzeniu się skóry.  Wypełnia zmarszczki od wewnątrz sprawiając, że od zewnątrz stają się mniej widoczne.

Normalizuje proces dojrzewania komórek naskórka.  Odpowiada za prawidłowy wzrost i różnicowanie się komórek nabłonkowych, przyspieszając proces rogowacenia. W naskórku dochodzi do spłycenia warstwy zrogowaciałej i pogrubienia warstw żywych.

Wykazuje działanie rozjaśniające plamy i przebarwieniami słonecznymi i hormonalne. Mechanizm ich działania rozjaśniającego polega zarówno na przyspieszaniu złuszczania jak i bezpośrednim wpływie na nieprawidłowe, pobudzenie melanosomy, które pod wpływem retinolu zmniejszają się i zawierają mniej barwnika.

Działa przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo. Polega ono na zjawiskach zachodzących w skórze właściwej. Dochodzi do tworzenia się na nowo kolagenu, zarówno włókien typu VII wzmacniających strefę przylegania skórno-naskórkowego, jak i kolagenu I stanowiącego główne włókno podporowe skóry (reakcje te są widoczne po około 10 miesiącach stosowania).

Wspomaga powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze, decydujących o prawidłowym odżywianiu i dotlenianiu tkanki łącznej i naskórka, co w przypadku skóry starzejącej się jest bardzo istotne.

Witamina A to skuteczna substancja wspomagająca walkę z trądzikiem oraz pielęgnująca skórę tłustą i atopową. Reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza tendencje do powstawania zaskórników oraz przyspiesza proces gojenia. Właściwości nawilżające retinolu czynią go produktem odpowiednim także do pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się oraz z trądzikiem różowawym.

Formy witaminy A zawarte w kosmetykach i preparatach aptecznych

Do form, które możemy zakupić tylko i wyłącznie w aptece należą:

  • Kwas retinowy (Tretinoin) i jego farmaceutyczne pochodne (Tazarotene, Isotretinoin, Adapalene) to najsilniejsze formy witaminy A, które za względu na możliwość intensywnego podrażnienia, zaczerwienienia, łuszczenia, a nawet poparzenia skóry są dostępne tylko w preparatach dermatologicznych na receptę.
  • Witamina A jest jednym z najdłużej badanych składników kosmetycznych, którego skuteczność działania i bezpieczeństwo zastosowania są bardzo dobrze potwierdzone. Z uwagi na to, że retinoidy na receptę oprócz tego, że dobrze działały, mogły wywoływać silne podrażnienia skóry, dlatego naukowcy za zadanie mieli opracować taką odmianę witaminy A, które zachowałaby do nich zbliżone i efektywne działanie, nie będzie podrażniała skóry, a co najważniejsze okaże się bezpieczna do stosowania warunkach domowych i będzie dostępna we wszystkich kosmetykach na rynku. Efektem ich prac jest pojawienie się nowych form, które są stosowane w kosmetyce na szeroką skalę.

Obecnie najbardziej zaawanasowane i efektywne formy witaminy A to Retinol i Retinoid.

  • Retinol to główna forma witaminy A w czystej postaci stosowana w kosmetyce. Stosowana w odpowiednim stężeniu i formule ulega w komórkach skóry przekształceniu w kwas retinowy, wykazując efektywne działanie bez powodowania podrażnienia skóry, charakterystycznego dla retinoidów na receptę,
  • Retinoid to nowa kosmetyczna generacja witaminy A, będąca estrową pochodną kwasu retinowego, o wysokim stopniu efektywności i stabilności, która jako jedyny retinoid jest obecnie stosowana w kosmetykach, gdyż nie wykazuje działania drażniącego na skórę, występującego w przypadku użycia retinoidów na receptę.
  • Retinal (retinaldehyd) to słabiej poznana i przebadana kosmetyczna forma witaminy A, o ograniczonej patentem dostępności, Obecna jest w kosmetykach marki Avene.
  • Estry retinolu (palmitynian retinylu i octan retinylu) to najtańsze i najsłabiej działające na skórę formy witaminy A, chwytliwie nazywane przez firmy kosmetyczne pro-retinolem, jednak w  praktyce  w porównaniu z czystym retinolem nie wykazują większego działania przeciwzmarszczkowego. Głównie nawilżają, zapobiegają łuszczeniu i rogowaceniu skóry, natłuszczają oraz pełnią funkcję antyoksydantów.
  • Beta-karoten prowitamina A, występująca w roślinach. Zastosowana w preparatach kosmetycznych pełni funkcję silnego antyoksydantu, zwalczającego wolne rodniki, które również przyczyniają się do niszczenia skóry.

Rodzaj retinolu

  • Nazwa według INCI : Retinol to niestabilna forma, która w celu zachowania swoich właściwości musi być przechowywana w odpowiednim opakowaniu, chroniącym przed dostępem powietrza i światła, czyli na przykład w butelce typu air-less lub w aluminowej tubie.
  • Nazwa według INCI: Hydrogenated Retinol to stabilna forma retinolu, o łagodnym działaniu i jednocześnie wysokiej efektywności, rzadziej spotykana w kosmetykach, niewymagająca specjalnego opakowania.
  • Retinoid kosmetyczny, nazwa według INCI: Hydroxypinacolone Retinoate to nowość, będąca obecne najdroższą formą witaminy A, którą jeszcze trudno spotkać w kosmetykach na polskim rynku, ale na pewno będzie się pojawiać, warto więc czytać składy kosmetyków.
fot. witamina A

Ile retinolu powinno być w kosmetyku, aby skutecznie działał?

Kosmetyk powinien zawierać odpowiednio wysokie stężenie czystego retinolu lub retinoidu, nie niższe niż 0,2 %, a maksymalnie do 1% danej formy. Niestety często producenci kosmetyków nie podają faktycznego stężenia. Jeżeli zawierają one tylko śladowe ilości, poniżej 0,1 %, to właściwie nie oferuje większych biologicznych efektów.

U osób z cerą wrażliwą i problematyczną może wystąpić lekki pieczenie skóry, które z czasem powinno ustąpić. Podrażnienie wywołane retinolem oraz retinoidem kosmetycznym jest znacznie rzadsze i mniej intensywne niż w przypadku retinoidów przepisywanych na receptę, np. Atrederm, Retin- A., jednak nie ma 100% gwarancji, że nie nastąpi wcale. Reakcja skóry jest indywidualną sprawą, dlatego należy zachować ostrożność. Najlepiej zastosować produkty z najniższym stężeniem, tak aby dać skórze czas na przystosowanie się do silnego składnika. Z czasem stopniowo można wprowadzić również preparaty z wyższym stężeniem.

Kiedy najlepiej stosować kosmetyki z retinolem?

Kurację rertinolem warto prowadzić przez dłuższy czas.  Aby osiągnąć najlepsze efekty zalecane jest stosowanie kosmetyków z retinolem minimum przez 6 miesięcy. Ze względu na to, że w początkowej fazie skóra staje się wrażliwa, przykładowo na słońce lub skrajnie niskie temperatury, najlepiej rozpocząć stosowanie witaminy A w okresie jesiennym. Nie zaleca się rozpoczynania kuracji latem lub zimą, w tym czasie możesz zrobić przerwę w stosowaniu preparatów z retinolem lub po prostu używać niższego stężenia. Z czasem skóra ulega pogrubieniu, staje się wyraźnie jędrniejsza i pełniejsza, co świadczy o tym, że dobrze radzi sobie z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Stosowanie witaminy A z innymi składnikami kosmetycznymi

Witamina A najlepiej współgra z kosmetykami nawilżającymi, kremami z filtrami ANTY-UV oraz witaminą C. 

Reakcja skóry na wprowadzenie do pielęgnacji kosmetyków z retinolem lub retinoidem jest bardzo indywidualna. Jeżeli masz skórę wrażliwą może się pojawić lekkie mrowienie oraz łuszczenie zniszczonego naskórka. Im bardziej zniszczona skóra, tym łuszczenie może być większe. W początkowej fazie zwłaszcza odwodniona skóra może wykazywać lekkie objawy przesuszenia, które miną z czasem i stan nawilżenia ulegnie wzrostowi. Dlatego tak ważne jest, by w czasie kuracji stosować produkty nawilżające.

Retinol w początkowej fazie działania uwrażliwia skórę na słońce, dlatego w  czasie kuracji nie powinno się opalać ani korzystać z solarium, natomiast należy pamiętać o filtrach anty- UV i to przez cały rok. Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz stosować kosmetyków z tradycyjnymi filtrami przeciwsłonecznymi, możesz wykorzystać filtry naturalne.

Połączenie witaminy A i witaminy C w pielęgnacji skóry to doskonała dieta dla skóry. Wybrany kosmetyk z witaminą C, np. serum możesz stosować rano, pod makijaż Wzmocni naturalną ochronę przeciwsłoneczną, a silny antyoksydant, jakim jest witamina C będzie chronił przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych przez cały dzień. Z kolei kosmetyki z zawartością retinolu najlepiej używać na noc. Należy jednak uważać na produkty z witaminą C w postaci kwasu askorbinowego, ponieważ przy skórze wrażliwej takie połączenie może okazać się zbyt silne.

Witaminę A należy bardzo ostrożnie stosować z kwasami złuszczającymi AHA, BHA, PHA.

Kwasy te podobnie jak aktywne formy witaminy A są składnikami o silnym działaniu. Zarówno jedne, jak i drugie powodują odnawianie i odmładzanie naskórka poprzez usuwanie starego, zniszczonego naskórka. W tym czasie skóra jest bardzo wrażliwa Jeżeli więc kwasy złuszczające raz witaminę A zastosujesz w zbyt dużym stężeni, możesz poważnie zaszkodzić skórze.

Dla kogo witamina A?

  • dla osób młodych, które borykają się z trądzikiem oraz chcą jak najdłużej zachować młodość komórek skóry, czyli zapobiegać powstawaniu zmarszczek.
  • dla osób ze skórą dojrzałą, aby przeciwdziałać efektom spowodowanym starzeniem skóry oraz redukować zmiany już zaistniałe.

 

Mam nadzieję, że powyższy artykuł był dla Was interesujący i wniósł coś nowego. Jeżeli tak, zachęcam do udostępniania moich treści, a także zapraszam Was na mój Instagram @domowekosmetyki.pl 🙂

 

Ola

 

Źródła: www.enaturalne.pl

Kwiatkowska Barbara, ,,Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku.” wyd. Pascal.

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.